حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی کارگران به هیات دولت رفت

۲۲۴ روز قبل

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره مصوبه افزایش حق مسکن گفت: مصوبه یکم بهمن ماه شورای عالی کار برای تصویب و اجرا به هیات دولت ارسال شد.

ابوالفضل فتح الهی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، درباره ارسال مصوبه افزایش حق مسکن کارگران گفت:در جلسه (دوشنبه یکم بهمن ماه) شورای عالی کار مصوب شد تا حق مسکن کارگران از ۴۰ هزار به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یابد.این جلسه هفته گذشته به هیات دولت ارسال شد.
وی با بیان اینکه این مصوبه به هیات وزیران ارسال شده است اظهار داشت: اجرایی شدن مصوبه حق مسکن کارگران، نیازمند تصویب در هیات وزیران است، که طبق اطلاعاتی که از وزارت کار کسب کردم، این مصوبه هفته گذشته به هیات وزیران ارسال شده است. مسئولان قول داده اند که این مصوبه تا پایان سال تصویب شود که قابلیت اجرایی پیدا کند.
فتح الهی با بیان اینکه طی سال های اخیر رشد دستمزد بر اساس سبد معیشت اتفاق نیفتاده است گفت: کارگران در تامین هزینه‌های زندگی خانوار با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ادامه داد: امروز دولت و کارفرمایان پذیرفته‌اند که وضع معیشت کارگران خوب نیست و باید شرایط زندگی آن‌ها بهبود یابد. بر همین اساس امسال گروه‌های کارگری از موضع خود برای بالا بردن حداقل دستمزدها کوتاه نیامدند و تلاش کردند تا از فشار تورمی که بر کارگران وارد می‌شود تا حدودی کاسته شود.
وی با بیان اینکه ثباتی در اقتصاد وجود ندارد و تولیدکنندگان نمی توانند روی اقتصاد برنامه ریزی کنند گفت: تعدیل نیروی کار به دلیل افزایش دستمزد نیست، عده ای تصور می کنند که افزایش مزد باعث تعدیل نیروی کار می شود، این در حالی است تولید کنندگان مشکلات مالیاتی، بی ثباتی بازارتولید و مصرف، افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ تورم، افزایش رکود حاکم بر اقتصاد تنها بخشی از مشکلات تولید کنندگان است. در ۳ماهه ابتدای سال۹۷ مواد اولیه برخی کارخانه ها تا ۲برابر قیمت قبلی افزایش یافت و همین موضوع باعث می شود که تولید کنندگان نیروی کار را تعدیل کنند.آمارها نشان می دهد بین ۸تا ۱۰ درصد هزینه های سربار را هزینه دستمزد تشکیل می دهد اما متاسفانه برخی از افراد تصور می کنند که تنها دلیل تعدیل و بیکاری کارگران افزایش دستمزد است. کارگران خواستار جبران کمبود یک میلیون و ۸۰ هزار تومانی دستمزد در سال ۹۸هستند.
عضو شورای عالی کار گفت:کارگران به دنبال این هستند که قدرت خرید جامعه کارگری حفظ شود. سبد هزینه های جامعه کارگری یک میلیون و۸۰ هزار تومان گران شده است. مطالبه ما این است که این مبلغ در حقوق سال آینده جبران شود. دومین جلسه رسمی شورای عالی کار برای بررسی دستمزد ۹۸ روز سه شنبه ۲۱ اسفند ماه برگزار می شود.
به گزارش تسنیم،در سال ۱۳۹۳ که میزان حق مسکن کارگران ۲۰ هزار تومان بود در جلسه شورای عالی کار این رقم به ۴۰ هزار تومان رسید اما زمان تصویب و ابلاغ آن از سوی هیات وزیران دو سال به طول انجامید و در سال ۱۳۹۵ اجرایی شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای مشاهده اخبار تعیین دستمزد کارگران اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبارحداقل حقوق، دستمزد و مزایا اینجا کلیک کنید

 

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید