تلاش برای افزایش ظرفیت جذب وکیل با توجه به ظرفیت ایثارگران

۴۶۵ روز قبل

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به سهمیه ایثارگران در آزمون وکالت، گفت: اعلام نتایج آزمون اعتراض افراد عادی را به همراه داشت. کانون باید تدبیری بیاندیشد، تنها راه این بود که در جلسه هیات مدیره رایزنی کردیم و در تلاش برای افزایش مقداری از سهمیه هستیم تا موافقت افراد تاثیرگذار را بگیریم.

به گزارش ایسنا، امیر حسین آبادی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص سهمیه ایثارگران با بیان اینکه این سهمیه در دوره های گذشته هم مطرح بود، گفت: امسال قانون دامنه و مصادیق ایثارگری را توسعه داد. سال گذشته که موافقت شد ۶۰۰ نفر جذب شوند. طبق قانون ۱۸۰ نفر مشمول سهمیه ایثارگران بودند که از مجموع ۱۸۰ فقط ۴۲ نفر شرایط نهایی و ضوابط آن را داشتند. امسال به این شکل نیست. ایثارگران شرکت کننده بیشتری داشتند. ۳۳۰ نفر سهمیه ایثارگران هم ضوابط را دارا هستند هم معدل هفت که برایشان در نظر گرفته شده را دارا هستند؛ بنابراین سهمیه عادی ۳۳۰ مورد باید از سهمیه عادی کم شود.
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز عنوان کرد: اعلام نتایج، اعتراض افراد عادی را به همراه داشت که کانون باید تدبیری بیاندیشد. تنها راه این بود که در جلسه هیات مدیره رایزنی کردیم و در تلاش برای افزایش مقداری از سهمیه هستیم تا موافقت افراد تاثیرگذار را بگیریم و در حد ۱۱۰۰ نفر تعدادی قابلیت جذب داشته باشند. این مشکلی است که تقریبا همه کانون ها دارند؛ بنابراین این موضوع به عنوان یک مشکل جدی برای داوطلبین مطرح است. همه در فکر پیدا کردن راه حل هستیم که تعدادی که رتبه بالایی آوردند جذب شوند. به هیچ وجه نمی توانیم به تنهایی تصمیم بگیریم اما سعی می کنیم تا حدود مختصری ظرفیت را افزایش دهیم و کسانی که خیلی زحمت کشیدند ان شاءالله بتوانند جذب شوند. قانونی که در خصوص حمایت از ایثارگران گذشت مصادیق را توسعه داد، کانون ها تابع قانون هستند.
وی در خصوص آزمون مرکز مشاوران نیز چنین گفت: به موجب برنامه سوم توسعه در سال ۷۸ به قوه قضاییه اجازه داده شد مشاور حقوقی جذب کنند و این برنامه ۵ ساله بود. در برنامه چهارم و پنجم نیامد. از دید قانون گذار جذب این مرکز منتفی بود. در قانون ایثارگران بند چ آمده بود که کانون وکلا و مرکز مشاوران ۳۰ درصد سهمیه خود را اختصاص دهند به ایثارگران. مرکز مشاوران هم جذب وکیل می کند و هم کارشناس؛ بنابراین قرینه ای است که بیشتر قانونگذار نظر به کارشناس دارد تا وکیل. خیلی معقول به نظر نمی رسد قانون گذار که آگاه به قوانین است با صراحت بگوید مرکز مشاوران منتفی است، بودجه درخواست شود و مجلس با آن مخالفت کند؛ در نتیجه تفسیر صحیحی نبود، آزمون برگزار کردند، مساله به مجلس ارسال شد، یک فوریت تفسیر بند چ در مجلس پذیرفته شد. طبق آیین نامه داخلی و مقررات مجلس قانون یک فوریتی که به تصویب می رسد در یک مدت محدود پس از تصویب در صحن علنی بررسی شود. امیدواریم نمایندگان محترم با اشراف به تمام مسائل تفسیر صحیحی داشته باشند.
حسین آبادی در خصوص هجمه‌هایی که به کانون وکلا می‌شود و با بیان اینکه هر ارگان و هر شخصی نیاز به اصلاح دارد، عنوان کرد: چه کسی می تواند ادعا کند که کامل است؟ بله، باید وضعیت مطلوب بررسی شود. مقام قضایی مشخص نکرده بودند منظور از اصلاح چیست، اما برخی افراد پروانه شان تمدید نشد. کانون جزئی از دادگستری است و بدون وکیل نیمی از قضیه را داراست. تنها ارگانی که باید ارتباط تنگاتنگ و نزدیک با کانون داشته باشد قوه قضاییه است.

منبع:خبرگزاری ایسنا

 

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید