بانک صنعت و معدن

sanat-madan-logo

از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، چهار بانک توسعه ای در زمینه سرمایه گذاریهای صنعتی مشغول بودند .

۱. بانک اعتبارات صنعتی که اولین بانک توسعه صنعتی در ایران است به موجب قانون برنامه عمرانی هفت ساله دوم کشور در سال ۱۳۳۵ باسرمایه اولیه ۶۰۰ میلیون ریال و به منظور ایجاد و تقویت کارآفرینان بخش خصوصی تاسیس گردید . سهام اولیه این بانک تماماً به دولت تعلق داشت لیکن پس از حدود ۲۰ سال فعالیت، تصمیم گرفته شد که با فروش تدریجی سهام به بخش خصوصی موجبات غیردولتی شدن بانک مزبور فراهم گردد . در اواخر سال ۱۳۵۶ با فروش تدریجی حدود پنج درصد سهام به بخش خصوصی ، زمینه غیردولتی شدن بانک آغازگردید . این بانک در مدت ۲۲ سال فعالیت خود ۱۱۰۷ فقره تسهیلات به مبلغ کل ۷/۸۶ میلیارد ریال به واحدهای تولیدی و خدماتی پرداخت نموده و در سرمایه گذاری ۷۰ واحد تولیدی و خدماتی نیز به مبلغ ۱۱ میلیارد ریال مشارکت حقوقی داشته است .
۲. بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران ، دومین بانک توسعه صنعتی در سال ۱۳۳۸ که ضمناً اولین بانک توسعه ای خصوصی در کشور به شمار می آمد ، با سرمایه ۴۰۰ میلیون ریال به صورت شرکت سهامی عام تاسیس گردید . این بانک متعلق به بخش خصوصی بود و حدود ۸۷ درصد سهام این بانک به افراد و موسسات ایرانی و۱۳ درصد بقیه متعلق به ۱۹ بانک و موسسه خارجی بود . از ۱۹ بانک خارجی ، ۶ بانک انگلیسی – ۲ بانک فرانسوی – ۴ بانک ژاپنی – ۲ بانک آمریکایی – ۲ بانک آلمانی – ۱ بانک ایتالیایی و ۲ بانک هلندی بودند . این بانک تا پایان سال ۱۳۵۶ قریب به ۲۲۲ میلیارد ریال وام صنعتی و سرمایه در گردش برای ایجاد و توسعه صنایع ایران پرداخت کرده بود و در سرمایه ۱۴۸ واحد تولیدی و خدماتی به مبلغ ۲/۴۹ میلیارد ریال مشارکت داشت.
۳. بانک توسعه و سرمایه گذاری ایران ، سومین بانک توسعه ای در سال ۱۳۵۲ با سرمایه ۰۵۰ر۱ میلیون ریال که پنجاه درصد آن پرداخت گردیده بود ، به صورت شرکت سهامی عام تاسیس گردید. حدود ۸۲ درصد سهام این بانک به ۳۳۳۳ فرد و موسسه ایرانی و حدود ۱۸ درصد باقی نیز به افراد و موسسات خارجی تعلق داشت . این بانک تا پایان سال ۱۳۵۶ جمعاً ۱۶۵ فقره تسهیلات به مبلغ تقریبی ۵/۱۹ میلیارد ریال به صنایع کشور پرداخت کرد و در سرمایه سهامی ۱۴ طرح تولیدی و خدماتی جمعاً به مبلغ ۵۸۰ میلیون ریال مشارکت داشت .
۴. شرکت سرمایه گذاری بانکهای ایران در سال ۱۳۵۵ با سرمایه اولیه ۱۵ میلیارد ریال به صورت شرکت سهامی عام آغاز به فعالیت نمود . سهامداران این شرکت را ۱۵ بانک ایرانی و ۱۶۰۰ سهامدار از افراد حقیقی و حقوقی تشکیل می دادند .

اطلاعات تماس و معرفی بانک صنعت و معدن

وب سایت بانک صنعت و معدنتاریخچه بانک صنعت و معدنتسهیلات کوتاه مدت بانک صنعت و معدنتسهیلات بلند مدت بانک صنعت و معدناعتبارات اسنادی بانک صنعت و معدنضمانت نامه های بانک صنعت و معدنبانکداری اینترنتی بانک صنعت و معدنورود به وب سایت بانکداری اینترنتی بانک صنعت و معدنهمراه بانک صنعت و معدنخدمات شعب بانک صنعت و معدننشانی شعب بانک صنعت و معدنمناقصات و مزایده های بانک صنعت و معدناخبار و اطلاعیه های بانک صنعت و معدناطلاعات تماس بانک صنعت و معدندانلود کتاب جامع الکترونیکی درس و نکات آموزشی و اصل سوالات آزمونهای استخدامی برای دریافت آخرین اخبار استخدامی اینجا کلیک کنید.برای دیدن آخرین آگهی استخدامی بانک صنعت ومعدن اینجا کلیک کنید.برای دانلود نمونه سوالات استخدامی بانک صنعت و معدن اینجا کلیک کنید.

 

۱۴ نظر برای بانک صنعت و معدن

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید