ایجاد ۲۷۰ هزار شغل در بخش صنعت و معدن تا پایان سال

۳۴ روز قبل

سخنگوی فراکسیون تولید و اشتغال مجلس از برنامه ریزی برای اشتغال ۲۷۰ هزار نفر در بخش صنعت و معدن کشور تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به نشست امروز فراکسیون تولید و اشتغال مجلس افزود: در بخش صنعت و معدن برای تولید و اشتغال ۴ برنامه تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، تسهیلات برنامه بازسازی و نوسازی، تامین سرمایه گردش واحدها و توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی در دستور کار قرار دارد.
به گفته سخنگوی فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی، اشتغال ۱۳۰ هزار نفر از طریق طرح‌های نیمه تمام، حدود ۵۱ هزار و ۷۰۰ نفر از طریق تسهیلات برنامه بازسازی و نوسازی، ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر از طریق تامین سرمایه در گردش واحدها و همچنین یک هزار نفر از طریق توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی تامین می‌شود و در مجموع اشتغال ۲۷۰ هزار نفر از طریق این برنامه‌ها تحقق می‌یابد.
وی افزود: مقرر شده از محل منابع بانکی ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی و از محل صندوق توسعه ملی ۱۰ هزار میلیارد تومان تخصیص یابد، صندوق توسعه ملی این پول را در اختیار بانک‌ها می گذارد و بانک ها معادل آن به متقاضیان تسهیلات می دهند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این رابطه مجموع کل تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومان، یارانه سود تسهیلات یک‌هزار میلیارد تومان و کمک های فنی و اعتباری حدود ۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.
جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در ۱۰۰ روز ابتدای سال و در قالب برنامه‌های تولید و اشتغال از طریق بخش صنعت و معدن ۳ هزار و ۶۰۰ متقاضی و ۴۲ هزار میلیارد تومان مبلغ تقاضا وجود داشت که تنها ۱۵ مورد بررسی و تصویب شده است.
وی با اشاره به عقب ماندگی‌ها در این زمینه اظهار داشت: البته با تمامی این اوصاف دولت مدعی است که ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرده که حدود ۵۰ میلیارد تومان مربوط به تکمیل طرح های نیمه‌تمام است.
نماینده مردم رشت با بیان اینکه بانک هایی مانند آینده، پست بانک، صنعت و معدن، توسعه و تعاون، ملی، تجارت و سپه برای تحقق اشتغالزایی از طریق بخش صنعت و معدن همکاری می‌کنند، گفت: منابع تامین شده از محل صندوق ۹۰۰ میلیارد تومان و بانک ها نیز ۹۰۰ میلیارد تومان بوده و منابع به گونه ای تلفیقی است.
به گفته جعفرزاده، یارانه مورد نیاز ۱۳۰ میلیارد تومان، یارانه واریز شده ۸۶ میلیارد تومان و مجموع منابع و کارمزد قابل واریز ۳۰۰ میلیارد تومان است.
سخنگوی فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تسهیلات پرداختی بانک توسعه و تعاون در سال جاری ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، اشتغال روستایی یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. ضمن اینکه این بانک در سال ۹۷ نیز ۹ هزار میلیارد تومان و همچنین از بابت خرید تضمینی گندم نیز ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرده که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارات بر این باورند که خرید تضمینی در اشتغالزایی موثر است.

منبع : خبرگزاری ایرنا

 برای مشاهده صفحه استخدام وزارت صنایع و معادن اینجا کلیک نمایید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید