اعلام تغییرات قانون جدید برای معافیت سربازی فرزندان ایثارگر

۱۷۶۴ روز قبل ۱۰۴۱ نظر
 خبرگزاری ایرنا:معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان مرکزی، از اعلام جدید تغییرات قانون جدید برای معافیت فرزندان ایثارگر خبر داد. به گزارش روز یک شنبه پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محسن خیری افزود: مطابق قانون جدید خدمت وظیفه عمومی مصوب ۲۲ آبان ماه سال ۱۳۹۰ فرزندان پسر شهدا و جاویدالاثران از خدمت دوره ضرورت معاف می شوند. وی با بیان اینکه تغییراتی نیز در خصوص معافیت فرزندان ایثارگر صورت گرفته بیان کرد: بر اساس این قانون به ازای هر ۲۴ ماه آزادگی، بیست و پنج درصد جانبازی و سی ماه سابقه حضور در جبهه هر یک از والدین، یکی از فرزندان پسر معاف می شود. معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: در مورد معافیت افرادی که مدت حضور در جبهه یا مدت آزادگی و اسارت آنان به تنهایی در حد معافیت یک فرزند پسر آنها نمی باشد، درصد جانبازی و مدت حضور در جبهه و مدت اسارت آنان تجمیع و محاسبه می شود. سرهنگ خیری عنوان کرد: در این قانون به ازای هر شهید یا جاویدالاثر یک برادر می تواند از خدمت دوره ضرورت معاف و آزادگان با حداقل ۲۴ ماه اسارت یا جانبازان با حداقل ۲۵ درصد جانباری که فرزند پسر نداشته باشند نیز می توانند یک برادر خود را از انجام خدمت دوره ضرورت معاف نمایند. وی افزود: بسیاری از امتیازات و معافیت هایی که در فضای مجازی منتشر می شود شایعه است و مردم برای کسب اطلاعات در خصوص معافیت ها باید اخبار و اطلاعات را از طریق وظیفه عمومی و رسانه های مجاز پیگیری کنند. *** کشف حدود چهار کیلوگرم تریاک در استان مرکزی رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی، از کشف حدود چهار کیلوگرم تریاک در این استان خبر داد. سرهنگ احمدرضا چگینی افزود: این میزان موادمخدر روز شنبه در دو عملیات جداگانه در مسیر دلیجان - محلات و یکی از روستاهای اطراف شهرستان فراهان به دست آمد. وی بیان کرد: در این رابطه دو قاچاقچی دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مقام های قضایی شدند. از ابتدای امسال تاکنون بیش از یکهزار و ۶۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر از سوداگران مرگ در استان مرکزی کشف و ضبط شده است.

برای مشاهده اخبار آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبار استخدام فرزندان شهید و جانباز اینجا کلیک کنید

۱٬۰۴۱ نظر برای اعلام تغییرات قانون جدید برای معافیت سربازی فرزندان ایثارگر

 • mehrdad
  شورای نگهبان نظر خود را در مورد لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اعلام کرد. ماده ۵ الحاقی این لایحه، به معافیت های جدید برای فرزندان ایثارگران اختصاص داشت.
  به گزارش خبرآنلاین؛ اواخر اردیبهشت ماه، نمایندگان مجلس نهم در جریان بررسی مجدد موادی از لایحه تنظیم برخی احکام برنامه های توسعه کشور، به بررسی ماده الحاقی 5 این لایحه پرداختند و با این ماده با 148 رای موافقت کردند. این تعداد رای موافق از مجموع 197 نماینده حاضر در جلسه اخذ شد و تنها 12 نماینده به آن رای مخالف دادند و 6 رای ممتنع ثبت شد.
  یکی از مهمترین تغییرات اعمال شده مربوط به ماده 45 قانون خدمت وظیفه عمومی بود که با تغییراتی روبرو شد و یک تبصره هم به آن اضافه شد. در این تغییرات آمده که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان دیگر نیازی به سابقه 24 ماه آزادگی نیست و این عدد به 12 ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط 25 درصد جانبازی به ده درصد و 30 ماه حضور در جبهه به 12 ماه حضور تغییر کرد. به این ترتیب شرایط معافیت برای فرزندان خانواده ایثارگران و جانبازان راحت تر از قبل شد.
  اما امروز روابط عمومی شورای نگهبان، اعلام کرد لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب جلسه مورخ بیست و هشتم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 1395/03/17 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نظر این شورا به شرح زیر است:
  علی‌رغم اشکالات و ابهامات متعددی که بر این مصوبه وارد است نظر به اینکه علاوه بر اصلاحات و الحاقاتی که در متن لایحه تقدیمی دولت توسط مجلس به عمل آمده کلاً در 50 ماده به تصویب رسیده است با عنایت به اینکه قریب به 70 ماده به عنوان مواد الحاقی به آن افزوده شده است از آنجا که لایحه دولت با مصوبه مجلس ماهیتاً اختلاف فاحش پیدا کرده و موارد اضافه شده به خصوص مواد الحاقی از مصادیق طرح موضوع اصل 74 قانون اساسی محسوب نمی‌شوند و اصلاحات مذکور در اصل 75 نیز در مورد آنها صدق نمی‌کند و این امور عرفاً اصلاح در لایحه نیز محسوب نمی‌گردد لذا مصوبه مرقوم مغایر اصول فوق‌الذکر شناخته شد.
  گفتنی است یکی از مواد این لایحه، مربوط به معافیت های سربازی فرزندان ایثارگران بود.
  پاسخ
 • خبر جدید
  حذف ایثارگران از لایحه برنامه ششم توسعه
  چند روزی است لایحه برنامه ششم توسعه بطور غیر رسمی منتشر گردیده که متاسفانه در آن هیچ اشاره ایی به ایثارگران علیرغم سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری نشده است.
  پایگاه اطلاع رسانی آزادگان ایران  :
  چند روزی است لایحه برنامه ششم توسعه به طور غیر رسمی منتشر گردیده که متاسفانه در آن هیچ اشاره ای به ایثارگران علیرغم سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نشده است.
  در لایحه برنامه ششم توسعه که توسط دولت تدبیر و امید آماده گردیده است، ماده ۴۴ که مربوط به ایثارگران بود به صورت کامل حذف شده است.
  با وجود ماده ۴۴ در قانون برنامه پنجم توسعه، اجرای آن در عمل به دلایل تفاسیر ناموجه و تنگ نظری ها و سنگ اندازی ها و… با مشکلات بسیاری همراه بود و بسیاری از وزارتخانه ها از اجرای آن سرباز می زدند اما اکنون حتی اصل پرداختن به ایثارگران در برنامه ششم توسعه به صورت کامل حذف شده است.
  ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه در بند(و) ماده (۴۴) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، به صراحت سهمیه های استخدامی ایثارگران و خواهران و برادران شهید ذکر شده است، اما تبصره ۲ ذیل آن برای معافیت از شرایط سنی، جنسی، تحصیلی، معدل و آزمون صرفا به فرزندان شاهد، جانباز و آزاده اشاره شده بود. در حالی که حسب قاعده اولویت این امتیاز به طریق اولی شامل خود جانباز و آزاده نیز می شود و این موجب ابهام و برداشت های گوناگون در مرحله اجرا برای دستگاه های مذکور شده بود که با اصلاح این بند ابهام مذکور رفع شده است.
  بر اساس ماده واحده قانون اصلاح بند(و) ماده۴۴، عبارت «یک سال» و قبل از عبارت «بالای یک سال اسارت» و عبارت «با رعایت سقف مقرر در این بند» بعد از عبارت «امور ایثارگران» اضافه می شود.
  همچنین در فراز آخر بند(و) عبارت «آزادگان زیر سه سال اسارت» به عبارت «آزادگان کمتر از یک سال اسارت» تغییر می یابد.
  بر این اساس، به ابتدای تبصره(۲) بند(و) ماده(۴۴) عبارت «رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان، آزادگان و همسران شهدا، جانبازان و آزادگان» اضافه می شود.
  گفتنی است بر اساس بند(و) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه: همه دستگاه ها مکلفند در چارچوب سهمیه استخدامی و جایگزینی نیروهای خروجی خود حداقل بیست و پنج درصد (۲۵%) نیازهای استخدامی خود را از میان جانبازان و آزادگان فاقد شغل و فرزندان و همسران شهداء و جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان بالای یک سال اسارت، معرفی شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران، تأمین و به استخدام آنان از محل مجوزهای مربوط و پستهای بدون متصدی اقدام نمایند و پنج درصد (۵%) سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و آزادگان زیر سه سال اسارت و خواهران و برادران شهداء اختصاص دهند. در مواردی که نیاز به تخصص دارد رعایت شرایط علمی الزامی است.
  تبصره ۱ـ بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است فرزندان شاهد و جانباز و آزاده را با اولویت فرزندان شاهد و سپس فرزندان جانبازان براساس درصد جانبازی و فرزندان آزادگان براساس مدت اسارت مذکور در این بند معرفی نماید.
  تبصره ۲ـ فرزندان شاهد و جانباز و آزاده از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف و دستگاه های مشمول این قانون موظفند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی، معدل و آزمون و با احراز شرایط عمومی گزینش با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و از ابتداء، آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام نمایند.
  تبصره ۳ـ همه مسئولین دستگاه ها پس از تعیین تکلیف سهمیه مذکور در این قانون می‌توانند اقدام به جذب نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه خود نمایند. با متخلفین از اجرای این قانون مطابق قوانین و مقررات مربوط رفتار می‌شود.
  گفنی است تمام موارد بالا که مربوط به قانون برنامه پنجم توسعه بوده است در برنامه ششم حذف شده است
  پاسخ
  • جواد
   سلام
   تو این قانون بالا خبری از سال تولد برای استفاده از کسر خدمت نیست...
   یعنی من که متولد 73 هستم و پدرم 24 ماه جبهه داره میتونم کسری بگیرم؟؟؟؟؟
   مدیر سایت یا اونایی که اطلاع دارن خواهش میکنم جواب بدین....
   پاسخ
   • ا.م
    سلام دوستان کسی میدونه به کسایی که پدرشون بعد پیروزی انقلاب به صورت جهادی رفتن تدریس کردن کسری تعلق میگیره یا نه و آیا میشه با جبهه تلفیقش کرد؟کارمندایی که تو مناطق عملیاتی انجام وظیفه کردن چی شامل میشه؟
    پاسخ
   • ياسر
    باسمه تعالی
    سه شنبه 5 مرداد 1395
    دستور جلسه شورا برای فردا چهارشنبه 6 مرداد
    اولین دستور ادامه بررسی نامه وزارت کشور در خصوص تعیین تاریخ انتخابات سال آینده است.
    دومین دستور بررسی مصوبات ارسالی از سوی مجلس محترم شامل موارد زیر می باشد:
    لایحه کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص
    لایحه اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران
    و لایحه احکام دایمی برنامه های توسعه کشور که البته متن لایحه اخیر به صورت غیر رسمی واصل شده است.
    در ادامه نیز جلسه فقها محترم برای یررسی نامه های ارسالی از سوی دیوان عدالت اداری تشکیل خواهد شد.
    هم چنین نامه وزارت کشور در خصوص اننخابات رایانه ای امروز واصل شد که پس از بررسی کارشناسان در جلسات آتی شورا نسبت به آن تصمیم گیری می شود.
    عضو شورای نگهبان
    پاسخ
     • میثم
      آقا محمد.ر دو تا درخواست ازت داشتم
      یکی اینکه نماینده ی شهرتون کیه
      و اینکه اگه امکان داره ازشون بپرسید که این موضوع معافی مرتبط با برنامه ششم هست یا نه
      واگه مرتبط هست در صورت تایید شورای نگهبان کی باید اجرا بشه
      چون میگن برنامه ششم توسعه بعد از تاریخ انقضا برنامه پنجم اجرا میشه
      ممنون از زحماتت
      پاسخ
      • محمد
       مگه نه اینکه فقط اونایی که 8 سال غیبت دارن میتونن سربازیشونو بخرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
       چند نفر رو میشناسم که با اینکه 8 سال اخیر دانشجو بودن و ارشدشونو گرقتن سربازیشونو خریدن
       ازشون که میپرسی جواب سربالا میدن
       کسی میدونه چه خبره؟
       اگر راهی وجود داره ماهم بخریم
       پاسخ
       • ميثم
        دوستانی که با نماینده ها در ارتباطن لطفا بپرسن ازشون که قانون برنامه ششم توسعه پس از تصویب کی اجرایی میشه
        چون قانونا پس از اتمام قانون برنامه پنجم اجرایی میشه و انقضای برنامه ی پنجم اخر ٩۵می باشد
        پاسخ
       • سعيد احمدي
        باسمه تعالی
        سه شنبه 5 مرداد 1395
        دستور جلسه شورا برای فردا چهارشنبه 6 مرداد
        اولین دستور ادامه بررسی نامه وزارت کشور در خصوص تعیین تاریخ انتخابات سال آینده است.
        دومین دستور بررسی مصوبات ارسالی از سوی مجلس محترم شامل موارد زیر می باشد:
        لایحه کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص
        لایحه اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران
        و لایحه احکام دایمی برنامه های توسعه کشور که البته متن لایحه اخیر به صورت غیر رسمی واصل شده است.
        در ادامه نیز جلسه فقها محترم برای یررسی نامه های ارسالی از سوی دیوان عدالت اداری تشکیل خواهد شد.
        هم چنین نامه وزارت کشور در خصوص اننخابات رایانه ای امروز واصل شد که پس از بررسی کارشناسان در جلسات آتی شورا نسبت به آن تصمیم گیری می شود.
        عضو شورای نگهبان
        پاسخ
       • محمد.ر
        من احساس میکنم با یه تعداد بچه دارم صحبت میکنم،واقعا نمیدونم چه دلیلی داره من بخوام دروغ بگم،چه نفعی داره واسه من،واقعا یکم فک نمیکنید و جواب میدید؟جناب مگه نون لواشه که ازینور بذاری تو تنور ازونور در بیاد؟یا مثلا معافیت شماها چه سودی واسه دولت داره که لایحه کامل نشده بفرسن واسه شورای نگهبان؟عزیزم من شورشو در نیاوردم شمایی که از خودت ضعف نشون میدی.
        پاسخ
       • سعيد احمدي
        سخنگوی شورای نگهبان گفت: مجلس شورای اسلامی به صورت غیررسمی لایحه دائمی کردن برخی احکام قوانین برنامه های توسعه را برای بررسی به شورای نگهبان ارسال کرد.
        عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس اعلام کرد: مجلس شورای اسلامی به صورت غیررسمی لایحه دائمی کردن برخی احکام قوانین برنامه های پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران را برای بررسی به شورای نگهبان ارسال کرد. به گزارش فارس، این لایحه که پیش از این توسط شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار گرفته بود، برای رفع برخی ایرادات و ابهامات مجدداً به پارلمان ارسال شد، هفته گذشته این لایحه اعاده شده با اصلاحاتی به منظور تأمین نظر شورای نگهبان در صحن علنی پارلمان بررسی و تصویب شد. اما تعدادی از وکلای ملت نسبت به نحوه بررسی این لایحه در شورای نگهبان انتقاداتی داشتند. با توجه به اینکه این شورا طبق قانون از زمان ارسال یک مصوبه تنها 10 روز فرصت رسیدگی دارد و این زمان تا 10 روز دیگر قابل تمدید است، فلذا فرصت شورای نگهبان برای بررسی آن کوتاه بود، به همین دلیل در توافقی بین مجلس و شورای نگهبان مقرر شد این لایحه به صورت غیررسمی و سریعتر تقدیم شورای نگهبان شود تا این شورا فرصت زمان بیشتری برای رسیدگی به آن در اختیار داشته باشد.
        پاسخ
        • امیررضا
         بعضی هاواقعادیگه شورشدودراردن.هرروزدارن دروغ میگن.یکی میگه من استادمودیدیم.ماکه نزدیک ۱۴ماه خدمت کردیمواین ۶.۷ماهم میگذره.ولی اینقذردروغ نگین.همین کارارومیکنین این قانون تاییدنمیشه
         پاسخ
         • محمد.ر
          سلام دوستان،خبر جدید اینکه من امروز استامو دیدم و ازشون پرسیدم گفتند که روز آخر مجلس نماینده ها خیلی اصرار کردن واسه این طرح ولی هرچی که بود موند واسه بعد تعطیلات.چون بعضی از اصلاحات از مواد دیگه ام موند و نتیجش معلوم نشد.
          پاسخ

         لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید