استخدام ۸۰۰ فرد دارای معلولیت امسال

۵۱۰ روز قبل

مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال دستکم ۸۰۰ مورد استخدام افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان را خواهیم داشت.


به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا ، محمدرضا شهبازی در نشست تخصصی بررسی چالش ها و فرصت های پیش روی جامعه نابینایان کشور افزود: بر اساس قانون سهمیه سه درصدی برای افراد دارای معلولیت درنظرگرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: ۵۴۳ ردیف شغلی در آموزش و پرورش وجود دارد که افراد دارای معلولیت واجد شرایط با شرکت در آزمون می توانند در آنها اشتغال داشته باشند. اگر افراد معلولیت در این ردیف شغل ها نتوانند مشغول کار شوند، ردیف استخدامی آنان باقی می ماند.
مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: چون اغلب قشر نابینایان تحصیل کرده هستند، اشتغال از اصلی ترین مسائل آنان به شمار می رود.
وی با اشاره به یک میلیون و ۴۵۰ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش این سازمان، گفت: از این تعداد، ۱۵۵ هزار نفر آنان دارا اختلالات بینایی هستند.
شهبازی درباره وسایل کمکی مورد نیاز نابینایان اظهار داشت: ۱۰ درصد اعتبارات ارائه خدمات بهزیستی برای نابینایان هزینه می شود.
مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور گفت: چون اغلب قشر نابینایان تحصیلات عالیه دارند، در مسائل تامین وسایل آموزشی و پرداخت شهریه آنان با مشکلات زیادی روبرو هستیم چون وسایل آموزشی آنان گران قیمت است؛ با این وجود شهریه نابینایان تحت پوشش بهزیستی امسال به طور صد در صد پرداخت می شود.
شهبازی افزود: بهزیستی در تامین وسایل آموزشی نابینایان مانند برجسته نگار، لپ تاپ و نرم افزارهای مورد نیاز آنان، حمایت های لازم را انجام می دهد اما با تامین همه نیازها به علت محدودیت های بودجه ای، فاصله زیادی داریم. وسایل مورد نیاز افراد دارای معلولیت در همه بخش ها افزایش قیمت داشته است.
وی تصریح کرد: اگر اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان یعنی ۱۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود بخشی زیادی از مشکلات برطرف خواهد شد اما هنوز خبری از پرداخت این اعتبار نیست.
مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مشکلات معیشتی نابینایان گفت: فرد دارای معلولیت تا زمانی که اشتغال ندارد نیاز به حمایت های معیشتی دارد که این حمایت ها برای نابینایان مطلق و افراد دارای نابینایی شدید انجام می شود؛ تمام حمایت ها، تعریف شده و اولویت بندی شده است.
شهبازی در مورد ایجاد شبکه نابینایان گفت: وقتی نابینایان دارای شبکه باشند قدرت و نفوذ بیشتری برای مطالبه گری دارند؛ شبکه فعلی نابینایان از وزارت کشور مجوز دارد اما شبکه ای نیست که نمایندگی همه نابینایان را داشته باشد. تلاش می کنیم شبکه بهتری با حضور همه انجمن ها ایجاد شود.
وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۳۰ قانون حمایت از حقوق معلولان، کمیته نظارت و برنامه ریزی برای اجرای این قانون وجود دارد که دبیری آن برعهده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که نمایندگان شبکه ها از اعضای این کمیته هستند؛ بنابراین برای اجرایی شدن قانون دنبال ایجاد شبکه هستیم اما تفاهم بین گروه های مختلف، کار سختی است.
مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور درباره ارز دولتی برای تجهیزات کمکی افراد دارای معلولیت نیز گفت: تجهیزات پزشکی و توانبخشی مانند سمعک از ارز دولتی استفاده می کنند؛ ۹۰ درصد سمعک ها وارداتی هستند و ۱۰ بقیه نیز در داخل کشور مونتاژ می شوند.
وی درعین حال افزود: اینکه همه تجهیزات توانبخشی با ارز دولتی وارد شوند، امکان پذیر نیست. تجهیزات به شرط اینکه تولید داخل باکیفیت نداشته باشیم، وارد می شوند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

برای مشاهده اخبار استخدام معلولین اینجا کلیک کنید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید