استخدام نیروهای مسلح

استخدام نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

وب سایت «ای-استخدام» تمامی‌ اخبار استخدامی و استخدام های مربوط به نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱ را در این صفحه به اطلاع شما کاربران عزیز می‌رساند. در ادامه تمام صفحات مربوط به نیروهای مسلح به همراه توضیحات تکمیلی مورد نیاز آورده شده است. لطفا صفحه را تا انتها مطالعه نمایید.

استخدام های در جریان نیروهای مسلح

 

آخرین وضعیت استخدام ارتش، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح

ارتش و نیروی انتظامی ایران مسئول دفاع از تمامیت ارضی کشور هستند. از این رو هرساله جوانان پرشور کشور در زمان آغاز فرایند ثبت نام استخدام ارتش و استخدام نیروی انتظامی و همچنین استخدام دانشکده افسری به سرعت اقدام به ثبت نام می‌کنند. استخدام در هر کدام از این دو نیرو به صورت ثبت نام و ثبت مشخصات فردی و تشکیل پرونده بوده و پس از این مرحله جهت استخدام در ارتش و استخدام در نیروی انتظامی، از سوی متولیان امر با متقاضیان تماس برقرار می‌شود.

در شیوه استخدام درجه داری ارتش و استخدام درجه داری نیروی انتظامی، عمدتا مدرک تحصیلی مورد نظر به صورت استخدام ارتش با مدرک دیپلم و استخدام نیروی انتظامی با مدرک دیپلم است. اما برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس نیز جا نگرانی نیست. در طول سال این دو نیرو به صورت ثبت نام دانشکده‌های افسری جهت ثبت نام مشتاقان اعلامیه‌هایی را منتشر می‌کنند. استخدام ارتش با مدرک لیسانس و استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس قدری با دیگر سازمان‌ها تفاوت دارد.

در استخدام افسری ارتش و استخدامی افسری نیروی انتظامی، افراد باید ابتدا برای آزمون سراسری دانشکده افسری ثبت نام کرده و سپس در صورت موفقیت در آزمون اقدام به ادامه دادن مراحل استخدامی از جمله گزینش نمایند.

شرایط استخدام درجه داری هر سال در بندهایی ممکن است تغییر کند. از این رو توصیه می‌شود با آغاز هر دور از اعلانات استخدامی نیروی زمینی ارتش، نیروی هوایی ارتش، نیروی پدافند ارتش، نیروی دریایی ارتش و نیروی انتظامی به صورت کامل اقدام به مطالعه اطلاعیه‌ها کرده و سپس در صورت دارا بودن تمام شرایط ذکر شده اقدام به ثبت نام نمایید.

 • استخدام دانشگاه افسری ارتش

دانشگاه افسری ارتش، یا همان آجا محلی برای تربیت افسران آینده ارتش جمهوری اسلامی ایران است. این دانشگاه به از آن به عنوان دانشگاه جنگ نیز یاد می‌شود از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آموزش نظامی در کشور است. دانشگاه افسری ارتش، هر ساله از طریق ثبت نام افراد و با برگزاری آزمون استخدامی نیاز خود به نیروی انسانی و دانشجوی جدید را برطرف می‌کند.

افرادی که متقاضی استخدام خلبانی ارتش هستند نیز باید مراحل استخدام شدن خود به عنوان خلبان را از طریق استخدام دانشگاه های افسری ارتش پیگیری نمایند. به این منظور مشتاقان خلبانی کافی است در زمان شروع ثبت نام دانشگاه های افسری ضمن رعایت شیوه‌نامه‌های ثبت نام، پس از تمکیل فرم‌ها و ثبت‌نام در آزمون دوره‌های تکمیلی را در دانشگاه افسری ارتش طی نمایند.

شرایط استخدام در دانشگاه افسری ارتش به صورت زیر است:

 • متدین به دین مبین اسلام
 • تابعیت ایرانی
 • دارابودن حداقل سن ۱۶ سال تمام و حداکثر ۲۲ سال، و در صورت انجام خدمت سربازی مدت خدمت ضرورت به حداکثر سن داوطلب اضافه می شود(فرزندان شاهد، جانبازان از کار افتاده کلی ، آزادگان از کار افتاده کلی از شرط سن و معدل معاف می باشند)
 • حداکثر سن برای رشته خلبانی هواپیما ۲۰ سال است.
 • فقدان محکومیت موثر کیفری و محکومیت ناشی از اقدام علیه امنیت کشور، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران.
 • داشتن حداقل معدل کل دیپلم برای فارغ التحصیلان رشته‌های علوم تجربی و ریاضی‌فیزیک ۱۴ و برای دیپلم علوم انسانی ۱۶ و حداقل معدل کتبی برای رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی ۱۰ و برای دیپلم علوم انسانی ۱۴ می باشد

اینها تنها بخشی از شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام برای آزمون استخدامی دانشگاه افسری ارتش است. برای استخدام در دانشگاه افسری ارتش دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم کافی است. همچنین سایر شرایط استخدام ارتش نیز در صفحه استخدام دانشگاه های افسری ارتش به صورت جامع و کامل آورده شده است.

 • استخدام در ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران دارای کادر افسری نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی، دریایی و سازمان های تابعه مختلفی است که در طول سال به اشکال مختلفی اقدام به جذب نیرو و استخدام جوانان با مدارک تحصیلی مختلف مثل دیپلم، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌کند.

افرادی که متقاضی استخدام ارتش با مدرک لیسانس هستند نیز با رعایت شرایط زیر می‌توانند برای ثبت نام در گزینش ارتش اقدام نمایند:

 • داشتن حداقل معدل ۱۴برای رشته های فنی/مهندسی و حداقل معدل ۱۵ برای رشته های غیرفنی ومهندسی
 • حداکثر سن برای داوطلبان ۲۸ سال می باشد. (مدت زمان دوره خدمت سربازی به حداکثر سن اضافه می‌شود.)
 • موفقیت در انجام معاینات پزشکی، مصاحبه مکتبی وامنیتی وعلمی و آزمون مقاومت جسمانی.

سایر شرایط استخدام دارندگان مدرک لیسانس و فوق لیسانس در ارتش نیز متغیر بوده و با هر بار اطلاعیه ارتش باید بررسی شوند. همچنین استخدام زنان در ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای برخی مشاغل کادر درمانی و دیگر حوزه‌های تخصصی میسر بوده و در برخی اطلاعیه‌های ارتش که مختص استخدام زنان در ارتش است مورد تبیین قرار می‌گیرد. همچنین سایر شرایط استخدام در ارتش نیز به تفصیل در صفحه اختصاصی استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

 • استخدام در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان نگهبانان همیشه بیدار آسمان‌های کشور، در طول سال و برای تخصص‌های مختلفی از بین جوانان اقدام به جذب نیرو می‌کنند. در این شیوه‌ها شرایط استخدامی کاملا مشابه استخدام در ساختار اصلی ارتش کشور بوده و تفاوتی با آن ندارد. اما به دلیل تنوع مشاغل استخدام نیروی هوایی ارتش از دیپلم تا کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند جهت استخدام در این نیرو اقدام نمایند. این نیرو به صورت کارمند علمی با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، افسر پیمانی از مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در نهایت کارمند تجربی با مدرک دیپلم اقدام به جذب نیرو می‌کند. متقاضیان محترم استخدام در نیروی هوایی ارتش می‌توانند شرایط استخدام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی را در صفحه اختصاصی استخدامی نیروی هوایی ارتش مطالعه نمایند.

 • استخدام در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بخش دیگری از ساختار نظامی کشور است که وظیفه آن پاسداشت مرزهای آبی ایران است. البته انجام خدمت در نیروی دریایی صرفا بر روی ناوهای نیروی دریایی ارتش و در نزدیکی دریاها نیست و دیگر مراکز و سازمان‌های نیروی دریایی ارتش کشور نیز اقدام به جذب نیروهای متخصص خود می‌کنند.

برای جذب شدن در نیروی دریایی ارتش علاوه بر دارا بودن شرایط ذکر شده در خصوص کلیت شرایط استخدامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ممکن است شرایط اختصاصی دیگری نیز حکم‌فرما باشد. در این خصوص پس از هر بار انتشار یک آگهی استخدامی از سوی نیروی دریایی ارتش در صفحه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «ای استخدام» شرایط اختصاصی نیز اعلام می‌شود. همچنین رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش از هر مقطع تحصیلی نیز با هر بار به روز شدن آگهی استخدامی ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

 • استخدام در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران وظایف گوناگونی از جمله دفاع از کشور در زمان تهاجم خارجی دارد. همچنین این نیرو با در دست داشتن یگان‌های مختلف زرهی و توپخانه‌ای آماده دفاع از مرزهای کشور است. اما یکی از سوالات همیشگی افراد چگونگی استخدام در نیروی زمینی ارتش است. نیروی زمینی ارتش همانطور که در صفحه اختصاصی استخدام نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «ای استخدام» ذکر شده است، برای استخدام شرایط مختلفی دارد.

عمده این شرایط در بخش شرایط عمومی استخدام نیروی زمینی ارتش، با شرایط اصلی استخدام در ارتش یکی است. اما در برخی شرایط اختصاصی مانند رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش، نیروی زمینی دارای شرایط اختصاصی مخصوص به خود است که متقاضیان استخدام در نیروی زمینی ارشد لازم است ابتدا تمام شرایط استخدام در نیروی زمینی ارتش را به دقت بررسی کرده و سپس اقدام به ثبت نام برای استخدامی نیروی زمینی ارتش نمایند.

 • استخدام در نیروی پدافند هوایی ارتش

نیروی پدافند هوایی ارتش به عنیوان یکی از چهار نیروی نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پس از تفیکیک از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا معرفی شد. این قرارگاه به منظور انجام عملیات‌های دفاع زمین به هوا ارتش تشکیل شده است اما همچنان جهت انجام امور هماهنگی خود با قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا تعامل می‌کند. قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا مسئول ایجاد هماهنگی میان نیروی پدافند هوایی ارتش و دیگر نیروها است.

قرارگاه پدافند هوایی ارتش نیز برای استخدام نیروهای مد نظر خود که شرح استخدام در نیروی پدافند هوایی ارتش به طور کامل و مفصل در صفحه اختصاصی استخدام نیروی پدافند هوایی ارتش آمده است، شرایط و ضوابطی را دار است.

 • استخدام در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا همان فراجا (ناجای سابق)، بخشی از نیروهای مسلح کشور بوده که وظیفه آن تامین امنیت کشور است. فرماندهی ناجا از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که استخدام آنها به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود.

شرایط استخدام نیروی انتظامی به صورت زیر است:

 • اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام.
 • اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 • عدم عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی در زمان تقاضای استخدام.
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر.
 • داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی لازم برای خدمت مورد نظر.
 • داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نظر.
 • حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر ۲۵ سال می باشد. این شرط مختص داوطلبان با مدرک دیپلم بوده و متقاضیان استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس ۱۴۰۰ و سال جاری شرایط سنی مختص خود را دارا هستند. بدین منظور توصیه می شود در زمان انتشار هر آگهی جدید به دقت شرایط اختصاصی آن آگهی را مطالعه نمایید.

این شرایط استخدام نیروی انتظامی به صورت کلی است و در صورتی که دستخوش تغییراتی شود، ما آنها را مورد بررسی و تغییر قرار می‌دهیم. تمرکز اصلی در جذب نیروهای استخدام نیروی انتظامی بر متقاضیان دیپلمه است، اما در مواردی استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس نیز رخ میدهد. همچنین برای متقاضیان خانم نیز استخدام نیروی انتظامی زن در برخی اطلاعیه‌های استانی صورت می‌گیرد. به این منظور متقاضیان زن استخدام در نیروی انتظامی می‌توانند با مراجعه به شرایط اختصاصی هر آگهی استخدامی این نیرو که در صفحه اختصاصی استخدام نیروی انتظامی «ای استخدام» وجود دارد، در صورت دارا بودن شرایط لازم اقدام به ثبت نام نمایند.

سوالات متداول استخدام در ارتش و نیروی انتظامی

 

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۱۹۹ نظر برای استخدام نیروهای مسلح

 • س
  سعید درویش خاکسار
  ۴ دی ۱۴۰۱، ۱۳:۱۰
  سعید درویش خاکسار من میخوام در سپاه پاسداران یا نیروی انتظامی استخدام بشم امکانش هست کمکم کنید
  • پشتیبان سه
   ۴ دی ۱۴۰۱، ۱۳:۲۰
   با سلام
   کاربر عزیز برای اطلاع از زمان استخدام این سازمان اینجا را کلیک کنید.
   موفق باشید
   • م
    محمدجواد زواریسردشت
    ۴ دی ۱۴۰۱، ۲۱:۲۸
    سلام شاید یک آرزو باشه بخوام واسه کشورم خدمت کنم من با این مدرک تحصیلی ضعیف و زن و بچه فقط معجزه میتونه باعث استخدامم توی یک ارگان باشه فقط خدا میدونه چقدر سختی کشیدم که چرخه زندگی رو بچرخونم
    یا جدسادات خودت بهم کمک کن
  • س
   سعیدپیری
   ۴ دی ۱۴۰۱، ۰۰:۰۱
   سلام علیکم،دعاگوی شما بسیار فعالیتتان موثر است،سپاسگذار شما هستم.
   • م
    محمدامین حاجیوند
    ۳ دی ۱۴۰۱، ۱۸:۲۸
    سلام ببخشید افسری بادیپلم می پذیرند یا خیر
    • ا
     الهه
     ۳ دی ۱۴۰۱، ۲۲:۱۴
     تو کانال تلگرام عضو بشید هر روز آگهی های استخدامی میاد
     بله با دیپلمم میگیرن
    • ع
     علی
     ۲۸ آذر ۱۴۰۱، ۱۹:۳۶
     سلام من لیسانس دارم میشه با مدرک دیپلم وارد نیرو انتظامی بشم
     • ی
      یاسر فیضیان
      ۲۸ آذر ۱۴۰۱، ۱۱:۲۱
      ورود ب نیروی انتظامی
      • م
       محمد
       ۲۷ آذر ۱۴۰۱، ۲۳:۱۹
       آیا با مدرک سیکل می‌توان وارد نیروی انتظامی یا سپاه شد؟
       • ا
        الهه
        ۲۸ آذر ۱۴۰۱، ۰۹:۱۶
        بله ب احتمال زیاد میشه
       • ن
        نگار
        ۲۲ آذر ۱۴۰۱، ۰۸:۴۵
        برای خانمها هم هست؟
        • مشاور «ای استخدام»
         ۲۲ آذر ۱۴۰۱، ۱۰:۴۴
         کاربرعزیز
         این استخدام ها مختص آقایان میباشد .
         • ا
          الهه
          ۲۲ آذر ۱۴۰۱، ۱۳:۱۵
          هرچی میاد فقط برای آقایان
          نمیدونم ما خانوما چیکار کنیم
          • س
           سعید
           ۲۷ آذر ۱۴۰۱، ۲۱:۳۸
           یه کاری را میخوام شروع کنم دعا کن مشکلی پیش نیاد اولین نفر شما در اولویت هستید ،تا ده روز دیگه معلوم میشه.
           (در تماس باشید)
           • ا
            الهه
            ۲۷ آذر ۱۴۰۱، ۲۲:۰۵
            سلام ب امید خدا انشاالله که خوب و بدون مشکل پیش بره
            • م
             محدثه
             ۴ دی ۱۴۰۱، ۰۹:۴۳
             اگه کارتون بارشته شیمی ارتباط داشت خوشحال میشم بامنم همکاری داشته باشین
          • م
           میلاد محمدی
           ۲۱ آذر ۱۴۰۱، ۰۰:۲۴
           سلام و خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم خدمتتون بنده سال 97نمیدانم ب دلیلی پزشکی رد شدم باز میتونم از نو شروع ب ثبت نام کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تشکر
           • م
            محمد
            ۲۰ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۲۷
            بسمه تعالی بنده حقیرمحمد... میخواهم دراطلاعات سپاه پاسداران استخدام شوم تاازاین سنگرازکشورودولتم وملت سلهشورم دربرابردشمناان دفاع کنم
            • م
             مهدی
             ۲۹ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۵۱
             سلام به دوست عزیزمحمدجان اهل کدوم شهرهستید؟میتوانید درکنارفعالیت های روزانه به این
             شغل اشتغال داشته باشید
             • ا
              احمدرضا
              ۳۰ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۲۲
              سلحشور
             • م
              محمد
              ۲۰ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۲۱
              نظربنده وهدفی که دارم جان ناقابلم رافدای وطن ونظام جمهوری اسلامی کنم ویکی ازسربازان گمنام امام زمان عج شوم
              • م
               محمد
               ۲۰ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۱۸
               سلام من میخواهم خدمت به دولت وملتم علیه ضدانقلاب ودشمنان برخوردودفاع کنم عضوسربازان گمنام امام زمان عج باشم ازمسولین زیربط خواهشمندم برای رسیدن به هدفم رسیدگی واقدام لازم شود
               • م
                مجید
                ۲۰ دی ۱۴۰۱، ۱۸:۳۴
                بابا تو دیگه کی هستی.دمت گرم
                • م
                 محمدشهنوازی
                 ۲۱ دی ۱۴۰۱، ۱۹:۵۴
                 من محمدهستم
               • م
                محمدجواد فارسی فراشبندی
                ۲۰ آذر ۱۴۰۱، ۱۳:۰۱
                با سلام من مدرکی که درحال حاضر دارم کاردانی هست رشته نرم افزار کامپیوتر کاردانیم معدلم 14.51 شده کارت پایان خدمت هم دارم آیا میتونم ثبت نام کنم برای آزمون استخدامی ارتش یا خیر
                • M
                 Mohsen
                 ۱۶ آذر ۱۴۰۱، ۱۹:۲۰
                 سلام اگه امکان داره لطفا جلویه کارت ورود به ثبت نام رو باز کنید 🌺
                 • ج
                  جابر
                  ۱۶ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۲۶
                  سلام من من کلاس 12کامپیوتر هستم در این سایت هرچی گشتم شماره ندیدم که تماس بگیرم کی باید بیام برای ثبت نام مشاور اگه میشمه راهنماییم کن
                  • p
                   p
                   ۱۶ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۰۰
                   الان من کلاس 11هستم میشه با گواهی اشتغال به تحصیل ثبت نام کنم سنم میرسه ولی مدرک تحصیلی رو نمیدونم قبول میکنن یا نه مشاور میشه جواب سوال منو بدید
                   • م
                    محمد
                    ۲۰ آذر ۱۴۰۱، ۱۹:۵۹
                    خیر
                    • م
                     محمدشهنوازی
                     ۱۹ دی ۱۴۰۱، ۰۱:۵۵
                     سلام من ازکودکی فکرکنم آخرای جنگ تحمیلی بودمن عاشق جبهه .ودفاع ازمر دم وکشورم بودم حالامن باجان مال خودم فدای کشورونظام اسلامی میکنم
                   • p
                    p
                    ۱۶ آذر ۱۴۰۱، ۱۵:۵۶
                    سلام مگه تا 17ثبت نام تمدید نشد پس چرا نمیشه ثبت نام کرد
                    • ف
                     فاطمه
                     ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۲۱:۳۶
                     سلام ببخشید اگر کسی معدل کتبی کمتر از14علوم انسانی باشه نمیتونه ثبت نام کنه؟؟ الزامی این معدل کتبی؟
                     • مشاور «ای استخدام»
                      ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۲۲:۲۴
                      کاربرعزیز
                      شرایط ذکر شده در متن آگهی عینا می بایست رعایت شود .
                      • ه
                       هادی همتی
                       ۲۳ آذر ۱۴۰۱، ۱۲:۴۶
                       معدل کتبی نیست معدل نهاییه .
                       برا مردم عادی 14 ولی برا خانواده شهدا و بسیجی ها 12 .البته این برا درجه داریه
                      • غ
                       غفار
                       ۱۴ آذر ۱۴۰۱، ۰۹:۱۰
                       من به شخصه ازتمامی عزیزان ومدیران محترم وبرنامه نویسان برنامه (ای استخدام)که دارنددراین کاروشغل فعالیت می کنن که به جرات میتونم بگم جز اولین وموفق ترین برنامه های اینترنتی کسب وکاردرکشورهستن مرحباروخسته نباشیدعرض کنم وازراه دور روی ماه تک تک این عزیزان می بوسم بااین کارشون واقعا کمک خیلی بزرگی به من وامثال من می کنن وهمچنین به کارفرمایان عزیز که بااین کارازاتلاف وقت وسرمایه هردوطرف جلوگیری می کنه وسبب ارامش ودلگرمی برای اقتصادخانواده بامعرفی کارمناسب درمحل مناسب ونزدیک به محل سکونت می کنن به ما قشر کارگر همیشه بوده بعنوان حامی وپشتیبان انصافا همیشه پیش قذم بوده،درودبرشما
                       • ا
                        افشین جعفری
                        ۱۴ آذر ۱۴۰۱، ۰۷:۵۲
                        سلام
                        • س
                         سجاد
                         ۱۴ آذر ۱۴۰۱، ۰۰:۳۹
                         سلام وقت بخیر
                         سوال:
                         ایا اگر داشتن خالکوبی در بدن برای استخدام قابل قبول نمیباشد؟

                         لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

                         ثبت پاسخ