استخدام نیروهای مسلح

استخدام نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

وب سایت «ای-استخدام» تمامی‌ اخبار استخدامی و استخدام های مربوط به نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱ را در این صفحه به اطلاع شما کاربران عزیز می‌رساند. در ادامه تمام صفحات مربوط به نیروهای مسلح به همراه توضیحات تکمیلی مورد نیاز آورده شده است. لطفا صفحه را تا انتها مطالعه نمایید.

استخدام های در جریان نیروهای مسلح

 

آخرین وضعیت استخدام ارتش، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح

ارتش و نیروی انتظامی ایران مسئول دفاع از تمامیت ارضی کشور هستند. از این رو هرساله جوانان پرشور کشور در زمان آغاز فرایند ثبت نام استخدام ارتش و استخدام نیروی انتظامی و همچنین استخدام دانشکده افسری به سرعت اقدام به ثبت نام می‌کنند. استخدام در هر کدام از این دو نیرو به صورت ثبت نام و ثبت مشخصات فردی و تشکیل پرونده بوده و پس از این مرحله جهت استخدام در ارتش و استخدام در نیروی انتظامی، از سوی متولیان امر با متقاضیان تماس برقرار می‌شود.

در شیوه استخدام درجه داری ارتش و استخدام درجه داری نیروی انتظامی، عمدتا مدرک تحصیلی مورد نظر به صورت استخدام ارتش با مدرک دیپلم و استخدام نیروی انتظامی با مدرک دیپلم است. اما برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس نیز جا نگرانی نیست. در طول سال این دو نیرو به صورت ثبت نام دانشکده‌های افسری جهت ثبت نام مشتاقان اعلامیه‌هایی را منتشر می‌کنند. استخدام ارتش با مدرک لیسانس و استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس قدری با دیگر سازمان‌ها تفاوت دارد.

در استخدام افسری ارتش و استخدامی افسری نیروی انتظامی، افراد باید ابتدا برای آزمون سراسری دانشکده افسری ثبت نام کرده و سپس در صورت موفقیت در آزمون اقدام به ادامه دادن مراحل استخدامی از جمله گزینش نمایند.

شرایط استخدام درجه داری هر سال در بندهایی ممکن است تغییر کند. از این رو توصیه می‌شود با آغاز هر دور از اعلانات استخدامی نیروی زمینی ارتش، نیروی هوایی ارتش، نیروی پدافند ارتش، نیروی دریایی ارتش و نیروی انتظامی به صورت کامل اقدام به مطالعه اطلاعیه‌ها کرده و سپس در صورت دارا بودن تمام شرایط ذکر شده اقدام به ثبت نام نمایید.

 • استخدام دانشگاه افسری ارتش

دانشگاه افسری ارتش، یا همان آجا محلی برای تربیت افسران آینده ارتش جمهوری اسلامی ایران است. این دانشگاه به از آن به عنوان دانشگاه جنگ نیز یاد می‌شود از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آموزش نظامی در کشور است. دانشگاه افسری ارتش، هر ساله از طریق ثبت نام افراد و با برگزاری آزمون استخدامی نیاز خود به نیروی انسانی و دانشجوی جدید را برطرف می‌کند.

افرادی که متقاضی استخدام خلبانی ارتش هستند نیز باید مراحل استخدام شدن خود به عنوان خلبان را از طریق استخدام دانشگاه های افسری ارتش پیگیری نمایند. به این منظور مشتاقان خلبانی کافی است در زمان شروع ثبت نام دانشگاه های افسری ضمن رعایت شیوه‌نامه‌های ثبت نام، پس از تمکیل فرم‌ها و ثبت‌نام در آزمون دوره‌های تکمیلی را در دانشگاه افسری ارتش طی نمایند.

شرایط استخدام در دانشگاه افسری ارتش به صورت زیر است:

 • متدین به دین مبین اسلام
 • تابعیت ایرانی
 • دارابودن حداقل سن ۱۶ سال تمام و حداکثر ۲۲ سال، و در صورت انجام خدمت سربازی مدت خدمت ضرورت به حداکثر سن داوطلب اضافه می شود(فرزندان شاهد، جانبازان از کار افتاده کلی ، آزادگان از کار افتاده کلی از شرط سن و معدل معاف می باشند)
 • حداکثر سن برای رشته خلبانی هواپیما ۲۰ سال است.
 • فقدان محکومیت موثر کیفری و محکومیت ناشی از اقدام علیه امنیت کشور، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران.
 • داشتن حداقل معدل کل دیپلم برای فارغ التحصیلان رشته‌های علوم تجربی و ریاضی‌فیزیک ۱۴ و برای دیپلم علوم انسانی ۱۶ و حداقل معدل کتبی برای رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی ۱۰ و برای دیپلم علوم انسانی ۱۴ می باشد

اینها تنها بخشی از شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام برای آزمون استخدامی دانشگاه افسری ارتش است. برای استخدام در دانشگاه افسری ارتش دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم کافی است. همچنین سایر شرایط استخدام ارتش نیز در صفحه استخدام دانشگاه های افسری ارتش به صورت جامع و کامل آورده شده است.

 • استخدام در ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران دارای کادر افسری نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی، دریایی و سازمان های تابعه مختلفی است که در طول سال به اشکال مختلفی اقدام به جذب نیرو و استخدام جوانان با مدارک تحصیلی مختلف مثل دیپلم، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌کند.

افرادی که متقاضی استخدام ارتش با مدرک لیسانس هستند نیز با رعایت شرایط زیر می‌توانند برای ثبت نام در گزینش ارتش اقدام نمایند:

 • داشتن حداقل معدل ۱۴برای رشته های فنی/مهندسی و حداقل معدل ۱۵ برای رشته های غیرفنی ومهندسی
 • حداکثر سن برای داوطلبان ۲۸ سال می باشد. (مدت زمان دوره خدمت سربازی به حداکثر سن اضافه می‌شود.)
 • موفقیت در انجام معاینات پزشکی، مصاحبه مکتبی وامنیتی وعلمی و آزمون مقاومت جسمانی.

سایر شرایط استخدام دارندگان مدرک لیسانس و فوق لیسانس در ارتش نیز متغیر بوده و با هر بار اطلاعیه ارتش باید بررسی شوند. همچنین استخدام زنان در ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای برخی مشاغل کادر درمانی و دیگر حوزه‌های تخصصی میسر بوده و در برخی اطلاعیه‌های ارتش که مختص استخدام زنان در ارتش است مورد تبیین قرار می‌گیرد. همچنین سایر شرایط استخدام در ارتش نیز به تفصیل در صفحه اختصاصی استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

 • استخدام در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان نگهبانان همیشه بیدار آسمان‌های کشور، در طول سال و برای تخصص‌های مختلفی از بین جوانان اقدام به جذب نیرو می‌کنند. در این شیوه‌ها شرایط استخدامی کاملا مشابه استخدام در ساختار اصلی ارتش کشور بوده و تفاوتی با آن ندارد. اما به دلیل تنوع مشاغل استخدام نیروی هوایی ارتش از دیپلم تا کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند جهت استخدام در این نیرو اقدام نمایند. این نیرو به صورت کارمند علمی با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، افسر پیمانی از مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در نهایت کارمند تجربی با مدرک دیپلم اقدام به جذب نیرو می‌کند. متقاضیان محترم استخدام در نیروی هوایی ارتش می‌توانند شرایط استخدام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی را در صفحه اختصاصی استخدامی نیروی هوایی ارتش مطالعه نمایند.

 • استخدام در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بخش دیگری از ساختار نظامی کشور است که وظیفه آن پاسداشت مرزهای آبی ایران است. البته انجام خدمت در نیروی دریایی صرفا بر روی ناوهای نیروی دریایی ارتش و در نزدیکی دریاها نیست و دیگر مراکز و سازمان‌های نیروی دریایی ارتش کشور نیز اقدام به جذب نیروهای متخصص خود می‌کنند.

برای جذب شدن در نیروی دریایی ارتش علاوه بر دارا بودن شرایط ذکر شده در خصوص کلیت شرایط استخدامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ممکن است شرایط اختصاصی دیگری نیز حکم‌فرما باشد. در این خصوص پس از هر بار انتشار یک آگهی استخدامی از سوی نیروی دریایی ارتش در صفحه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «ای استخدام» شرایط اختصاصی نیز اعلام می‌شود. همچنین رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش از هر مقطع تحصیلی نیز با هر بار به روز شدن آگهی استخدامی ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

 • استخدام در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران وظایف گوناگونی از جمله دفاع از کشور در زمان تهاجم خارجی دارد. همچنین این نیرو با در دست داشتن یگان‌های مختلف زرهی و توپخانه‌ای آماده دفاع از مرزهای کشور است. اما یکی از سوالات همیشگی افراد چگونگی استخدام در نیروی زمینی ارتش است. نیروی زمینی ارتش همانطور که در صفحه اختصاصی استخدام نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «ای استخدام» ذکر شده است، برای استخدام شرایط مختلفی دارد.

عمده این شرایط در بخش شرایط عمومی استخدام نیروی زمینی ارتش، با شرایط اصلی استخدام در ارتش یکی است. اما در برخی شرایط اختصاصی مانند رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش، نیروی زمینی دارای شرایط اختصاصی مخصوص به خود است که متقاضیان استخدام در نیروی زمینی ارشد لازم است ابتدا تمام شرایط استخدام در نیروی زمینی ارتش را به دقت بررسی کرده و سپس اقدام به ثبت نام برای استخدامی نیروی زمینی ارتش نمایند.

 • استخدام در نیروی پدافند هوایی ارتش

نیروی پدافند هوایی ارتش به عنیوان یکی از چهار نیروی نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پس از تفیکیک از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا معرفی شد. این قرارگاه به منظور انجام عملیات‌های دفاع زمین به هوا ارتش تشکیل شده است اما همچنان جهت انجام امور هماهنگی خود با قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا تعامل می‌کند. قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا مسئول ایجاد هماهنگی میان نیروی پدافند هوایی ارتش و دیگر نیروها است.

قرارگاه پدافند هوایی ارتش نیز برای استخدام نیروهای مد نظر خود که شرح استخدام در نیروی پدافند هوایی ارتش به طور کامل و مفصل در صفحه اختصاصی استخدام نیروی پدافند هوایی ارتش آمده است، شرایط و ضوابطی را دار است.

 • استخدام در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا همان فراجا (ناجای سابق)، بخشی از نیروهای مسلح کشور بوده که وظیفه آن تامین امنیت کشور است. فرماندهی ناجا از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که استخدام آنها به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود.

شرایط استخدام نیروی انتظامی به صورت زیر است:

 • اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام.
 • اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 • عدم عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی در زمان تقاضای استخدام.
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر.
 • داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی لازم برای خدمت مورد نظر.
 • داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نظر.
 • حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر ۲۵ سال می باشد. این شرط مختص داوطلبان با مدرک دیپلم بوده و متقاضیان استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس ۱۴۰۰ و سال جاری شرایط سنی مختص خود را دارا هستند. بدین منظور توصیه می شود در زمان انتشار هر آگهی جدید به دقت شرایط اختصاصی آن آگهی را مطالعه نمایید.

این شرایط استخدام نیروی انتظامی به صورت کلی است و در صورتی که دستخوش تغییراتی شود، ما آنها را مورد بررسی و تغییر قرار می‌دهیم. تمرکز اصلی در جذب نیروهای استخدام نیروی انتظامی بر متقاضیان دیپلمه است، اما در مواردی استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس نیز رخ میدهد. همچنین برای متقاضیان خانم نیز استخدام نیروی انتظامی زن در برخی اطلاعیه‌های استانی صورت می‌گیرد. به این منظور متقاضیان زن استخدام در نیروی انتظامی می‌توانند با مراجعه به شرایط اختصاصی هر آگهی استخدامی این نیرو که در صفحه اختصاصی استخدام نیروی انتظامی «ای استخدام» وجود دارد، در صورت دارا بودن شرایط لازم اقدام به ثبت نام نمایند.

سوالات متداول استخدام در ارتش و نیروی انتظامی

 

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۱۹۹ نظر برای استخدام نیروهای مسلح

 • ح
  حمید
  ۱۲ آذر ۱۴۰۱، ۲۱:۳۵
  با سلام و خسته نباشید با دیپلم فنی نمیشه به دانشگاه افسری ورود کرد ؟
  • مشاور «ای استخدام»
   ۱۲ آذر ۱۴۰۱، ۲۲:۰۱
   کاربرعزیز
   صرفا فقط دیپلم رشته‌های ریاضی فیزیک ، تجربی و انسانی عنوان شده است .
   • ف
    فاطمه
    ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۲۱:۳۷
    سلام ببخشید با معدل کتبی کمتراز14علوم انسانی میشه ثبت نام کرد؟؟
    • مشاور «ای استخدام»
     ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۲۲:۵۸
     کاربرعزیز
     شرط معدل ذکر شده داخل متن آگهی می بایست دقیقا رعایت شود .با معدل کتبی کمتر از 14 رشته انسانی ، نمی توان ثبت نام کرد .
  • د
   دنبال استخدام
   ۱۲ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۲۰
   منم استخدام بشم خوبه لطفا بیمه هم بشم خدایا
   • ش
    شاهپور نصیری
    ۱۱ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۲۵
    به همه کاربران از صمیم قلبم خسته نباشید و خداقوت‌ عرض. مینمایم
    زنده‌ باشید و پایدار
    • ش
     شاهپور نصیری
     ۱۱ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۲۵
     به همه کاربران از صمیم قلبم خسته نباشید و خداقوت‌ عرض. مینمایم
     زنده‌ باشید و پایدار
     • ج
      جواد
      ۹ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۵۹
      سلام. تا چه زمانی وقت برای ثبت نام نیرو هوایی ارتش هست؟
      • مشاور «ای استخدام»
       ۹ آذر ۱۴۰۱، ۱۱:۳۲
       کاربرعزیز.
       مهلت ثبت نام استخدام پدافند ارتش ، 15 آذر می باشد .
      • س
       سید علی جعاوله
       ۷ آذر ۱۴۰۱، ۱۹:۵۹
       برلی خدمات خودروی استخدام وجود داره کار من نصب شیشه و قفل مرکزی اتومبیل هست ولی خواستم ببینم میشه با هم همکاری داشته باشیم
       • پشتیبان سه
        ۷ آذر ۱۴۰۱، ۲۰:۰۹
        کاربرگرامی
        ما صرفا منتشر کننده آگهی هستیم ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با متولیان استخدامی در ارتباط باشید .
        باتشکر
       • ن
        نیما
        ۷ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۱۶
        سلام من میخواهم در ارتش استخدام بشم ولی نمیدونم کدوم قسمت نیرو لازم داره من 20 سالمه و سربازی رفتم ولی میخام در درجه داری استخدام بشم و در آذربایجان غربی زندگی میکنم میشه کمکم کنید
        • E
         Erfan
         ۷ آذر ۱۴۰۱، ۰۷:۰۸
         با عرض سلام و خسته نباشید، بنده لیسانس حسابداری هستم با معدل 14 و 25 سال سن چجوری میتونم برای استخدامی نیروی انتظامی اقدام کنم، تشکر
         • پشتیبان سه
          ۷ آذر ۱۴۰۱، ۱۷:۵۲
          کاربرعزیز
          در حال حاضر نیروی انتظامی استخدامی ندارد ، از همین صفحه پیگیر باشید به محض انتشار اخباری پیرامون استخدام نیروی انتظامی از طریق سایت اطلاع رسانی می گردد .
          باتشکر
         • ک
          کامران
          ۷ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۲۱
          پیمان کار نیروی‌های نظامی (عکس )
          • ل
           لیا
           ۶ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۳۳
           سلام استخدامه فقط آقا میخوادش یا؟
           • پشتیبان سه
            ۷ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۰۵
            کاربرگرامی
            این استخدامی صرفا مختص آقایان می باشد.
            باتشکر
           • م
            مهدی اسدی
            ۳ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۲۳
            سلام وقت بخیر برای استخدام نیروی انتظامی معدل کل دیپلم من 18 و معدل کتبی 13 و نیم رشته انسانی میتونم ثبت نام بکنم
            • م
             مائده حمزه زاده
             ۳ آذر ۱۴۰۱، ۱۲:۴۱
             دوست دارم این شغل را مهماندار or کاپین1
             • م
              مائده حمزه زاده
              ۳ آذر ۱۴۰۱، ۱۹:۱۵
              سلام چی شد این آگهی رو برام داید
             • ش
              شاهپور نصیری
              ۲ آذر ۱۴۰۱، ۱۹:۵۳
              با سلام. بنده‌. 46سال سن دارم‌
              میخوام‌ بنده‌. رو. بعنوان راننده. و یا‌ کارهای خدماتی. و محافظ‌ و بادیگارد ‌
              به‌نوعی که. شرایطم‌ بخوره. استخدام‌. بفرمایید
              • پشتیبان سه
               ۷ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۰۷
               کاربرگرامی
               شرایط سنی شما از حدنصاب اعلام شده بالاتر می باشد.
               باتشکر
               • ش
                شاهپور نصیری
                ۱۱ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۱۷
                با سلام‌
                نهایت‌ سپاس و قدردانی. بابت. پاسخ. بع سوال‌ بنده‌.
                زنده‌ باشید
              • م
               میلاد
               ۳۰ آبان ۱۴۰۱، ۱۳:۴۷
               سلام هزینه کارت ورود ب جلسه واریز کردم ! الان میخوام تکمیل پرونده بزنم میگه همچین کد رهگیری وجود ندارد !
               الان باید چی کار کنم ؟؟
               • ی
                ی
                ۲۹ آبان ۱۴۰۱، ۲۳:۳۶
                حسابداری یا در بانک یا فرودگاه یا شهرداری
                • م
                 مهدی اسماعیلی
                 ۲۹ آبان ۱۴۰۱، ۲۰:۴۷
                 وقت بخیر متولد 1376هستم متاهل هستم علاقه بیشتری به نظام دارم قد 170وزن 80هستم امسال وقت دارم خواهش استخدام کن
                 • مشاور «ای استخدام»
                  ۲۹ آبان ۱۴۰۱، ۲۰:۵۰
                  کاربرعزیز
                  پیشنهاد می شود شرایط استخدام های نیروهای مسلح را بررسی نمایید و چنانچه شرایط عنوان شده را دارا می باشید جهت استخدام ثبت نام نمایید .
                  • ر
                   رامتین
                   ۱ آذر ۱۴۰۱، ۲۲:۳۴
                   پنج کیلو از وزنت رو کم بکن بعد هر جا خواستی برو
                  • م
                   مهدی
                   ۲۸ آبان ۱۴۰۱، ۲۳:۰۹
                   وقت بخیر . متولد 1378 هستم خدمت هم مرزبانی بودم ایا میتوانم ثبت نام شود اگ پایگاه هس مشهد اطلاع بدید برای ثبت نام..
                   • م
                    میتراامینی
                    ۲۷ آبان ۱۴۰۱، ۱۳:۵۰
                    سلام خانم هستم 41ساله مجردمهندس طراحی کامپیوترمعدلم بالای 15هست خیلی دوست دارم استخدام نیروی پلیس باشم اززمان بچگی عاشق پلیس شدن بودم الانم دوست دارم استخدام بشم
                    • پشتیبان سه
                     ۲۷ آبان ۱۴۰۱، ۱۴:۲۹
                     با سلام
                     کاربر عزیز آخرین اخبار استخدامی این سازمان در همین صفحه و کانال های ارتباطی سایت ای استخدام اطلاع رسانی خواهد شد
                     با تشکر
                     • ص
                      صالح
                      ۶ آذر ۱۴۰۱، ۲۰:۰۳
                      سلام من معاف از رزم شدم توخدمت دیگه استقدام نمیکن
                      • مشاور «ای استخدام»
                       ۶ آذر ۱۴۰۱، ۲۳:۰۶
                       کاربرعزیز
                       هر استخدامی شرایط خاص خود را دارد ، در همین صفحه بر روی لینک استخدامی مورد نظرتون کلیک نموده و شرایط استخدام را مطالعه نمایید .
                     • ش
                      شاهپور نصیری
                      ۱۱ آذر ۱۴۰۱، ۰۱:۲۳
                      با سلام و عرض ادب و احترام وخدمت. خواهر فهیم‌ و فرهیخته و بزرگوار ‌
                      گویا ‌ توی‌. اینجا‌ ظوابط‌ خیلی‌ دقیقتر. توی‌ گزینش‌ ها. اجرا میشه‌ وگرنه. بنده‌ هم‌ مثل. شما‌ بزرگوار‌‌ عاشق‌‌ پلیس‌ هستم‌ ولی. گویا. دیر‌ عاشق‌ شدیم‌🥰🥰🥰 زنده‌ باشید‌ و سرفراز‌
                      اگه‌ راه. دیگه‌ ای‌ پیدا. کردین. به بنده‌ هم‌ اطلاع. بفرمایید
                      باتشکر و قدردان‌ لطف. پزمهرشما🙏🙏🙏
                     • ا
                      ابوالفضل مولایی
                      ۲۶ آبان ۱۴۰۱، ۱۸:۱۵
                      میخواستم بدونم متولد 1375،امتیاز ایثار کری هم دارم میشه استخدام نیروهای مسلح بشم
                      • ا
                       ابوالفضل مولایی
                       ۲۶ آبان ۱۴۰۱، ۱۸:۱۳
                       وقت بخیر .متولد 1375 هستم .امتیاز ایثار کری هم دارم .میخواستم بدونم میتونم استخدام نیروهای مسلح بشم
                       • م
                        مائده حمزه زاده
                        ۳ آذر ۱۴۰۱، ۱۲:۴۱
                        دوست دارم این شغل را

                       لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

                       ثبت پاسخ