استخدام نیروهای مسلح

استخدام نیروهای مسلح

وب سایت «ای-استخدام» تمامی‌ اخبار استخدامی و استخدام های مربوط به نیروهای مسلح را در این صفحه به اطلاع شما کاربران عزیز می‌رساند. در ادامه تمام صفحات مربوط به نیروهای مسلح به همراه توضیحات تکمیلی مورد نیاز آورده شده است. لطفا صفحه را تا انتها مطالعه نمایید.

استخدام های در جریان نیروهای مسلح

 

آخرین وضعیت استخدام ارتش، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح

ارتش و نیروی انتظامی ایران مسئول دفاع از تمامیت ارضی کشور هستند. از این رو هرساله جوانان پرشور کشور در زمان آغاز فرایند ثبت نام استخدام ارتش و استخدام نیروی انتظامی و همچنین استخدام دانشکده افسری به سرعت اقدام به ثبت نام می‌کنند. استخدام در هر کدام از این دو نیرو به صورت ثبت نام و ثبت مشخصات فردی و تشکیل پرونده بوده و پس از این مرحله جهت استخدام در ارتش و استخدام در نیروی انتظامی، از سوی متولیان امر با متقاضیان تماس برقرار می‌شود.

در شیوه استخدام درجه داری ارتش و استخدام درجه داری نیروی انتظامی، عمدتا مدرک تحصیلی مورد نظر به صورت استخدام ارتش با مدرک دیپلم و استخدام نیروی انتظامی با مدرک دیپلم است. اما برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس نیز جا نگرانی نیست. در طول سال این دو نیرو به صورت ثبت نام دانشکده‌های افسری جهت ثبت نام مشتاقان اعلامیه‌هایی را منتشر می‌کنند. استخدام ارتش با مدرک لیسانس و استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس قدری با دیگر سازمان‌ها تفاوت دارد.

در استخدام افسری ارتش و استخدامی افسری نیروی انتظامی، افراد باید ابتدا برای آزمون سراسری دانشکده افسری ثبت نام کرده و سپس در صورت موفقیت در آزمون اقدام به ادامه دادن مراحل استخدامی از جمله گزینش نمایند.

شرایط استخدام درجه داری هر سال در بندهایی ممکن است تغییر کند. از این رو توصیه می‌شود با آغاز هر دور از اعلانات استخدامی نیروی زمینی ارتش، نیروی هوایی ارتش، نیروی پدافند ارتش، نیروی دریایی ارتش و نیروی انتظامی به صورت کامل اقدام به مطالعه اطلاعیه‌ها کرده و سپس در صورت دارا بودن تمام شرایط ذکر شده اقدام به ثبت نام نمایید.

 • استخدام دانشگاه افسری ارتش

دانشگاه افسری ارتش، یا همان آجا محلی برای تربیت افسران آینده ارتش جمهوری اسلامی ایران است. این دانشگاه به از آن به عنوان دانشگاه جنگ نیز یاد می‌شود از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آموزش نظامی در کشور است. دانشگاه افسری ارتش، هر ساله از طریق ثبت نام افراد و با برگزاری آزمون استخدامی نیاز خود به نیروی انسانی و دانشجوی جدید را برطرف می‌کند.

افرادی که متقاضی استخدام خلبانی ارتش هستند نیز باید مراحل استخدام شدن خود به عنوان خلبان را از طریق استخدام دانشگاه های افسری ارتش پیگیری نمایند. به این منظور مشتاقان خلبانی کافی است در زمان شروع ثبت نام دانشگاه های افسری ضمن رعایت شیوه‌نامه‌های ثبت نام، پس از تمکیل فرم‌ها و ثبت‌نام در آزمون دوره‌های تکمیلی را در دانشگاه افسری ارتش طی نمایند.

شرایط استخدام در دانشگاه افسری ارتش به صورت زیر است:

 • متدین به دین مبین اسلام
 • تابعیت ایرانی
 • دارابودن حداقل سن ۱۶ سال تمام و حداکثر ۲۲ سال، و در صورت انجام خدمت سربازی مدت خدمت ضرورت به حداکثر سن داوطلب اضافه می شود(فرزندان شاهد، جانبازان از کار افتاده کلی ، آزادگان از کار افتاده کلی از شرط سن و معدل معاف می باشند)
 • حداکثر سن برای رشته خلبانی هواپیما ۲۰ سال است.
 • فقدان محکومیت موثر کیفری و محکومیت ناشی از اقدام علیه امنیت کشور، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران.
 • داشتن حداقل معدل کل دیپلم برای فارغ التحصیلان رشته‌های علوم تجربی و ریاضی‌فیزیک ۱۴ و برای دیپلم علوم انسانی ۱۶ و حداقل معدل کتبی برای رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی ۱۰ و برای دیپلم علوم انسانی ۱۴ می باشد

اینها تنها بخشی از شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام برای آزمون استخدامی دانشگاه افسری ارتش است. برای استخدام در دانشگاه افسری ارتش دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم کافی است. همچنین سایر شرایط استخدام ارتش نیز در صفحه استخدام دانشگاه های افسری ارتش به صورت جامع و کامل آورده شده است.

 • استخدام در ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران دارای کادر افسری نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی، دریایی و سازمان های تابعه مختلفی است که در طول سال به اشکال مختلفی اقدام به جذب نیرو و استخدام جوانان با مدارک تحصیلی مختلف مثل دیپلم، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌کند.

افرادی که متقاضی استخدام ارتش با مدرک لیسانس هستند نیز با رعایت شرایط زیر می‌توانند برای ثبت نام در گزینش ارتش اقدام نمایند:

 • داشتن حداقل معدل ۱۴برای رشته های فنی/مهندسی و حداقل معدل ۱۵ برای رشته های غیرفنی ومهندسی
 • حداکثر سن برای داوطلبان ۲۸ سال می باشد. (مدت زمان دوره خدمت سربازی به حداکثر سن اضافه می‌شود.)
 • موفقیت در انجام معاینات پزشکی، مصاحبه مکتبی وامنیتی وعلمی و آزمون مقاومت جسمانی.

سایر شرایط استخدام دارندگان مدرک لیسانس و فوق لیسانس در ارتش نیز متغیر بوده و با هر بار اطلاعیه ارتش باید بررسی شوند. همچنین استخدام زنان در ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای برخی مشاغل کادر درمانی و دیگر حوزه‌های تخصصی میسر بوده و در برخی اطلاعیه‌های ارتش که مختص استخدام زنان در ارتش است مورد تبیین قرار می‌گیرد. همچنین سایر شرایط استخدام در ارتش نیز به تفصیل در صفحه اختصاصی استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

 • استخدام در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان نگهبانان همیشه بیدار آسمان‌های کشور، در طول سال و برای تخصص‌های مختلفی از بین جوانان اقدام به جذب نیرو می‌کنند. در این شیوه‌ها شرایط استخدامی کاملا مشابه استخدام در ساختار اصلی ارتش کشور بوده و تفاوتی با آن ندارد. اما به دلیل تنوع مشاغل استخدام نیروی هوایی ارتش از دیپلم تا کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند جهت استخدام در این نیرو اقدام نمایند. این نیرو به صورت کارمند علمی با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، افسر پیمانی از مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در نهایت کارمند تجربی با مدرک دیپلم اقدام به جذب نیرو می‌کند. متقاضیان محترم استخدام در نیروی هوایی ارتش می‌توانند شرایط استخدام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی را در صفحه اختصاصی استخدامی نیروی هوایی ارتش مطالعه نمایند.

 • استخدام در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بخش دیگری از ساختار نظامی کشور است که وظیفه آن پاسداشت مرزهای آبی ایران است. البته انجام خدمت در نیروی دریایی صرفا بر روی ناوهای نیروی دریایی ارتش و در نزدیکی دریاها نیست و دیگر مراکز و سازمان‌های نیروی دریایی ارتش کشور نیز اقدام به جذب نیروهای متخصص خود می‌کنند.

برای جذب شدن در نیروی دریایی ارتش علاوه بر دارا بودن شرایط ذکر شده در خصوص کلیت شرایط استخدامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ممکن است شرایط اختصاصی دیگری نیز حکم‌فرما باشد. در این خصوص پس از هر بار انتشار یک آگهی استخدامی از سوی نیروی دریایی ارتش در صفحه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «ای استخدام» شرایط اختصاصی نیز اعلام می‌شود. همچنین رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش از هر مقطع تحصیلی نیز با هر بار به روز شدن آگهی استخدامی ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

 • استخدام در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران وظایف گوناگونی از جمله دفاع از کشور در زمان تهاجم خارجی دارد. همچنین این نیرو با در دست داشتن یگان‌های مختلف زرهی و توپخانه‌ای آماده دفاع از مرزهای کشور است. اما یکی از سوالات همیشگی افراد چگونگی استخدام در نیروی زمینی ارتش است. نیروی زمینی ارتش همانطور که در صفحه اختصاصی استخدام نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «ای استخدام» ذکر شده است، برای استخدام شرایط مختلفی دارد.

عمده این شرایط در بخش شرایط عمومی استخدام نیروی زمینی ارتش، با شرایط اصلی استخدام در ارتش یکی است. اما در برخی شرایط اختصاصی مانند رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش، نیروی زمینی دارای شرایط اختصاصی مخصوص به خود است که متقاضیان استخدام در نیروی زمینی ارشد لازم است ابتدا تمام شرایط استخدام در نیروی زمینی ارتش را به دقت بررسی کرده و سپس اقدام به ثبت نام برای استخدامی نیروی زمینی ارتش نمایند.

 • استخدام در نیروی پدافند هوایی ارتش

نیروی پدافند هوایی ارتش به عنیوان یکی از چهار نیروی نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پس از تفیکیک از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا معرفی شد. این قرارگاه به منظور انجام عملیات‌های دفاع زمین به هوا ارتش تشکیل شده است اما همچنان جهت انجام امور هماهنگی خود با قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا تعامل می‌کند. قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا مسئول ایجاد هماهنگی میان نیروی پدافند هوایی ارتش و دیگر نیروها است.

قرارگاه پدافند هوایی ارتش نیز برای استخدام نیروهای مد نظر خود که شرح استخدام در نیروی پدافند هوایی ارتش به طور کامل و مفصل در صفحه اختصاصی استخدام نیروی پدافند هوایی ارتش آمده است، شرایط و ضوابطی را دار است.

 • استخدام در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا همان فراجا (ناجای سابق)، بخشی از نیروهای مسلح کشور بوده که وظیفه آن تامین امنیت کشور است. فرماندهی ناجا از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که استخدام آنها به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود.

شرایط استخدام نیروی انتظامی به صورت زیر است:

 • اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام.
 • اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 • عدم عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی در زمان تقاضای استخدام.
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر.
 • داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی لازم برای خدمت مورد نظر.
 • داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نظر.
 • حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر ۲۵ سال می باشد. این شرط مختص داوطلبان با مدرک دیپلم بوده و متقاضیان استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس ۱۴۰۰ و سال جاری شرایط سنی مختص خود را دارا هستند. بدین منظور توصیه می شود در زمان انتشار هر آگهی جدید به دقت شرایط اختصاصی آن آگهی را مطالعه نمایید.

این شرایط استخدام نیروی انتظامی به صورت کلی است و در صورتی که دستخوش تغییراتی شود، ما آنها را مورد بررسی و تغییر قرار می‌دهیم. تمرکز اصلی در جذب نیروهای استخدام نیروی انتظامی بر متقاضیان دیپلمه است، اما در مواردی استخدام نیروی انتظامی با مدرک لیسانس نیز رخ میدهد. همچنین برای متقاضیان خانم نیز استخدام نیروی انتظامی زن در برخی اطلاعیه‌های استانی صورت می‌گیرد. به این منظور متقاضیان زن استخدام در نیروی انتظامی می‌توانند با مراجعه به شرایط اختصاصی هر آگهی استخدامی این نیرو که در صفحه اختصاصی استخدام نیروی انتظامی «ای استخدام» وجود دارد، در صورت دارا بودن شرایط لازم اقدام به ثبت نام نمایند.

سوالات متداول استخدام در ارتش و نیروی انتظامی

 

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۵۰۷ نظر برای استخدام نیروهای مسلح

 • ف
  فاطمه
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۲، ۱۴:۲۶
  با سلام
  میخاستم بدونم برای ثبت نام پلیس افتخاری باید چکارکنیم؟
  • ا
   احمد بلوکی
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۲، ۱۳:۵۲
   سلام،سازمان زندانها کی نیرو میگیره،سرباز زندان بودم،30سال فوق دیپلم،آیا نیرو جذب میکنه کی و..؟
   • س
    سحر
    ۱۱ شهریور ۱۴۰۲، ۱۵:۴۵
    سلام من دکتری ادبیات دارم‌چطوری جذب نیرو انتظامی بشم‌
    • ع
     علی ن
     ۸ شهریور ۱۴۰۲، ۱۳:۰۵
     سلام متولد 74 هستم لیسانس حسابداری چجوری میتونم استخدام حسابداری یا شغل های مشابه در ارتش بشم؟
     • پشتیبان سه
      ۸ شهریور ۱۴۰۲، ۱۳:۰۷
      با سلام
      کاربر عزیز برای اطلاع از زمان استخدام این سازمان اینجا را کلیک کنید.
      موفق باشید
     • م
      مصباحی
      ۳۰ مرداد ۱۴۰۲، ۱۵:۰۸
      سلام واسه خانوما هم استخدام هست یا فقط برا اقایونه؟
      • ح
       حمید حمل کار تبریز
       ۳۰ مرداد ۱۴۰۲، ۱۸:۱۵
       بله در یک شرکت معتبر خانم جهت بسته بندی استخدام می‌شود
      • ف
       فاطمه صادقی فرد
       ۳۰ مرداد ۱۴۰۲، ۰۱:۳۹
       سلام‌میخواستم بدونم استخدامی وزارت اطلاعات کی اطلاع رسانی میشه؟
       • ا
        امین
        ۲۴ مرداد ۱۴۰۲، ۲۱:۰۲
        سلام تا حالا واکسن کرونا نزدم میتونم به نیروی مسلح استخدام بشم؟
        • س
         سارا
         ۱۰ شهریور ۱۴۰۲، ۲۰:۲۳
         آره بابا
        • س
         سلام من بازنشسته تامین اجتماعی هستم کاری برای من پیدا میشه
         ۲۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۰:۰۹
         توانایز انجام هر کاری دارم سن 46
         • خ
          خلیل
          ۱۶ مرداد ۱۴۰۲، ۰۲:۵۷
          سلام میخواستم بدونم استخدام فراجا کی شروع میشه
          • مشاور «ای استخدام»
           ۱۶ مرداد ۱۴۰۲، ۲۰:۱۵
           کاربرعزیز
           جهت مشاهده صفحه استخدام فراجا اینجا کلیک نموده و صفحه باز شده را بررسی نمایید.
          • م
           مهدی زارعی
           ۱۵ مرداد ۱۴۰۲، ۱۵:۱۲
           سلام خسته نباشید
           خاستم بدونم استخدامی سپاه برای ترابری چطوریه؟
           یا قسمت حمل و نقل ویاتعمیرات ماشینهای سپاه
           سال بعد سربازی دارم خاستم بپرسم به چه طریقی اقدام کنم بهتره؟ با چ مدرکی
           • ش
            شریفی
            ۱۵ مرداد ۱۴۰۲، ۰۱:۳۴
            سلام وقت بخیر ف زند شهید هستم و41 ساله هستم میتونم ثبت نام کنم ؟
            • و
             و.ح
             ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، ۱۶:۰۶
             کجا ثبت نام کنی 41 سال دیگه دقت خداحافظی با کاره تازه میخای بری دنبال دردسر
            • س
             سپاهی
             ۱۳ مرداد ۱۴۰۲، ۲۱:۴۳
             سلام وقت بخیر میخواستم بدونم سپاه کی استخدامی داره ؟
             • پشتیبان سه
              ۱۳ مرداد ۱۴۰۲، ۲۱:۴۵
              کاربرعزیز
              از همین صفحه پیگیر باشید به محض انتشار اخباری در این خصوص ، از طریق سایت اطلاع رسانی می‌گردد .
             • m
              ma
              ۱۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۸:۱۸
              کارت بسیج را هم دارم
              • m
               ma
               ۱۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۸:۱۷
               سلام من الان ثبت نام کردم تو این سایت باید چیکار کنم دیگه
               • پشتیبان سه
                ۱۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۸:۳۰
                با سلام
                کارجوی گرامی، جهت آغاز مسیر شغلی خود می‌توانید به سادگی و با چند کلیک در سایت «ای استخدام» ثبت نام نمایید. ابتدا برای ثبت نام اینجا کلیک کنید. سپس مراحل و بخش‌های خواسته شده را تکمیل کنید.پس از تکمیل ثبت نام در سایت، از طریق بخش جستجوی آگهی اقدام به آغاز جستجو در میان موقعیت‌های شغلی متنوع موجود در سایت کنید.
                در فرایند جستجو چندین فیلتر مختلف برای سهولت جستجوی شما قرار داده شده است. با استفاده از این فیلترها می‌توانید:
                - استان و شهر
                - رشته تحصیلی
                - موقعیت شغلی
                - نوع قرارداد
                و... را به راحتی انتخاب کرده و برای موقعیت شغلی خود رزومه ارسال کنید.
                • m
                 ma
                 ۱۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۸:۵۶
                 من برای پلیس بانوان میخام باید جیکار کننم
                 • پشتیبان سه
                  ۱۱ مرداد ۱۴۰۲، ۲۱:۲۰
                  کاربرعزیز
                  در حال حاضر استخدام‌های نیروهای مسلح مختص آقایان می باشد ، از همین صفحه پیگیر باشید به محض انتشار اخباری پیرامون استخدام بانوان در نیروهای مسلح ، اطلاع رسانی خواهد شد .
               • ع
                علی
                ۹ مرداد ۱۴۰۲، ۱۰:۵۷
                سلام من دیپلم تازه گرفتم و میشه برا گرفتن کارت پایان خدمت به یکی از این ارگان ها پیوست
                شرایطش چطوره؟
                • مشاور «ای استخدام»
                 ۹ مرداد ۱۴۰۲، ۲۱:۳۱
                 کاربرعزیز
                 تمامی استخدام های مربوط به نیروهای مسلح در همین صفحه بارگذاری شده است ، با کلیک بر روی هر کدام ، می توانید شرایط مربوط به آن استخدام را بررسی نمایید .
                • ف
                 فرشاداحمد مرویلی
                 ۸ مرداد ۱۴۰۲، ۰۳:۳۶
                 فعلا جوابی نگرفتم،تا ببینم چه جوابی میگیرم ،یت اصلا نمی‌گیرم بعدآ جواب میدم🙏🙏
                 • م
                  مهدی
                  ۵ مرداد ۱۴۰۲، ۰۸:۴۲
                  سلام دوستان شرمنده ما خرداد ماه رفتیم برای نیروی هوایی ثبت نام کردیم ، با رشته انسانی و گفتن دیگه برو برج 5 که زنگ زدیم برو تهران .
                  الان رفتم سایت آجا داخل صفحه استخدام رشته انسانی برداشته شده و نیست .
                  الان قضیه ما که رشته انسانی هستیم چی میشه؟! کسی اگر اطلاعی داره لطفا بگه
                  • د
                   دنیا
                   ۴ مرداد ۱۴۰۲، ۱۹:۰۶
                   با سلام و وقت بخیر
                   من رشته تجربی هستم با معدل کل 18 دیپلم گرفتم بنده الان 5 سال کارت فعال بسیج دارم خواستم بپرسم من چطوری میتونم در نیروی انتظامی(سپاه) بانوان عضو شم خیلی ممنون میشم در این باره من رو راهنمایی کنید
                   • پشتیبان سه
                    ۵ مرداد ۱۴۰۲، ۰۷:۳۱
                    کاربرعزیز
                    در حال حاضر این سازمان استخدام در جریان برای بانوان ندارد ، از همین صفحه پیگیر باشید به محض انتشار اخبار در این خصوص از طریق سایت اطلاع رسانی می‌گردد .
                   • م
                    مسعود
                    ۳ مرداد ۱۴۰۲، ۰۷:۲۵
                    باسلام رشته انسانی هستم معدل کلم زیر 12 هست دوستان کسی میتونه راهنماییم کنه تا بتونم وارد نیروانتظامی درجه داری بشم
                    • مشاور «ای استخدام»
                     ۳ مرداد ۱۴۰۲، ۰۸:۵۹
                     کاربرعزیز
                     جهت مشاهده صفحه استخدام نیروی انتظامی در مقطع درجه داری اینجا کلیک نمایید ، شرایط استخدام و نحوه ثبت نام در این صفحه ذکر شده است .
                    • ع
                     علی
                     ۲۲ تیر ۱۴۰۲، ۱۸:۰۱
                     با سلام
                     بنده استخدام نیروی زمینی ارتش شدم و چون رسته شغلی طوری انتخاب شد که اصلا نمی‌توانستم به محل زندگی خود انتقالی بگیرم مجبور شدم که از سازمان بیرون بیام و به همین دلیل دادسرا برای من حکم اخراج زد می‌خواستم بدونم می‌تونم برای استخدامی نیروی انتظامی اقدام کنم یا خیر ولی داخل سوء پیشینه اخراجی من درج نشده ممنونم
                     • ح
                      حسین
                      ۱۳ شهریور ۱۴۰۲، ۲۰:۲۷
                      خیر

                     لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

                     ثبت پاسخ