آخرین جزئیات از زمان، خرید و حقوق سربازی

۸۲ نظر

سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا جزئیاتی درباره زمان، خرید و حقوق سربازی اعلام کرده است.

 

سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاین گفت: دیگر چنین شرایطی در نظر گرفته نخواهد شد که مشمولان غایب بتوانند با پرداخت جریمه ‌از خدمت سربازی معاف شوند و کارت معافیت بگیرند. به این ترتیب او به مشمولان غایب توصیه می‌‌کند چنانچه به هر دلیلی برای روشن شدن تکلیف نظام وظیفه خود اقدام نکرده‌اند هر چه زودتر مقدمات لازم را فراهم کنند تا به خدمت سربازی اعزام شوند.


۲۴ ماه خدمت سربازی

پرسش دیگری که این روزها برخی مشمولان غایب سربازی به دنبال پاسخ برای آن هستند، این است که آیا قرار است، برای تغییر مدت خدمت سربازی تصمیم جدیدی گرفته شود؟ رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در پاسخ به این پرسش نیز عنوان می‌کند: فعلا چنین مساله‌ای مد‌ نظر نیست. آن طور که او توضیح می‌دهد براساس قانون مدت خدمت سربازی دو سال است. اما با توجه به شرایط محل خدمت اندکی کاهش پیدا می‌کند، برای نمونه مدت خدمت سربازی در‌‌ مناطق مرزی و عملیاتی‌‌ حدود ۱۷ ماه در نظر گرفته شده است. ‌سردار تقی مهری درباره تغییر مدت دوران آموزشی نیز می‌گوید: مدت دوره آموزشی نیز اکنون ۲ ماه است و البته با توجه به شرایط یگان خدمتی ممکن است، متفاوت باشد.


افزایش استقبال از سربازی

آنچه سبب شده بود که مدتی پیش برخی نمایندگان مجلس به طرح فروش سربازی رای بدهند، این بود که تعداد مشمولان غایب در کشور قابل توجه بود. این درحالی است که به نظر می‌رسد، مدتی است استقبال مشمولان از خدمت سربازی افزایش یافته است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا نیز این مساله را تایید می‌کند و می‌افزاید: تقاضا برای انجام خدمت وظیفه ‌ افزایش پیدا کرده است، برای نمونه امسال نسبت به سال گذشته افرادی بیشتری برای انجام خدمت وظیفه اقدام کرده‌اند. او در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از مشمولان خدمت سربازی مرتکب غیبت شده‌اند؟ به خبرنگار ما می‌گوید: حداکثر حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد ‌ از کل مشمولان که باید از‌ سال ۱۳۵۵ برای انجام خدمت سربازی اقدام می‌کرده‌اند مرتکب غیب شده‌اند. البته این تعداد اسما غایب محسوب می‌شوند، زیرا اگر بررسی‌های لازم انجام شود، ممکن است مشخص شود تعدادی از آنها مشمول معافیت‌ خواهند شد.

‌‌سردار تقی مهری با یادآوری اینکه حضور مشمولان در خدمت سربازی ‌مطلوب است، عنوان می‌کند: در مجموع می‌توان گفت که حدود ۸۵ درصد از مشمولان برای روشن شدن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کرده‌اند.‌


حقوق سربازان بیشتر می‌شود؟

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره افزایش حقوق سربازان به جام جم آنلاین می‌گوید: از نمایندگان مجلس و دولت‌ تقاضا داریم در این خصوص براساس قانون اقدام کنند. آن طور که او توضیح می‌دهد‌ براساس ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی ‌حقوق یک سرباز باید ‌بین ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق یک نیروی پایور باشد.

علاوه بر این سردار تقی مهری بر لزوم پرداخت دیگر مطالبات سربازان نیز تاکید می‌کند و می‌گوید: تقاضا داریم برای پرداخت مطالبات دیگر سربازان مانند‌ پاداش پایان خدمت آنها که معادل‌ یک ماه حقوق است نیز بودجه در نظر گرفته شود.

این درحالی است که سربازان از بی‌توجهی‌های دیگری نیز گلایه دارند، برای نمونه در بسیاری از کشورها برای سربازان تخفیف‌های مناسبی در نظر می‌گیرند تا آنها راحت‌تر بتوانند از امکانات عمومی مانند ناوگان حمل و نقل عمومی و یا امکانات مجتمع‌های فرهنگی استفاده کنند‌.


خبر خوش برای فرزندان ایثارگران

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا خبر خوبی نیز برای مشمولانی دارد که والدین‌شان ایثارگر هستند. آن طور که او توضیح می‌دهد براساس ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح امکان کسر خدمت دوران سربازی برای مشمولانی که مرتکب غیب شده‌‌اند نیز فراهم شده است.

‌‌‌سردار تقی مهری در گفت‌وگو با جام جم آنلاین توضیح می‌دهد: در گذشته ‌سربازانی که مرتکب غیب شده بودند، نمی‌توانستند از کسر خدمت ایثارگری والدین خود استفاده کنند. اما با ابلاغ اخیر ستاد ‌امکان استفاده از این فرصت برای فرزندان ایثارگران فراهم شده است.

برای نمونه فرزندان ایثارگران می‌توانند به ازای هر یک ماه حضور والدین‌شان در جبهه ۱۲ روز کسر خدمت سربازی بگیرند یا به ازای هر یک درصد جانبازی والدین نیز ۱۲ روز ‌کسر خدمت شامل حال مشمولان می‌شود.

منبع: جام جم آنلاین

برای مشاهده اخبار آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها اینجا کلیک کنید

برای مشاهده آخرین اخبار میزان حقوق سربازان اینجا کلیک نمایید

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۸۲ نظر برای آخرین جزئیات از زمان، خرید و حقوق سربازی

 • ر
  رحمان
  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۰۱:۲۵
  سلام
  اگه کسی خدمت نره مجبور میشن سرباز درجه دار
  استخدام کنند واون کسی که بیکاره می‌ره استخدام
  میشه تا پنج سال ،و از اون اون ببعد اختیاری میشه
  واونهایی که غیبت دارن معاف میشن مثل تک فرزند و غیره
  • ا
   احسان
   ۱۷ اسفند ۱۴۰۱، ۱۶:۳۵
   سلام رفقا خوبید
   فراریم دوشنبه دستگیر شدم و دیروز با ضمانت اومدم بیرون تا شنبه برم دادسرا نظام دوباره
   قاضیم گفتش مشکلی نداره میفرستمت کمیسیون فقط تا اردیبهشت دایر نیست گفت نامه میدم برو یگان میگم معاف از رزمت کنن تو اشپزخونه یی جای مشغول باش این دو ماهو گفتم ک شرایط ندارم و داو مصرف میکنم خلاصه اینکه همون ضمانت و قبول میکنه تا اردیبهشت خودم با هزینه خودم بیفتم دنبال کارم یا نه؟کسی اطلاعی داره؟
   اگه غیبت و فرار کوفتی نداشتم میتونستم کفالت بگیرم به نظرتون قاضی میتونه غیبتم رو موجه کنه بیفتم دنبال کفالت؟
   اگه کسی اطلاعی داره جواب بده خدا خیرتون بده
   • ع
    علی،فتح ابادی
    ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، ۰۵:۲۶
    سلام احسان جان.والا این که غیبتتو موجه کنه و کفالت بگیری همچین چیزی وجود ندارع درقانون.اون دوماه روهم بنظرم قاضی که شنبه جریمت میکنه و باضمانت میگه برو خودتو معرفی کن یگان،ولی تو نرو،این همه سال نرفتی دوماه هم روش،وقتی کمسیون کار کرد دوماه دیگه اونموقع برو یگان.البته این نظربنده هست نمیگم صددرصد درسته،
    • ا
     احسان
     ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، ۱۸:۲۷
     سلام علی جان
     یک سری دلایل و شواهد دارم که فرارم بخاطر چی بوده واسه این گفتم شاید قاضی بتونه کمک کنه
     حالا بازم فردا برم ببینم چی میگه و یه ضمانت دیگه بزارم که این دو ماه هم خونه باشم که باز نیان دنبالم و جریمه و این چیزا دوبل شه که اردیبهشت با هزینه خودم برم کمیسیون تهران دیگه نرم یگان و اینا
     چون خودش گفت نری یگان باید با هزینه خودت بری دنبال کارات حالا امیدوارم قبول کنه
     انشالله مشکل همه مون حل بشه
     • ع
      علی،فتح ابادی
      ۳۱ فروردین ۱۴۰۲، ۰۲:۱۸
      احسان جان این دلایل و شواهذی که میگین فوق العاده مهم و ارزشمنده و با ارائه این شواهد ومدارک قاضی میتونه غیبتت رو موجه کنه ولی مسئله اینجاست که حتی موجه کنه غیبتت رو قاضی فقط اضافه خدمتت بخشیده خواهذ شد وشاید جریمت نکنن یاکم جریمه بشی ولی حتی موجه هم بشه غیبتت بازهم نمیتونی کفالت بگیری،غیبتت موجه میشه پاک نمیشه،
     • ا
      احسان
      ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۰:۳۳
      علی جان سلام دادا فردا هم میرم که معرفیم کنن کمیسیون برام دعا کن داداش 12ساله استرس دارم سر این خدمت کوفتی...انشالله از خدا میخوام هممون خلاص شیم از این برزخ
     • ر
      رضا...
      ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، ۲۰:۳۵
      فکر کنم اگه از پزشک نامه بیاری میتونی غیبتت رو موجه کنی.
      • ا
       احسان
       ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، ۱۹:۰۷
       سلام رضا جان شنبه که رفتم گفتن باید بری یگان نمیشه که خودت بیفتی دنبالش دیگه من گفتم نمیریم و نمیتونم یه روزم خدمت کنم
       خلاصه گفتن باشه از طریق دادگاه میفرستیمت حالا بازم بعد تعطیلات میرم سوال میکنم ببینم دکترم نامه بده موجه میشه یا همون برم دنبال معافیت پزشکی کفالتو بیخیال شم
       • ع
        علی،فتح ابادی
        ۳۱ فروردین ۱۴۰۲، ۰۲:۲۱
        اره رضا جان بیوفت دنبال معافیت پزشکیت کفالت رو بیخیال شو چون حتی اگه قاضی هم غیبت هات رو موجه اعلام کنه بازم کفالت نمیتونی اقدام کنی
     • ح
      حمید
      ۹ اسفند ۱۴۰۱، ۱۶:۵۸
      چرا دیگه خبری نمیشه ، واقعا نا امید شدیم ، یه فکر میکردن برای بالای 30 ساله ها ، اگر که بفروشن تو جریان میفته زندگیشون، برای خودشونم بهتره
      • M
       MA..770
       ۶ اسفند ۱۴۰۱، ۱۵:۲۹
       سلام خسته نباشید لطفا یکی منو راهنمایی کنه ممنون میشم.
       من یه مرتبه فرار کردم ازخدمت بعدها خودمو معرفی کردم که یه مبلغ تعلیقی زدن ولی بعد چند ماه یک مرتبه دیگه فرار کردم تا الان نرفتم.الانم خیلی پشیمونم 28سالمه خیلی هم نادمم.اگه الان خودمو معرفی کنم پادگان یا دادسرا آیا جریمه نقدی میشم؟یا حبس میکشم؟یا بخشیده میشم؟لطفا کمک کنید دوستان درضمن پدرمم 23ماه حضور درجبهه داره وسال88 واسه برادرم کسری گرفت آیا شامل منم میشه؟؟؟ممنونم
       • ر
        رضا...
        ۲۳ بهمن ۱۴۰۱، ۱۹:۰۷
        بله اگر طرحی هم بیاد دیگه به درد من نمیخوره چون سنم زیاد شده و از روحیه افتادم . ایکاش اون زمان میرفتم و تموم میشد می‌رفت.
        • م
         مهرداد راد
         ۲۰ بهمن ۱۴۰۱، ۰۸:۰۳
         لطفا بیاین به ما یه عیدی بدین و خرید یا معافیت برای سن بالا و هشت سال غیبتا بذارین😔
         • ف
          فقط معافیت سربازی چاره ساز غایبین است
          ۲۰ بهمن ۱۴۰۱، ۰۹:۱۴
          ما پول خرید نداریم باید معافیت بدن تا همه بتوانند تعیین تکلیف بشن
          • J
           Javad2
           ۲۱ بهمن ۱۴۰۱، ۱۲:۴۸
           اینا حتی پولی هم نمیفروشن بعد شما منتظری معافیت رایگان بهت بدن ..اونجور باید تا پنجاه سالگی صبر کنی برادر
           • ف
            فقط معافیت سربازی چاره ساز غایبین است
            ۲۱ بهمن ۱۴۰۱، ۱۸:۵۹
            قصد فروش دارند ولی از غایبینی که سری های قبل به علت بی پولی نتوانستند بخرند و الان هم نمی توانند بخرند خجالت می کشند و پیش خدا شرمنده گی می کنند
           • ر
            رضا...
            ۲۱ بهمن ۱۴۰۱، ۲۰:۲۴
            راستش سری قبل هم قیمتها بالا بود و بسیاری نتوانستند بخرند الان هم اوضاع اقتصادی خیلی بدتر هست با قیمت بالا کسی استقبال نمی کنه.
           • م
            محمدرضا
            ۲۰ بهمن ۱۴۰۱، ۱۰:۱۵
            خدا کنه این اتفاق بیفته
           • ر
            رضا...
            ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، ۱۳:۵۹
            مثل اینکه کار بودجه به درازا خواهد کشید.امیدوارم تا عید کاری بکنند.
            • م
             محمدرضا
             ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، ۱۸:۱۳
             چطور؟؟؟؟؟
             • ر
              رضا...
              ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، ۱۹:۰۳
              معمولا تا آخر بهمن بودجه تو کمیسیون ها کارش تموم هست و اسفند ماه میره تو صحن که خیلی مهم نیست.اما امسال مثل اینکه خیلی سر و صدا در نمیارم.
              • م
               محمدرضا
               ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، ۲۰:۰۰
               متوجه نشدم
               البته این که هیچ خبری تا این لحظه نشده هم اصلا خوب نیست . معلومه برنامه ای ندارن
            • ح
             حسن
             ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، ۰۹:۱۸
             آقااااااا لطفا یکی راهنماییم کنه
             کسی که پدرش 18 ماه منطقه و 5 درصد جانبازی داره و 3سال غیبت کرده اگر الان بخواد بره سربازی چند ماه باید خدمت کنه؟
             (آیا اون 6 ماه اضافه خدمت به خاطر غیبت هم محاسبه میشه)
             • ج
              جواد
              ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، ۰۹:۵۶
              سلام رو اون شیش ماه اضاف خدمت حساب نکن معمولا بخشیده میشه حین خدمت.
              شما مجموعا 279 روز کسری دارید
              • ح
               حسن
               ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، ۱۰:۴۳
               دمت گرم جواب دادی داداش ولی اگه بخشیده نشه چی 😬😬
               در کل میخوام بدونم با اینکه کسری خدمت برای غائبین ایثارگر الان آزاد شده، آیا اون 6 ماه اضافه خدمت هنوز پا برجاست؟ یا اینکه اون هم برداشته شده؟
               • ج
                جواد
                ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، ۲۱:۲۳
                پابرجا که هسن ولی هیچکس تا حالا اون شش ماه رو کامل نکشیده معمولا برای متاهل ها کامل میبخشن و برای مجردا حداقل چهارماهشو میبخشن
             • د
              در آرزوی مرگ
              ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۱۵:۳۷
              دوستان الکی خودمون را خسته نکنیم منتظر چیزی باشیم اینا هیچ کاری نمی‌کنند یه تعیین تکلیف غایبین که اینهمه طول و تفسیر و کاغذ بازی نداره هر کدوم یه چیزی میگند یکی میگه سربازی حرفه ای در حال بررسی...یکی میگه اصلاحات سربازی به زودی... یکی میگه فروش نداریم...یکی میگه تعیین تکلیف بشوند...
              • ه
               هومن
               ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۱۸:۳۴
               من که چشمم اب نمیخوره تعیین تکلیف شیم
               • م
                محمدرضا
                ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۲۰:۱۳
                اگه میخواستن‌ کاری کنن تا حالا خبرش میومد بیرون
                دقیقه 90 که نمیشه کاری کرد
                • ه
                 هومن
                 ۱۷ بهمن ۱۴۰۱، ۱۴:۰۰
                 از امروز فردا گفتنشون مشخص طرحی ندارن
               • ر
                رضا
                ۱۷ بهمن ۱۴۰۱، ۱۴:۴۵
                ولش کن من که فقط فکر اون دنیا هستم.نماز و روزه قضا دارم اونم ده سال چکارشون کنم . خوشبختانه میشه کفاره شون را نقدی واریز کرد اما نما ز و مهمتر قضاشون حتما باید بجا بیارم خدایا خودت کمک کن.
                • ف
                 فرهاد
                 ۲۹ بهمن ۱۴۰۱، ۲۰:۰۴
                 آره رضا بفکره اون دنیا باشیم بهتره
               • ع
                عطار
                ۱۵ بهمن ۱۴۰۱، ۲۱:۲۸
                سلام. حداقل حقوق یه سرباز صفر تو شهر خودش شده 5300 برای 1402. تو یه مغازه کار میکنم الان ماهی 4500 تازه بدون بیمه روزی هشت ساعت کار بدون مرخصی.
                واقعا اون چیزی که مارو اذیت میکنه که نرفتیم اجباری بودن هست. وگر نه هم لباس میدن هم غذا میدن هم بیمه میکنند هم حقوق خوبی میدن. من اگر اختیاری کنن با همین حقوق حاضرم ده سال برم. فقط خواهشا این اجبار رو حذف کنید.
                • 5
                 56
                 ۱۵ بهمن ۱۴۰۱، ۲۱:۵۰
                 سربازی تعین تکلیفه خودت مشخص میکنی ولی مغازه اختیار دست توست باید خودت تعین تکلیف کنی
                 • ر
                  رضا
                  ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۰۰:۰۰
                  طرح افزایش حقوق مطرح شده اما هنوز تصویب نشده.
                  • س
                   سرباز
                   ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۰۱:۵۸
                   تو الان داری 4 میلیون و 500 میگیری ولی سرباز قراره سال دیگه اون حقوق رو بگیره در حالی که سال دیگه هیچ کارگری حقوق 5 میلیونی نمیگیره.در ضمن بیمه سربازی سابقه حساب نمیشه باید پول بدی بخریش تا سابقه بشه
                  • 5
                   56
                   ۱۵ بهمن ۱۴۰۱، ۲۰:۳۷
                   فقط ستاد کل هرچیزی که صلاح میدونه تصمیم وموافقت کنه قابل قبوله نه مجلس نه غیره.مثلا طرحهای پارسال
                   • ر
                    رضا
                    ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۰۰:۰۱
                    ستاد کل هنوز بیانیه نداده
                   • م
                    منتظر
                    ۱۵ بهمن ۱۴۰۱، ۱۷:۵۹
                    لطفا نه امید واهی بدید ونه حس ناامیدی ..
                    تا از چیزی مطمئن نشدید دوستان مطرح نکنید لطفا...

                    لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

                    ثبت پاسخ