آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها (پرسش و پاسخ)

۹ روز قبل ۵۷۸ نظر

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها (پرسش و پاسخ)

برای دریافت اخبار و اطلاع از آگهی های استخدام بانک ها و سازمانهای دولتی و خصوصی در ایمیل و گوشی همراه خود اینجا کلیک کنید.

اشاره : در سال ۱۲۹۴ که اولین قانون مرتبط با خدمت سربازی با نام سربازگیری در مجلس شورای ملی به تصویب رسید، تا امروز خدمت وظیفه عمومی از جمله مواردی بوده که به دلیل فراگیر بودن آن همواره مورد توجه جوانان ، خانواده ها و بیشتر اقشار جامعه بوده است . در طول این مدت قوانین ابتدایی خدمت وظیفه عمومی و قوانین مرتبط با مشمولان و چگونگی خدمت آنان تغییر کرده و این تغییرات گاه به مذاق برخی خوش آمده و گاه کام برخی دیگر را تلخ کرده است . از این رو بحث خدمت سربازی همواره به عنوان یک موضوع فراگیر توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

سردار سید احمد صدر السادات ، رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی در گفت و گو با تسنیم آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها را تشریح کرد.

سوال: سردار علیرغم تلاش های صورت گرفته شما اجرای بهترین شیوه خدمت سربازی و محقق ساختن عادلانه ترین روش در اعزام سربازان ، برخی خدمت وظیفه عمومی را نوعی بی عدالتی عنوان می کنند و معتقدند در نظام خدمت فعلی سربازی افراد ضعیف که کمترین برخورداری را از امکانات جامعه دارند به میزان برابر با افراد بهره مند از تمامی امکانات جامعه هزینه تامین امنیت را می پردازند در حالی که باید هر فردی با تناسب امکانات و برخورداری از این امکانات کشور، هزینه امنیت را بپردازد.آیا به نظر شما چنین ایرادی به نظام فعلی خدمت وظیفه عمومی وارد است ؟

جواب : نسبت به این مسئله که در کل ساختار و نظام خدمت سربازی می بایست تغییراتی انجام شود هیچ شکی وجود ندارد و این تغییرات هم در قانون خدمت سربازی و هم در نحوه بکارگیری سربازان وظیفه با هدف نزدیکتر شدن به مفهوم عدالت باید رخ دهد.از این رو ستاد کل نیروهای مسلح نیز برای رسیدن به این منظور و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در بهره گیری حداکثری از سربازان به تناسب مهارت ، تخصص ،تحصیلات و تجربه برنامه هایی را در دست دارد.اما در پاسخ به آنچه منظور شما در این سوال است باید بگویم که انجام خدمت سربازی به تناسب موقعیت مالی افراد و میزان بهره مندی آن ها از امکانات جامعه عملی نیست.

اما به نظر من متفاوت تر شدن عرصه ها در خدمت سربازی باعث می شود بهره مندی ما از تخصص ، تحصیلات ، مهارت و تجربه افراد بیشتر شودو این در حالتی است که ما در شرایط فعلی تنها در عرصه نظامی و چند عرصه بسیار محدود دیگر از سربازان استفاده می کنیم . به عبارت دیگر باید عرصه های خدمت سربازی تا اندازه ای گسترده و وسیع باشد که هیچ معافیتی برای هیچ مشمول خدمتی صادر نشود و خدمت سربازی برای هرفرد متناسب با موقعیت ، وضعیت فیزیکی شرایط خانوادگی و .. در نظر گرفته شود تا ما بتوانیم از تمامی تخصص و مهارت افراد ذکور بیش از ۱۸ سال در کشور استفاده نماییم . از این رو به نظر من تعداد معافیت های ما از خدمت سربازی بسیار زیاد است و باید به سمت و سویی حرکت کنیم که هیچ فردی از خدمت سربازی معاف نشود بلکه هر فردی به تناسب شرایط به خدمت اعزام شود که حتی در این شرایط نام خدمت سربازی را نیز می توان تغییر داد و عنوان مناسب تری برای آن برگزید.

لذا مجددا تاکید می کنم انجام خدمت سربازی تنها به دلیل تامین امنیت کشور نیست چراکه در بسیاری از کشورهای دنیا همچون سوئیس که تا به امروز سابقه هیچ گونه جنگی نیز نداشته است این خدمت وجود دارد ولی به نوعی دیگر و با شرایطی متفاوت .

سوال : در سال های پیش از این فروش خدمت سربازی تجربه شد و این تجربه گرچه به گفته تعداد زیادی از مسئولان تجربه تلخی بود ولی بسیاری تلخی این تجربه را به برخی سازوکارهای معیوب در آن زمان گره می زنند و عنوان می کنند که اگر فروش سربازی انجام شود و در آمد حاصل از فروش سربازی در اختیار دیگر سربازان قرار بگیرد بسیاری از مشکلات از جمله حقوق پایین سربازان ، مانع بودن سربازی در امر ازدواج و حتی مغایرت با عدالت در نظام فعلی سربازی مرتفع می شود . آیاچنین طرحی در دست بررسی قرار دارد؟

جواب : این مسئله باعث می شود افراد ضعیف جامعه در درون خود نسبت به افراد غنی و بهره مند از امکانات ، احساس تبعیض کنند و این موضوع قطعا به سرخوردگی های روحی برای وی منجر می شود. لذا این تبعیض که افراد ثروتمند خدمت نمی کنند و خدمت تنها به افراد فقیر جامعه تعلق دارد براین تبعیض ها دامن می زند. لذا پرداختن به موضوع سربازی بدون در نظر گرفتن جهات مختلف آن امکان پذیر نیست .

سوال : با توجه به این مسائل در حال حاضر جدی ترین گزینه برای تغییر در خدمت سربازی چیست ؟

جواب : در حال حاضر آنچه ستاد کل نیروهای مسلح بر روی آن متمرکز است نزدیک تر کردن نوع خدمت سربازی برای مشمولان به تناسب تحصیلات و تخصص ها ی آن هاست لذا طرح ها و اقد امات پیش رو در جهتی ست که در ابتدا سربازان دارای کارشناسی ارشد همچون سربازان مقطع دکتری متناسب با مدرک تحصیلی ، مهارت ها و تخصص شان به کار گرفته شوند و پس از آن این سازوکار برای سربازان دارای مدرک کارشناسی و پایین تر اجرا شود . در مجموع ستاد کل در شرایط فعلی در حال مطالعه ، بررسی و انجام اقداماتی ست که به گسترده تر شدن عرصه خدمت سربازان و متناسب شدن نوع فعالیت آن ها در دوره وظیفه عمومی با تخصص و مهارت آن هاست.

سوال : یعنی در حال حاضر تمامی سربازان دارای مدرک دکتری در در موقعیت متناسب با تخصص شان فعالیت می کنند ؟ !

جواب: سربازانی که دارای مدرک دکتری هستند در دو گروه قرار دارند ؛ پزشکان و غیر پزشکان .لذا به کار گیری آن ها نیز با توجه به نوع مدارکشان متفاوت است . به عنوان مثال در شرایط فعلی ۱۰۰ در صد پزشکان در موقعیت تخصصی خود به کار گرفته می شوند و این میزان در ارتباط با سایر سربازان دارای مدرک دکترای غیر پزشکی بیش از ۸۰ درصد است .

سوال : یکی از مواردی که در سال های اخیر بحث های بسیاری پیرامون آن ها به راه افتاده بحث سربازی حرفه ای ست که هرروز برخی ها از لزوم آن سخن می گویند و برخی دیگر از نفی آن .آیا در شرایط فعلی برنامه ای برای ورود به بحث سربازی حرفه ای و تغییر در ساختار سربازی عمومی وجود دارد؟

جواب : متاسفانه از لفظ سربازی حرفه ای برداشت های متفاوتی و گاها متضادی وجود دارد و هریک از منتقدین و مدافعین این موضوع ، تعریف خاصی از آن ندارند.لذا اگر منظور از سربازی حرفه ای آن است که سربازان متناسب با تخصص ها و مهارت هایشان در دوران خدمت به کار گرفته شوند ، باید بگویم که این موضوع در حال حاضر از سوی ستاد نیروهای مسلح پیگیری می شود و سازوکارهای موجود در جهت حرکت به سمت این مفهوم در حال تغییر است . ولی اگر سربازی حرفه ای به معنای آن ست که مدت زمان سربازی تغییر کند و به قول بعضی ها زمان خدمت ۵ ساله شده و تنها برخی مشمولان به خدمت اعزام شوند ، این مسئله نیازمند بررسی و سیاست گذاری های کلانی است که بسادگی نمی توان درباره آن موضع گرفت .

سوال : یکی از انتقاداتی که به سازمان نظام وظیفه عمومی وارد است و تا حد زیادی این انتقاد به محدودیت های امکاناتی و جمعیتی کشور برمی گردد و پیش از این نیزشما توضیحات کاملی را پیرامون آن دادید ، توزیع سربازان غیر بومی در مناطق مختلف کشور است که علاوه بر مشکلات روحی برای سربازان ، هزینه های مالی بسیاری نیز بردوش ستاد کل نیروهای مسلح و نظام وارد می کند . آیا تخمینی از این هزینه ها وجود دارد؟

جواب : گرچه سرانه سربازان در کشور عددی مشخص واحصاء شده است ولی متاسفانه برآوردی از هزینه های تحمیل شده به نظام از محل خدمت سربازان در مکانی غیر از محل سکونت ان ها که شامل هزینه های اسکان ، خورد و خوراک و بسیاری از هزینه های دیگر است ، انجام نشده است .ولی با این وجود ستاد کل نیرو های مسلح با اتخاذ سیاست های خاص به دنبال کاستن از این هزینه ها برای سربازان و نظام است .

سوال : توضیحی راجع به این سیاست ها می فرمایید…..

جواب : ستاد کل امتیازاتی برای سربازانی که در محلی غیر از محل مکان سکونت خود خدمت می کنند در نظر گرفته است. به عنوان مثال زمان خدمت و میزان مرخصی این سربازان به تناسب محل خدمت و شرایط مکانی آن ها متفاوت است و سربازان که دراین امتیازات به اندازه ایست که به سربازان مناطق عملیاتی درگیر با توجه به دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح بیش از ۷ ماه مرخصی اختصاص یافته است.لذا اگرچه کماکان مشکلاتی برای سربازان غیر بومی وجود دارد اما ستاد کل نیورهای مسلح با جنین امتیازات و سیاست هایی به دنبال متعادل کردن و یکسان ساختن شرایط برای تمامی سربازان است.

سوال : با توجه به سخنان مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر افزایش جمعیت و لزوم بالارفتن نرخ زاد و ولد در کشور ، برخی سربازی را به عنوان عاملی در بالارفتن سن ازدواج و بالتبع کاهش نرخ زاد و لد در کشور معرفی می کنند و از لزوم تغییرات جدی در ساختار آن همچون سربازی دختران سخن می گویند.به نظر شما این انتقادات تا چه حد صحیح است و آیا برای تحقق مطالبات رهبری نیازمند تغییر در ساختار نظام وظیفه احساس می شود؟

جواب : بحث سربازی دختران تنها در حد یک ایده مطرح است و در حال این موضوع در مرکز تصمیم گیری مطرح نیست . همچنین بررسی ارتباط خدمت سربازی با بالاتر رفتن سن ازدواج و بالتبع کاهش نرخ زاد و ولد در کشور نیازمند یک مطالعه و تحقیق دقیق و جامع است چرا که بسیاری از افرادی که خدمت سربازی را نگذرانده اند نیز ازدواج نکرده اند و مهم ترین عامل در بالارفتن سن ازدواج در جامعه امروز ما فرهنگ رایج در میان مردم است .

در شرایط فعلی بیش از ۸ درصد از سربازان متاهل هستند و این در حالی ست که بسیاری از سربازان غایب که خدممت سربازی را نیز نگذرانده اند کماکان مجرد اند.لذا نمی توان به طور قطع عنوان کرد که سربازی عامل بالارفتن سن ازدواج است . همچنین متاسفانه بسیاری از خانواده های امروز تمایلی به فرزند ندارند و لذا مسئله کاهش موالید در کشور را نمی توان به بحث سربازی پسران مرتبط دانست . لذا مطرح کردن چنین مسائلی معمولا بدون هرگونه پایه علمی از سوی کسانی صورت می کیرد که آگاهی کافی نسبت به این موضوع ندارند ، از این رو بدون انجام هیچ گونه کار علمی نمی توان اظهار نظری راجع به این موضوع کرد.

سوال : با توجه به اینکه خدمت سربازی به غیر از تامین نیازهای دفاعی کشور وجوه مثبت دیگری نیز برای سربازان دارد و از طرفی خدمت سربازی با وجود تلاش ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه در اتخاذ بهترین سیاست و اجرای بدون کم و کاست قانون ، هنوز هم دارای مشکلات ومضرات غیرقابل کتمانی است . لذا اگر بدون در نظر گرفتن نیازهای دفاعی و امنیتی کشور به مقوله سربازی نگاه کنیم ، کفه ترازوی سربازی به سمت مشکلات متمایل می شود یا ثمرات . فواید آن ؟

جواب : واقعیت امر آن است که حتی اگر به این نتیجه برسیم که کشور به وجود سربازان با توجه به بحث های دفاعی نیازی ندارد چیزی از الزام و ضرورات سربازی کاسته نخواهد شد. البته در صورت عدم نیاز به ضرورت های دفاعی بالتبع باید شکل خدمت سربازی تغییرکند ولی به نظر من با توجه به پتانسیل بزرگ این دوره نمی توان از آن چشم پوشی کرد و از ضرورت آن کاست . چراکه با تغییر ساختار و آموزش های این دوره متناسب با نیازهای جامعه و جوانان ، می توان از این فرصت ها برای ورود جوانان به جامعه خاستفاده کرد و از این دوران به بهترین نحو برای آموزش زندگی و کسب مهارت های لازم و همچنین شناساندن آسیب های زندگی و ارائه راهکار مناسب به آن ها استفاده کرد. لذا اگر چه تغییرات در شرایط فعلی خدمت سربازی از جمله ضروت های موجود است .ولی با این وجود در فرهنگ عمومی جامعه ، سربازی با شرایط فعلی نیز به عنوان عاملی برای آمادگی جوانان برای ورود به جامعه و در اصطلاح مرد شدن محسوب می شود.

این آگهی مربوط به ۹ روز پیش است و منقضی شده است بنابراین اطلاعات تماس نمایش داده نمیشود.

۵۷۸ نظر برای آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها (پرسش و پاسخ)

 • نواز
  سلام دوستان عزیز و محترم
  من خرید خدمت استم وضعیت من الان تو سیستم (صدور کارت) استش . الآن 10 روز میشه که به همین صورت استش آیا کسی میداند که چند روز طول میکشد که کارت به دستم برسد؟ ان شاءالله، جواب من اگر بدین ممنون میشم، با تشکر بسیار از مسئول این سایت و کلیه افراد فعال،
  پاسخ
   • محمد از آهواز دلفی. بیمار. حدیث دلفی
    سلام من یک پسر ویک دختر دارم دخترم بیماری لا علاج اوتیسم دارد و من ومارش سنمان بالاست ایا پسرم که هم پدرومادروخواهر بیمارش تحت تکفل دارد میتواند معاف از سربازی بگیرد. تشکر
    پاسخ
    • امیر اکرامی حسن جان کوه
     سلام و عرض خسته نباشید
     امیر اکرامی هستم از روستا میامی .مشهد
     متولد 1375
     چند سال پدرم در بستر بیماری دیابت و مشکلات کلیوی بود که در سال 96 به رحمت خدا رفت من مجبور به کار بودم و نتونستم اقدامی برای کارت معافیت کنم در حال حاضرم مشغول کار جوشکاری هستم برای خودم و خرجی مادر پسرم که در روستا زندگی میکنیم نا گفته نماند که مادرم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره ) میباشد و مادرم یک پسر 35 ساله از همسر اول خود دارد که فقط اسم برادرم در شناسنامه مادرم میباشد و در طول زندگی ما من فقط یک بار برادرم با همسرش را دیدم و دیگر او هیچ گونه رفت آمدی با مادرم و من ندارد حتی تلفنی
     من به پلیس +10 مراجعه کردم برای کارت معافیت
     که گفتن باید برم از نطام وظیفه نامه بیارم واسه غیبتم به نظام وظیفه که مراجعه کردم گفتند که بخاطر اون برادر معافیت نمیتونم بگیرم
     حال سوال دارم منی که دارم خرج مادرم رو در میارم و نمیتونم اورا در خانه روستایی تنها بزار شب ها
     چطور برم خدمت
     آیا راهی برای معافیت دارم ..
     پاسخ
       • الیاس یعقوبی
        سلام .من پدرم 24 ماه جبهه داره در کردستان برای کسری اقدام کردم 14 ماه حضور در جبهه زدن در صورتی که حتی بعد از قطعنامه و پایان جنگ در منطقه کردستان هنوز گروهک هایی بودن و عملا در اونجا هنوز جنگ تموم نشده بوده چجوری محاسبه کردن گفتن 14 ماه و اینکه قانون هر ماه یک ماه کسری بود اونم مدتش محدود بود اگر قانونه که تصویب میشه باز تغییرش چیه چه کسی به این چیزا رسیدگی میکنه با این همه هزینه و مشکلات بری کردستان بعد از 24 ماه 14 ماه رو حساب کنن .با تشکر
        پاسخ
       • حمید
        ببخشید کسی که معافیت کفالت میگیره هم باید دوره آموزشی رو بگذرونه؟ اگه جواب مثبت است پس کارش چی میشه؟ چون غیبت حتی چند روز در محل کار باعث اخراج او خواهد شد
        پاسخ
        • پیام
         سلام خسته نباشید.من پدرم معلول هست و سالهاست که تحت پوشش بهزیستی هستش با توجه به راهنمایی ها از طریق بهزیستی اقدام به گرفتن معافیت کفالت کردم و کمیسیونی که از طرف بهزیستی ترتیب داده بودند پدر را معلول شدید اعلام کردند و نامه ایی جهت مراجعه به نظام وظیفه دادند بعد از تشکیل پرونده با تماس نظام وظیفه شهرستانم پدرم را برای رای به نزد دکتر عمومی نظام وظیفه بردم اما دکتر پدر را رد صلاحیت کرد اعتراضی به رای دکتر زدم که قراره کمسیون پزشکی نظام وظیفه ای در استان برگذار شود ایا امکان برگشت رای مثبت هست؟ که معافیتمو قبول کنن؟ چند بار دیگه حق اعتراض دارم؟ ممنون میشم جواب بدین
         پاسخ
         • پیام
          سلام خسته نباشید.من پدرم معلول هست و سالهاست که تحت پوشش بهزیستی هستش با توجه به راهنمایی ها از طریق بهزیستی اقدام به گرفتن معافیت کفالت کردم و کمیسیونی که از طرف بهزیستی ترتیب داده بودند پدر را معلول شدید اعلام کردند و نامه ایی جهت مراجعه به نظام وظیفه دادند بعد از تشکیل پرونده با تماس نظام وظیفه شهرستانم پدرم را برای رای به نزد دکتر عمومی نظام وظیفه بردم اما دکتر پدر را رد صلاحیت کرد اعتراضی به رای دکتر زدم که قراره کمسیون پزشکی نظام وظیفه ای در استان برگذار شود ایا امکان برگشت رای مثبت هست؟ که معافیتمو قبول کنن؟ چند بار دیگه حق اعتراض دارم؟ ممنون میشم جواب بدین
          پاسخ
          • سلمان
           سلام.من متولد 60هستم و سه فرزند دارم.سال 79فقط سه ماه اموزشی رو رفتم.میخواستم ببینم.بخوام معافی بگیرم چقدر باید پول بدم.لطفا راهنماییم کنین.برام پیام اومد چهت گرفتن معافی با اقساط دوازده ماه به پلیس+10مراجعه کنم.
           پاسخ
              • عطا گل صنم مرادی
               سلام من متولد 74 هستم پدرم به علت مریضی 3 ساله پیش فوت کرد من خواهر کوچیکتر دارم و مادرم 49 سالشه قبل فوتشم خرج و مخارج خونه میدادم الان عدم معافیت اومده از پلیس به علاوه 10 رفتم میدون سپاه میگن 3 سال غیبت داشتی گفتم خرج خونواده میدادم میگن مدارک بیار که مریض بوده و مدارکش موجود نیست الان تکلیف من چی میشه واقعا؟؟؟
               پاسخ

               لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید