استخدام وزارت بهداشت سال ۹۴ (جزئیات استخدام‌های جدید)

۵ روز قبل

استخدام وزارت بهداشت سال ۹۴

برای دریافت اخبار و اطلاع از آگهی های استخدام بانک ها و سازمانهای دولتی و خصوصی در ایمیل و گوشی همراه خود اینجا کلیک کنید.

استخدام دانشگاه علوم پزشکی سال ۹۴

خبر ۲۵ فروردین ۹۴ – جزئیات استخدام‌های جدید در وزارت بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت، جزئیات استخدام‌های جدید این وزارتخانه و همچنین چگونگی توزیع نیروهای استخدامی را تشریح کرد.
دکتر ایرج حریرچی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص مجوزهای دولت برای استخدام و سهم وزارت بهداشت از مجوزهای استخدامی جدید، گفت: با دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی توافقی را انجام داده‌ایم که طبق آن حدود ۷۷۰۰ نفر با بودجه لازم برای بیمارستان‌هایی که جدید تاسیس می‌شوند، در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرند.
وی اولویت‌های استخدامی وزارت بهداشت را از این تعداد توافق‌شده در گروه‌های پرستاری و پیراپزشکی مانند رشته‌های آزمایشگاه و هوش‌بری عنوان کرد و افزود: بیمارستان‌های تازه‌تاسیس در کل کشور راه‌اندازی می‌شوند، البته اغلب این بیمارستان‌ها در مناطق محروم و شهرستان‌هاست.
حریرچی در ادامه به کسری نیروی بیمارستان‌های فعلی اشاره و اظهار کرد: باید توجه کنیم که در بیمارستان‌های موجود وزارت بهداشت نیز به دلیل کسری نیرو با مشکل مواجه هستیم که امیدواریم با توجه ویژه دولت، این مشکل رفع شود.
وی افزود: در راستای رفع این مشکلات هم در مورد افرادی که از بیمارستان‌ها خارج می‌شوند یعنی بازنشستگان و همچنین برای کسری‌های فعلی در حال مذاکراتی با دولت هستیم تا بتوانیم این کسری‌ها را جبران کنیم.
پرداخت ۱۰۰ درصد مطالبات پزشکان و غیرپزشکان بیمارستان‌ها
قائم‌مقام وزیر بهداشت در ادامه در خصوص پرداخت‌ مطالبات کارکنان بیمارستان‌ها گفت: امسال اولین سالی بود که وزارت بهداشت توانست در اسفندماه ۱۰۰ درصد مطالبات کارکنان را پرداخت کند و از شرمندگی که سال‌ها دچار آن بود، خارج شود. البته ممکن است در این زمینه مانند هر امر دیگر اشتباه یا استثنائی وجود داشته باشد که خواهشمندم در هر جایی اگر همکارانی مطالباتشان را دریافت نکرده‌اند به ما مراجعه کنند تا آن مشکل نیز رفع شود.


خبر ۱۷ فروردین ۹۴- آزمون ویژه وزارت بهداشت برای مدیران بیمارستان‌ها

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ضمن تشریح چالش‌های طرح اداره بیمارستان‌های دولتی به صورت هیات امنایی، جدیدترین برنامه‌های وزارت بهداشت در این زمینه را تشریح کرد.
دکتر احمد تارا در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص طرح اداره ۲۰ درصد بیمارستان‌های دولتی به صورت هیات امنایی که چند سال است برای افزایش کیفیت خدمات در این بیمارستان‌ها مطرح شده، با اشاره به جلساتی که در روزهای پایانی سال ۹۳ در این زمینه برگزار شده، گفت: ایجاد بیمارستان‌های هیات امنایی تکلیفی‌ست که بر دوش وزارت بهداشت قرار دارد. به این منظور جلسات مکرری در این زمینه برگزار می‌شود تا نظام حاکمیت این بیمارستان‌ها تعریف و ارتباط آنها خصوصا از نظر نظام مالی و استخدامی با لایه‌های حاکمیتی تعیین شود.
وی در این باره افزود: به این معنی که مشخص شود نظام‌های مالی و استخدامی در بیمارستان‌های هیات امنایی باید با کدام یک از لایه‌های حاکمیتی مرتبط باشند؛ آیا مانند گذشته با دانشگاه‌ها یا با ستاد وزارت بهداشت ارتباط داشته باشند. این مسائل در حال مطالعه و بررسی‌ است و جزییات آن در اوایل سال ۹۴ مشخص می‌شود تا به این ترتیب کار برای ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های دولتی آغاز شود.
لزوم آمادگی مدیران بیمارستان‌ها برای افزایش اختیارات
تارا بزرگ‌ترین چالش در اجرای این طرح را میزان آمادگی بیمارستان‌های دولتی و مدیران آنها در برابر افزایش اختیارات عنوان کرد و گفت: زمانیکه می‌خواهیم این میزان اختیار را به مراکز محول کنیم، آنها باید آمادگی دریافت این اختیارات را داشته باشند. در حال حاضر در نظام بیمارستانی نیازمند این هستیم که مدیران ما قوی‌تر شده و در بحث‌های تشکیلاتی مهارت بیشتری کسب کنند.
برنامه ویژه وزارت بهداشت برای توانمندسازی مدیران بیمارستانی
وی در ادامه از اجرای طرحی برای مرتفع کردن این چالش خبر داد و اظهار کرد: در همین راستا و به موازات این برنامه، ما در دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت برنامه‌ای تحت عنوان “توانمندسازی مدیران” را آغاز کردیم که برنامه بسیار جامعی برای مدیران بیمارستان‌های کشور است و طبعا مدیرانی که بعد از این دوره و بر اساس آزمونی که خواهیم گرفت نتوانند کیفیت لازم را لحاظ کنند ممکن است از این مدیران در پست‌های دیگر استفاده کنیم.
مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت مجددا تاکید کرد: بنابراین ما به این نتیجه رسیده‌ایم که بحث واگذاری اختیار به بیمارستان‌هایی که آماده دریافت این مقدار اختیار هستند باید صورت گیرد و وزارت بهداشت نیز برای آماده‌سازی بیشتر این مراکز به آنها کمک می‌کند. بنابراین موضوع آمادگی مدیران برای افزایش اختیارات آنها بزرگ‌ترین چالش ما در این حوزه است.
خروج از مشکلات اعتباری از دستاوردهای طرح تحول سلامت
تارا به این سوال که آیا در اجرای این طرح با مشکلات اعتباری مواجه هستید یا خیر؟ اینگونه پاسخ داد: در گذشته بیمارستان‌های هیات امنایی اینطور تعریف می‌شد که باید۳.۶ k برای ارائه خدمات بهتر در بیمارستان‌های دولتی به پزشکان پرداخت می‌شد؛ اما در حال حاضر با اجرای طرح تحول نظام سلامت و ابلاغ کتاب جدید ارزشگذاری نسبی خدمات، مسائل اعتباری دیگر برای بیمارستان‌ها مطرح نیست و آنها می‌توانند با منابعی که دیده شده خودگردان شده و کیفیت خدمات خود را افزایش دهند. قطعا بعد از طرح تحول باید بیشتر به بحث‌های کیفیتی بپردازیم تا اعتباری.


خبر ۱۶ اسفند ۹۳ – استخدام ۷۰۰۰نفر برای نیروی پرستاری

دکتر هاشمی وزیر بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: امید است وزار و همکاران مشکلات موجود در انعقاد قرارداد بیمه‌ها را تا پایان سال برطرف سازند، از آن جا که دولت از ۶ماه قبل ارزش نسبی خدمات را اعلام کردند، برای سال آینده هیچ  گونه بهانه‌ای وجود ندارد، بیمه های بازرگانی و بیمه‌های تکمیلی نیز بر اساس نرخ‌های اعلام شده، قیمت‌های جدید را برای سال آینده به مشتریان اعلام خواهند کرد.
هاشمی عنوان کرد:‌طرح تحول سلامت طرحی است ملی که با وسعت بالایی اجرا می‌شود و قطعا با مشکلاتی نیز همراه بوده است، لذا با تشویق بخش خصوصی به احداث بیمارستان و ارتقاء هتلینگ آن‌ها پرداخته شده است.
گفتنی است که در حال حاضر ۷۶بیمارستان آماده بهره برداری بوده که این به معنای حل مشکلات نیست بلکه در دسترسی مردم به خدمات عدالت بیشتری ایجاد می‌گردد. از آنجا که بیشترین مراجعات به بخش اورژانس‌هاست لذا در سال ۹۴ یک اعتبار قابل توجهی را به آن‌ها اختصاص خواهیم داد.
وی اظهار داشت: از همان ابتدا راه اصلی واقعی شدن تعرفه‌ها بوده، به خصوص در بخش هتلینگ، سرمایه گذاری در حوزه سلامت و تضمین خرید، تا برای بخش خصوصی زیان‌ده نباشد، با سرمایه گذاری بخش خصوصی در هر مکان این تضمین می‌شود که ۶۰درصد تخت‌ها حتی با نبود بیمار نیز پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: راهی دیگر برای واقعی شدن هزینه‌ها این است که بانک‌ها و بنیادهایی چون بنیاد مستضعفان که بین دولت و بخش خصوصی قرار دارند، در این امر کمک رسانی کنند. اگر تعرفه‌ها را به نوعی اصلاح کنیم که سرمایه گذاری در حوزه برای بخش خصوصی معنا دار باشد، این موضوع حل خواهد شد، در غیر این صورت طرح‌هایی که در حال حاضر در اختیار وزارت بهداشت است ۲۵ سال طول می‌کشد تا اجرایی شوند.
نکته قابل توجه این است که برای توسعه فضاهای بیمارستانی و اتمام طرح‌های عمرانی در سال آینده مبلغ قابل توجهی از طریق وزارت راه و شهرسازی و مبلغی حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان از طریق خود ما هزینه خواهد شد.
وزیر بهداشت در خصوص زمان استخدام ۷۰۰۰ نیرو خاطر نشان کرد: زمانی که شماره مجوز اعلام گردد، استخدام صورت خواهد گرفت که برای ۷۶ بیمارستان مذکور در نظر گرفته شده‌اند، لازم است ظرف ۳ ماه آینده به بهره برداری برسد.


خبر ۱۶ اسفند ۹۳ – حمایت وزیر بهداشت از پرستاران

وزیر بهداشت، گفت: هیچ کس به خود اجازه نمی دهد نسبت به حقوق جامعه پرستاری و سایر گروه های پیراپزشکی کوتاهی صورت گیرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاهها ی علوم پزشکی سراسر کشور، افزود: دو اقدام مربوط به دولت یازدهم است که یکی از آنها سیاست خارجی و بحث هسته ای و دیگری موضوع سلامت است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از محوری ترین برنامه های دولت، حوزه سلامت است خطاب به روسای دانشگاه ها گفت: اگر اعتقاد دارید که گفتمان اعتدال تنها راه نجات کشور است مسئولیت و بار سنگینی بر دوش همه ما قرار دارد و بدون تلاش شما هیچ کاری با موفقیت همراه نخواهد شد.
هاشمی با بیان اینکه یکی از اقدامات دولت اجرای طرح تحول سلامت بوده است گفت: براساس این برنامه کمتر از ۵ هزار میلیارد ریال برای حوزه سلامت هزینه شده است، اما تاثیر و برکتی که در این کار بوده است چنین رضایت مندی از نظام، دولت و مجلس را به همراه داشته است که این موضوع دستاورد کمی نیست بنابراین تلاش و مسئولیت شما بسیار سنگین است.
وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفت: سال آینده باید با قوت و قدرت بیشتری کار را شروع کنیم و کارمان سخت تر است.
وی یادآور شد: امسال کارمان راحت تر بود اگرچه در شروع سال نگرانی های زیادی برای برنامه تحول داشتیم اما اجرای طرح و سپس ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری باعث دلگرمی ما شد و از نگرانی هایمان کاسته شد.
وزیر بهداشت با بیان این که هنوز هم این نگرانی ها برای ادامه طرح تحول سلامت وجود دارد گفت: امروز باید ما مطالبه گر جدی باشیم و به جای اینکه دیگران یا مسئولان و مجلس از ما سوال کنند چه کرده اید ما از آنها بخواهیم که برای ادامه و استمرار طرح تحول سلامت چه کرده اند.
ارایه گزارش کاملی از اجرای طرح تحول سلامت
هاشمی با بیان اینکه سال آینده و همزمان با سالگرد شروع کار طرح تحول سلامت گزارش کاملی را ارایه خواهم داد گفت: این گزارش بسیار موثر و مفید خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه هنوز هم در ادامه کار مشکلاتی وجود دارد گفت: این مشکلات را نیز به تدریج برطرف خواهیم کرد و سال آینده سال سختی خواهد بود چرا که مراقبت از این طرح بسیار سخت است.
مراقبت از طرح تحول سلامت؛ مهمترین وظیفه دانشگاه ها در سال آینده
هاشمی با اشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه “اگر درسال ۹۴ اقداماتی را که تا کنون انجام داده اید ادامه دهید و نگذارید طرح تحول سلامت آسیب ببیند کار بزرگی کرده اید و دولت ممنون شماست” خطاب به روسای دانشگاه ها تصریح کرد: مهمترین وظیفه شما در سال آینده نظارت و مراقبت از طرح تحول سلامت است .
وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت صرفه جویی در منابع تاکید کرد و یادآور شد: اعتبارات مربوط به اجرای طرح تحول سلامت از محل درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها و مربوط به همه مردم کشور است که آن را به دست ما به امانت سپرده اند بنابراین ما مسئولیت سنگینی در هزینه کردن آن داریم و باید صرفه جویی کنیم.
وی افزود: این نعمت بزرگی است که تمام مسئولان استانی، ائمه جمعه و فرمانداران از یک دستگاه اجرایی ابراز رضایت و قدرشناسی دارند و به نظر من خداوند مهر فعالیتها وتلاش شما را در دل مردم قرار داده است.
مردم، آزادانه ما را نقد کنند
هاشمی با اشاره به برگزاری هفته سلامت در سال آینده گفت: برای این هفته در ستاد وزارتخانه برنامه های خوبی در نظر داریم و در دانشگاه ها نیز این هفته را جدی بگیرید و از ظرفیت هفته سلامت برای ارایه دستاوردهای حوزه سلامت استفاده کنید.
وی همچنین به برگزاری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: اولین دستگاهی هستیم که در طول عمر کشور از مردم می خواهیم آزادانه عملکرد ما را نقد کند و برگزاری این همایش فرصت خوبی برای پاسخ به انتقادات منتقدین است.
ضرورت اتمام پروژه های توسعه ای در سال آینده
وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت تکمیل و اتمام پروژه های توسعه ای دانشگاه ها در سال آینده تاکید کرد و گفت: اعتباراتی که برای اتمام این پروژه ها نیاز است هر چه سریع تر اعلام نمایید بطوریکه پروژه های مربوط به این دولت در این دوره به اتمام برسد.
هاشمی همچنین موضوع سطح بندی خدمات را مورد اشاره قرار داد و از روسای دانشگاه ها خواست برای این موضوع وقت بگذارد و هر چه سریع تر میزان نیاز به تخت های بیمارستانی اعم از دولتی و خصوصی و نیز تجهیزات خود را مشخص نمایند و ظرف سه ماه آینده مشخص نمایند که میزان نیاز کشور به تخت های بیمارستانی چقدر است .
وی با بیان اینکه در این خصوص باید با شفافیت عمل نماییم تصریح کرد: شفافیت از فساد جلوگیری می کند.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع دارو در کشور گفت: هنوز کارهای بر زمین مانده زیادی وجود دارد .
وی در عین حال یادآور شد: بخش زیادی از موفقیت طرح تحول سلامت حاصل اقدامات خوب در حوزه دارو بوده است.
وزیر بهداشت به اقدامات صورت گرفته در مورد داروی بیماران ام اس اشاره کرد و گفت بسیاری از فشارها در حوزه معاونت غذا و دارو برای افزایش واردات دارو بود که در این زمینه خوب عمل کردیم و از طریق صرفه جویی نگذاشتیم واردات افزایش یابد.
حمایت مجلس از حوزه سلامت
اشمی در ادامه با اشاره به همراهی و تعامل مجلس با حوزه سلامت ضمن تشکر از همراهی و هوشمندی نمایندگان مجلس در مخالفت با پیشنهاد توزیع اعتبارات هزینه ای ردیف های هدفمندی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده و پزشک خانواده براساس شاخص و سرانه جمعیتی گفت: این طرح در مجلس تنها ۵۶ رای آورد.
وی این گونه پیشنهادات را ناشی از تلاش های کسانی دانست که در صدد هستند طرح تحول سلامت را به شکست برسانند وگفت: این افراد زمانی که اعتبارات لازم را در زمان مسئولیت شان در اختیار داشته اند زیرساخت های لازم و عادلانه را در حوزه بهداشت و درمان کشور ایجاد نکردند.
هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه پرستاری اشاره کرد و با تاکید بر اینکه باید به پرستاران و گروه های پزشکی و پیراپزشکی توجه نماییم، گفت: بخشی از اتفاقات اخیر سیاسی است و حتما روسای دانشگاه ها باید نسبت به این موضوع حساس باشند چرا که هیچ کس به خود اجازه نمی دهد نسبت به حقوق جامعه پرستاری و سایر گروه های پیراپزشکی کوتاهی صورت گیرد.
حقوق پرسنل وزارت بهداشت رتبه سیزدهم را بین دستگاههای دولتی دارد
وی با بیان اینکه تمام تلاش و چانه زنی های لازم را برای ارتقاء وضعیت حقوقی پرستاران و پرداخت کارانه ها انجام دادیم گفت: بخش مهمی از این مشکلات به این دلیل است که حقوق پایه وزارت بهداشت را پایین در نظر گرفته اند بطوریکه این وزارتخانه از نظر حقوقی در بین دستگاه های دولتی رتبه سیزدهم را دارد و اگر اعضای هیات علمی را از مجموع حقوق بگیران کم کنیم جز یکی دو وزارتخانه آخر خواهیم بود.
وزیر بهداشت در مورد مشکل کمبود نیروی پرستاری، ایجاد شرکتی از زیرمجموعه هیات امناء که به صورت کشوری تامین نیرو کنند را موثر عنوان کرد .
ضرورت هیات امنایی شدن بیمارستانها
وی در ادامه افزود: همچنین برای هیات امنایی شدن بیمارستان ها نیز باید مشوقی در نظر بگیریم.
هاشمی خاطر نشان کرد: راه نجات حوزه درمان کشور هیات امنایی شدن و مستقل اداره کردن بیمارستان هاست و روسای دانشگاه ها و معاونین درمان باید این راه را تسهیل نمایند.
وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه ها گفت: سال آینده نسبت به موضوع آموزش به ویژه در برخی از رشته ها از جمله طب اورژانس وقت بیشتری بگذارید چرا که آنچه که از ما به عنوان منشا اثر به جا خواهد ماند آموزش نیروی انسانی است.
وی همچنین اهمیت طب عمومی را مورد اشاره قرار داد و گفت: حتما در این دوره ها باید تجدید نظر شود و کسانی که دوره پزشکی عمومی را تمام میکنند باید بتوانند یکی ار دو مسیر تخصص و پزشک خانواده را بر اساس نیاز کشور ادامه دهند.
هاشمی به اهمیت موضوع پژوهش اشاره کرد و گفت: طرح های خوبی در این حوزه به خصوص ایجاد کوهورت های علمی انجام شده است ومعاونت پژوهشی در حال فراهم کردن زیرساخت هاست.
ارتقای حوزه بهداشت محیط از اولویت های سال آینده
وی در ادامه به حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: مردم به مسایل بهداشت بسیار اهمیت می دهند و از بحث های جناحی و سیاسی و خسته کننده و قول های بی حاصل دل بریده اند و به فکر معیشت، اشتغال و سلامت هستند لذا سال آینده باید بر روی موضوع بهداشت محیط بیشتر کار کنیم و آن را ارتقا دهیم مردم باید بدانند که حوزه بهداشت محیط زیر نظر ماست و به آن توجه داریم.
وزیر بهداشت در ادامه در مورد پرداخت تمام وقتی ها نیز اظهار داشت: اگر با پرداخت تمام وقتی ها باز تقاضا برای خروج از سیستم وجود داشت منطقی نیست چرا که دیگر بهانه ای به دلیل واقعی نبودن تعرفه ها وجود ندارد.
وی تصریح کرد: پزشکان باید یا در نظام دانشگاهی کار کنند در غیر این صورت باید به بخش خصوصی بروند و کشورهای دیگر هم، همین مسیر را رفته اند.
هاشمی در پایان به هجمه های رسانه ای از سوی برخی از افراد مبنی بر چند برابر بودن حقوق پزشکان ایرانی نسبت به پزشکان کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: باید به این سخنان دروغ پاسخ دهیم. جامعه پزشکی جامعه خاموش است باید آنها را تشویق به حرف زدن کنیم و این کار باید از طرف انجمن ها و پزشکان صورت گیرد و از این طریق به جامعه پزشکی کمک نماییم.


خبر ۱۳ اسفند ۹۳ – مجوز جذب ۱۰ هزار پرستار اخذ شده است

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مجوز جذب ۱۰ هزار پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور اخذ شده است.
به گزارش گروه اجتماعی «خبرگزاری دانشجو»، محمد میرزابیگی در همایش ملی ارتقای خدمات پرستاری در خوی گفت: این تعداد پرستار در مدت یک سال جذب و پس از طی آموزش های لازم مشغول بکار می شوند.
وی پرستاری را از زیر ساخت های نظام سلامت خواند و اظهار کرد: برای دستیابی به اهداف سلامت در بخش پرستاری، رشته های تحصیلی مختلفی در مقاطع ارشد و دکترا در دست تدوین و بررسی است.
وی گفت: با توجه به تعداد کم پرستاران در بخش بهداشت و درمان ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های پرستاری دو برابر می شود.
وی اضافه کرد: برای استفاده بهینه از وجود پرستاران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از پرستاران در قالب بهیاری و کمک بهیاری استفاده می شود.
دبیر علمی و اجرایی این همایش نیز در آیین افتتاحیه این همایش گفت: ۳۸۴ مقاله از ۲۰ استان کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که هیات داوران از بین آن ها ۲۵۲ مقاله را انتخاب کردند که ۵۴ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۹۸ مقاله هم به صورت پوستر در همایش ارائه می شود.
عبدالله خرمی ارتباط موثر پرستار با بیمار، ملاقات آزاد و پیامدهای آن، نقش آموزش در تعامل بیمار و پرستار، حفظ موازین شرعی در ارتباط با بیمار و حقوق بیمار را از مهم ترین محورهای مقالات ارائه شده در این همایش عنوان کرد.
وی یادآوری کرد: دستاوردها و نتایج مقالات این همایش به عنوان راهکار ارتقای خدمات پرستاری در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
حجت الاسلام غلامرضا اسم حسینی رئیس دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی هم در این همایش با برشمردن ویژگی های سبک زندگی اسلامی، احیای این ویژگی را برای ارائه خدمات بهتر به مردم در عرصه سلامت ضروری دانست.
حسین متعارفی رئیس مجتمع آموزش عالی سلامت خوی هم در این همایش گفت: پرستاری در سلامت جامعه نقش اول را ایفا می کند و ارتقای کیفیت خدمات در این بخش بسیار لازم است.
این همایش با حضور بیش از ۴۰۰ تن از فعالان و پژوهشگران عرصه سلامت از ۲۰ استان کشور در سالن مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان خوی ترتیب یافت.
نخستین همایش ملی ارتقای خدمات پرستاری خوی با محوریت بهبود تعامل با بیمار در این شهرستان برگزار شد.


خبر ۱۳ اسفند – جزئیات پرداخت کارانه پرستاران

دکتر سید حسن هاشمی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه پرداخت مبتنی بر عملکرد بر چه اساسی اعمال خواهد دشد، افزود: بر اساس قانون جدید، هر کسی که خدمت بیشتری ارائه کند، دریافتی بیشتری خواهد داشت و ما معتقدیم که پرداخت مبتنی بر عملکرد در مراکز درمانی، به عدالت نزدیک است.
وی با عنوان این مطلب که اجرای آزمایشی پرداخت مبتنی بر عملکرد در تعدادی از بیمارستان ها آغاز شده است، ادامه داد: ظرف ۶ ماه آینده و پس از ارزیابی آن، اجرای قانون پرداخت مبتنی بر عملکرد سراسری خواهد بود.
وزیر بهداشت تاکید کرد: پرداخت کارانه ها به گروه های پزشکی، از محل درآمد بیمارستان و پزشکان انجام می شود.
به گفته هاشمی، پرداخت مبتنی بر عملکرد به گروه های پزشکی از جمله پرستاران، قطعی خواهد بود.


خبر ۵ اسفند ۹۳ – مجوز استخدام ۹۰۰ پرستار در استان فارس صادر شد

گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمدهادی ایمانیه ظهر امروز ظهر امروز در آئین بزرگداشت روز پرستار با بیان اینکه در کمتر کشوری چنین اختلاف و فاصله‌ای میان درآمد پزشکان و پرستاران وجود دارد، اظهار داشت: این فاصله که از عدالت علوی به دور است شایسته جامعه اسلامی نیست.وی با تأکید بر اینکه مطالبات برحق پرستاران باید با درایت، اخلاص و چشم‌پوشی از منافع شخصی پیگیری شود، افزود: مسئولان کشوری از جمله وزیر بهداشت، دولت و مجلس نیز با این سیستم طبقاتی روبه‌رو شده‌اند که اصلاح آن نیاز به صرف زمان و برنامه‌ریزی دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه در یک سال گذشته به دلیل اجرای طرح تحول در نظام سلامت فشار مضاعفی به کادر درمانی به ویژه پرستاران در بیمارستان‌های دانشگاهی وارد شده، خاطرنشان کرد: تحریم‌های ظالمانه در سال‌های گذشته آسیب‌های بسیاری بر جامعه پزشکی ایران تحمیل کرده که پرستاران نیز با تحمل دردها و بی‌پولی‌های بیماران از این لطمات بی‌نصیب نبوده‌اند.
ایمانیه با بیان اینکه خوشبختانه امروز با توجهات حکیمانه مقام معظم رهبری و تلاش‌های دولت و وزارت بهداشت بسیاری از این موانع برطرف شده، تصریح کرد: این موضوع بدون تردید سبب آرامش پرستاران نیز شده است.
وی تأکید کرد: حذف زیرمیزی‌ها، هتلنیگ مناسب در محیط کار، تخصصی شدن بخش‌های ویژه بیماران سرطانی از نکات مثبتی است که در بهبود وضعیت شغلی پرستاران مؤثر بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به یکی از مهم‌ترین درخواست‌های پرستاران درمورد افزایش تعرفه خدمات بیان کرد: باز توزیع این تعرفه‌ها و میزان سهم پزشک و پرستار تا هفته گذشته مشخص نبود و پیش از این به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌شد.
ایمانیه عنوان کرد: در بخشنامه‌های جدید پرداخت تعرفه به پزشکان به صورت پلکانی انجام می‌شود که بر این اساس ۴۵ درصد تعرفه به پزشکان تعلق گرفته که با کسر مالیات به ۳۴ درصد می‌رسد.
وی با درخواست از پرستاران معترض مبنی بر اینکه به جای برخورد احساسی با موضوع، مطالبات به حق خود را با جدیت و سماجت پیگیری کنند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز پرستاران را در راستای پیگیری مطالبات قانونی خود همراهی می‌کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی آمادگی کامل خود را برای اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری حتی در کل استان فارس اعلام می‌کند، خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های استان فارس کمبود نیروی پرستار دارند و افزایش تعداد پرستار از مطالبات به‌حق جامعه پرستاری است که در این راستا مجوز استخدام ۹۰۰ پرستار در استان صادر شده است.
ایمانیه با اشاره به اینکه ارتقای سطح کیفی فعالیت‌های پرستاری یکی از برنامه‌های در دست اقدام دانشگاه علوم پزشکی شیراز است، افزود: این موضوع که کیفیت آموزش در دانشگاه‌های سراسری بیشتر از دانشگاه‌های آزاد است واقعیتی غیر قابل انکار است.
وی خاطرنشان کرد: از این پس هر یک از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آزاد که قصد فعالیت در سیستم دانشگاه را داشته باشند باید ابتدا در آزمون سطح‌بندی شرکت کرده و پس از گذراندن دوران کارآموزی فعالیت خود را آغاز کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید کرد: بازرسی و نظارت بیشتر بر واحدهای دانشگاه آزاد و اولویت گذراندن طرح برای دانشجویان پرستاری دانشگاه‌های سراسری از دیگر اقدامات دانشگاه در راستای کیفی‌سازی پرستاری در استان فارس است.


۲۵ بهمن ۹۳ – مبلغ جدید کار دانشجویی برای گروه علوم پزشکی اعلام شد

معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت مبلغ هر ساعت کار دانشجویی سال تحصیلی ۹۴ – ۹۳ را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس ابلاغ این معاونت به دانشگاه های علوم پزشکی، تصمیم گیری در مورد تعیین حداکثر میزان پرداختی و فعالیت های دانشجویی در زمینه های بالینی به عهده هیات رئیسه دانشگاه است.
بر اساس این ابلاغ، مبلغ کار دانشجویی برای دانشجویان علوم پزشکی در مقطع کارشناسی و پایین تر به ازای هر یک ساعت کار ۱۵ هزار ریال و مبلغ کار دانشجویی برای دانشجویان علوم پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای به ازای هر یک ساعت کار ۱۸ هزار ریال است.
این ابلاغ از سوی دکتر نبی مطلبی مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت ابلاغ شده است.


خبر ۲۱ دی ۹۳ – ۹۰۰ پرستار در استان فارس استخدام می‌شوند‌

خبرگزاری تسنیم: قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت و افزایش کار پرستاران سبب شده که علوم پزشکی شیراز ۹۰۰ نفر پرستار را به کادر درمانی خود اضافه کند.

سید محمد کاظم تدین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت  اظهار داشت: اجرای این طرح سبب افزایش کار پرستاران شده و با توجه به قانون ارتقای بهره‌وری کار پرستاران مبنی بر کاهش ساعات کار پرستاران دولت مجوز به‌کارگیری ۹۰۰ نفر نیروی پرستار و نیروهای وابسته به پرستاری مثل اتاق عمل و هوش‌بری را به دانشگاه علوم پزشکی شیراز داد.
وی با بیان اینکه این کار در دو مرحله انجام می‌شود، گفت: با توجه به تعداد متقاضیان در مرحله نخست ۵۴۰ نفر جذب شده و امید است تا پایان سال مابقی افراد از نیروهایی که طرح‌شان تمام شده، جذب شوند.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: این ۵۴۰ نفر از آبان‌ماه در بیمارستان شیراز و شهرستان‌های استان فارس مشغول به کار شدند.
وی با بیان اینکه رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی یکی از راه‌های کاهش سزارین است، تصریح کرد: در ‌۷ ماه ‌اجرای طرح ترویج زایمان طبیعی در کل استان فارس به طور میانگین ۱۱ درصد میزان سزارین در بخش دولتی کاهش پیدا کرده ‌و در بخش دولتی و خصوصی سر جمع کاهش ۶ درصد کاهش داشته است.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز‌ افزود: همچنین به همه بیمارستان‌های خصوصی ابلاغ شده که زایشگاه داشته باشند و در چند ماه گذشته ۳ بیمارستان خصوصی مجهز به زایشگاه شده‌اند و مابقی هم در حال تجهیز زایشگاه‌ها هستند. اگر بیمارستان‌های خصوصی میزان سزارین خود را کاهش ندهند درجه ارزشیابی بیمارستانی‌شان یک درجه کاهش پیدا می‌کند.
وی اظهار داشت: هدف دولت در این امر رسیدن کشور به میزان ۳۵ درصد است که تحقق کامل این امر حدود ۲ سال زمان می‌برد و در این امر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی بسیار مهم است.
تدین درباره افزایش ۲.۵ برابری حقوق کارکنان اورژانس پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: با توجه به این‌که کتاب جدید تعرفه‌ها از اول مهر ماه ابلاغ شد، نحوه باز توزیع و تقسیم درآمدهایی که بر اثر افزایش تعرفه‌ها برای بیمارستان‌ها ایجاد می‌شود به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که بین ۲ تا ۳ برابر کارانه پرداخت شود.
وی با بیان اینکه برخی مواقع کارانه را تحت عنوان حقوق تعریف می‌کنند که درست نیست، افزود: آن قسمت کارانه که کارکرد آن‌ها در بیمارستان انجام شده بین ۲ تا ۳ برابر افزایش پیدا می‌کند و زمان اجرای این مصوبه یکم آبان ماه بوده است.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: پرداختی‌های کارکنان وزارت بهداشت و درمان که سال‌های گذشته ۱ تا ۲ سال هم تأخیر داشت تا شهریور ماه کامل پرداخت شده و بسیاری از بیمارستان‌های‌ استان فارس هم سه ماهه سوم را به‌صورت علی الحساب دریافت کردند.


خبر ۲۰ دی ۹۳ – استخدام پیمانی در وزارت بهداشت بستگی به نظر دولت دارد

قائم‌مقام وزیر بهداشت وضعیت استخدامی نیروهای جدید را اعلام کرد و گفت: در زمینه نیروی پرستاری و نیروی فنی کمبود جدی داریم.

ایرج حریرچی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با وضعیت استخدام نیروهای جدید گفت: در زمینه نیروی پرستاری و نیروی فنی کمبود جدی داریم که این وضعیت با توجه به معیارهای داخلی و بین‌المللی برآورد شده است.
وی ادامه داد: وضعیت استخدام پیمانی نیروها بستگی به سیاست‌های دولت دارد ولی از طریق خرید خدمت اقدامات قابل توجهی انجام خواهیم داد.
حریرچی در مورد اختصاص بودجه ویژه برای استخدام نیروها گفت: در بسته هتلینگ برای استخدام نیروها بودجه در نظر گرفته‌ایم و با توجه به افزایش فعالیت‌هایمان منابعی را پیش‌بینی کرده‌ایم که بتوانیم از آن استفاده کنیم.
معاون کل وزیر بهداشت در رابطه با رقم اختصاص یافته به موضوع استخدامی‌ها گفت: پس از اینکه لایحه بودجه به تصویب مجلس برسد در مورد رقم آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و فکر می‌کنم باید در این زمینه، اعتبارات را جابه‌جا کنیم. ما هم اکنون رشد بودجه‌مان فقط ۳ درصد بوده است و باید ببینیم چه مقدار از آن قطعی است و مجلس چه تغییراتی را لحاظ می‌کند.
وی در رابطه با تأخیر در اختصاص بودجه معاونت بهداشتی گفت: بودجه بهداشتی با ۷ ماه تأخیر داده شده و در این فاصله از جابه‌جایی اعتبارات استفاده کرده‌ایم.
حریرچی در مورد رقم این بودجه گفت: عمده این اعتبارات یک درصد ارزش افزوده بوده که ۳ هزار میلیارد تومان است و ۲۰۲۷ میلیارد تومان آن مربوط به برنامه پزشک خانواده بوده که با تأخیر قابل توجهی مواجه بوده است.
قائم‌مقام وزیر بهداشت تصریح کرد: جابه‌جایی‌های اعتبارات را در حد توان و اختیاری که داشته‌ایم انجام داده‌ایم و اکنون روند پرداخت‌ها آغاز شده و تسریع هم می‌یابد. با این وجود باید ۹ دوازدهم این اعتبارات محقق می‌شد که هنوز عملیاتی نشده است.


خبر ۹ دی ۹۳ – اشتغال تمام فارغ التحصیلان رشته پرستاری تضمین شده است

بر اساس معاون پرستاری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هم اکنون تعداد کادر پرستاری کشورمان حدود ۹۰ هزار نفر است و این درحالیست که که ما به دو برابر این تعداد بعنی ۱۸۰ هزار پرستار احتیاج داریم. این آمار خود گویای واقعیت کمبود پرستار در مراکز درمانی سراسر کشور است که سبب شده تا هم فشار مضاعفی به پرستاران موجود وارد شود و هم مراجعه کنندگان به مراکز درمانی نتوانند خدامت مناسبی دریافت کنند.


خبر ۴ آذر ماه ۹۳ : ۸۵ هزار ردیف خالی استخدام در وزارت بهداشت وجود دارد

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در خصوص ردیف های خالی استخدام در وزارت بهداشت خاطر نشان کرد : وزارت بهداشت ۸۵ هزار ردیف خالی دارد که دولت به دلیل کمبود بودجه مجوز استخدام را صادر نمیکند.

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعتبارات پیش بینی شده مجلس برای حوزه سلامت اظهار کرد : امسال ۱۰ درصد از محل هدفمندی یارانه ها، یک درصد مالیان بر ارزش افزوده و پنج درصد از تعرفه وارداتی جمعا به میزان ۹ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت تخصیص یافت که باعث شد دستاورد بزرگی در این حوزه باشد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه موضوع پیشگیری و بهداشت الویت اول سیاستهای رهبری در حوزه سلامت است گفت : درمان بیماری ها بسیارهزینه بر است به طوری که طبق اعلام وزارت بهداشت یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه تحمیل میکنند. در حالی که هزینه در نظر گرفته شده دو هزار میلیاردی برای بخش سرطان جوابگو نخواهد بود.


خبر ۱ آذر ماه ۹۳: مشاور وزیر بهداشت خبر داد به‌کارگیری ۱۶هزار پرستار شرکتی تا دی‌ماه
مشاور وزیر بهداشت با اشاره با اعلام نتایج اجرای آزمایشی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به دولت و مجلس گفت: بخش زیادی از معوقات پرستاران به روز شده است، حدود ۱۶ هزار پرستار شرکتی نیز تا دو ماه آینده در وزارت بهداشت به‌کارگیری می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری میزان، عباس زارع نژاد با بیان اینکه تا کنون بخش قابل توجهی از معوقات پرستاران به روز شده است، افزود: وزارت بهداشت به دنبال ارتقای دانش حرفه‌ای پرستاران و رفع کمبودهای نیروی پرستاری در مناطق محروم است، همچنین ساماندهی سرویس های پرستاری در سطح جامعه از جمله مراقبت در منزل در دست اقدام است.
کمبود نیروی مرد را در حوزه پرستاری
وی با ابراز امیدواری از رفع مشکلات و اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در آینده خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل کمبود نیروی مرد را در حوزه پرستاری داریم و زنان بیشتر در رشته‌های علوم پزشکی پذیرفته می‌شوند. این مسئله به ویژه برای ارائه خدمت در مناطق محروم مشکلاتی را ایجاد کرده است زیرا زنان برای حضور در مناطق محروم با محدودیت روبرو هستند.
توجه ویژه به وضعیت معیشتی پرستاران
مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: این وزارتخانه اقداماتی را برای رفع این مشکل در دست دارد تا این نسبت‌ها در آینده اصلاح شود.
زارع نژاد در ادامه تأکید کرد: وزارت بهداشت نسبت به مسائل و مشکلات پرستاری بی اعتنا نیست و به وضع معیشتی پرستاران بیش از گذشته توجه دارد.
وی درباره برنامه های وزارت بهداشت در حوزه پرستاری نیز گفت: دانشجویان پرستاری که ترم های پایانی را می گذرانند، در بیمارستان ها جذب شده اند.
اعلام نتایج اجرای آزمایشی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به دولت و مجلس
مشاور وزیر بهداشت با بیان این که نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در ایران فاصله زیادی با بسیاری از کشورها دارد، از اجرای آزمایشی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در چند بیمارستان کشور خبر داد و افزود: نتایج آن به دولت و مجلس اعلام خواهد شد.
زارع نژاد به آمادگی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای ارائه آموزش‌های ضمن خدمت به پرستاران اشاره کرد و افزود: پرستاران می توانند در نظارت بر طرح تحول نظام سلامت در بیمارستانها وزارت بهداشت را یاری دهند.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین درباره اخباری مبنی بر بکارگیری ۱۶هزار نیروی پرستاری طی یکی دو ماه آینده، گفت: در این راستا پرستاران از محل طرح تحول سلامت و به شکل شرکتی به خدمت گرفته خواهند شد.
اجرای طرح‌های ضربتی برای جبران کمبود نیروی پرستاری
مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با مشکل جدی کمبود پرستار رو‌به‌رو هستیم، گفت: طرح‌های ضربتی برای جبران کمبود در آینده‌ای نزدیک پایه‌ریزی شده و به اجرا در خواهند آمد.
زارع نژاد با اشاره به اینکه، کتاب جدید تعرفه سلامت با تعامل و تایید همه بوردهای آموزشی و انجمن های علمی تخصصی بالینی، تشخیصی و توانبخشی تدوین است، گفت: کمیته کشوری تدوین نظام پرداخت به پرسنل غیر پزشک جهت ایجاد عدالت در نظام پرداخت تشکیل شده است.
مدیریت نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد
وی با تأکید بر اینکه، وزارت بهداشت با جدیت و تلاش در صدد حل مشکلات جامعه پرستاری و سایر کارکنان بیمارستان هاست، افزود: سعی داریم به گونه‌ای گام بر داریم که منابع بیمارستان‌ها مدیریت شود و نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد باشد.
برقراری توازن در دریافتی کارکنان بخش دولتی، خصوصی و عمومی
وی گفت: تلاش این است با تدبیر عمل کنیم تا مشکلات در فضایی آرام حل شوند. در برنامه‌ریزی‌ها در راستای اجرای کتاب تعرفه سلامت همه گروه‌های پزشکی مدنظر وزارت بهداشت قرار دارند. ضمن اینکه به‌منظور ایجاد تعادل در جذب نیروی انسانی، در میزان دریافتی کارکنان در هر ۳بخش دولتی، عمومی و غیردولتی و خصوصی توازن برقرار خواهد شد.


خبر ۱۹ مهر ماه ۹۳ – جزئیات استخدام اعضای هیات علمی پزشکی منتشر شد

هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یازدهمین فراخوان جذب و استخدام عضو هیئت علمی پیمانی در رشته‌های علوم پایه و بالینی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار بازارکار، ثبت‌نام به صورت متمرکز و اینترنتی بوده و ملاک ثبت نام در فراخوان متقاضیان گرفتن کد رهگیری و ارسال مدارک درخواستی در مهلت مقرر به صورت حضوری یا پستی به دبیرخانه هیئت اجرایی جذب هیئت علمی دانشگاه مربوطه است.
مهلت ثبت نام اتا پایان مهرماه است و میزان اعلام نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی یک هزار و ۲۳۸ نفر است.


آخرین خبر : استخدام ۱۶ هزار پرستار وکمک پرستار تا دو ماه آینده

معاون مدیریت منابع و نیروی انسانی وزیر بهداشت از تکمیل مراحل استخدامی‌۱۶۰۰۰ پرستار و کمک پرستار تا دو ماه آینده خبر داد.

دکتر ایرج حریرچی در حاشیه نخستین همایش ساخت بیمارستان‌های جدید در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: استخدام این تعداد نیروی انسانی از تیر آغاز شده و بر اساس نیاز کنونی بیمارستان‌هاست.
وی در پاسخ به این سوال که آیا نیروی انسانی لازم برای بیمارستان‌های جدیدی که برای ساخت آنها برنامه ریزی شده است، وجود دارد؟ افزود: متاسفانه با وجود اینکه در برخی رسته‌ها مانند مامایی با بیکاری مواجهیم در رسته‌های پرستاری و کمک پرستار با کمبود مواجهیم و به این علت وزارت بهداشت امسال با افزایش ظرفیت پذیرش این رسته‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین ایجاد رشته‌های جدید مانند تکنسین فوریت‌های پزشکی، سعی کرده است این کمبود نیرو را به تدریج جبران کند.
دکتر حریرچی افزود: در بیمارستان‌های جدید که قرارداد ساخت و راه اندازی بسته شده است، استخدام نیروی انسانی را با مدلی جدید و نه به شکل سنتی انجام می‌دهیم تا هم درآمد این نیروها افزایش یابد و هم درگیر برخی محدودیت‌های استخدامی‌نباشیم.
وی گفت: امیدواریم به تدریج با افزایش آمار زایمان طبیعی در کشور و بخشنامه وزارت بهداشت درباره به کارگیری ماماها در بخش‌های زنان، اشتغال ماماها نیز روند مناسب تری پیدا کند.


خبر ۲۷ مراد ۹۳ – شرایط استخدام پرستاران شرکتی در بیمارستانهای دولتی اعلام شد

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: شرایط جذب پرستاران به صورت شرکتی در وزارت بهداشت بازنگری شد و اکنون با حقوق حداقل ۱.۵ میلیونی تومانی و بیمه الزامی شرایط مناسبی برای جذب پرستاران شرکتی ایجاد شده است.

به گزارش گروه جامعه رویکرد به نقل از سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی در خصوص بازنگری در شرایط پذیرش پرستاران شرکتی گفت: با توجه به منع سازمان مدیریت در استخدام های دولتی، وزارت بهداشت به انتخاب دو راه، بین تداوم وضع موجود و کمبود نیروی پرستاری در کشور یا استخدام پرستاران به صورت شرکتی برای رفع کمبودها مخیر بود که بنا بر اعلام وزیر بهداشت مقرر شد که با لحاظ شرایط و ضوابط خاص، برای پرهیز از هرگونه اجحاف در حق پرستاران، استخدام گروه پرستاری به صورت شرکتی انجام شود.
وی افزود: به دنبال همکاری بسیار خوبی که بین معاونت پرستاری، معاونت توسعه و معاونت درمان وزارت بهداشت شکل گرفت و وزیر بهداشت نیز از آن حمایت کرد، قرار است نقاط ضعفی که پیش از این در استخدام شرکتی پرستاران وجود داشت، برطرف شود و با بازنگری های انجام شده، شرایط خوبی در این نوع از استخدام ها حاکم شود.
رئیس سازمان نظام پرستاری با تشریح بازنگری های صورت گرفته در استخدام پرستاران شرکتی، گفت: اول اینکه مقرر شد، پرستاران شرکتی کمتر از پرستاران دولتی و قراردادی حقوق نگیرند و حتی به منظور ایجاد جاذبه، از میزان حقوق بهتری نیز بهره مند شوند و بنا بر اعلام رسمی معاون توسعه وزارت بهداشت، حداقل حقوق یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان برای پرستاران شرکتی لحاظ می‌شود که با احتساب سایر موارد نظیر کارانه و امثالهم این مبلغ به بیش از این رقم می‌رسد که به نظر دریافتی نسبتاً مناسبی است.
وی اضافه کرد: دریافتی منطقی و مناسب در حقیقت استراتژی ای در جهت جاذبه دار کردن و از بین بردن دافعه های شغل پرستاری است زیرا با توجه به سختی و طاقت فرسا بودن این شغل، بسیاری از فارغ التحصیلان ما وقتی تناسبی بین دستمزد و سختی کار نمی دیدند(به ویژه در مورد استخدام های شرکتی)، ترجیج می دادند در خانه بمانند، ولی وارد بازار کار نشوند.
وی افزود: نکته دیگری که بر آن تأکید شده است، بحث الزام شرکت ها به بیمه کردن پرستاران است، بدین معنا که سوابق خدمتی پرستاران حفظ می‌شود و بر اساس آنچه پیش بینی شده است، شرکت ها ملزمند که پرستاران را تحت پوشش بیمه قرار دهند.
میرزابیگی، عقد قرارداد شفاف و با اطلاع طرفین (پرستاران و شرکت ها) و ارائه نسخه سوم قرارداد به پرستاران را از دیگر شرایط لحاظ شده در خصوص نیروهای شرکتی خواند و گفت: به نظر می رسد با لحاظ این شرایط بسیاری از نقاط ضعفی که همواره جزو دغدغه های جامعه پرستاری و سازمان نظام پرستاری بود مبنی بر اینکه شرکتها، در حق پرستاران شرکتی اجحاف کرده و آنها را استثمار می کنند، منتفی می‌شود.
وی افزود: به این ترتیب دیگر بستری برای استثمار پرستاران به شکلی که سابقاً شاهد آن بودیم، وجود نخواهد داشت به ویژه آنکه در نظر است، شرکت های فاقد صلاحیت لازم، همانند آنجه در گذشته داشتیم، نتوانند در این عرصه ورود کنند و این گونه نباشد که شرکتی ناشناخته با مسئولیت فردی که سواد تخصصی لازم در حوزه پزشکی و پرستاری را ندارد، بتواند با نیت سودآوری وارد این حوزه شود.
وی اظهار کرد: پیشنهاد و تلاش ما این است، شرکت ها توسط خود گروه های پرستاری و پیراپزشکی راه اندازی شود. پرستاران و پیراپزشکان از این فرصت پیش آمده استفاده کنند و با تشکیل شرکت هایی در این حوزه خودشان در پذیرش مسئولیت دخالت کنند تا کسانی وارد عرصه شوند که به مسائل حوزه سلامت و سیستم بهداشت و درمان آشنایی و تسلط کافی داشته باشند.
رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: البته به دنبال پیگیری های سازمان نظام پرستاری و اعلام نگرانی نمایندگان پرستاری به ویژه در جلسه اخیر شورای عالی نظام پرستاری با وزیر بهداشت نسبت به مشکلات احتمالی در خصوص پرستاران شرکتی، دکتر هاشمی نیز بر این نظر بود که اگر قرار بر استخدام شرکتی گروه پرستاری است باید این اتفاق در شرایطی بیفتد که انگیزه لازم برای استقبال پرستاران از این نوع استخدام وجود داشته باشد تا بتوان از این مسیر تا حدی کمبود نیروی پرستاری در سیستم بهداشت و درمان کشور را جبران کرد.
وی تصریح کرد: به نظر می رسد، شرایط لحاظ شده از نظر سازمان نظام پرستاری نیز شرایطی قابل قبول و پسندیده است و به دنبال بازنگری های صورت گرفته بسیاری از نقاط ضعفی که به سیستم نظام سلامت آسیب می زد و موجب بروز مشکلاتی برای پرستاران، بیمارستانها و مراکز درمانی شده بود، مرتفع شده و می تواند پاسخگوی دغدغه های جامعه پرستاری باشد.
میرزابیگی با اشاره به برآوردهای صورت گرفته، جذب ۱۶ هزار نفر در گروه پرستاری (اتاق عمل، هوشبری، پرستار و بهیار) را در بهبود نسبی وضعیت موجود مثبت ارزیابی کرد و گفت: مبنای محاسبه ما برای برآورد میزان نیاز، بر اساس تعداد پرستار به بیمار با لحاظ سطح بندی بود زیرا در کشور ما محاسبه به روش پرستار به تخت جواب نمی دهد چرا که در برخی بخشها نظیر اتاق عمل، اورژانس، درمانگاه، دیالیز، آنژیوگرافی و امثالهم اصلاً تخت ها محاسبه نمی شوند ولی به هر حال در این بخش ها نیز با توجه به حضور بیمار نیاز به خدمات پرستاری و مراقبتی وجود دارد.
وی افزود: به نظر می رسد با لحاظ شرایط سیستم بهداشت و درمان در کشور ما، این روش محاسبه، دقیق ترین روش محاسبه نیاز ما به پرستار است که با تفاهمی که با حوزه معاونت توسعه داشتیم برآوردها برای اعلام نیاز به پرستار بر این اساس انجام شد.
وی گفت: البته به شرط آنکه در بیمارستانها و دانشگاه های علوم پزشکی از پرستاران واقعاً در بالین و در بخش ها استفاده شود و در سایر بخش ها سایر امور غیر پرستاری به این نیروها محول نشود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به تأمین اعتبار جذب ۱۶ هزار نفر گروه پرستاری، گفت: برای تمام این ۱۶ هزار نفر و حتی بیشتر، تأمین اعتبار لازم به صورت دقیق دیده شده است و هیچ مشکلی به لحاظ اعتباری وجود ندارد و به نظر می رسد، ان شاء الله شرایط خوبی را تجربه خواهیم کرد.


خبر ۱۸ مرداد ۹۳ – استخدام ۱۶ هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت

وزارت بهداشت از جذب ۱۶هزار نیرو در راستای طرح تحول سلامت در رشته های پرستاری، تکنسین های بیهوشی، اتاق و بهیار جذب می شوند.

ایرج حریرچی معاون مدیریت منابع و نیروی انسانی وزارت بهداشت، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  ، گفت: کل بودجه مصوب طرح تحول ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است که سال گذشته ۱۸۰۰ میلیارد تومان و امسال هم تا به حال ۶۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شده است.
وی در خصوص کمبود نیروی انسانی با شروع طرح تحول افزود: درصدی از فعالیت ها افزایش پیدا کرده است که البته توزیع این افزایش فعالیت متفاوت است، چرا که برخی از مراکز با فشار مضاعف روبرو هستند و در برخی از مراکز دیگر برخلاف افزایش نسبی هنوز این مراکز زیر ظرفیت، خدمت ارائه می دهند.
حریرچی عنوان کرد: عمده مشکل ما در نیرو، کمبود نیروهای پرستاری، تکنسین اتاق عمل، بیهوشی و بهیار است که قرار شده که ۱۶ هزار نیرو در این ۴ رشته خارج از سیستم استخدام به صورت قراردادی از بسته هتلینگ که دیده شده تامین شود.


۱۴ تیرماه ۹۳ – تقویم آزمون ها وزارت بهداشت در سال جاری اعلام شد

براساس تقویم آزمونی وزارت بهداشت، در سال جاری ۲۴ آزمون برای دانشجویان علوم پزشکی برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ترافیک آزمون های علوم پزشکی در تیر ماه سنگین است. شش آزمون‌ پذیرش دستیار دندانپزشکی، جایابی دانش‌آموختگان دندانپزشکی و آزمون ارزشیابی دانش‌آموختگان داروسازی خارج کشور، ارتقا و گواهینامه تخصصی پزشکی بالینی، ارتقای دستیاران دندانپزشکی و آزمون بهداشت‌کاران دهان و دندان نیز به ترتیب در هفته اول ماه جاری برگزار شد.
آزمون زبان انگلیسی عمومی MHLE وزارت بهداشت در نهم مردادماه برگزار می‌شود.
آزمون‌های بورد دندانپزشکی، پیش کارورزی و علوم پایه(پزشکی، دندانپزشکی وداروسازی)، کتبی دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بالینی پزشکی(بورد تخصصی و فوق تخصصی) و آزمون زبان انگلیسی عمومی MHLE در شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.
در آبان‌ماه نیز به ترتیب در تاریخ‌های اول و بیست‌ونهم آزمون دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی و طب سنتی و آزمون MHLE برگزار می‌شود.
در تاریخ ششم آذرماه سال جاری نیز دانش‌آموختگان داندانپزشکی و داروسازی خارج کشور بار دیگر فرصت دارند مدارک تحصیلی خود را برای دریافت مجوز کار در ایران ارزشیابی کنند.
در یازدهم دی‌ماه و سی‌ام بهمن بار دیگر آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE برگزار می‌شود.
آخرین آزمون سال ۹۳ وزارت بهداشت آزمون پیش‌کارورزی و علوم پایه (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) است که در چهاردهم اسفندماه برگزار خواهد شد.
آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکی، نیز هنوز مشخص نشده است.

تقویم آزمونی وزارت بهداشت

ردیفنام آزمونماه آزمونتاریخ برگزاری آزمونزمان توزیع کارت ورود به جلسه
۱آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکی (سی و یکمین دوره)اردیبهشت۱۳۹۳.۲.۴۲ لغایت ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
۲آزمون پذیرش دستیار رشته‌های تخصصی بالینی پزشکی (چهل و یکمین دوره)اردیبهشت۱۳۹۳.۲.۱۱۸ لغایت ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
۳آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLEاردیبهشت۱۳۹۳.۲.۲۵۲۲ لغایت ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
۴آزمون کتبی پذیرش دوره‌های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) توسط دانشگاه‌هااردیبهشت۱۳۹۳.۲.۲۵مراجعه به اطلاعیه دانشگاه‌های مجری و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی
۵آزمون کارشناسی ارشدخرداد۲۲ لغایت ۲۳ خرداد ۱۳۹۳۱۹ لغایت ۲۱ خرداد ۱۳۹۳
۶آزمون پذیرش دستیاری دندانپزشکیتیر۱۳۹۳.۴.۵۳ لغایت ۴ تیر ۱۳۹۳
۷آزمون جایابی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج کشور ۱تیر۱۳۹۳.۴.۵۳ لغایت ۴ تیر ۱۳۹۳
۸آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج کشور ۱تیر۱۳۹۳.۴.۵۳ لغایت ۴ تیر ۱۳۹۳
۹آزمون ارتقاء و گواهینامه تخصصی پزشکی بالینی (توسط دانشگاه‌های مجری)تیر۱۳۹۳.۴.۵مراجعه با اطلاعیه داهشگاه‌های مجری و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی
۱۰آزمون ارتقای دستیاران دندانپزشکیتیر۱۳۹۳.۴.۵مراجعه به اطلاعیه دانشگاه‌های مجری و دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی
۱۱آزمون بهداشتکاران دهان و دندانتیر۱۳۹۳.۴.۵۳ لغایت ۴ تیر ۱۳۹۳
۱۲آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLEمرداد۱۳۹۳.۵.۹۶ لغایت ۸ تیر ۱۳۹۳
۱۳آزمون کتبی دانشنامه تخصصی دندانپزشکی (بورد دندانپزشکی)شهریور۱۳۹۳.۶.۳مراجعه به اطلاعیه دانشگاه‌های مجری و دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی
۱۴آزمون پیش کارورزی و علوم پایه (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)شهریور۱۳۹۳.۶.۱۳مراجعه به اطلاعیه مرکز سنجش و دانشگاه‌های علوم پزشکی
۱۵آزمون کتبی دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بالینی پزشکی (بورد تخصصی و فوق تخصصی)شهریور۱۳۹۳.۶.۱۳مراجعه به اطلاعیه‌ دانشگاه‌های مجری و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی
۱۶آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLEشهریور۱۳۹۳.۶.۲۰۱۸ لغایت ۱۹ شهریور ۱۳۹۳
۱۷آزمون دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت دندانپزشکی و داروسازی و طب سنتی (PHD)آبان۱۳۹۳.۸.۱۲۹ لغایت ۳۰ مهر ۱۳۹۳
۱۸آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLEآبان۱۳۹۳.۸.۲۹۲۷ لغایت ۲۸ آبان ۱۳۹۳
۱۹آزمون جایابی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج کشور ۲آذر۱۳۹۳.۹.۶۴ لغایت ۵ آذر ۱۳۵۳
۲۰آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج کشور ۲آذر۱۳۹۳.۹.۶۴ لغایت ۵ آذر ۱۳۹۳
۲۱آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLEدی۱۳۹۳.۱۰.۱۱۹ لغایت ۱۰ دی ۱۳۹۳
۲۲آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکیمتعاقبا اعلام خواهد شد
۲۳MELE آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشتبهمن۱۳۹۳.۱۱.۳۰۲۸ لغایت ۲۹ بهمن ۱۳۹۳
۲۴آزمون پیش کارورزی و علوم پایه (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)اسفند۱۳۹۳.۱۲.۱۴مراجعه به اطلاعیه مرکز سنجش و دانشگاه‌های علوم پزشکی

۳ خرداد ۹۳ – ثبت نام دانشجویان پرستاری متقاضی کار آغاز شد

معاون پرستاری وزارت بهداشت در اجلاس روسای دانشکده‌های پرستاری و مدیران پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: آیین‌نامه استفاده از دانشجویان گروه پرستاری در بالین در دست اجرایی شدن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد میرزابیگی افزود: با توجه به کمبود نیروی کادر پرستاری در سطح بیمارستانها و افزایش مهارتهای علمی و کسب تجربه دانشجویان پرستاری برای حضور در بخشهای درمانی، آیین‌نامه استفاده از دانشجویان پرستاری در بالین در دانشگاه‌ها دردست اجرا است.

وی، رضایت مردم از خدمات درمانی و پرستاری را یکی از اهداف نظام سلامت برشمرد و گفت: ارائه نظرها و پیشنهادهای رؤسای دانشکده ها و مدیران پرستاری دانشگاه‌ها درباره چگونگی اجرای این آیین‌نامه کمک می‌کند تا این طرح به صورت کامل‌تر و با مشکلات کمتری اجرا شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با تأکید بر ضرورت حضور فعال رؤسای دانشکده‌های پرستاری و مدیران پرستاری دانشگاه‌ها در جلسات هماهنگی و قطب دانشگاه‌ها گفت: رؤسای دانشکده‌ها و مدیران پرستاری باید فعالانه در جلسات سیاست‌گذاری شرکت کرده و از نظر علمی و آموزشی و هم از نظر اجرایی براساس خرد جمعی تصمیم‌گیری نموده و به نتایج مطلوبی در این زمینه دست یابند.

میرزابیگی با اشاره به اینکه تاکنون گامهای مؤثری در اجرای طرح تحول نظام سلامت برداشته شده اظهار داشت: تأمین نیروی انسانی، تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها براساس سند عرضه و تقاضا و تطبیق ظرفیت دانشگاه‌ها در درازمدت، استفاده از دانشجویان ارشد و دکتری پرستاری و آژانس‌های پرستاری به طور پاره وقت، استفاده از یک بهیار به ازای هر چهار پرستار و یک شکل نمودن لباس فرم کادر پرستاری بصورت کشوری از دیگر برنامه‌های معاونت پرستاری می‌باشد.

وی همچنین ساماندهی و یکسان‌سازی قوانین مربوط به نظام پرستاری از طریق اتوماسیون و نصب نرم‌افزارهای این استانداردها در تمام ایستگاه‌های پرستاری مراکز درمانی سراسر کشور را از اولویت‌های دیگر معاونت پرستاری ذکر کرد.

معاون پرستاری با تأکید بر اینکه نحوه پرداخت‌ها با دستورالعمل ابلاغی وزیر بهداشت مشخص شده گفت: شرح وظایف دانشجویان، نحوه نظارت و نحوه پرداخت‌ها همزمان با اجرای آیین‌نامه به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

سامانه ثبت نام دانشجویان پرستاری متقاضی کار در بالین dn.behdasht.gov.ir فعال است و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به این سامانه اعلام آمادگی و ثبت نام کنند.

برای ثبت نام اینجا کلیک کنید


۲۵ خرداد ۹۳ – به‌ کارگیری ۴۰ هزار نیروی انسانی
حریرچی گفت: طبق بخشنامه‌ای برای قسمتی از اعتبارات مربوط به ۹ ماه آینده سال برای ترمیم نیرو از طریق خاصی مجوز صادر کردیم و بیمارستان‌ها مجاز هستند که نیرو ترمیم کنند.دکتر ایرج حریرچی معاون توسعه و منابع نیروی انسانی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: مراجعات نسبت به ماه مشابه قبل ۸ الی ۱۱ درصد افزایش پیدا کرده و ما برای کمبود نیرو ۲ تمهید در نظر گرفتیم که اصلاح پرداختی پرسنل با تصمیم که در ستاد وزارت بهداشت گرفته شد، کلیه‌ی پرداختهای پرسنل از اجرای طرح تحول سلامت شروع شده و به صورت نقدی آن را انجام خواهیم داد، یعنی اجازه نخواهیم داد از این به بعد تاخیری در پرداخت حاصل شود.
وی افزود: با توجه به منابعی که مجلس و دولت برای ما دیده‌اند و طبق توافقاتی که با سازمان‌های ذیربط انجام می دهیم، برای ترمیم نیروی انسانی موجود از ۲ محل یکی دولت و دیگری از محل بسته‌ی هتلینگ این مجوز خاص را دریافت می‌کنیم.
وی ادامه داد: این طرح هدفمند ۲ قسمت دارد که یکی ترمیم امکانات هتلینگ و دیگری ترمیم نیروی انسانی است که قبلاً مورد تصویب دولت قرار گرفته و بخش‌های آن صادر شده و ما در رشته‌ی  پرستاری مانند تکنسین و بهداری در آینده‌ی نزدیک ترمیم بهتری انجام می دهیم.
حریرچی گفت: برای بخشنامه‌ی اعتبارات مربوط به ۹ ماه آینده، از اول تیر ماه تا پایان سال برای ترمیم نیروها از طریق خاص مجوز صادر کردیم که طبق آن بیمارستان‌ها مجاز هستند تا نیرو صادر کنند.
حریرچی خاطر نشان کرد: مجوز برای شرایط استخدام به‌صورت پیمانی است، وزیر بهداشت از معاون اول ریاست جمهوری درخواست ۴۰ هزار نیرو را کرده است و ما منتظریم تا این کار به نتیجه برسد.


۲۰ خرداد ۹۳ -استخدام ۵ هزار نیروی جدید در اورژانس کشور

رئیس اورژانس کشور اعلام کرد: وزیر بهداشت دستور رفع تدریجی کمبود نیرو، افزایش حقوق پرسنل اورژانس، جایگزین شدن آمبولانسهای فرسوده با آمبولانسهای نو و ایجاد ۱۶ پایگاه آمبولانس هوایی را صادر کرد.

امین صابری نیا ،گفت:‌ وزیر بهداشت دیروز با حضور در مرکز اورژانس تهران از نزدیک در جریان مشکلات اورژانس کشور از جمله کمبود نیروی انسانی، پایین بودن حقوق پرسنل، سختی کار نیروهای اورژانس و فرسودگی ناوگان اورژانس کشور قرار گرفت.
وی افزود: یکی از نکاتی که وزیر بهداشت بر آن تأکید کرد، افزایش ضریب سختی کار پرسنل اورژانس بود که قرار شد بعد از کار کارشناسی طی ماههای آینده اعمال شود و به این ترتیب حقوق و مزایای پرسنل اورژانس طی ماههای آینده افزایش پیدا می‌کند.
رئیس اورژانس کشور اضافه کرد: دستور دیگر وزیر بهداشت این بود که برآورد دقیقی از تعداد آمبولانسهای فرسوده کشور انجام شود و طی یک فرآینده منطقی اقدامات لازم برای خرید آمبولانسهای نو و جایگزین شدن آنها با آمبولانسهای فرسوده انجام شود.
درباره تعداد آمبولانسهای فرسوده در اورژانس کشور گفت: تعریف ما از آمبولانس فرسوده، خودرویی است که بیش از ۷ سال از فعالیت آن گذشته باشد به این ترتیب تعداد زیادی( حدود ۵۰ درصد) آز آمبولانسهای فعلی اورژانس از جمله آمبولانسهای بنز، فرسوده هستند.
وی گفت: برآورد ما این است که از مجموع حدود ۳ هزار آمبولانس ناوگان اورژانس کشور حدود ۱۵۰۰ آمبولانس فرسوده هستند که با برگزاری منافصه حدود ۸۰۰ آمبولانس آن امسال خریداری و جایگزین می‌شود و امیدواریم بقیه آن طی سال آینده جایگزین شود.
صابری نیا اضافه کرد:‌ وزیر بهداشت همچنین تأکید کرد که هر چه زودتر برنامه ارائه خدمات رفاهی به پرسنل اورژانس کشور آماده و اجرایی شود، همچنین بر بالابردن سطح علمی‌پرسنل اورژانس با تدوین و اجرای برنامه بازآموزی پرسنل تأکید کرد.
رئیس اورژانس کشور گفت:‌ یکی از مشکلات اساسی اورژانس کشور کمبود نیروست و هم اکنون با وجود حدود ۱۴ هزار نیرو، بین ۵ تا ۷ نیروی انسانی در اورژانس پیش بیمارستانی کشور کمبود داریم که امیدواریم طی امسال و سال آینده بتوانیم با آموزش آکادمیک نیروی مورد نیاز اورژانس کشور را جذب و تأمین کنیم.
وی افزود: البته هم اکنون از طریق اضافه کاری و با فداکاری پرسنل اورژانس نگذاشته‌ایم خللی در ارائه خدمات اورژانس به مردم در کشور ایجاد شود اما قطعاً ادامه این روند باعث خستگی و فرسودگی نیروها می‌شود و نیازمند جذب نیروی کافی برای بهبود کیفیت خدمات اورژانس کشور هستیم.
درباره ایجاد پایگاههای اورژانس هوایی نیز گفت: مطابق طرح تحول سلامت تا دو هفته آینده تفاهمنامه ایجاد ۱۶ پایگاه اورژانس هوایی با ستاد کل نیروهای مسلح امضا می‌شود و طی ماههای آینده با جایابی مناسب در استانهای حادثه خیر این پایگاهها برای سرعت بخشیدن به خدمات اورژانس کشور ایجاد می‌شوند.


۲۰ اردیبهشت ۹۳ – استخدام ۲۵ هزار پرستار جدید

معاون پرستاری وزیر بهداشت:دانشجویان پرستاری در بیمارستان های دولتی مشغول به کار می شوند
تهران – ایرنا – معاون مراقبت و پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانشجویان ترم ششم به بالا، تا حدود یک هفته دیگر در بیمارستان های دولتی فعالیت خود را آغاز می کنند.

 برای مطالعه متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید.

۱۸ فروردین - استخدام حداقل ۷۵۰۰ پزشک و بهورز

برای مطالعه متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

وب سایت ای استخدام در نظر دارد تمامی‌ اخبار استخدامی و استخدام های مربوط به وزارت بهداشت در سال ۹۳ را در این صفحه به اطلاع شما کارجویان عزیز برساند.

برای دریافت اخبار و اطلاع از آگهی های استخدام بانک ها و سازمانهای دولتی و خصوصی در ایمیل و گوشی همراه خود اینجا کلیک کنید.


برای مشاهده آرشیو استخدام وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید


387 نظر برای «استخدام وزارت بهداشت سال ۹۴ (جزئیات استخدام‌های جدید)»


 1. مژگان

  سلام چرا با وجود اینکه در بخش های دولتی احتیاج به نیرو هست از جمله علوم آزمایشگاهی،نیرو استخدام نمیکنید از زمانی که طرحم شروع کردم یک نفره دارم آزمایشگاه میچرخونم در حالی که سه تا پرستار اونجا جذب شد و تلاش های من برای جذب نیرو بی نتیجه،دوست دارم این صحبت به گوش اقای وزیر برسه،کار زیاد از یک نیرو کشیدن بازدهی کار را پایین میاره و علاوه بر اون فرد را دچار هزاران استرس و خستگی میکنید،اصلا به فکر این هستید که روز علوم آزمایشگاهی هدیه ای به ما بدید،نه حواستان نیست ولی خوب به فکر پرستارا هستید،اگه پرستارها با افراد بد حال سر و کار دارند ما هم با کلی مواد شیمیایی سرطان زا روزانه دست و پنجه نرم میکنیم،توجه کردید خیلی از علوم آزمایشگاهیا بر اثر سرطان میمیرند،اگه واقعا دنبال عدالت هستید فکری به حال ما بکنید ممنون

  پاسخ دادن

  • ثنا

   سلام دوست عزیز
   بسیار از نظر اعتراض آمیز شما خرسند شدم من هم علوم آزمایشگاهی هستم و زمانی که برای کار به آزمایشگاه های خصوصی مراجعه میکنم با حقوق کم 400000 تومن . بعد از یک ماه اخراج میشوم تا کارفرما هزینه ی بیمه نپردازد چرا که امثال ما زیاد است و هیچ کس حامی حقوق ما نیست .
   کاش کسی به داد ما برسد

   پاسخ دادن

   • سپیده

    سلام دوست عزیزم منم موافقم ما بچه خای علوم با اینکه هم ازنظر رتبه هم ازنظر سختی دروس خیلی سرتر از پرستارها هستیم اما همیشه مورد ظلم هستیم متاسفانه کسی هم به داد ما نمیرسه زمانی که به کار ما احتیاج دارن جزیی از شبکه بهداشت ودرمانیم اما موقع تقسیم پست وپول مثل بچه های سرراهی هستیم واقعا متاسفم واسه این وضعیت نابهنجار

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را بیان کن

 • براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.
 • نتايج در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت نتايج در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • زمان آزمون در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت زمان آزمون در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • در صورتی که در مورد سوالات استخدامی سوالی دارید اينجا کليک کنيد.