استخدام تامین اجتماعی سال ۹۳ (تجربیات آزمون)

امروز

استخدام تامین اجتماعی سال ۹۳

وب سایت ای استخدام برای تمام شرکت کنندگان در این آزمون آرزوی موفقیت و کامیابی دارد و امیدواریم تمام عزیزانی که برای این آزمون تلاش کرده اند موفق باشند.

شرکت کنندگان آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی لطفا تجربیات خود را در دیدگاههای همین صفحه به اطلاع دوستان خود رسانده و با هم تبادل اطلاعات نمایید.

سوالات دفترچه آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۹۳ توسط یکی از کاربران عزیز برای ما ارسال شد که به دلیل حجم بالای تصاویر این مجموعه در چند فایل شکسته شده و در زیر برای دانلود قرار داده شده است.

برای دانلود سوالات عمومی بخش اول آزمون استخدامی تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

برای دانلود سوالات عمومی بخش دوم آزمون استخدامی تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

برای دانلود سوالات تخصصی بخش اول آزمون استخدامی تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

برای دانلود سوالات تخصصی بخش دوم آزمون استخدامی تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

خبر ۴ مهر ۹۳ – آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی امروز همزمان در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی ، دکتر سید تقی نوربخش در حاشیه بازدید از حوزه های امتحانی گفت: در این آزمون که با هدف تأمین و تکمیل نیروی انسانی در بخش های بیمه ای و درمان این سازمان برگزار شده است؛ ۵۰ هزار نفر شرکت کرده اند و ۳۲۰۰ نفر پذیرفته می شوند.
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی افزود:  آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی  نخستین بار توسط سازمان سنجش برگزار شد تا استانداردهای لازم برای برگزاری آزمون رعایت شود و کارکنان این سازمان در شرایط عادلانه ای انتخاب شوند.
وی اضافه کرد: بر اساس قانون، ۲۰ درصد از کسانی که پذیرفته می شوند فرزندان معزز شاهد، ایثارگران و جانبازان هستند.
دکترنوربخش گفت: این آزمون در رشته های  پرستاری، آزمایشگاه ، پزشکی، درمانی و خدمات پشتیبانی نظیر حسابداری، مدیریت و امور بیمه ای برگزار شد و نتایج آن یک ماه دیگر از طریق سازمان سنجش اعلام خواهد شد.


 

کارت شرکت در آزمون از روز چهارشنبه مورخ ۲/۷/۹۳ لغایت روز پنجشنبه مورخ ۳/۷/۹۳ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان تامین اجتماعی به نشانی : www.tamin.ir خواهد گرفت. آزمون در روز جمعه مورخ ۴/۷/۹۳ در تهران و سایر مراکز استانها برگزار خواهد شد. ساعت شروع و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج و هنگام پرینت کارت به آگاهی داوطلبان خواهد رسید. لازم به ذکر است صدور کارت شرکت در آزمون به منزله تایید اطلاعات ارسالی نمی‌باشد و مدارک داوطلبان بعد از آزمون بررسی خواهد شد.

دریافت فایل آشنایی اجمالی با سازمان تامین اجتماعی

دریافت فایل جداول مربوط به عناوین شغلی مورد نیاز

دریافت فایل مواد آزمون عمومی و اختصاصی

 برای دریافت کارت آزمون استخدام تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

دانلود نمونه سوالات استخدامی سازمان تامین اجتماعی (جدید)

برای دانلود دفترچه های آزمون آزمایشی سازمان تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

الف- شرایط عمومی استخدام:
۱- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
۲- اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی.
۳- دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن تمام و حداکثر سن برابر مفاد مندرج در شرایط اختصاصی.
۴- دارابودن تحصیلات ودانش تخصصی وتوانایی های لازم برای انجام وظایف ومسئولیتهای شغل موردنظرحداکثر تاتاریخ ۹۳/۵/۲۵.
۵- دارا بودن برگ پایان خدمت زیر پرچم و یا معافیت دائم برای مردان حداکثر تا تاریخ (۹۳/۵/۲۵).
۶- داشتن سلامتی جسمی و روانی و عدم اعتیاد به مواد مخدر.
۷- نداشتن سابقه محکومیت جزائی مؤثر.
۸- استخدام افرادی که در اجرای قانون رسیدگی به تخلفات اداری یا آراء قانونی مراجع ذیصلاح به مجازاتهای اخراج، بازنشستگی، باز خرید خدمت و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده اند ممنوع است.

ب- شرایط اختصاصی استخدام:
۱- مقاطع و رشته های تحصیلی در عنوان شغلی مورد تقاضا براساس مقاطع و رشته های تحصیلی مندرج در این آگهی می‌باشد.
۲- شرایط سنی و مقطع تحصیلی و معدل کل داوطلبان به شرح ذیل تعیین می‌گردد:
۱/۲- دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم با شرط معدل کل حداقل ۱۴ و شرط سنی حداکثر ۲۵ سال تمام.
(درعنوان شغلی بهداردارابودن گواهی نامه دوره کمک بهیاری ازمراجع ذیصلاح درصورت پذیرش وقبل ازشروع به کارالزامی می‌باشد).
۲/۲- دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم در رشته تحصیلی بهیاری بدون شرط معدل و با شرط سنی حداکثر ۳۰ سال.
۳/۲- دارندگان مدرک تحصیلی فوق دیپلم با شرط معدل حداقل ۱۲ و شرط سنی حداکثر۳۰ سال تمام.
۴/۲- دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس با شرط معدل حداقل ۱۲ و شرط سنی حداکثر۳۰ سال تمام .
۵/۲-دارندگان مدرک تحصیلی دکتری(عمومی و متخصص) با حداکثر ۴۰ سال تمام .
تذکر: تاریخ ۴/۸/۹۳ ملاک محاسبه سن داوطلبان می باشد.
توضیح: مدارک تحصیلی موسسات آموزش عالی که مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی می باشد ملاک عمل خواهد.
تبصره ۱- مدت خدمت سربازی، طرح لایحه نیروی انسانی، انجام خدمات قانونی، مدت اشتغال متقاضیان استخدام در واحدهای تابعه سازمان (باستثناء شرکتها و موسسات تابعه)، شرکت های ماموریتی و تکلیفی، کارگزاری های رسمی سازمان و نیروهای شاغل در رسته بهداشتی و درمانی  بیمارستان های میلاد، البرز و سایر مراکز درمانی متعلق به سازمان که به صورت موسسه و یا هیات مدیره فعالیت می نمایند، با ارائه گواهی پرداخت حق بیمه و اشتغال دال بر تائید مراتب مذکور و سنوات ارفاقی مندرج در قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان در مورد ایثارگران به حداکثر سن مندرج در شرایط فوق مشروط به آن که از حداکثر ۳۵ سال و برای رشته‌های دکتری ۴۰ سال تمام تجاوز ننماید، اضافه می گردد.
منظور از شرکتهای ماموریتی و تکلیفی شرکتها و موسسات تابعه سازمان به شرح ذیل می باشد:
۱-موسسه املاک و مستغلات تامین اجتماعی ۲- بانک رفاه کارگران ۳- موسسه حسابرسی تامین اجتماعی ۴- شرکت گروه هتل های هما ۵- موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه ۶- رفاه گستر ۷-سرمایه گذاری تامین اجتماعی ۸- شرکت بازرگانی بین المللی تامین اجتماعی ۹- شرکت انتشارات علمی و فرهنگی ۱۰- کار و تامین ۱۱- گروه پزشکی حکمت ۱۲- شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران ۱۳- شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین
توضیح: با عنایت به قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان استخدام، مدت حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل به میزان حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به میزان مدت بستری، مدت اسارت در مورد داوطلبانی که در طول جنگ تحمیلی به اسارت دشمن بعثی و یا گروههای ضدانقلاب درآمده اند به میزان مدت اسارت و افراد خانواده شهدا، آزادگان و جانبازان ازکارافتاده کلی که قادر بکار نمی‌باشد و مفقودالاثرها (فرزندان، همسر، پدر، مادر، برادر و خواهر) تا میزان ۵ سال در صورت ارائه گواهی از مراجع ذیصلاح به حداکثر شرط سنی مندرج در این آگهی قابل افزایش خواهد بود.
تبصره ۲ : جانبازان، آزادگان و فرزندان معزز شاهد، جانبازان ۲۵% و بالاتر و آزادگان متقاضی استخدام از طریق آزمون استخدامی از شرط معدل و سن مشروط به آنکه تا تاریخ  ۹۳/۸/۴ از حداکثر ۳۵ سال و برای رشته های دکتری ۴۰  سال تمام تجاوز ننماید، معاف می باشند.
تبصره ۳: چنانچه در هریک از مراحل استخدامی یا سایر مراحل بعدی مشخص شود که داوطلبی شرایط سنی لازم را دارا نبوده است، موضوع استخدام وی منتفی خواهد شد.
۳- معافیت پزشکی داوطلبان در صورت قبولی در آزمون استخدامی (کتبی، مصاحبه) صرفاً پس از تأیید واحد طب کار مدیریت های درمان استان ذیربط مبنی بر توانائی انجام امور مربوط در عنوان شغلی مورد تقاضا قابل پذیرش خواهد بود.
۴- ارائه گواهی پایان طرح لایحه نیروی انسانی و یا معافیت از آن درمورد فارغ التحصیلان رسته بهداشتی و درمانی و پزشکان به هنگام مصاحبه علمی الزامی می باشد. بدیهی است در صورت عدم ارائه گواهی مذکور در زمان مقرر، قبولی متقاضی در آزمون کتبی کان لم یکن تلقی خواهد شد.
۵- عدم اشتغال و همچنین نداشتن تعهد انجام کار در سایر سازمانها، شرکتهای دولتی و سازمانهای وابسته به دولت و موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکرنام است به هنگام انعقاد قرارداد و شروع بکار درسازمان الزامی می‌باشد.
۶-ثبت نام کارکنان رسمی، آزمایشی و پیمانی سازمان تامین اجتماعی در آزمون استخدامی ممنوع می باشد.
۷- متقاضیانی که به هنگام شروع بکار، دانشجو و یا دارای مدرک تحصیلی بالاتر از مقطع تحصیلی شغل مورد تقاضا می باشند، در صورتیکه پس از اشتغال بکار مدرک تحصیلی غیرمرتبط با شرایط احراز مشاغل سازمان ارائه نمایند امکان پذیرش و تطبیق مدرک مذکور در طول خدمت میسر نخواهد بود. ضمناً آن دسته از متقاضیانی که پس از اشتغال بکار در سازمان مدرک تحصیلی منطبق با شرایط احراز مشاغل سازمان ارائه نمایند، پذیرش مدرک موصوف پس از طی پنج سال خدمت در عنوان شغلی مورد تقاضای آزمون مربوطه مشروط به وجود ردیف بلاتصدی، رضایت از عملکرد و عدم نیاز استان به تامین نیروی جایگزین تا آزمون آتی با لحاظ قوانین و مقررات ذیربط سازمان امکانپذیر خواهد بود.
۸- به داوطلبان بومی استان ۲۰ امتیاز پس از اخذ حدنصاب مقرر در آزمون کتبی قابل تخصیص می باشد.

تبصره : بومی استان به داوطلبی اطلاق می شود که دارای یکی از ویژگی های زیر باشد :
•    محل تولد داوطلب با استان مورد تقاضا برای استخدام یکی باشد.
•    حداقل پنج سال از سنوات تحصیلی داوطلب (ابتدائی، راهنمایی یا دبیرستان) بصورت پیوسته در استان مورد تقاضا طی شده و یا محل اخذ دو مقطع از سه مقطع تحصیلی (ابتدائی ، راهنمایی یا دبیرستان) در یکی از شهرستانهای استان مورد تقاضا باشد.
•    محل تقاضای عنوان شغلی فرزندان و همسر پرسنل شاغل نیروهای مسلح در استان محل تولد پرسنل مذکور باشد.
•    همسروفرزندان بازنشستگان نیروهای مسلح که محل سکونت کنونی آنان دراستان موردتقاضای شغل باشد.
•    فرزندان و همسران کارکنان رسمی، پیمانی و نیروهای قراردادی که در اجرای مصوبات “کارگروه انتقال کارکنان دولت از تهران” به استان مورد تقاضا  منتقل شده اند.
•    همسر و فرزندان افراد بومی ساکن در استان.
۹- فرزندان همکاران شاغل و بازنشسته سازمان از امتیاز مربوطه برخوردار خواهند شد.
۱۰- مصاحبه استخدامی از  داوطلبان در صورت  احراز حدنصاب امتیاز آزمون کتبی و با رعایت اولویت امتیاز مکتسبه به میزان دو برابر ظرفیت استخدامی در عنوان شغلی مربوطه صورت خواهد پذیرفت.
۱۱- متقاضیان بابت خدمت در سازمان در قالب قراردادهای منعقده باستناد آئین نامه استخدامی سازمان باستثناء نیروهای شاغل براساس تبصره ماده (۲۰) آئین‌نامه مذکور در مرحله مصاحبه از امتیاز مربوطه برخوردار خواهند شد.
۱۲- در صورت کسب حد نصاب مقرر، ۱۰ درصد به امتیاز کتبی نیروهای قراردادی ماده ۲۰ آیین نامه استخدامی، کارگزاری های رسمی سازمان و نیروهای شاغل در رسته بهداشتی و درمانی بیمارستانهای میلاد و سایر مراکز درمانی متعلق به سازمان تامین اجتماعی (که بصورت موسسه و یا هیات مدیره فعالیت می‌نمایند) که در حال حاضر در واحدهای تابعه استان تهران شاغل می باشند در صورت تقاضای استخدام در شهر محل تولد اضافه خواهد شد.

دانلود نمونه سوالات استخدامی سازمان تامین اجتماعی (جدید)

ج- مراحل ثبت نام :
– مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی به نشانی :  www.tamin.ir
– تکمیل فرم تقاضانامه الکترونیکی در سایت مذکور.
– ارسال عکس : داوطلب می بایست یک قطعه عکس با مشخصات ذیل اسکن و در قسمت مربوط بارگذاری نماید.
•    عکس ۴×۳ که در سال جاری گرفته شده باشد.(عکس تمام رخ)
•    عکس اسکن شده باید با فرمت jpg باشد.
•    اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰×۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰×۲۰۰ پیکسل باشد.
•    تصویر داوطلب باید واضح ، مشخص و فاقد اثر مهر ، منگنه و هرگونه لکه باشد.
•    حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.
•    حاشیه های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.
•    حتی الامکان عکس ها سیاه و سفید و در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.

د – پرداخت وجه ثبت نام:

متقاضیان واجد شرایط، به منظور ثبت نام در آزمون استخدامی می بایست از روز چهارشنبه مورخ ۹۳/۵/۱۵ تا پایان روز شنبه ۹۳/۵/۲۵ پس از مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی به نشانی:  www.tamin.ir نسبت به واریز مبلغ ۵۰۰.۰۰۰ (پانصد هزار) ریال به عنوان هزینه ثبت نام در آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی از درگاه اینترنتی و با کارت های بانکی متصل به شبکه شتاب اقدام نمایند.

توضیح ۱: مدت زمان فوق به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و متقاضیان باید در مدت زمان تعیین شده نسبت به ثبت‌نام اقدام و از موکول نمودن ثبت نام به روزهای پایانی خودداری نمایند.
توضیح ۲: ثبت نام زمانی تکمیل می گردد که مراحل با موفقیت انجام شده و شماره پیگیری از طریق سیستم به متقاضی اعلام شود. (متقاضیان شرکت در آزمون باید پس از پایان ثبت‌نام، کد پیگیری خود را یادداشت و تا پایان مراحل استخدام نزد خود نگهداری نمایند.)
توضیح ۳: ثبت‌نام متقاضیان صرفاً از طریق سایت سازمان تامین اجتماعی و بصورت اینترنتی بوده و نیازی به ارسال مدارک نمی‌باشد. به تقاضاهای حضوری و یا مدارک ارسالی از طریق پست ترتیب اثر داده نخواهد شد و تعهدی را نیز برای سازمان ایجاد نخواهد کرد.
توضیح ۴: به ثبت‌نام‌های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد و هیچگونه مسئولیتی متوجه سازمان نخواهد بود و وجوه پرداختی به هیچ عنوان مسترد نمی شود.

ه‍- زمان برگزاری آزمون و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون:
کارت شرکت در آزمون از روز چهارشنبه مورخ  ۹۳/۷/۲ لغایت روز پنجشنبه مورخ ۹۳/۷/۳ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان تامین اجتماعی به نشانی : www.tamin.ir خواهد گرفت. آزمون در روز جمعه مورخ  ۹۳/۷/۴ در تهران و سایر مراکز استانها برگزار خواهد شد. ساعت شروع و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج و هنگام پرینت کارت به آگاهی داوطلبان خواهد رسید. لازم به ذکر است صدور کارت شرکت در آزمون به منزله تایید اطلاعات ارسالی نمی‌باشد و مدارک داوطلبان بعد از آزمون بررسی خواهد شد.

تذکر مهم: رشته‌های شغلی پزشک متخصص ارتوپدی (کد ۱۰۷)، پزشک متخصص اطفال (کد ۱۰۸)، پزشک متخصص بیهوشی (کد ۱۰۹)، پزشک متخصص پاتولوژی (کد ۱۱۰)، پزشک متخصص جراحی عمومی (کد ۱۱۱)، پزشک متخصص جراحی مغز و اعصاب (کد ۱۱۲)، پزشک متخصص چشم (کد ۱۱۳)، پزشک متخصص داخلی (کد ۱۱۴)، پزشک متخصص رادیولوژی (کد ۱۱۵)، پزشک متخصص زنان و زایمان (کد ۱۱۶)، پزشک متخصص قلب و عروق (کد ۱۱۷) و پزشک متخصص گوش و حلق و بینی (کد ۱۱۸) پس از انجام مراحل ثبت نام، صرفاً مصاحبه علمی برابر اعلام سازمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد و نیازی به شرکت در آزمون نمی باشد.

و- مواد آزمون:
آزمون عمومی :
۱- ریاضیات وآمار مقدماتی ۲- معارف اسلامی ۳-زبان و ادبیات فارسی ۴- زبان انگلیسی ۵- شناخت تأمین اجتماعی  ۶- اطلاعات عمومی ۷- آشنایی مقدماتی با رایانه.

دانلود نمونه سوالات استخدامی تامین اجتماعی (جدید)

* اقلیت های مذهبی از پاسخگوئی به سوالات معارف اسلامی معاف می‌باشند و امتیاز آن در سایر مواد آزمون توزیع می‌گردد.

آزمون تخصصی:
در مقاطع تحصیلی بالاتر از دیپلم (بجز عنوان شغلی بهیار «کد ۱۰۳»)، علاوه برآزمون عمومی، آزمون تخصصی حسب مورد در عنوان شغلی مربوطه به شرح جداول ذیل پیوست این آگهی بعمل خواهد آمد.
سوالات هر دو آزمون عمومی و تخصصی بصورت چهارگزینه‌ای می‌باشد.
* از پزشکان متخصص پس از وصول و تائید مدارک و مستندات مندرج در این آگهی، صرفاً آزمون مصاحبه که تاریخ آن متعاقباً از سوی سازمان اعلام می‌گردد، دعوت به عمل خواهد آمد.

* تذکرات:
۱- مسؤولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده در متن آگهی بر عهده داوطلب خواهد بود و در هر مرحله از مراحل آزمون، گزینش و جذب، محرز شود که داوطلب به اشتباه و یا عمدا اطلاعات خلاف واقع داده و یا فاقد شرایط مندرج در آگهی است، از انجام مراحل بعدی محروم و در صورت صدور حکم استخدامی، حکم مذکور لغو و بلااثر می‌شود.
۲- تاریخ فراغت از تحصیل، تاریخ ترخیص خدمت نظام وظیفه و یا معافیت دائم داوطلبان باید پایان زمان ثبت‌نام (۹۳/۵/۲۵) باشد و مدارک تحصیلی یا کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم که بعد از تاریخ مذکور اخذ شده باشد مورد قبول نخواهد بود.
۳- شرکت در آزمون های کتبی، مصاحبه، گزینش و سایر مراحل جذب بمنزله قبولی در آزمون استخدامی سازمان محسوب نمی‌گردد. بدیهی است  نتیجه نهایی آزمون پس از برگزاری آزمون مصاحبه از دو برابر مجوزهای صادره براساس الویت امتیاز مکتسبه  آزمون کتبی و آزمون مصاحبه و اخذ نظریه هسته گزینش برابر مجوز استخدامی اعلام خواهد شد. ضمناً آزمونهای مذکور دارای حدنصاب مقرر بر اساس ضابطه استخدامی سازمان می باشد.
۴- کسب حد نصاب نمره لازم در آزمون صرفا به منزله تائید تصحیح اوراق امتحان بوده و هیچگونه حق استخدامی ایجاد نمی‌کند.
۵- ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖ ﻧﺎﺷﻲ از ﻋﺪم رﻋﺎﻳﺖ دﻗﻴﻖ ﺿﻮاﺑﻂ و ﺷﺮاﻳﻂ اﻋﻼم ﺷﺪه در ﻣﺘﻦ آﮔﻬﻲ و ﻳﺎ ﺛﺒﺖ اﻃﻼﻋﺎت ﻧﺎﻗﺺ ﺑﺮ ﻋﻬﺪه داوﻃﻠﺐ ﺧﻮاﻫـﺪ ﺑﻮد و ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﭘﺲ از ﺗﻮﻓﻴﻖ ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎن در ﻣﺮﺣﻠﻪ آزﻣﻮن ﻛﺘﺒﻲ و ﺑﺮرﺳﻲ و ﺗﻄﺎﺑﻖ ﻣﺪارک اﺳﺘﺨﺪاﻣﻲ آﻧﺎن ﺑﺎ ﺷﺮاﻳﻂ ﻣﻨـﺪرج در آﮔﻬـﻲ ﺣﺎﺿﺮ و ﻳﺎ در ﻫﺮ ﻣﺮﺣﻠﻪ از ﺑﺮرﺳﻲﻫﺎی ﺑﻌﺪی سازمان (ﻣﺮاﺣﻞ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ، ﮔﺰﻳﻨﺶ، ﻣﻌﺎﻳﻨﺎت ﭘﺰﺷﻜﻲ، دوره آﻣﻮزﺷـﻲ و … ) ﻣـﺸﺨﺺ ﺷـﻮد، داوﻃﻠﺒﻲ واﺟﺪ ﺷﺮاﻳﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ و اﺧﺘﺼﺎﺻﻲ اﺷﺎره ﺷﺪه در ﻣﺘﻦ آﮔﻬﻲ ﻧﺒﻮده اﺳﺖ، اداﻣﻪ رﺳﻴﺪﮔﻲ ﺑﻪ وﺿـﻌﻴﺖ اﺳـﺘﺨﺪاﻣﻲ و اﺳـﺘﻤﺮار ﺧﺪﻣﺖ وی در سازمان ﻣﻨﺘﻔﻲ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ و در اﻳﻦ ﺻﻮرت داوﻃﻠﺐ ﺣﻖ ﻫﻴﭽﮕﻮﻧﻪ اﻋﺘﺮاﺿﻲ را ﻧﺨﻮاﻫﺪ داﺷﺖ.
۶ – ﻗﺒﻞ از وارﻳﺰ وﺟﻪ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم ﻻزم اﺳﺖ ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎن از اﺣﺮاز ﺷﺮاﻳﻂ ﺧﻮد ﺑﺎ ﻣﻔﺎد آﮔﻬﻲ اﺳﺘﺨﺪام اﻃﻤﻴﻨﺎن ﺣﺎﺻﻞ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ. ﺑﺪﻳﻬﻲ است ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم ﺑﻪ ﻫﻴﭻ وﺟﻪ ﻣﺴﺘﺮد ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.
۷- از آﻧﺠﺎﻳﻲ ﻛﻪ از ﻧﻔﺮات ﺑﺮﺗﺮ در ﻣﺮﺣﻠﻪ آزﻣﻮن ﻋﻤﻮﻣﻲ و ﺗﺨﺼﺼﻲ  ﺑـﺮای ﺷـﺮﻛﺖ در ﻣـﺼﺎﺣﺒﻪ اﺳﺘﺨﺪاﻣﻲ دﻋﻮت ﺑﻌﻤﻞ ﻣﻲ‌آﻳﺪ، ﻟﺬا ﻣﻘﺘﻀﻲ اﺳـﺖ داوﻃﻠﺒـﺎن دﻗـﺖ ﻻزم را در ﺧـﺼﻮص درج ﺗﻠﻔـﻦ ﻫـﺎی ﺿـﺮوری ﺗﻤـﺎس (در ﻓـﺮم ﺗﻘﺎﺿﺎﻧﺎﻣﻪ) ﻣﺒﺬول ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.

دانلود نمونه سوالات استخدامی سازمان تامین اجتماعی (جدید)

* توضیحات:
آن دسته از متقاضیانی که در ردیف پذیرفته شدگان آزمون استخدامی کتبی به میزان دو برابر ظرفیت مجوزهای صادره در عناوین شغلی مربوطه قرار می‌گیرند می‌بایست نسبت به ارائه مدارک لازم حسب مورد برابر اعلام سازمان در موعد مقرر قبل از برگزاری مصاحبه علمی اقدام نمایند.

ثبت نام برای آزمون استخدام تامین اجتماعی

 برای مشاهده متن آگهی در وب سایت تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

برای مشاهده آگهی در وب سایت سازمان سنجش اینجا کلیک کنید

دریافت فایل آشنایی اجمالی با سازمان تامین اجتماعی

دریافت فایل جداول مربوط به عناوین شغلی مورد نیاز

دریافت فایل مواد آزمون عمومی و اختصاصی

دانلود نمونه سوالات استخدامی سازمان تامین اجتماعی (جدید)

 

برای مشاهده آرشیو اخبار و استخدامهای قبلی سازمان تامین اجتماعی اینجا کلیک کنید

وبسایت: www.tamin.ir

3,771 نظر برای «استخدام تامین اجتماعی سال ۹۳ (تجربیات آزمون)»

 1. مهدیار رکورددار ازمونهای استخدامی در کشور

  ظاهرا ازمون دیپلم خیلی راحت بوده همه درصد ها 100 100 هست
  البته فکر میکنم شرکت کننده های دیپلم با مدارک بالاتر شرکت کردند و برای همین درصداشون بالاتر شده که اگه اینطور باشه ممکنه استعلام بگیرند دردسر بشه
  در هر حال امید به خدا

  پاسخ دادن


 2. تهران

  بچه ها ممنون ک نسبت ب درصدام نظر دادید ولی من مطمنم قبول نمیشم.خبلی دلم گرفته اگه بگم شبی دوساعت گریه میکنم شاید باورتون نشه منم مثل خیلی از بچه هاشدید ب کارنیاز دارم عاشق کار توی بانکم با رتبه عالی تجربی واسه بانک اومدم مدیریت خوندم ولی هربانکی میرم قبول نمیشم.بااینکه میخونم.هرجاواسه کارمیرم سابقه میخاد حتی مدرکای بورسم گرفتم ولی بی فایده بچه من خیلیا چشم انتظاراینن ک برم سرکارتو را خدا بحق این ماه ک پیش رو داریم واسه من دعا کنید ممنون

  پاسخ دادن

  • ... خانم مدیر

   اخی :( … اینجوری نگو . خیلی واست دعا میکنم قبولشی . گریه هم نکن :( :-* ….. گفتن 10 روز اول میاد :( نهایت تا نیمه … میگن تامین پیگیرتره کاراش رو اصوله

   پاسخ دادن

 3. سحر

  بچه ها ببخشید خیلی طولانی بود ولی هر 10 تا قسمتوبراتون گذاشتم امیدوارم هفته ی دیگه جزو اونایی باشید که داریداین سوالا رو واسه مصاحبه میخونید( البته اگه جوابا تاهفته ی دیگه بیاد ؛-) )

  پاسخ دادن

 4. سحر

  ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺍﯾﻨﺎ ﺳﻮﺍﻻﺗﯽ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﻣﻦ ﻗﺒﻼ ﺍﺯ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﯾﺖ
  ﺟﻤﻊ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ‏[ ﺩﺍﺭﺍﯾﯽ ﻭ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﯼ ‏] …ﺍﯾﻨﺎ
  ﻧﻘﻞ ﻗﻮﻟﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﺩﻫﻢ
  ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﺍﺭﮔﺎﻧﻬﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﻧﻈﺮ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ : ﺩﺍﺩﺳﺮﺍﻫﺎ ﻭ
  ﺩﺍﺩﮔﺎﻫﻬﺎ ‏( ﮐﻠﯿﻪ ﺟﺮﺍﯾﻢ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﻭ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﻭ ﻣﺤﺎﺭﺑﻪ
  ﻭ ﺍﻓﺴﺎﺩﻓﯽ ﺍﻻﺭﺽ – ﺗﻮﻫﯿﻦ ﺑﻪ ﻣﻘﺎﻡ ﺑﻨﯿﺎﻥ ﮔﺬﺍﺭ ﻭ ﻣﻘﺎﻡ ﻣﻌﻈﻢ
  ﺭﻫﺒﺮﯼ – ﺗﻮﻃﺌﻪ ﻋﻠﯿﻪ ﻧﻈﺎﻡ ﯾﺎ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻣﺴﻠﺤﺎﻧﻪ ،ﺗﺮﻭﺭ ﻭ ﺗﺨﺮﯾﺐ
  ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﺑﻤﻨﻈﻮﺭ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﻧﻈﺎﻡ – ﺟﺎﺳﻮﺳﯽ ﺑﻪ ﻧﻔﻊ ﺍﺟﺎﻧﺐ
  – ﺟﺮﺍﯾﻢ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﻮﺍﺩﻣﺨﺪﺭ ﻭ ﻗﺎﭼﺎﻕ – – ﺩﯾﻮﺍﻥ ﻋﺎﻟﯽ ﮐﺸﻮﺭ
  ‏( ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺻﺤﯿﺢ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﺩﺭ ﻣﺤﺎﮐﻢ ﻭ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻭﺣﺪﺕ
  ﺭﻭﯾﻪ ﻗﻀﺎﯾﯽ – ﺭﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺗﺨﻠﻒ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﻭ ﺻﺪﻭﺭ ﺣﮑﻢ
  ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺁﻥ – ﺑﺎ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﻗﻀﺎﺕ ﺩﯾﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۵ ﺳﺎﻝ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ
  ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﺠﺪﺩ ﺑﻼﻣﺎﻧﻊ ﺍﺳﺖ ‏) – ﺩﯾﻮﺍﻥ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﺍﺩﺍﺭﯼ
  ‏( ﺭﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺗﺼﻤﯿﻤﺎﺕ ﻭ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﻭﺍﺣﺪﻫﺎﯼ ﺩﻭﻟﺘﯽ ﺍﻋﻢ ﺍﺯ
  ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ ﻫﺎ ، ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻫﺎ ، ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﻭ ﺷﺮﮐﺘﻬﺎﯼ
  ﺩﻭﻟﺘﯽ ،ﺷﻬﺮﺩﺍﺭﯼ ﻫﺎ ، ﺗﺸﮑﯿﻼﺕ ﻭ ﻧﻬﺎﺩﻫﺎﯼ ﺍﻧﻘﻼﺑﯽ ﻭ
  ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ‏) – ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺑﺎﺯﺭﺳﯽ ﮐﻞ ﮐﺸﻮﺭ –
  ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻗﻀﺎﯾﯽ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﻣﺴﻠﺢ – ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪﺍﻧﻬﺎ ﻭ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ
  ﺍﻣﻨﯿﺘﯽ ﻭ ﺗﺮﺑﯿﺘﯽ – ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺛﺒﺖ ﺍﺳﻨﺎﺩ ﻭ ﺍﻣﻼﮎ ﮐﺸﻮﺭ –
  ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻋﺎﻟﯽ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽ :ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻣﻨﺎﻓﻊ ﻣﻠﯽ –
  ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺗﻤﺎﻣﯿﺖ ﺍﺭﺿﯽ ﻭ ﺣﺎﮐﻤﯿﺖ
  ﻣﻠﯽ – ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﻬﺎﯼ ﺳﯿﺎﺳﯽ ،
  ﺍﻃﻼﻋﺎﺗﯽ،ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ،ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺩﺭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺎ ﺗﺪﺍﺑﯿﺮ
  ﮐﻠﯽ ﺩﻓﺎﻋﯽ ﻭ ﺍﻣﻨﯿﺘﯽ – ﺑﻬﺮﻩ ﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺕ ﻣﺎﺩﯼ ﻭ
  ﻣﻌﻨﻮﯼ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺗﻬﺪﯾﺪﻫﺎﯼ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﻭ ﺧﺎﺭﺟﯽ –
  ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎﯼ ﺩﻓﺎﻋﯽ ﻭ ﺍﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﻣﺤﺪﻭﺩﻩ
  ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎﯼ ﮐﻠﯽ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﻃﺮﻑ ﻣﻘﺎﻡ ﺭﻫﺒﺮﯼ .
  ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻋﺎﻟﯽ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽ :‏( ﺑﻪ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ‏)
  ﺭﻭﺳﺎﯼ ﻗﻮﺍﯼ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ – ﺭﺋﯿﺲ ﺳﺘﺎﺩ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﮐﻞ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ
  ﻣﺴﻠﺢ – ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺍﻣﻮﺭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻭ ﺑﻮﺩﺟﻪ – ﺩﻭ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ
  ﺭﻫﺒﺮﯼ ﻭﺯﺭﺍﯼ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﻭ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﻭ ﮐﺸﻮﺭ – ﺣﺴﺐ ﻣﻮﺭﺩ
  ﻭﺯﯾﺮ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ ﻭ ﻋﺎﻟﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻣﻘﺎﻡ ﺍﺭﺗﺶ ﻭ ﺳﭙﺎﻩ .
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﺩﯾﻮﺍﻥ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﮐﺸﻮﺭ ﺯﯾﺮ ﻧﻈﺮ ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﺍﺳﻼﻣﯽ ‏) ﺍﻋﻤﺎﻝ ﮐﻨﺘﺮﻝ ﻭ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﻣﺴﺘﻤﺮ ﻣﺎﻟﯽ ﺑﻤﻨﻈﻮﺭ
  ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺑﯿﺖ ﺍﻟﻤﺎﻝ – ﻋﺪﻡ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﻫﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺍﺯ
  ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﺍﺕ ﻣﺼﻮﺏ ﺩﺭ ﺑﻮﺩﺟﻪ ﮐﺸﻮﺭ – ﻣﺼﺮﻑ ﻫﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﻭﺟﻬﯽ ﺍﺯ
  ﺑﻮﺩﺟﻪ ﮐﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﻣﺼﺮﻑ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺷﺪﻩ – ﮐﻨﺘﺮﻝ
  ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﻭ ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﻬﺎﯼ ﻣﺎﻟﯽ ﮐﻠﯿﻪ ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ ﻫﺎ ،ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﻭ
  ﺷﺮﮐﺘﻬﺎﯼ ﺩﻭﻟﺘﯽ ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺑﻮﺩﺟﻪ ﮐﻞ ﮐﺸﻮﺭ
  ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ – ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻭ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﯽ ﻭﺟﻮﻩ ﻣﺼﺮﻑ ﺷﺪﻩ
  ﻭ ﺩﺭﺁﻣﺪﻫﺎ ﯼ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎﯼ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ – ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻧﺤﻮﻩ ﺣﻔﻆ ﻭ
  ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﻭ ﺑﺎﯾﮕﺎﻧﯽ ﺻﻮﺭﺕ ﺣﺴﺎﺑﻬﺎﯼ ﻣﺎﻟﯽ ﻭ ﺍﺳﻨﺎﺩ ﻭ ﻣﺪﺍﺭﮎ
  ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎ – ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻭ ﺗﻔﺤﺺ ﺩﺭ ﮐﻠﯿﻪ ﺍﻣﻮﺭ ﻣﺎﻟﯽ
  ﮐﺸﻮﺭ – ﻋﻀﻮﯾﺖ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﻋﺎﻟﯽ
  ﺣﺴﺎﺑﺪﺍﺭﯼ
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻣﺠﻤﻊ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ : ﺣﻞ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﻣﯿﺎﻥ
  ﻣﺠﻠﺲ ﻭ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ – ﺣﻞ ﻣﻌﻀﻼﺕ ﻧﻈﺎﻡ ﺑﺎ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺭﺍﻩ
  ﺣﻞ ﺑﻪ ﺭﻫﺒﺮ – ﺍﺭﺍﺋﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﺸﻮﺭﺗﯽ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎﯼ ﮐﻠﯽ
  ﻧﻈﺎﻡ ﻭ ﺑﺎﺯﻧﮕﺮﯼ ﯾﺎ ﺍﺻﻼﺡ ﯾﺎ ﺗﺘﻤﯿﻢ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺑﻪ ﺭﻫﺒﺮ –
  ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻓﻘﻬﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﻋﻀﻮﯾﺖ ﺩﺭ
  ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻣﻮﻗﺖ ﺭﻫﺒﺮﯼ – ﺗﺼﻮﯾﺐ ﻣﺼﻮﺑﺎﺕ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻣﻮﻗﺖ
  ﺭﻫﺒﺮﯼ
  ﺍﻋﻀﺎﯼ ﻣﺠﻤﻊ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ : ‏(ﺭﺋﯿﺲ ﻣﺠﻤﻊ ﺗﻮﺳﻂ
  ﺭﻫﺒﺮ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ‏) ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺛﺎﺑﺖ : ﺭﺋﯿﺲ
  ﺟﻤﻬﻮﺭ ،ﺭﺋﯿﺲ ﻣﺠﻠﺲ ،ﺭﺋﯿﺲ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ،ﻓﻘﻬﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﻭ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﺭﻫﺒﺮ – ﺍﻋﻀﺎﯼ ﻣﻮﻗﺖ :
  ﻭﺯﯾﺮ ﯾﺎ ﻭﺯﺭﺍﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺤﺚ ﺑﻪ ﺣﻮﺯﻩ ﻭﻇﺎﯾﻒ
  ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ .
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻣﺠﻠﺲ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﻣﺘﺸﮑﻞ ﺍﺯ ﻓﻘﯿﻪ ﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺪ
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻭ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺑﻤﺪﺕ ۸ ﺳﺎﻝ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻭ
  ﺗﻌﺪﺍﺩﺷﺎﻥ ﻓﻌﻼ ۸۶ ﻧﻔﺮﺍﺳﺖ ﺑﺎ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻣﻬﺪﻭﯼ
  ﮐﻨﯽ ‏) ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺭﻫﺒﺮ – ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺭﻫﺒﺮﯼ – ﻋﺰﻝ ﺭﻫﺒﺮ –
  ﻋﻀﻮﯾﺖ ﭘﻨﺞ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﻣﺠﻠﺲ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ ﺩﺭ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﺑﺎﺯﻧﮕﺮﯼ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ
  ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺑﺎﺯﻧﮕﺮﯼ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ : ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ – ﺭﻭﺳﺎﯼ ﻗﻮﺍﯼ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ – ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺛﺎﺑﺖ ﻣﺠﻤﻊ
  ﺗﺸﺨﯿﺺ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ – ﭘﻨﺞ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﻣﺠﻠﺲ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ
  ﺭﻫﺒﺮﯼ – ﺩﻩ ﻧﻔﺮ ﺑﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﻫﺒﺮ – ﺳﻪ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﻫﯿﺎﺕ ﻭﺯﯾﺮﺍﻥ
  – ﺳﻪ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ – ﺩﻩ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﺎﻥ ﻣﺠﻠﺲ
  ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ﺳﻪ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻫﯿﺎﻥ
  ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﮐﻪ ﻏﯿﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺍﺳﺖ : ﻣﺤﺘﻮﺍﯼ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺍﺳﻼﻣﯽ
  ﺑﻮﺩﻥ ﻧﻈﺎﻡ – ﭘﺎﯾﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﯾﻤﺎﻧﯽ – ﺍﻫﺪﺍﻑ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ –
  ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺑﻮﺩﻥ ﺣﮑﻮﻣﺖ – ﻭﻻﯾﺖ ﺍﻣﺮ ﻭ ﺍﻣﺎﻣﺖ ﺍﻣﺖ – ﺍﺩﺍﺭﻩ
  ﺍﻣﻮﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺎ ﺍﺗﮑﺎﺀ ﺑﻪ ﺁﺭﺍﯼ ﻋﻤﻮﻣﯽ – ﺩﯾﻦ ﻭ ﻣﺬﻫﺐ ﺭﺳﻤﯽ
  ﺍﺳﺎﻣﯽ ﭼﻨﺪ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ : ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﺧﺎﻣﻨﻪ ﺍﯼ – ﻭﺣﯿﺪ
  ﺧﺮﺍﺳﺎﻧﯽ – ﻧﻮﺭﯼ ﻫﻤﺪﺍﻧﯽ – ﻣﮑﺎﺭﻡ ﺷﯿﺮﺍﺯﯼ – ﻋﻠﻮﯼ ﮔﺮﮔﺎﻧﯽ
  – ﺳﯿﺴﺘﺎﻧﯽ –ﺟﻮﺍﺩﯼ ﺁﻣﻠﯽ – ﺷﺒﯿﺮﯼ ﺯﻧﺠﺎﻧﯽ – ﻣﻮﺳﻮﯼ
  ﺍﺭﺩﺑﯿﻠﯽ .
  ﺍﺳﺎﻣﯽ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ : ﻓﻘﻬﺎ ‏( ﺍﺣﻤﺪ ﺟﻨﺘﯽ ،ﺩﺑﯿﺮ
  ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ – ﻣﺤﻤﺪ ﻣﻮﻣﻦ – ﻏﻼﻣﺮﺿﺎ ﺭﺿﻮﺍﻧﯽ – ﺳﯿﺪ
  ﻣﺤﻤﻮﺩ ﻫﺎﺷﻤﯽ ﺷﺎﻫﺮﻭﺩﯼ – ﻣﺤﻤﺪ ﯾﺰﺩﯼ – ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ
  ﻣﺪﺭﺳﯽ ﯾﺰﺩﯼ . ﺣﻘﻮﻗﺪﺍﻧﺎﻥ ‏( ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﻠﯿﺰﺍﺩﻩ – ﺩﮐﺘﺮ ﻣﺤﺴﻦ
  ﺍﺳﻤﺎﻋﯿﻠﯽ – ﺣﺠﺖ ﺍﻻﺳﻼﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺳﻠﯿﻤﯽ – ﺩﮐﺘﺮ ﻋﺒﺎﺳﻌﻠﯽ
  ﮐﺪﺧﺪﺍﯾﯽ ، ﺳﺨﻨﮕﻮ – ﺣﺴﯿﻨﻌﻠﯽ ﺍﻣﯿﺮﯼ – ﺩﮐﺘﺮ ﺳﯿﺎﻣﮏ ﺭﻩ
  ﭘﯿﮏ .
  ﺍﺳﺎﻣﯽ ﻭﺯﺭﺍﺀ :
  ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭ ﭘﺮﻭﺭﺵ ،ﺣﻤﯿﺪﺭﺿﺎﺣﺎﺝ ﺑﺎﺑﺎﯾﯽ – ﺍﺭﺗﺒﺎﻃﺎﺕ ﻭ ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ
  ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ، ﺭﺿﺎ ﺗﻘﯽ ﭘﻮﺭ – ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ، ﺣﯿﺪﺭ ﻣﺼﻠﺤﯽ –
  ﺍﻣﻮﺭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﻭ ﺩﺍﺭﺍﯾﯽ ، ﺳﯿﺪ ﺷﻤﺲ ﺍﻟﺪﯾﻦ ﺣﺴﯿﻨﯽ – ﺍﻣﻮﺭ
  ﺧﺎﺭﺟﻪ ، ﻋﻠﯽ ﺍﮐﺒﺮ ﺻﺎﻟﺤﯽ – ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺵ
  ﭘﺰﺷﮑﯽ ، ﻣﺮﺿﯿﻪ ﻭﺣﯿﺪ ﺩﺳﺘﺠﺮﺩﯼ – ﺟﻬﺎﺩ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ، ﺻﺎﺩﻕ
  ﺧﻠﯿﻠﯿﺎﻥ – ﺩﺍﺩﮔﺴﺘﺮﯼ ، ﺳﯿﺪ ﻣﺮﺗﻀﯽ ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﯼ – ﺩﻓﺎﻉ ﻭ
  ﭘﺸﺘﯿﺒﺎﻧﯽ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﻣﺴﻠﺢ ، ﺍﺣﻤﺪ ﻭﺣﯿﺪﯼ – ﺭﺍﻩ ﻭ
  ﺷﻬﺮﺳﺎﺯﯼ ، ﻋﻠﯽ ﻧﯿﮑﺰﺍﺩ – ﺻﻨﻌﺖ ﻭ ﻣﻌﺪﻥ ﻭ ﺗﺠﺎﺭﺕ ،
  ﻣﻬﺪﯼ ﻏﻀﻨﻔﺮﯼ – ﻋﻠﻮﻡ ﻭ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻭ ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ ، ﮐﺎﻣﺮﻥ
  ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ – ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ ، ﺳﯿﺪ ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﯿﻨﯽ –
  ﮐﺎﺭﻭ ﺗﻌﺎﻭﻥ ﻭ ﺭﻓﺎﻩ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ، ﻋﺒﺪﺍﻟﺮﺿﺎ ﺷﯿﺦ ﺍﻻﺳﻼﻣﯽ –
  ﮐﺸﻮﺭ ، ﻣﺼﻄﻔﯽ ﻣﺤﻤﺪ ﻧﺠﺎﺭ – ﻧﻔﺖ ، ﺭﺳﺘﻢ ﻗﺎﺳﻤﯽ –
  ﻧﯿﺮﻭ ، ﻣﺠﯿﺪ ﻧﺎﻣﺠﻮ – ﻭﺭﺯﺵ ﻭ ﺟﻮﺍﻧﺎﻥ ، ﻣﺤﻤﺪ ﻋﺒﺎﺳﯽ .
  ﻭﻗﺎﯾﻊ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺍﻧﻘﻼﺏ :
  ۱۵ ﺧﺮﺩﺍﺩ ۱۳۴۲ ﺑﺎ ﺑﺎﺯﺩﺍﺷﺖ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﯿﻨﯽ ﻭ ﺩﺭ ﭘﯽ ﺁﻥ
  ﺗﻈﺎﻫﺮﺍﺕ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻭ ﻗﻢ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﻓﺘﺎﺩ ﮐﻪ ﺧﻤﯿﻨﯽ ﻭ ﻫﻮﺍﺩﺍﺭﺍﻧﺶ ﺑﻪ
  ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻧﻘﻄﻪ ﻋﻄﻒ ﺩﺭ ﺁﻏﺎﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻣﯽ ﺷﻤﺎﺭﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ
  ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺗﻌﻄﯿﻼﺕ ﺭﺳﻤﯽ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ.
  ﺟﻤﻌﻪ ﺳﯿﺎﻩ : ﮐﺸﺘﺎﺭ ۱۷ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ۱۳۵۷ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻪ ﺟﻤﻌﻪ
  ﺳﯿﺎﻩ ﺑﻪ ﮐﺸﺘﺎﺭ ﺗﻈﺎﻫﺮﮐﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﺤﻼﺕ ﻓﻘﯿﺮ ﻧﺸﯿﻦ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﻭ
  ﻣﯿﺪﺍﻥ ﮊﺍﻟﻪ ﺗﻬﺮﺍﻥ، ﺗﻮﺳﻂ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺍﺭﺗﺶ
  ﺷﺎﻫﻨﺸﺎﻫﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﻧﺎﺁﺭﺍﻣﯽﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ
  ﺑﻪ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﻝ ﺍﻧﺠﺎﻣﯿﺪ، ﺭﺥ ﺩﺍﺩ.
  ﺍﻏﻠﺐ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺁﻏﺎﺯ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﮊﯾﻢ ﺷﺎﻫﻨﺸﺎﻫﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ
  ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﻫﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻣﯿﺪ ﺑﻪ ﻣﺼﺎﻟﺤﻪ ﻣﯿﺎﻥ ﺍﻧﻘﻼﺑﯿﻮﻥ ﻭ
  ﺳﻠﻄﻨﺖﻃﻠﺒﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻥ ﺑﺮﺩ .
  ۱۲ ﺑﻬﻤﻦ ۵۷ : ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﺳﯿﺪ ﺭﻭﺡﺍﻟﻠﻪ ﺧﻤﯿﻨﯽ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ
  ﻭﺍﻗﻌﻪﺍﯼ ﺩﺭ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺍﻧﻘﻼﺏ ۱۳۵۷ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻃﯽ ﺁﻥ ﺩﺭ
  ۱۲ ﺑﻬﻤﻦ ﺳﺎﻝ ۱۳۵۷ ﺳﯿﺪ ﺭﻭﺡﺍﻟﻠﻪ ﺧﻤﯿﻨﯽ ﭘﺲ ﺍﺯ ۱۵ ﺳﺎﻝ
  ﺗﺒﻌﯿﺪ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﻭ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻘﺒﺎﻝ ﻗﺮﯾﺐ ﺑﻪ
  ﺳﻪ ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺖ. ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﺗﻘﻮﯾﻢ ﺭﺳﻤﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ
  ﺑﺎ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺁﻏﺎﺯﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺩﻫﻪ ﻓﺠﺮ، ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ.
  ﺗﺼﺮﻑ ﺳﻔﺎﺭﺕ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﯾﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﺗﺴﺨﯿﺮ ﻻﻧﻪ ﺟﺎﺳﻮﺳﯽ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ
  ﺑﺎ ﺣﻤﻠﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩﯼ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﺎﻥ ﭘﯿﺮﻭ ﺧﻂ ﺍﻣﺎﻡ ﻭ ﺗﺼﺮﻑ
  ﺳﻔﺎﺭﺕ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻭ ﺑﻪ ﮔﺮﻭﮔﺎﻥ ﮔﺮﻓﺘﻦ ۶۶ ﺩﯾﭙﻠﻤﺎﺕ
  ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﺩﺭ ۱۳ ﺁﺑﺎﻥ ۱۳۵۸ ﺁﻏﺎﺯ ﮔﺮﺩﯾﺪ ﻭ ﺩﺭ ۳۰ ﺩﯼ ۱۳۵۹
  ﺑﺎ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩ ﺍﻟﺠﺰﺍﯾﺮ ﺍﺯ ﺳﻮﯼ ﺩﻭﻟﺖﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﻭ
  ﺁﺯﺍﺩﯼ ﮔﺮﻭﮔﺎﻥﻫﺎ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﯾﺎﻓﺖ. ﺩﺭ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺍﺷﻐﺎﻝ ﺳﻔﺎﺭﺕ،
  ﮐﺎﺭﻣﻨﺪﺍﻥ ﺳﻔﺎﺭﺕ ﺗﻼﺵ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻣﺪﺍﺭﮎ ﻭ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﻣﺤﺮﻣﺎﻧﻪ ﺭﺍ
  ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺑﺒﺮﻧﺪ، ﺍﻣﺎ ﺍﯾﺮﺍﻧﯿﺎﻥ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﻨﺪ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺭﺍ
  ﺑﺎﺯﯾﺎﻓﺖ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺣﺪﻭﺩ ۷۰ ﺳﻨﺪ ﻣﺤﺮﻣﺎﻧﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻣﻨﺘﺸﺮ
  ﺷﺪ.
  ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ : ﺑﻪ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪﺍﯼ ﺍﺯ ﺭﻭﯾﺪﺍﺩﻫﺎﯼ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ
  ﻧﻈﺎﻡ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻋﺎﻟﯽ ﺩﺭ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ‏( ﺑﻪ ﻭﯾﮋﻩ
  ﺳﺎﻟﻬﺎﯼ ۱۳۵۹ ﺗﺎ ۱۳۶۲ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪﯼ ‏) ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﺎ
  ﻫﺪﻑ ﭘﺎﮎﺳﺎﺯﯼ ﺍﺳﺘﺎﺩﺍﻥ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺩﯾﺪ ﺣﮑﻮﻣﺖ
  ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ، ‏« ﻏﺮﺏﺯﺩﻩ ‏» ﺑﻪﺷﻤﺎﺭ ﻣﯽﺭﻓﺘﻨﺪ،
  ﺻﻮﺭﺕ ﭘﺬﯾﺮﻓﺖ. ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ
  ﺍﺳﻼﻣﯽﺳﺎﺯﯼ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩﻫﺎ ﯾﺎﺩ ﻣﯽﮔﺮﺩﺩ.
  ﺭﻭﯾﺪﺍﺩ ﻣﺒﺎﻫﻠﻪ : ﺁﯾﻪ ۶۱ ﺳﻮﺭﻩ ﺁﻝ ﻋﻤﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺑﺎﺭﻩ
  ﻫﯿﺄﺕ ﻧﺠﺮﺍﻧﯽ ﻧﺎﺯﻝ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺘﺪﺭ ﺭﻭﺯ ﻣﺒﺎﻫﻠﻪ ﺑﻨﺎ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ
  ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﻭ ﻣﺴﯿﺤﯿﺎﻥ ﻧﺠﺮﺍﻥ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺭﺍ ﻧﻔﺮﯾﻦ ﮐﻨﻨﺪ، ﺗﺎ ﺧﺪﺍ ﺁﻥ
  ﻃﺮﻑ ﮐﻪ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﺳﺖ، ﻋﺬﺍﺏ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺷﯿﻌﻪ ﻭ ﺳﻨﯽ ﻣﺘﻔﻘﻨﺪ ﮐﻪ
  ﻣﺤﻤﺪ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﺳﻼﻡ، ﻋﻠﯽ، ﻓﺎﻃﻤﻪ، ﺣﺴﻦ ﻭ ﺣﺴﯿﻦ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺧﻮﺩ
  ﺑﻪ ﻣﯿﻌﺎﺩﮔﺎﻩ ﺑﺮﺩ ﻭ ﻣﺴﯿﺤﯿﺎﻥ ﻧﯿﺰ ﻭﻗﺘﯽ ﺩﯾﺪﻧﺪ ﻭﯼ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﯼ
  ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﻧﺰﺩﯾﮑﺘﺮﯾﻦ ﺧﻮﯾﺸﺎﻧﺶ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺧﻮﺩ ﺁﻭﺭﺩﻩ،
  ﺑﯿﻤﻨﺎﮎ ﺷﺪﻧﺪ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﻓﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺟﺰﯾﻪ ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﻧﺪ.
  ﻏﺪﯾﺮ ﺧﻢ : ﻧﺎﻡ ﻧﺎﺣﯿﻪﺍﯼ ﻣﯿﺎﻥ ﻣﮑﻪ ﻭ ﻣﺪﯾﻨﻪ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ
  ﺍﺳﻼﻡ ﺩﺭ ﺣﺠﺔﺍﻟﻮﺩﺍﻉ، ﻋﻠﯽ ﺭﺍ ‏« ﻭﻟﯽ ‏» ﭘﺲ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺍﻋﻼﻡ ﮐﺮﺩ.
  ۱۸ ﺫﯼﺍﻟﺤﺠﻪ، ﺳﺎﻝﺭﻭﺯ ﺍﯾﻦ ﻭﺍﻗﻌﻪ ﻣﯿﺎﻥ ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﺑﻪ ﻋﯿﺪ ﻏﺪﯾﺮ
  ﺧﻢ ﺷﻬﺮﺕ ﺩﺍﺭﺩ.
  ﺣﺪﯾﺚ ﺛﻘﻠﯿﻦ : ‏« ﻣﻦ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺷﻤﺎ ﺩﻭ ﺍﻣﺎﻧﺖ ﻧﻔﯿﺲ ﻭ ﮔﺮﺍﻧﺒﻬﺎ
  ﻣﯽﮔﺬﺍﺭﻡ ﯾﮑﯽ ﮐﺘﺎﺏ ﺧﺪﺍ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﻋﺘﺮﺕ ﻭ ﺍﻫﻞ ﺑﯿﺖ
  ﺧﻮﺩﻡ. ﻣﺎﺩﺍﻡ ﮐﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺩﻭ ﺩﺳﺖ ﺑﯿﺎﺯﻧﺪ ﻫﺮﮔﺰ ﮔﻤﺮﺍﻩ
  ﻧﺨﻮﺍﻫﯿﺪ ﺷﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺩﻭ ﯾﺎﺩﮔﺎﺭ ﻣﻦ ﻫﯿﭻ ﮔﺎﻩ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺟﺪﺍ
  ﻧﻤﯽﺷﻮﻧﺪ. ‏»
  ﺍﺻﺤﺎﺏ ﮐﺴﺎﺀ : ﺍﺯ ﺩﯾﺪﮔﺎﻩ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺩﺭ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﺍﺳﻼﻡ ﻭ ﺩﺭ
  ﺍﻭﺍﯾﻞ ﺍﺳﻼﻡ، ﺍﻫﻞ ﺑﯿﺖ ﻟﻘﺐ ﻗﺮﯾﺶ ﺑﻮﺩ ﻭ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺑﯿﺖ ﻫﻤﺎﻥ
  ﺧﺎﻧﻪ ﮐﻌﺒﻪ ﺩﺭ ﻣﮑﻪ ﺑﻮﺩ. ﺩﺭ ﺗﻌﺒﯿﺮ ﻓﻮﻕ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺯ ﺍﻫﻞ ﺑﯿﺖ
  ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ ﺑﻄﻮﺭ ﺧﺎﺹ ﻋﻠﯽ، ﻓﺎﻃﻤﻪ، ﺣﺴﻦ ﻭ ﺣﺴﯿﻦ
  ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻧﺒﺎﻝ ﺍﯾﻦ ﺗﻌﺒﯿﺮ ﺍﺣﺎﺩﯾﺜﯽ ﺑﻪ ﻧﻘﻞ ﺍﺯ ﻣﺤﻤﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﯾﻦ
  ﺁﯾﻪ ﺭﻭﺍﺝ ﯾﺎﻓﺖ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺣﺪﯾﺚ ﭘﻨﺞ ﺗﻦ ﺁﻝ ﻋﺒﺎ. ﺍﺯ ﺩﯾﺪﮔﺎﻩ ﺷﯿﻌﻪ
  ﺍﺻﺤﺎﺏ ﮐﺴﺎﺀ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﻣﺤﻤﺪ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ،
  ﻋﻠﯽ،ﻓﺎﻃﻤﻪ،ﺣﺴﻦ ﻭ ﺣﺴﯿﻦ ﮐﻪ ﺁﯾﻪ ﺍﻧﻤﺎ ﯾﺮﯾﺪ ﺍﷲ ﻟﯿﺬﻫﺐ
  ﻋﻨﮑﻢ ﺍﻟﺮﺟﺲ ﺍﻫﻞ ﺍﻟﺒﯿﺖ ﻭ ﯾﻄﻬﺮﮐﻢ ﺗﻄﻬﯿﺮﺍً ‏( ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻓﻘﻂ
  ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﺪ ﭘﻠﯿﺪﯼ ﻭﮔﻨﺎﻩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﺍﻫﻞ ﺑﯿﺖ ﺩﻭﺭ ﮐﻨﺪ ﻭ ﮐﺎﻣﻼ
  ﺷﻤﺎﺭﺍ ﭘﺎﮎ ﺳﺎﺯﺩ ‏)
  ﺁﯾﻪ ﺗﻄﻬﯿﺮ : ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﺁﯾﻪ ۳۳ ﺍﺯ ﺳﻮﺭﻩ ﺍﺣﺰﺍﺏ ﻗﺮﺁﻥ ﮐﺮﯾﻢ
  ﺍﺳﺖ. ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﻣﻌﺘﻘﺪﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺁﯾﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺍﺻﺤﺎﺏ ﮐﺴﺎﺀ
  ﺍﺳﺖ. ﭼﻨﺎﻥ ﮐﻪ ﺍﺑﻮﺳﻌﯿﺪ ﺧﺪﺭﯼ ﺍﺯ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ‏( ﺹ ‏) ﺭﻭﺍﯾﺖ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ
  ﻓﺮﻣﻮﺩ ﺍﯾﻦ ﺁﯾﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﭘﻨﺞ ﺗﻦ : ﺧﻮﺩﻡ، ﻋﻠﯽ،ﻓﺎﻃﻤﻪ ،ﺣﺴﻦ ﻭ
  ﺣﺴﯿﻦ ﺍﺳﺖ.
  ﺗﻔﺴﯿﺮ ﺍﻟﻤﯿﺰﺍﻥ : ﺍﻟﻤﯿﺰﺍﻥ ﻓﯽ ﺗﻔﺴﯿﺮ ﺍﻟﻘﺮﺁﻥ ﮐﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ
  ﺗﻔﺴﯿﺮ ﺍﻟﻤﯿﺰﺍﻥ ﺷﻬﺮﺕ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﺯ ﺟﺎﻣﻊﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﻣﻔﺼﻞﺗﺮﯾﻦ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ
  ﺷﯿﻌﯽ ﻗﺮﺁﻥ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﻋﺮﺑﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻗﺮﻥ ﭼﻬﺎﺭﺩﻫﻢ ﻫﺠﺮﯼ
  ﺑﻪ ﻗﻠﻢ ﻋﻼﻣﻪ ﺳﯿﺪ ﻣﺤﻤﺪﺣﺴﯿﻦ ﻃﺒﺎﻃﺒﺎﯾﯽ ‏(۱۲۸۱ – ۱۳۶۰
  ﻫـ . ﺵ ‏) ﻧﮕﺎﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ.
  ﻣﺠﻤﻊ ﺍﻟﺒﯿﺎﻥ : ﻣَﺠﻤﻊُ ﺍﻟﺒَﯿﺎﻥ ﻓﯽ ﺗﻔﺴﯿﺮِ ﺍﻟﻘُﺮﺁﻥ ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻗﺮﺁﻥ
  ﺗﻮﺳﻂ ﺍﺑﻮﻋﻠﯽ ﻓﻀﻞ ﺑﻦ ﺍﻟﺤﺴﻦ ﺍﻟﻄﺒﺮﺳﯽ ‏(ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻪ ﺷﯿﺦ
  ﻃﺒﺮﺳﯽ‏) ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﻋﺮﺑﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﻧﯿﺰ ﺗﺮﺟﻤﻪ
  ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ.
  ﻣﻔﺎﺗﯿﺢ ﺍﻟﺠﻨﺎﻥ :ﻣﺠﻤﻮﻋﻪﺍﯼ ﺍﺯ ﺩﻋﺎﻫﺎ، ﻣﻨﺎﺟﺎﺕ، ﺯﯾﺎﺭﺍﺕ،
  ﺍﻋﻤﺎﻝ ﻣﺨﺼﻮﺻﻪ ﺍﯾﺎﻡ ﺳﺎﻝ ﻭ ﻣﺎﻩ ﻭ ﺭﻭﺯﻫﺎ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺑﺎﻭﺭ
  ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﺍﺯ ﻃﺮﻑ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﺋﻤﻪ ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﺻﺎﺩﺭ ﺷﺪﻩ ﻭ
  ﺗﻮﺳﻂ ﺷﯿﺦ ﻋﺒﺎﺱ ﻗﻤﯽ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭﯼ ﻭ ﺗﺪﻭﯾﻦ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ.
  ﺍﻟﻐﺪﯾﺮ : ﻧﺎﻡ ﮐﺘﺎﺑﯽﺳﺖ ﺑﻪ ﻗﻠﻢ ﻋﻼﻣﻪ ﺍﻣﯿﻨﯽ ﺩﺭ ۲۰ ﺟﻠﺪ ﺑﻪ
  ﺯﺑﺎﻥ ﻋﺮﺑﯽ ﮐﻪ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﺟﻠﺪ ﻫﺎﯼﺁﻥ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺗﺮﺟﻤﻪ
  ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ. ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻋﻤﺪﻩ ﮐﺘﺎﺏ ﻭﺍﻗﻌﻪ ﻏﺪﯾﺮ ﺧﻢ ﺑﻪ ﺭﻭﺍﯾﺖ ﺍﻫﻞ
  ﺗﺴﻨﻦ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۰ ﻫﺠﺮﯼ ﺩﺭ ﺣﺞ ﺍﻟﻮﺩﺍﻉ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ
  ﺑﺮﮐﻪﺍﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻏﺪﯾﺮ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﮐﺮﻡ ﺩﺭ ﺧﻄﺒﻪﺍﯼ ﻋﻠﯽ ﺑﻦ ﺍﺑﯽ
  ﻃﺎﻟﺐ ﺭﺍ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻮﻻ ﻭ ﭘﯿﺸﻮﺍﯼ ﻣﺴﻠﻤﯿﻦ ‏[ﺍﻣﺎﻡ ‏]
  ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ ﺍﻣﺎ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺭﺣﻠﺖ ﻣﺤﻤﺪ ۷۰ ﺭﻭﺯ ﺑﻌﺪ
  ﺍﺯ ﻭﺍﻗﻌﻪ ﻏﺪﯾﺮ ﻣﯿﺎﻥ ﻣﺴﻠﻤﯿﻦ ﺑﺮ ﺳﺮ ﺟﺎﻧﺸﯿﻦ ‏[ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ‏] ﺍﺧﺘﻼﻑ
  ﺍﻓﺘﺎﺩ. ﺍﺯ ﺁﻥ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻣﺒﻨﯽ ﺑﺮ
  ﺟﺎﻧﺸﯿﻨﯽ ‏[ ﺍﻣﯿﺮﺍﻟﻤﻮﻣﻨﯿﻦ ﻋﻠﯽ ‏] ﺍﻃﺎﻋﺖ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺍﺯ ﻋﻠﯽ ﻭ
  ﭘﺴﺮﺍﻧﺶ ﭘﯿﺮﻭﯼ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﺭﺍ ﺷﯿﻌﻪ ﻭ ﭘﯿﺮﻭﺍﻥ ۳ ﺧﻠﯿﻔﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ
  ﻋﻠﯽ ‏[ ﺍﺑﺎﺑﮑﺮ، ﻋﻤﺮ، ﻋﺜﻤﺎﻥ ‏] ﺭﺍ ﺍﻫﻞ ﺗﺴﻨﻦ ‏[ﺳﻨﺖ ‏] ﺧﻮﺍﻧﺪﻧﺪ.
  ﻋﻼﻣﻪ ﺍﻣﯿﻨﯽ ﺍﺯ ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻨﺎﺩ ﺑﻪ ﮐﺘﺐ ﻣﻌﺘﺒﺮ ﺍﻫﻞ
  ﺳﻨﺖ ﺛﺎﺑﺖ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻭﺍﻗﻌﻪ ﻏﺪﯾﺮ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﻭﻻﯾﺖ
  ﻣﺴﻠﻤﯿﻦ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ ﺑﺮ ﻋﻬﺪﻩ ﻋﻠﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻧﻪ ۳ ﺧﻠﯿﻔﻪ
  ﻗﺒﻞ
  ﺑﺤﺎﺭﺍﻻﻧﻮﺍﺭ : ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻷﻧﻮﺍﺭ ﺍﻟﺠﺎﻣﻌﺔ ﻟﺪُﺭﺭ ﺍﺧﺒﺎﺭ ﺍﻻﺋﻤﺔ ﺍﻻﻃﻬﺎﺭ ﯾﺎ
  ﺑﻪﺍﺧﺘﺼﺎﺭ ﺑِﺤﺎﺭُﺍﻷﻧﻮﺍﺭ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺣﺪﯾﺚ ﺩﺭ ﺗﺸﯿﻊ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ
  ﻋﺮﺑﯽ ﺑﻪ ﺗﺄﻟﯿﻒ ﻋﻼﻣﻪ ﻣﺠﻠﺴﯽ ‏( ۱۰۳۷- ۱۱۱۰ ﻫﺠﺮﯼ ‏)
  ﺍﺳﺖ.
  ﮐﺘﺎﺏ ﺍﻟﮑﺎﻓﯽ : ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﻣﻌﺘﺒﺮﺗﺮﯾﻦ ﮐﺘﺐ ﺣﺪﯾﺜﯽ
  ﺷﯿﻌﻪ ﺍﺛﺮ ﺛﻘﺔﺍﻻﺳﻼﻡ ﮐﻠﯿﻨﯽ ﺍﺳﺖ . ﻭﯼ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ۲۰ ﺳﺎﻝ ﺍﯾﻦ
  ﮐﺘﺎﺏ ﺭﺍ ﮔﺮﺩﺁﻭﺭﯼ ﮐﺮﺩﻩﺍﺳﺖ. ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺍﯾﻦ ﮐﺘﺎﺏ ﺣﺪﯾﺚ ﺍﺳﺖ
  ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﻪ ﺑﺨﺶ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ :
  ﺍﺻﻮﻝ، ﺷﺎﻣﻞ ﺭﻭﺍﯾﺎﺕ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﯼ
  ﻓﺮﻭﻉ، ﺣﺎﻭﯼ ﺭﻭﺍﯾﺎﺕ ﻓﻘﻬﯽ
  ﺭﻭﺿﻪ، ﺷﺎﻣﻞ ﺍﺣﺎﺩﯾﺚ ﻣﺘﻔﺮﻗﻪ
  ﮐﺘﺎﺏ ﺻﺤﯿﻔﻪ ﺳﺠﺎﺩﯾﻪ : ﻣﺠﻤﻮﻋﻪﺍﯼ ﺍﺯ ﺩﻋﺎﻫﺎ ﻭ ﻣﻨﺎﺟﺎﺕ ﺍﻣﺎﻡ
  ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ، ﺯﯾﻦ ﺍﻟﻌﺎﺑﺪﯾﻦ ﺍﺳﺖ. ﺑﻪ ﺍﻧﺠﯿﻞ ﺍﻫﻞ ﺑﯿﺖ ﻭ
  ﺯﺑﻮﺭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺍﺧﺖ ﺍﻟﻘﺮﺍﻥ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺍﺳﺖ .
  ﻧﻬﺞﺍﻟﺒﻼﻏﻪ : ﻣﺠﻤﻮﻋﻪﺍﯼ ﺍﺯ ﺧﻄﺒﻪﻫﺎ، ﻧﺎﻣﻪﻫﺎ ﻭ ﺍﻧﺪﺭﺯﻫﺎﯼ
  ‏( ﺣﮑﻤﺖﻫﺎ‏) ﻋﻠﯽ ﺍﺑﻦ ﺍﺑﯽﻃﺎﻟﺐ، ﺍﻣﺎﻡ ﺍﻭﻝ ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﻭ ﺧﻠﯿﻔﻪ
  ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺍﺯ ﺧﻠﻔﺎﯼ ﺭﺍﺷﺪﯾﻦ ﺩﺭ ﻧﮕﺎﻩ ﺍﻫﻞ ﺳﻨﺖ ﺍﺳﺖ. ﮔﺮﺩﺁﻭﺭﻧﺪﻩ
  ﻧﻬﺞﺍﻟﺒﻼﻏﻪ، ﺍﺑﻮﺍﻟﺤﺴﻦ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ ﺣﺴﯿﻦ ﻣﻮﺳﻮﯼ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻪ
  ﺳﯿﺪ ﺭﺿﯽ ﻭ ﺷﺮﯾﻒ ﺭﺿﯽ ﺍﺳﺖ. ﻧﻬﺞﺍﻟﺒﻼﻏﻪ ﻋﻨﻮﺍﻧﯽ ﺍﺳﺖ
  ﮐﻪ ﺳﯿﺪ ﺭﺿﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻨﺘﺨﺒﯽ ﺍﺯ ﺧﻄﺒﻪﻫﺎ ﻭ ﻣﻮﺍﻋﻆ، ﻧﺎﻣﻪﻫﺎ ﻭ
  ﻋﻬﺪﻧﺎﻣﻪﻫﺎ، ﻭ ﮐﻠﻤﺎﺕ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﻭ ﻗﺼﺎﺭ ﻋﻠﯽ ﺑﻦ ﺍﺑﯽﻃﺎﻟﺐ
  ﺑﺮﮔﺰﯾﺪﻩﺍﺳﺖ.
  ﻣﻨﺎﺳﺒﺘﻬﺎﯼ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ :
  ۱۲ ﻓﺮﻭﺭﺩﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ۲۰ ﻓﺮﻭﺭﺩﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﻣﻠﯽ
  ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ ﻫﺴﺘﻪ ﺍﯼ – ۲۹ ﻓﺮﻭﺭﺩﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺍﺭﺗﺶ ﻭ ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺯﻣﯿﻨﯽ –
  ۲ ﺍﺭﺩﯾﺒﻬﺸﺖ ﺳﺎﻟﺮﻭﺯ ﺍﻋﻼﻡ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻭ ﺗﺎﺳﯿﺲ ﺳﭙﺎﻩ
  ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﺍﻥ – ۵ ﺍﺭﺩﯾﺒﻬﺸﺖ ﺷﮑﺴﺖ ﺣﻤﻠﻪ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺑﻪ
  ﻃﺒﺲ – ۱۰ ﺍﺭﺩﯾﺒﻬﺸﺖ ﺭﻭﺯ ﻣﻠﯽ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ – ۱۲
  ﺍﺭﺩﯾﺒﻬﺸﺖ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﻣﺮﺗﻀﯽ ﻣﻄﻬﺮﯼ ﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﻌﻠﻢ ﻭ ﺭﻭﺯ
  ﮐﺎﺭ ﻭ ﮐﺎﺭﮔﺮ – ۲۴ ﺍﺭﺩﯾﺒﻬﺸﺖ ﻟﻐﻮ ﺍﻣﺘﯿﺎﺯ ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ ﺑﻪ ﻓﺘﻮﺍﯼ ﻣﯿﺮﺯﺍ
  ﺣﺴﻦ ﺷﯿﺮﺍﺯﯼ – ۳ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﻓﺘﺢ ﺧﺮﻣﺸﻬﺮ ﺩﺭ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﯿﺖ
  ﺍﻟﻤﻘﺪﺱ ﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ،ﺍﯾﺜﺎﺭ ﻭ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ – ۴ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﺭﻭﺯ
  ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻭ ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ – ۱۴ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﺭﺣﻠﺖ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﯿﻨﯽ ﻭ
  ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺍﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﺧﺎﻣﻨﻪ ﺍﯼ ﺑﻪ ﺭﻫﺒﺮﯼ – ۱۵ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﻗﯿﺎﻡ ﺧﻮﻧﯿﻦ
  ۱۵ ﺧﺮﺩﺍﺩ – ۳۱ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﺭﻭﺯ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻣﺼﻄﻔﯽ ﭼﻤﺮﺍﻥ ﻭ ﺭﻭﺯ
  ﺑﺴﯿﺞ ﺍﺳﺎﺗﯿﺪ – ۷ ﺗﯿﺮ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﺩﮐﺘﺮ ﺑﻬﺸﺘﯽ ﻭ ۷۲
  ﺗﻦ ﺍﺯ ﯾﺎﺭﺍﻥ ﺍﻣﺎﻡ – ۱۱ ﺗﯿﺮ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﺻﺪﻭﻗﯽ
  ﭼﻬﺎﺭﻣﯿﻦ ﺷﻬﯿﺪ ﻣﺤﺮﺍﺏ – ۵ ﻣﺮﺩﺍﺩ ﺳﺎﻟﺮﻭﺯ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﻣﺮﺻﺎﺩ –
  ۲۳ ﻣﺮﺩﺍﺩ ﺭﻭﺯ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ۲۶ ﻣﺮﺩﺍﺩ ﺁﻏﺎﺯ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ
  ﺁﺯﺍﺩﮔﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﯿﻬﻦ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ۲۸ ﻣﺮﺩﺍﺩ ﮐﻮﺩﺗﺎﯼ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺑﺮﺍﯼ
  ﺑﺎﺯﮔﺮﺩﺍﻧﺪﻥ ﺷﺎﻩ – ۲ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ﺁﻏﺎﺯ ﻫﻔﺘﻪ ﺩﻭﻟﺖ – ۸ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ
  ﺭﻭﺯ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺟﺎﯾﯽ ﻭ ﺑﺎﻫﻨﺮ ﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﻢ – ۱۷
  ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ﻗﯿﺎﻡ ۱۷ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ﻭ ﮔﺸﺘﺎﺭ ﺟﻤﻌﯽ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺪﺳﺖ
  ﻣﺎﻣﻮﺭﺍﻥ ﺷﺎﻩ – ۱۹ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ﻭﻓﺎﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﻃﺎﻟﻘﺎﻧﯽ ﺍﻭﻟﯿﻦ
  ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﻌﻪ ﺗﻬﺮﺍﻥ – ۲۰ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﻣﺪﻧﯽ
  ﺩﻭﻣﯿﻦ ﺷﻬﯿﺪ ﻣﺤﺮﺍﺏ – ۳۱ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ﺁﻏﺎﺯ ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ ﻭ ﺁﻏﺎﺯ
  ﻫﻔﺘﻪ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ – ۲۳ ﻣﻬﺮ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﺍﺷﺮﻓﯽ
  ﺍﺻﻔﻬﺎﻧﯽ ﭘﻨﺠﻤﯿﻦ ﺷﻬﯿﺪ ﻣﺤﺮﺍﺏ – ۱۰ ﺁﺑﺎﻥ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ
  ﻗﺎﺿﯽ ﻃﺒﺎﻃﺒﺎﯾﯽ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺷﻬﯿﺪ ﻣﺤﺮﺍﺏ – ۱۳ ﺁﺑﺎﻥ ﺭﻭﺯ ﺗﺴﺨﯿﺮ
  ﻻﻧﻪ ﺟﺎﺳﻮﺳﯽ ﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﮑﺒﺎﺭ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻭ ﺭﻭﺯ ﺩﺍﻧﺶ
  ﺁﻣﻮﺯ – ۵ ﺁﺫﺭ ﺭﻭﺯ ﺑﺴﯿﺞ ﻣﺴﺘﻀﻌﻔﺎﻥ – ۱۰ ﺁﺫﺭ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ
  ﺍﻟﻪ ﻣﺪﺭﺱ ﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﺠﻠﺲ – ۱۲ ﺁﺫﺭ ﺭﻭﺯ ﺗﺼﻮﯾﺐ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ
  – ۱۶ ﺁﺫﺭ ﺭﻭﺯ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ – ۲۰ ﺁﺫﺭ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻪ ﺩﺳﺘﻐﯿﺐ
  ﺳﻮﻣﯿﻦ ﺷﻬﯿﺪ ﻣﺤﺮﺍﺏ – ۷ ﺩﯼ ﺳﺎﻟﺮﻭﺯ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻧﻬﻀﺖ
  ﺳﻮﺍﺩﺁﻣﻮﺯﯼ – ۹ ﺩﯼ ﺭﻭﺯ ﺑﺼﯿﺮﺕ ﻭ ﻣﯿﺜﺎﻕ ﺑﺎ ﺭﻫﺒﺮﯼ – ۱۹
  ﺩﯼ ﻗﯿﺎﻡ ﺧﻮﻧﯿﻦ ﻣﺮﺩﻡ ﻗﻢ – ۲۰ ﺩﯼ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﯿﺮﮐﺒﯿﺮ – ۱۲
  ﺑﻬﻤﻦ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﺍﻣﺎﻡ ﺑﻪ ﻣﯿﻬﻦ – ۲۲ ﺑﻬﻤﻦ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺍﻧﻘﻼﺏ
  ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺳﻘﻮﻁ ﻧﻈﺎﻡ ﺷﺎﻫﻨﺸﺎﻫﯽ – ۲۹ ﺑﻬﻤﻦ ﻗﯿﺎﻡ ﻣﺮﺩﻡ
  ﺗﺒﺮﯾﺰ ﺑﻤﻨﺎﺳﺒﺖ ﭼﻬﻠﻤﯿﻦ ﺭﻭﺯ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺷﻬﺪﺍﯼ ﻗﻢ – ۱۴
  ﺍﺳﻔﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺍﺣﺴﺎﻥ ﻭ ﻧﯿﮑﻮﮐﺎﺭﯼ – ۱۵ ﺍﺳﻔﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺩﺭﺧﺘﮑﺎﺭﯼ –
  ۲۹ ﺍﺳﻔﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﻣﻠﯽ ﺷﺪﻥ ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ .
  ۹ ﻣﺤﺮﻡ ﺗﺎﺳﻮﻋﺎﯼ ﺣﺴﯿﻨﯽ – ۱۰ ﻣﺤﺮﻡ ﻋﺎﺷﻮﺭﺍﯼ ﺣﺴﯿﻨﯽ ﻭ
  ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ ﻭ ﯾﺎﺭﺍﻧﺶ – ۱۲ ﻣﺤﺮﻡ ﺭﻭﺯ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺯﯾﻦ ﺍﻟﻌﺎﺑﺪﯾﻦ – ۷ ﺻﻔﺮ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﻮﺳﯽ ﮐﺎﻇﻢ – ۲۰ ﺻﻔﺮ
  ﺭﻭﺯ ﺍﺭﺑﻌﯿﻦ ﺣﺴﯿﻨﯽ – ۲۸ ﺻﻔﺮ ﺭﺣﻠﺖ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﯽ – ۲۹ ﺻﻔﺮ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺭﺿﺎ – ۱ ﺭﺑﯿﻊ ﺍﻻﻭﻝ
  ﻫﺠﺮﺕ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﺯ ﻣﮑﻪ ﺑﻪ ﻣﺪﯾﻨﻪ – ۸ ﺭﺑﯿﻊ ﺍﻻﻭﻝ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺣﺴﻦ ﻋﺴﮕﺮﯼ – ۱۷ ﺭﺑﯿﻊ ﺍﻻﻭﻝ ﻭﻻﺩﺕ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺟﻌﻔﺮ ﺻﺎﺩﻕ – ۸ ﺭﺑﯿﻊ ﺍﻟﺜﺎﻧﯽ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻋﺴﮕﺮﯼ –
  ۱۰ ﺭﺑﯿﻊ ﺍﻟﺜﺎﻧﯽ ﻭﻓﺎﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻌﺼﻮﻣﻪ – ۵ ﺟﻤﺎﺩﯼ ﺍﻻﻭﻝ
  ﻭﻻﺩﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﺯﯾﻨﺐ ﻭ ﺭﻭﺯ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭ – ۵ ﺟﻤﺎﺩﯼ ﺍﻟﺜﺎﻧﯽ
  ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺯﻫﺮﺍ – ۲۰ ﺟﻤﺎﺩﯼ ﺍﻟﺜﺎﻧﯽ ﻭﻻﺩﺕ
  ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﻭ ﺭﻭﺯ ﺯﻥ ﻭ ﺗﻮﻟﺪ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﯿﻨﯽ – ۱ ﺭﺟﺐ
  ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﺎﻗﺮ – ۳ ﺭﺟﺐ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ ﺍﻟﻨﻘﯽ
  ﺍﻟﻬﺎﺩﯼ – ۱۰ ﺭﺟﺐ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﺤﻤﺪﺗﻘﯽ ﺟﻮﺍﺩﺍﻻﺋﻤﻪ – ۱۳
  ﺭﺟﺐ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ – ۱۵ ﺭﺟﺐ ﻭﻓﺎﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﺯﯾﻨﺐ –
  ۲۵ ﺭﺟﺐ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﻮﺳﯽ ﮐﺎﻇﻢ – ۲۷ ﺭﺟﺐ ﻣﺒﻌﺚ
  ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ – ۳ ﺷﻌﺒﺎﻥ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ ﻭ ﺭﻭﺯ ﭘﺎﺳﺪﺍﺭ – ۴
  ﺷﻌﺒﺎﻥ ﻭﻻﺩﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﺒﺎﺱ ﻭ ﺭﻭﺯ ﺟﺎﻧﺒﺎﺯ – ۵ ﺷﻌﺒﺎﻥ ﻭﻻﺩﺕ
  ﺍﻣﺎﻡ ﺯﯾﻦ ﺍﻟﻌﺎﺑﺪﯾﻦ – ۱۵ ﺷﻌﺒﺎﻥ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻗﺎﺋﻢ – ۱۰
  ﺭﻣﻀﺎﻥ ﻭﻓﺎﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﺧﺪﯾﺠﻪ – ۱۵ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ
  ﻣﺠﺘﺒﯽ – ۲۱ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ – ۱ ﺷﻮﺍﻝ ﻋﯿﺪ
  ﺳﻌﯿﺪ ﻓﻄﺮ – ۲۵ ﺷﻮﺍﻝ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻌﻔﺮ ﺻﺎﺩﻕ – ۱ ﺫﯼ
  ﺍﻟﻘﻌﺪﻩ ﻭﻻﺩﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻌﺼﻮﻣﻪ ﻭ ﺭﻭﺯ ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ – ۱۱ ﺫﯼ ﺍﻟﻘﻌﺪﻩ
  ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺭﺿﺎ – ۲۹ ﺫﯼ ﺍﻟﻘﻌﺪﻩ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺗﻘﯽ
  ﺟﻮﺍﺩ ﺍﻻﺋﻤﻪ – ۱ ﺫﯼ ﺍﻟﺤﺠﻪ ﺭﻭﺯ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻋﻠﯽ ﻭ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﻭ ﺭﻭﺯ
  ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ – ۷ ﺫﯼ ﺍﻟﺤﺠﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﺎﻗﺮ – ۹ ﺫﯼ
  ﺍﻟﺤﺠﻪ ﺭﻭﺯ ﻋﺮﻓﻪ – ۱۰ ﺫﯼ ﺍﻟﺤﺠﻪ ﻋﯿﺪ ﻗﺮﺑﺎﻥ – ۱۵ ﺫﯼ ﺍﻟﺤﺠﻪ
  ﻭﻻﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ ﺍﻟﻨﻘﯽ ﺍﻟﻬﺎﺩﯼ – ۱۸ ﺫﯼ ﺍﻟﺤﺠﻪ ﻋﯿﺪ ﻏﺪﯾﺮ
  ﺧﻢ – ۲۴ ﺫﯼ ﺍﻟﺤﺠﻪ ﺭﻭﺯ ﻣﺒﺎﻫﻠﻪ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺑﺎ ﻣﺴﯿﺤﯿﺎﻥ ﻧﺠﺮﺍﻥ

  پاسخ دادن

 5. سحر

  ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺍﯾﻨﺎ ﺳﻮﺍﻻﺗﯽ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﻣﻦ ﻗﺒﻼ ﺍﺯ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﯾﺖ
  ﺟﻤﻊ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ‏[ ﺩﺍﺭﺍﯾﯽ ﻭ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﯼ ‏] …ﺍﯾﻨﺎ
  ﻧﻘﻞ ﻗﻮﻟﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﻧﻬﻢ
  ۱٫ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻓﺮﻡ ﮔﺰﯾﻨﺶ ﭘﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﺧﻮﺩﺷﻮﻧﻮ ﺑﺮﺍ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ
  ﺁﻣﺎﺩﻩ ﮐﻨﻦ. ﺍﯾﻦ ﻣﻄﺎﻟﺒﯽ ﮐﻪ ﻣﻦ ﻣﯿﺬﺍﺭﻡ ﺑﺮﺍﺗﻮﻥ ﻣﻔﯿﺪﻩ ﺍﻧﺸﺎﻟﻠﻪ ﮐﻪ
  ﺗﻮ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﯿﻦ. ﯾﺎﻋﻠﯽ…
  ﺍﻭﻝ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ – ﻓﺮﻕ ﻭﻻﯾﺖ ﻓﻘﯿﻪ ﺑﺎ ﻣﺠﺘﻬﺪ –
  ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻓﺮﻭﻉ ﺩﯾﻦ ﺑﺎ ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ – ﻣﻌﺎﺩ – ﻋﺪﻝ – ﻧﺤﻮﻩ ﻏﺴﻞ –
  ﻭﺍﺟﺒﺎﺕ ﻧﻤﺎﺯ – ﺍﺭﮐﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯ – ﻣﺒﻄﻼﺕ ﻧﻤﺎﺯ – ﻧﻤﺎﺯ ﻣﺴﺎﻓﺮ –
  ﻧﺤﻮﻩ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ – ﻧﺤﻮﻩ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ
  ﻧﻤﺎﺯ ﺍﯾﺎﺕ – ﻣﻘﺪﻣﺎﺕ ﻧﻤﺎﺯ – ﺍﺧﺒﺎﺭ ﺭﻭﺯ ﺫﮐﺮ ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ –
  ﺳﺨﻨﺮﺍﻧﯽ ﻫﺎﯼ ﺍﺧﯿﺮ ﺭﻫﺒﺮﯼ
  ﻭﻻﯾﺖ ﻓﻘﯿﻪ : ﻧﻈﺮﯾﻪ ﺍﯼ ﺩﺭ ﻓﻘﻪ ﺷﯿﻌﻪ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﻈﺎﻡ ﺳﯿﺎﺳﯽ
  ﻣﺸﺮﻭﻉ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﻏﯿﺒﺖ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﻌﺼﻮﻡ ﺭﺍ ﺑﯿﺎﻥ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺎﻡ
  ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻧﯿﺰ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﻧﻈﺮﯾﻪ ﺗﺎﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
  ﺩﻻﯾﻞ ﻋﻘﻠﯽ ﺍﺛﺒﺎﺕ ﻭﻻﯾﺖ ﻓﻘﯿﻪ : ﺍﻟﻒ‏) ﻫﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ
  ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻧﯿﺎﺯﻫﺎﯼ ﻓﺮﺩﯼ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻭ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﻫﺮﺝ ﻭ ﻣﺮﺝ
  ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻪ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺩﺍﺭﺩ .ﺏ ‏) ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺍﯾﺪﻩ ﺍﻝ ﻭ ﻣﻄﻠﻮﺏ ﺗﺮﯾﻦ ﺷﮑﻞ
  ﺍﻥ ﺣﮑﻮﻣﺘﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﺱ ﺍﻥ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﻌﺼﻮﻡ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺟﺎﻣﻌﻪ
  ﺭﺍ ﺍﺩﺍﺭﻩ ﮐﻨﺪ .ﺝ‏) ﻭﻗﺘﯽ ﺑﺪﺳﺖ ﺍﻭﺭﺩﻥ ﺍﯾﺪﻩ ﺍﻝ ﻣﯿﺴﺮ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺑﺎﯾﺪ
  ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ ﺍﻥ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺷﻮﺩ. ﺩ ‏) ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺗﺮﯾﻦ ﮐﺲ ﮐﺴﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ
  ﻋﻠﻢ ﺑﻪ ﻣﻮﺍﺯﯾﻦ ﻓﻘﻬﯽ ﻭ ﺍﺣﮑﺎﻡ ﮐﻠﯽ ﺍﺳﻼﻡ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺷﺎﯾﺴﺘﮕﯽ
  ﻫﺎﯼ ﺭﻭﺣﯽ ﻭ ﺍﺧﻼﻗﯽ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﻫﻮﺍﻫﺎﯼ ﻧﻔﺴﺎﻧﯽ
  ﻧﮕﺮﺩﺩ ﻭ ﮐﺎﺭﺍﯾﯽ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻡ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﮐﻪ ﺻﻔﺎﺕ ﺩﺭﮎ
  ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﯾﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﺑﺼﯿﺮﺕ ﻭ ﺁﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﻣﺴﺎﯾﻞ ﺑﯿﻦ
  ﺍﻟﻤﻠﻞ ﻭ ﺷﺠﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﺑﺎ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ . ﻩ ‏) ﻭﻻﯾﺖ
  ﺑﺮ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﻧﻔﻮﺱ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺯ ﺷﺌﻮﻥ ﺭﺑﻮﺑﯿﺖ ﺍﻟﻬﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ
  ﺑﺎ ﺍﺫﻥ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﻣﺸﺮﻭﻋﯿﺖ ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺣﻖ ﺍﺯ ﺟﺎﻧﺐ
  ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﻪ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ ﺍﻣﺎﻣﺎﻥ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ
  ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺯ ﻭﺟﻮﺩ ﺭﻫﺒﺮ ﻣﻌﺼﻮﻡ ﻣﺤﺮﻭﻣﻨﺪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺁﻧﺮﺍ
  ﺑﻪ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺍﺻﻠﺢ ﺍﺯ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﻓﻘﯿﻪ
  ﺟﺎﻣﻊ ﺍﻟﺸﺮﺍﯾﻂ ﺍﺳﺖ .
  ﺍﺟﺘﻬﺎﺩ : ﺑﮑﺎﺭﺑﺮﺩﻥ ﮐﻮﺷﺶ ﻭ ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﭘﯽ ﺑﺮﺩﻥ ﻭ
  ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺝ ﺍﺣﮑﺎﻡ ﻭ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﺷﺮﻋﯽ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻭ ﺍﺩﻟﻪ ﺍﺳﺘﻨﺒﺎﻁ ﺑﻮﯾﮋﻩ
  ﻗﺮﺍﻥ ﻭ ﺍﺣﺎﺩﯾﺚ ﻣﻌﺼﻮﻣﯿﻦ ﮐﻪ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﻣﻮﺧﺘﻦ ﻋﻠﻮﻡ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ
  ﺳﻌﯽ ﻭ ﺗﻼﺵ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ﺑﺎ ﻋﻨﺎﯾﺖ ﺍﻟﻬﯽ ﺣﺎﺻﻞ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ .
  ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ : ﺑﻪ ﻣﺠﺘﻬﺪ ﺟﺎﻣﻊ ﺍﻟﺸﺮﺍﯾﻄﯽ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ
  ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺍﻋﻠﻢ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﮐﺘﺎﺏ ﺗﻮﺿﯿﺢ ﺍﻟﻤﺴﺎﺋﻞ ﯾﺎ
  ﺍﺳﺘﻔﺘﺘﺎﺋﺎﺕ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ .
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻣﺠﺘﻬﺪ :ﻋﺎﺩﻝ – ﺯﻧﺪﻩ -ﻣﺮﺩ – ﺑﺎﻟﻎ -ﻋﺎﻗﻞ – ﺣﻼﻝ ﺯﺍﺩﻩ -ﺷﯿﻌﻪ
  ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﺍﻣﺎﻣﯽ -ﻋﺎﺩﻝ – ﺍﻋﻠﻢ -ﺩﺍﻧﺎ
  ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻣﺠﺘﻬﺪ : ﯾﻘﯿﻦ ﺧﻮﺩ ﺍﻧﺴﺎﻥ – ﮔﻮﺍﻫﯽ ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﻋﺎﻟﻢ
  ﻋﺎﺩﻝ – ﻣﺸﻬﻮﺭ ﺍﻋﻠﻢ ﺑﻮﺩﻥ ﺍﻭ ﻭ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﺍﺯ ﺍﻫﻞ ﻋﻠﻢ
  ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﻓﺘﻮﺍﯼ ﻣﺠﺘﻬﺪ : ﺷﻨﯿﺪﻥ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺍﻭ –
  ﺷﻨﯿﺪﻥ ﺍﺯ ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﻋﺎﺩﻝ -ﺩﯾﺪﻥ ﺩﺭ ﺭﺳﺎﻟﻪ ﻣﺠﺘﻬﺪ – ﺷﻨﯿﺪﻥ ﺍﺯ ﯾﮏ
  ﻧﻔﺮ ﻋﺎﺩﻝ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﻭ ﺍﻃﻤﯿﻨﺎﻥ ﺷﻮﺩ .
  ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺍﺟﺘﻬﺎﺩ : ﻋﻘﻞ – ﺍﺟﻤﺎﻉ – ﻗﺮﺍﻥ – ﺳﻨﺖ ‏(ﺭﻭﺍﯾﺎﺕ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ
  ﺍﻣﺎﻣﺎﻥ ﻣﻌﺼﻮﻡ ‏)
  ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺗﻘﻠﯿﺪ : ﺗﻘﻠﯿﺪ ﺩﺭ ﻓﺮﻭﻉ ﺩﯾﻦ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ
  ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ ﯾﻘﯿﻦ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﺩﺭ ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ
  ﺟﺎﯾﺰ ﻧﯿﺴﺖ .
  ﻓﺮﻭﻉ ﺩﯾﻦ : ﺩﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﻧﻤﺎﺯ –ﺣﺞ – ﺭﻭﺯﻩ -ﺯﮐﺎﺕ – ﺧﻤﺲ –
  ﺟﻬﺎﺩ –ﺍﻣﺮﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ – ﻧﻬﯽ ﺍﺯ ﻣﻨﮑﺮ – ﺗﻮﻟﯽ – ﺗﺒﺮﯼ
  ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ : ﭘﻨﺞ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﺗﻮﺣﯿﺪ ‏(ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻋﺎﻟﻢ ﯾﮑﺘﺎﺳﺖ ‏) –
  ﻋﺪﻝ ‏( ﺻﻔﺖ ﮐﻤﺎﻝ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺗﻤﺎﻡ ﺻﻔﺎﺕ ﮐﻤﺎﻝ ﺭﺍ
  ﺩﺍﺭﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺯ ﻫﺮ ﻧﻘﺼﯽ ﻣﻨﺰﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻇﻠﻢ ﻭ ﺑﺪﯼ ﻧﻤﯽ
  ﮐﻨﺪ‏) – ﻧﺒﻮﺕ‏( ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺧﺪﺍﺟﻮ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭﺻﺪﺩ
  ﺗﻘﺮﺏ ﺑﻪ ﺧﺪﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﺩﺍﺭﺩﻭ ﺑﺪﯾﻦ ﺟﻬﺖ
  ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﻫﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﺧﻮﺩ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﺳﺎﻧﺪﻥ ﭘﯿﺎﻡ ﺍﻟﻬﯽ
  ﻣﺒﻌﻮﺙ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻭﺍﺳﻄﻪ ﻣﯿﺎﻥ ﻣﺮﺩﻡ ﻭﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ‏) ﺍﻣﺎﻣﺖ
  ‏( ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯﻃﺮﻑ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺷﻮﺩ ﭼﻮﻥ ﺣﺎﻓﻆ ﻭ ﺑﯿﺎﻥ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺩﯾﻦ
  ﺍﺳﺖ‏) ﻣﻌﺎﺩ‏( ﻭﺟﻮﺩ ﻋﺎﻟﻢ ﺁﺧﺮﺕ‏)
  ﭘﯿﺎﻣﺒﺮﺍﻥ ﺍﻭﻟﻮﺍﻟﻌﺰﻡ : ﺣﻀﺮﺕ ﻧﻮﺡ – ﺣﻀﺮﺕ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ- ﺣﻀﺮﺕ
  ﻣﻮﺳﯽ – ﺣﻀﺮﺕ ﻋﯿﺴﯽ – ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ‏( ﭘﯿﺎﻣﺒﺮﺍﻧﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺏ
  ﺁﺳﻤﺎﻧﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ ‏).
  ﻓﺮﻕ ﻣﺠﺘﻬﺪ ﺑﺎ ﻭﻟﯽ ﻓﻘﯿﻪ :ﺩﺭ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻓﺮﺩﯼ ﻣﺤﺾ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ
  ﻓﺘﻮﺍﯼ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﭘﯿﺮﻭﯼ ﮐﺮﺩ ﻭﻟﯽ ﺩﺭ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺍﺩﺍﺭﻩ
  ﺍﻣﻮﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺍﻣﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻋﻤﻮﻡ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ
  ﺩﺍﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﻭﻟﯽ ﺍﻣﺮ ﻣﺴﻠﻤﯿﻦ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﺷﻮﺩ.
  ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺁﺑﻬﺎ :ﺁﺏ ﻣﻀﺎﻑ‏( ﺁﺑﯽ ﮐﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﭼﯿﺰﯼ ﺑﮕﯿﺮﻧﺪ‏) – ﺁﺏ
  ﻣﻄﻠﻖ‏( ﺁﺑﯽ ﮐﻪ ﻣﻀﺎﻑ ﻧﺒﺎﺷﺪ ‏) ﮐﻪ ﺑﻪ ﭘﻨﺞ ﻗﺴﻢ ﺍﺳﺖ : ﮐﺮ‏( ﻫﺮ
  ﺑﻌﺪ ﻇﺮﻑ ﺳﻬﻮﺟﺐ ﻭ ﻧﯿﻢ ﯾﺎ ۳۷۷٫۴۱۹ ﮐﯿﻠﻮﮔﺮﻡ‏) – ﻗﻠﯿﻞ‏( ﺁﺑﯽ
  ﮐﻪ ﺍﺯ ﺯﻣﯿﻦ ﻧﺠﻮﺷﺪ ﻭ ﺍﺯ ﮐﺮ ﮐﻤﺘﺮ ﺍﺳﺖ‏) – ﺑﺎﺭﺍﻥ – ﭼﺎﻩ -ﺟﺎﺭﯼ
  ‏( ﺁﺑﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺯﻣﯿﻦ ﺑﺠﻮﺷﺪ ﻭ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ‏)
  ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻧﺠﺎﺳﺎﺕ : ﯾﺎﺯﺩﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ :ﺑﻮﻝ‏( ﺍﺩﺭﺍﺭ‏) -ﻏﺎﺋﻂ ‏(ﻣﺪﻓﻮﻉ‏) –
  ﻣﻨﯽ -ﻣﺮﺩﺍﺭ -ﺧﻮﻥ – ﺳﮓ – ﺧﻮﮎ -ﮐﺎﻓﺮ – ﺷﺮﺍﺏ- ﻓﻘﺎﻉ ‏( ﺍﺯ ﺟﻮ ﮔﺮﻓﺘﻪ
  ﻣﯽ ﺷﻮﺩﻭ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺁﺑﺠﻮ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯿﺸﻮﺩ ‏) – ﻋﺮﻕ ﺷﺘﺮﻧﺠﺎﺳﺖ ﺧﻮﺍﺭ
  ﻣﻄﻬﺮﺍﺕ : ﺩﻩ ﭼﯿﺰ ﻧﺠﺎﺳﺖ ﺭﺍ ﭘﺎﮎ ﻣﯿﮑﻨﺪ : ﺁﺏ -ﺯﻣﯿﻦ – ﺁﻓﺘﺎﺏ-
  ﺍﺳﺘﺤﺎﻟﻪ‏(ﻋﻮﺽ ﺷﺪﻥ ﺟﻨﺲ ﭼﯿﺰ ﻧﺠﺲ‏) – ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ -ﺍﺳﻼﻡ – ﺗﺒﻌﯿﺖ
  ‏( ﭼﯿﺰ ﻧﺠﺲ ﺑﻮﺍﺳﻄﻪ ﭘﺎﮎ ﺷﺪﻥ ﭼﯿﺰ ﻧﺠﺲ ﺩﯾﮕﺮﭘﺎﮎ ﺷﻮﺩ‏) –
  ﺑﺮﻃﺮﻓﺸﺪﻥ ﻋﯿﻦ ﻧﺠﺎﺳﺖ – ﺍﺳﺘﺒﺮﺍﺀ ﺣﯿﻮﺍﻥ ﻧﺠﺎﺳﺘﺨﻮﺍﺭ -ﻏﺎﺋﺐ
  ﺷﺪﻥ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺻﺤﯿﺢ ﻭﺿﻮ : ﺳﯿﺰﺩﻩ ﭼﯿﺰ ﺍﺳﺖ : ﺁﺏ ﻭﺿﻮ ﭘﺎﮎ – ﻣﻄﻠﻖ
  ﺑﺎﺷﺪ -ﺁﺏ ﻭﺿﻮ ﻭ ﻣﺤﻞ ﻭﺿﻮ ﻣﺒﺎﺡ ﺑﺎﺷﺪ ‏( ﻏﺼﺒﯽ ﻧﺒﺎﺷﺪ‏) – ﻇﺮﻑ
  ﺁﺏ ﻭﺿﻮ ﻣﺒﺎﺡ ﺑﺎﺷﺪ -ﻇﺮﻑ ﺁﺏ ﻭﺿﻮ ﻃﻼ ﻭ ﻧﻘﺮﻩ ﻧﺒﺎﺷﺪ –
  ﺍﻋﻀﺎﺀ ﻭﺿﻮ ﻣﻮﻗﻊ ﺷﺴﺘﻦ ﻭ ﻣﺴﺢ ﭘﺎﮎ ﺑﺎﺷﺪ – ﻭﻗﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺿﻮ
  ﻭ ﻧﻤﺎﺯ ﮐﺎﻓﯽ ﺑﺎﺷﺪ -ﺑﻘﺼﺪ ﻗﺮﺑﺖ ﺑﺎﺷﺪ ‏(ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﺮﻣﺎﻥ
  ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻋﺎﻟﻢ ‏)- ﻭﺿﻮ ﺑﻪ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﺻﺤﯿﺢ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ – ﮐﺎﺭﻫﺎﯼ ﻭﺿﻮ
  ﭘﺸﺖ ﺳﺮﻫﻢ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ -ﺍﻋﻤﺎﻝ ﻭﺿﻮ ﺭﺍ ﺧﻮﺩ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ
  ﺩﻫﺪ – ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﻝ ﺁﺏ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭ ﺿﺮﺭ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ – ﺩﺭ ﺍﻋﻀﺎﺀ ﻭﺿﻮ
  ﻣﺎﻧﻌﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺁﺏ ﻧﺒﺎﺷﺪ.
  ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻧﻬﺎ ﻭﺿﻮ ﮔﺮﻓﺖ : ﺷﺶ ﻣﻮﺭﺩ
  ﺍﺳﺖ :ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ ﺑﻐﯿﺮ ﻧﻤﺎﺯ ﻣﯿﺖ – ﺳﺠﺪﻩ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ
  ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﺷﺪﻩ- ﻃﻮﺍﻑ ﻭﺍﺟﺐ ﺧﺎﻧﻪ ﺧﺪﺍ -ﺍﮔﺮ ﻧﺬﺭﯾﺎﻋﻬﺪﯾﺎﻗﺴﻢ
  ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻭﺿﻮ ﺑﮕﯿﺮﺩ – ﺍﮔﺮ ﻧﺬﺭﮐﺮﺩﻩ ﺟﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺑﺪﻥ ﺑﺨﻂ
  ﻗﺮﺍﻥ ﺑﺮﺳﺎﻧﺪ -ﺁﺏ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﻗﺮﺍﻥ ﻧﺠﺲ ﺷﺪﻩ ﯾﺎ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﺁﻥ
  ﺍﺯ ﻣﺴﺘﺮﺍﺡ.
  ﻣﺒﻄﻼﺕ ﻭﺿﻮ : ﻫﻔﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ :ﺑﻮﻝ -ﻏﺎﺋﻂ -ﺑﺎﺩ ﻣﻌﺪﻩ ﻭ ﺭﻭﺩﻩ –
  ﺧﻮﺍﺑﯿﮑﻪ ﺑﻮﺍﺳﻄﻪ ﺁﻥ ﭼﺸﻢ ﻧﺒﯿﻨﺪ ﻭ ﮔﻮﺵ ﻧﺸﻨﻮﺩ -ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯿﮑﻪ ﻋﻘﻞ
  ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﻣﯽ ﺑﺮﺩﻣﺎﻧﻨﺪ ﺩﯾﻮﺍﻧﮕﯽ ﻭ ﻣﺴﺘﯿﻮ ﺑﯿﻬﻮﺷﯽ – ﺍﺳﺘﺤﺎﺿﻪ
  ﺯﻧﺎﻥ – ﮐﺎﺭﯾﮑﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﻏﺴﻞ ﮐﺮﺩ.
  ﻏﺴﻠﻬﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ : ﻫﻔﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﺟﻨﺎﺑﺖ – ﺣﯿﺾ – ﻧﻔﺎﺱ –
  ﻣﯿﺖ – ﻣﺲ ﻣﯿﺖ – ﺍﺳﺘﺤﺎﺿﻪ- ﺑﻮﺍﺳﻄﻪ ﻧﺬﺭ ﻭ ﻗﺴﻢ ﻭﺍﺟﺐ ﺷﻮﺩ.
  ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻏﺴﻞ : ﺗﺮﺗﯿﺒﯽ‏( ﺳﺮﻭ ﮔﺮﺩﻥ -ﻃﺮﻑ ﺭﺍﺳﺖ -ﻃﺮﻑ ﭼﭗ ‏) –
  ﺍﺭﺗﻤﺎﺳﯽ ‏( ﯾﮑﺪﻓﻌﻪ ﺯﯾﺮ ﺁﺏ ﺭﻭﺩ ‏)
  ﻏﺴﻞ ﻣﯿﺖ :ﺳﻪ ﻏﺴﻞ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻫﻨﺪ : ﺁﺏ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺑﻪ ﺻﺪﺭ – ﺁﺏ
  ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺑﻪ ﮐﺎﻓﻮﺭ – ﺁﺏ ﺧﺎﻟﺺ
  ﮐﻔﻦ ﻣﯿﺖ : ﺳﻪ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﺍﺳﺖ : ﻟﻨﮓ‏( ﻧﺎﻑ ﺗﺎ ﺯﺍﻧﻮ ﻭ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ
  ﺍﺯ ﺳﯿﻨﻪ ﺗﺎ ﺭﻭﯼ ﭘﺎ ﺑﺮﺳﺪ‏) – ﭘﯿﺮﺍﻫﻦ‏(ﺳﺮ ﺷﺎﻧﻪ ﺗﺎ ﻧﺼﻒ ﺳﺎﻕ
  ﭘﺎ ‏) ﺳﺮﺗﺎﺳﺮﯼ‏( ﺑﻘﺪﺭﯼ ﮐﻪ ﺑﺴﺘﻦ ﺩﻭ ﺳﺮ ﺁﻥ ﻣﻤﮑﻦ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ
  ﭘﻬﻨﺎﯼ ﺁﻥ ﻃﻮﺭﯼ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﯾﮏ ﻃﺮﻑ ﺁﻥ ﺭﻭﯼ ﻃﺮﻑ ﺩﯾﮕﺮ ﺑﯿﺎﯾﺪ ‏)
  ﺍﺣﮑﺎﻡ ﺣﻨﻮﻁ : ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻏﺴﻞ ﻭﺍﺟﺐ ﺍﺳﺖ ﻣﯿﺖ ﺭﺍ ﺣﻨﻮﻁ ﮐﻨﻨﺪ
  ﯾﻌﻨﯽ ﺑﻪ ﭘﯿﺸﺎﻧﯽ – ﮐﻒ ﺩﺳﺘﻬﺎ – ﺳﺮﺯﺍﻧﻮﻫﺎ -ﺳﺮ ﺩﻭ ﺍﻧﮕﺸﺖ
  ﺑﺰﺭﮒ ﭘﺎﻫﺎﯼ ﻣﯿﺖ ﮐﺎﻓﻮﺭ ﺑﻤﺎﻟﻨﺪ.
  ﻧﻤﺎﺯ ﻣﯿﺖ :ﭘﻨﺞ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻧﯿﺖ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﻤﺎﻡ
  ﻧﻤﺎﺯﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﺑﮕﻮﯾﻨﺪ.
  ﻧﻤﺎﺯ ﻭﺣﺸﺖ : ﺩﺭﺷﺐ ﺍﻭﻝ ﻗﺒﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﯿﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩﻭ ﺩﻭ
  ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﻭﻝ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ ﯾﮑﻤﺮﺗﺒﻪ ﺍﯾﺖ
  ﺍﻟﮑﺮﺳﯽ ﻭ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ ﺩﻩ ﻣﺮﺗﺒﻪ ﺳﻮﺭﻩ ﻗﺪﺭ.
  ﺗﯿﻤﻢ : ﺩﺭ ﻫﻔﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺠﺎﯼ ﻏﺴﻞ ﻭ ﻭﺿﻮ ﺗﯿﻤﻢ ﮐﺮﺩ : ﺗﻬﯿﻪ
  ﺁﺏ ﺑﻘﺪﺭ ﻭﺿﻮ ﯾﺎ ﻏﺴﻞ ﻣﻤﮑﻦ ﻧﺒﺎﺷﺪ -ﺑﻮﺍﺳﻄﻪ ﭘﯿﺮﯼ ﯾﺎ ﺗﺮﺱ ﺍﺯ
  ﺩﺯﺩﻭ ﺟﺎﻧﻮﺭ – ﺍﺯ ﺍﺳﺘﻤﺎﻝ ﺁﺏ ﺑﺮ ﺟﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺑﺘﺮﺳﺪ -ﺍﮔﺮ ﺁﺏ ﺑﻪ
  ﻣﺼﺮﻑ ﺑﺮﺳﺪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﺸﻨﮕﯽ ﺑﻤﯿﺮﻧﺪ- ﮐﺴﯿﮑﻪ ﺑﺪﻥ ﯾﺎ
  ﻟﺒﺎﺳﺶ ﻧﺠﺲ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺁﺏ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﭘﺎﮎ ﮐﺮﺩﻥ ﺍﺳﺖ -ﻏﯿﺮ ﺍﺯ
  ﺁﺏ ﯾﺎ ﻇﺮﻓﯽ ﮐﻪ ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﻝ ﺁﻥ ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ ﺁﺏ ﯾﺎ ﻇﺮﻑ
  ﻧﺒﺎﺷﺪ- ﻭﻗﺖ ﺑﻘﺪﺭﯼ ﺗﻨﮓ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻪ ﻗﻀﺎ ﻣﯽ ﺭﻭﺩ.
  ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯿﮑﻪ ﺗﯿﻤﻢ ﺑﺮ ﺁﻧﻬﺎ ﺻﺤﯿﺢ ﺍﺳﺖ : ﺧﺎﮎ- ﺭﯾﮓ – ﮐﻠﻮﺥ –
  ﺳﻨﮓ – ﮔﻞ ﭘﺨﺘﻪ ﻣﺜﻞ ﺁﺟﺮ ﻭ ﮐﻮﺯﻩ
  ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺗﯿﻤﻢ : ﻧﯿﺖ -ﺯﺩﻥ ﮐﻒ ﺩﻭ ﺩﺳﺖ ﺑﻪ ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯿﮑﻪ ﺻﺤﯿﺢ
  ﺍﺳﺖ -ﮐﺸﯿﺪﻥ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺩﺳﺖ ﺑﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﭘﯿﺸﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻣﺤﻞ
  ﺭﻭﯾﺶ ﻣﻮﯼ ﺳﺮ ﺗﺎ ﺍﺑﺮﻭﻫﺎ- ﮐﺸﯿﺪﻥ ﮐﻒ ﺩﺳﺖ ﭼﭗ ﺑﻪ ﺗﻤﺎﻡ
  ﭘﺸﺖ ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﮐﻒ ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ
  ﺑﺘﻤﺎﻡ ﭘﺸﺖ ﺩﺳﺖ ﭼﭗ.
  ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ :ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﯾﻮﻣﯿﻪ‏( ﺻﺒﺢ۲ ﺭﮐﻌﺖ- ﻇﻬﺮ۴
  ﺭﮐﻌﺖ – ﻋﺼﺮ۴ ﺭﮐﻌﺖ – ﻣﻐﺮﺏ۳ ﺭﮐﻌﺖ – ﻋﺸﺎﺀ۴ ﺭﮐﻌﺖ ‏)-ﺁﯾﺎﺕ
  ‏( ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ‏) – ﻣﯿﺖ‏(ﭘﻨﺞ ﺗﮑﺒﯿﺮ‏) – ﻃﻮﺍﻑ ﺧﺎﻧﻪ ﺧﺪﺍ‏( ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺘﯽ ‏)-
  ﻧﻤﺎﺯ ﻗﻀﺎﯼ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺑﺮ ﭘﺴﺮ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮ -ﻧﻤﺎﺯﯼ ﮐﻪ ﺑﻮﺍﺳﻄﻪ ﻧﺬﺭ
  ﻭ ﻗﺴﻢ ﻭ ﻋﻬﺪ ﻭﺍﺟﺐ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻟﺒﺎﺱ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ : ﺷﺶ ﺷﺮﻁ ﺩﺍﺭﺩ : ﭘﺎﮎ ﺑﺎﺷﺪ- ﻣﺒﺎﺡ
  ﺑﺎﺷﺪ – ﺍﺯ ﺍﺟﺰﺍﺀ ﻣﺮﺩﺍﺭ ﻧﺒﺎﺷﺪ – ﺍﺯ ﺣﯿﻮﺍﻥ ﺣﺮﺍﻡ ﮔﻮﺷﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ -ﺍﮔﺮ
  ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﻣﺮﺩ ﺍﺳﺖ ﻟﺒﺎﺱ ﺍﻭ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﺧﺎﻟﺺ ﻭ ﻃﻼ ﺑﺎﻓﺖ
  ﻧﺒﺎﺷﺪ.
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻣﮑﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ : ﻣﺒﺎﺡ ﺑﺎﺷﺪ -ﺑﯽ ﺣﺮﮐﺖ ﺑﺎﺷﺪ – ﺳﻘﻒ
  ﺁﻥ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﻧﺒﺎﺷﺪ -ﻣﮑﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﻧﺠﺲ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭ ﯾﺎ ﺍﮔﺮ ﻧﺠﺲ
  ﺍﺳﺖ ﺑﮕﻮﻧﻪ ﺍﯼ ﺗﺮ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺑﺪﻥ ﯾﺎ ﻟﺒﺎﺱ
  ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺑﺮﺳﺪ ﻭﻟﯽ ﻣﺤﻞ ﭘﯿﺸﺎﻧﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺣﺘﻤﺎ ﭘﺎﮎ ﺑﺎﺷﺪ -ﺟﺎﯼ
  ﭘﯿﺸﺎﻧﯽ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺍﺯ ﺟﺎﯼ ﺯﺍﻧﻮﻫﺎﯼ ﺍﻭ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﭼﻬﺎﺭ ﺍﻧﮕﺸﺖ
  ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮ ﻧﺒﺎﺷﺪ.
  ﻭﺍﺟﺒﺎﺕ ﻧﻤﺎﺯ : ﯾﺎﺯﺩﻩ ﺗﺎﺳﺖ : ﻧﯿﺖ–ﻗﯿﺎﻡ ‏( ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻥ‏) – ﺗﮑﺒﯿﺮﻩ
  ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ ‏( ﺍﻟﻠﻪ ﺍﮐﺒﺮﺩﺭﺍﻭﻝ ﻧﻤﺎﺯ‏) – ﺭﮐﻮﻉ– ﺳﺠﻮﺩ – ﻗﺮﺍﺋﺖ – ﺫﮐﺮ –
  ﺗﺸﻬﺪ -ﺳﻼﻡ – ﺗﺮﺗﯿﺐ -ﻣﻮﺍﻻﺕ ‏( ﭘﯽ ﺩﺭ ﭘﯽ ﺑﻮﺩﻥ ﺍﺟﺰﺍﺀ ﻧﻤﺎﺯ‏) .
  ﺍﺭﮐﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯ :ﭘﻨﺞ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﮐﻢ ﯾﺎ ﺯﯾﺎﺩ ﺷﻮﺩ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺎﻃﻞ
  ﺍﺳﺖ : ﻧﯿﺖ – ﺗﮑﺒﯿﺮﻩ ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ- ﻗﯿﺎﻡ ﺩﺭ ﺍﻭﻝ ﻧﻤﺎﺯﻭ ﻗﯿﺎﻡ ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ
  ﺭﮐﻮﻉ – ﺭﮐﻮﻉ – ﺳﺠﻮﺩ.
  ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺳﺠﺪﻩ ﺑﺮ ﺁﻧﻬﺎ ﺻﺤﯿﺢ ﺍﺳﺖ :ﺑﺮ ﺯﻣﯿﻦ ﻭ ﭼﯿﺰﻫﺎﯼ
  ﻏﯿﺮ ﺧﻮﺭﺍﮐﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺯﻣﯿﻦ ﻣﯽ ﺭﻭﯾﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺩﺭﺧﺖ،ﺑﺮﮒ ﺩﺭﺧﺖ –
  ﺳﻨﮕﻬﺎﯼ ﻣﻌﺪﻧﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﻨﮓ ﻣﺮﻣﺮ ﻭ ﺳﻨﮓ ﺳﯿﺎﻩ –ﺗﺮﺑﯿﺖ ﺳﯿﺪ
  ﺍﻟﺸﻬﺪﺍﺀ- ﺳﻨﮓ ﺁﻫﮏ –ﺳﻨﮓ ﮔﭻ – ﺁﺟﺮ – ﮐﻮﺯﻩ ﮔﻠﯽ
  ﺳﺠﺪﻩ ﻭﺍﺟﺒﻪ ﻗﺮﺁﻥ : ﻧﺠﻢ –ﻋﻠﻖ – ﺳﺠﺪﻩ – ﻓﺼﻠﺖ
  ﻣﺒﻄﻼﺕ ﻧﻤﺎﺯ : ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺷﺮﻃﻬﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯ ﻭ
  ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﻧﻤﺎﺯ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺑﺮﻭﺩ ‏( ﺑﻔﻬﻤﺪ ﻣﮑﺎﻧﺶ ﻏﺼﺒﯽ
  ﺍﺳﺖ‏) – ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﻧﻤﺎﺯ ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﻭﺿﻮ ﺭﺍ ﺑﺎﻃﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﭘﯿﺶ
  ﺁﯾﺪ – ﺩﺳﺘﻬﺎ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﻫﻢ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ- ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ ﺁﻣﯿﻦ ﺑﮕﻮﯾﺪ – ﭘﺸﺖ
  ﺑﻘﺒﻠﻪ ﯾﺎ ﺍﻧﺤﺮﺍﻑ ﺍﺯ ﺟﻬﺖ ﻗﺒﻠﻪ ﮐﻨﺪ -ﻋﻤﺪﺍ ﮐﻠﻤﻪ ﺍﯼ ﯾﺎ ﺳﺨﻨﯽ
  ﺑﮕﻮﯾﺪ -ﻋﻤﺪﺍ ﺑﺎ ﺻﺪﺍ ﺑﺨﻨﺪﺩ -ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺎﺭ ﺩﻧﯿﺎ ﻋﻤﺪﺍ ﺑﺎ ﺻﺪﺍ ﺑﮕﺮﯾﺪ –
  ﺻﻮﺭﺕ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻬﻢ ﺑﺨﻮﺭﺩ‏(ﺩﺳﺖ ﺯﺩﻥ – ﻫﻮﺍ ﭘﺮﯾﺪﻥ ‏) -ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻭ
  ﺁﺷﺎﻣﯿﺪﻥ – ﺍﺭﮐﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﮐﻢ ﯾﺎ ﺯﯾﺎﺩ ﺷﻮﺩ .
  ‏( ﺷﮑﯿﺎﺕ ﻧﻤﺎﺯ ‏) :
  ﺷﮑﻬﺎﯼ ﺑﺎﻃﻞ : ﻫﺸﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﺩﺭ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺭﮐﻌﺘﻬﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯ
  ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺘﯽ –ﺩﺭ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺭﮐﻌﺘﻬﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯ ﺳﻪ ﺭﮐﻌﺘﯽ – ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ
  ﭼﻬﺎﺭ ﺭﮐﻌﺘﯽ ﺷﮏ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﯾﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ- ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ
  ﭼﻬﺎﺭ ﺭﮐﻌﺘﯽ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺪﻥ ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﺷﮏ ﮐﻨﺪ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ
  ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﯾﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﺩﻭ ﻭ ﭘﻨﺞ ﯾﺎ ﺩﻭ ﻭ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﭘﻨﺞ – ﺷﮏ
  ﺑﯿﻦ ﺳﻪ ﻭ ﺷﺶ ﯾﺎ ﺳﻪ ﻭ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﺷﺶ – ﺷﮏ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺘﻬﺎﯼ
  ﻧﻤﺎﺯ ﮐﻪ ﻧﺪﺍﻧﺪ ﭼﻨﺪ ﺭﮐﻌﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺍﺳﺖ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﭼﻬﺎﺭ ﻭ
  ﺷﺶ ﯾﺎ ﭼﻬﺎﺭﻭ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﺷﺶ ‏( ﭼﻪ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﯾﺎ ﺑﻌﺪ
  ﺁﻥ‏).
  ﺷﮑﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺍﻋﺘﻨﺎ ﮐﻨﺪ : ﺷﺶ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﺩﺭ ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ
  ﻣﺤﻞ ﺁﻥ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ – ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﻼﻡ ﻧﻤﺎﺯ -ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﮔﺬﺷﺘﻦ ﻭﻗﺖ
  ﻧﻤﺎﺯ – ﮐﺜﯿﺮﺍﻟﺸﮏ – ﺷﮏ ﺍﻣﺎﻡ ﺩﺭ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺭﮐﻌﺘﻬﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯿﮑﻪ
  ﻣﺎﻣﻮﻡ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺑﺪﺍﻧﺪ – ﺷﮏ ﻣﺎﻣﻮﻡ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯿﮑﻪ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺭﮐﻌﺘﻬﺎﯼ ﺁﻧﺮﺍ ﺑﺪﺍﻧﺪ – ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﺤﺒﯽ
  ﺷﮑﻬﺎﯼ ﺻﺤﯿﺢ : ﻧﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﭼﻬﺎﺭ
  ﺭﮐﻌﺘﯽ ﺷﮏ ﮐﻨﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ : ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺮ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﺍﺯ
  ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﺷﮏ ﮐﻨﺪﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﯾﺎ ﺳﻪ ﺭﮐﻌﺖ ﮐﻪ ﺑﻨﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ
  ﺳﻪ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﯾﮕﺮ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ ﯾﮏ
  ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﯾﺎ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ
  ﺩﻭ ﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺮ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ
  ﭼﻬﺎﺭ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﻧﻤﺎﺯ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ
  ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﺩﻭ ﻭ ﺳﻪ ﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺮ
  ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﮐﻪ ﺑﻨﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ
  ﻧﻤﺎﺯ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﺠﺎ
  ﺁﻭﺭﺩ .‏( ﺍﮔﺮ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﻩ ﺍﻭﻝ ﯾﺎ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﺳﺮﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﻩ
  ﺩﻭﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺳﻪ ﺷﮏ ﭘﯿﺶ ﺁﯾﺪ ﻣﯿﺘﻮﺍﻧﺪ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﺍ ﺭﻫﺎ ﮐﻨﺪ ﻭ
  ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ‏) – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﭼﻬﺎﺭ ﻭ ﭘﻨﺞ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺮﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﺍﺯ
  ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﮐﻪ ﺑﻨﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺩﻭ
  ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﺳﻪ ﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺟﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯ
  ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ
  ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﯾﺎ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﭼﻬﺎﺭ ﻭ
  ﭘﻨﺞ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ
  ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﯾﺎ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﺳﻪ ﻭ
  ﭘﻨﺞ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ
  ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﺳﻪ ﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﻭ ﭘﻨﺞ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ
  ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ
  ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ – ﺷﮏ ﺑﯿﻦ ﭘﻨﺞ ﻭ ﺷﺶ ﺩﺭ
  ﺣﺎﻝ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺩﻭ ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ﺑﺠﺎ
  ﺁﻭﺭﺩ .
  ﻧﻤﺎﺯ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ :ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﻼﻡ ﻓﻮﺭﺍ ﻧﯿﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﻭ ﺣﻤﺪ
  ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺑﻪ ﺭﮐﻮﻉ ﺭﻭﺩ ﻭ ﺩﻭ ﺳﺠﺪﻩ ﻧﻤﺎﯾﺪ ﺍﮔﺮ ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ
  ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﻭﻟﯽ ﺍﮔﺮ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﺗﯿﻦ
  ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﯾﮕﺮ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﺪ .‏( ﻧﻤﺎﺯ
  ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﺳﻮﺭﻩ ﻭ ﻗﻨﻮﺕ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﺎﯾﺪ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ ‏)
  ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ :ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻪ ﭼﯿﺰ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﻼﻡ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻭ ﺳﺠﺪﻩ
  ﺳﻬﻮ ﻧﻤﺎﯾﺪ :ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﻧﻤﺎﺯ ﺳﻬﻮﺍ ﺣﺮﻑ ﺑﺰﻧﺪ -ﯾﮏ ﺳﺠﺪﻩ ﺭﺍ
  ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﮐﻨﺪ – ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﭼﻬﺎﺭ ﺭﮐﻌﺘﯽ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﺠﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﺷﮏ ﮐﻨﺪ
  ﭼﻬﺎﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﯾﺎ ﭘﻨﺞ ﺭﮐﻌﺖ –‏( ﺩﺭ ﺟﺎﻫﺎﯾﯿﮑﻪ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ
  ﻭﺍﺟﺐ ﺍﺳﺖ ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ :ﺩﺭ ﺟﺎﺋﯿﮑﻪ ﮐﻪ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺭﺍ
  ﺳﻼﻡ ﺩﻫﺪ ﺳﻬﻮﺍ ﺳﻼﻡ ﺩﻫﺪ– ﺗﺸﻬﺪ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﮐﻨﺪ ﺍﻭﻟﻘﻀﺎﯼ
  ﺗﺸﻬﺪ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺳﻼﻡ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ
  ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ‏) . ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﯼ
  ﻧﺸﺴﺘﻦ ﻭ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻥ ﺑﯽ ﺟﺎ ﺑﻠﮑﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﻫﺮ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻭ ﻧﻘﺼﯽ ﺩﺭ
  ﻧﻤﺎﺯ ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩ.
  ﻧﺤﻮﻩ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ : ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﻼﻡ ﻧﻤﺎﺯ ﻓﻮﺭﺍ ﻧﯿﺖ ﺳﺠﺪﻩ
  ﺳﻬﻮ ﮐﻨﺪ ﻭ ﭘﯿﺸﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﺑﺮ ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺳﺠﺪﻩ ﺑﺮ ﺁﻥ ﺻﺤﯿﺢ
  ﺍﺳﺖ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﻭ ﺑﺎﻟﻠﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﻋﻠﯿﮏ ﺍﯾﻬﺎ
  ﺍﻟﻨﺒﯽ ﻭ ﺭﺣﻤﻪ ﺍﻟﻠﻪ ﻭ ﺑﺮﮐﺎﺗﻪ ﯾﺎ ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﻭ ﺑﺎﻟﻠﻪ ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺻﻠﯽ
  ﻋﻠﯽ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺳﺠﺪﻩ ﺭﻭﺩ
  ﻭ ﺫﮐﺮ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﻭ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ ﺩﻫﺪ.
  ﻧﻤﺎﺯ ﻣﺴﺎﻓﺮ : ﺑﺮﺍﯼ ﺷﮑﺴﺘﻪ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﭼﻬﺎﺭ ﺭﮐﻌﺘﯽ ﺩﺭ
  ﻣﺴﺎﻓﺮﺕ ﻫﺸﺖ ﺷﺮﻁ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ : ﺳﻔﺮ ﮐﻤﺘﺮ ﺍﺯ ﻫﺸﺖ ﻓﺮﺳﺦ
  ﺷﺮﻋﯽ ﻧﺒﺎﺷﺪ‏( ﺣﺪﻭﺩﺍ ۴۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ‏) ﯾﺎ ﺟﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﺴﺎﻓﺮﺕ ﻣﯽ
  ﮐﻨﺪ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺩﻩ ﺭﻭﺯ ﻧﻤﺎﻧﺪ – ﺍﺯ ﺍﻭﻝ ﻣﺴﺎﻓﺮﺕ ﻗﺼﺪ ﻫﺸﺖ ﻓﺮﺳﺦ
  ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ – ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺭﺍﻩ ﺍﺯ ﻗﺼﺪ ﺧﻮﺩ ﺑﺮﻧﮕﺮﺩﺩ – ﭘﯿﺶ ﺍﺯ
  ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺑﻪ ﻫﺸﺖ ﻓﺮﺳﺦ ﺍﺯ ﻭﻃﻦ ﺧﻮﺩ ﻧﮕﺬﺭﺩ -ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺎﺭ ﺣﺮﺍﻡ ﻭ
  ﻣﻌﺼﯿﺖ ﺳﻔﺮ ﻧﮑﻨﺪ – ﺍﺯ ﺻﺤﺮﺍ ﻧﺸﯿﻨﻬﺎﺋﯽ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺑﯿﺎﺑﺎﻧﻬﺎ
  ﮔﺮﺩﺵ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ –ﺷﻐﻞ ﺍﻭ ﻣﺴﺎﻓﺮﺕ ﻧﺒﺎﺷﺪ -ﺑﻪ ﺣﺪ ﺗﺮﺧﺺ
  ﺑﺮﺳﺪ ﯾﻌﻨﯽ ﺍﺯ ﻭﻃﻨﺶ ﯾﺎ ﺟﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻗﺼﺪ ﮐﺮﺩﻩ ﺩﻩ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﺁﻧﺠﺎ
  ﺑﻤﺎﻧﺪﺑﻘﺪﺭﯼ ﺩﻭﺭ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﯾﻮﺍﺭ ﺷﻬﺮ ﺭﺍ ﻧﺒﯿﻨﺪﻭ ﺻﺪﺍﯼ ﺍﺫﺍﻥ ﺁﻧﺮﺍ
  ﻧﺸﻨﻮﺩ.
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﺎﻋﺖ : ﺑﺎﻟﻎ – ﻋﺎﻗﻞ- ﺷﯿﻌﻪ ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﺍﻣﺎﻣﯽ -ﻋﺎﺩﻝ –
  ﺣﻼﻝ ﺯﺍﺩﻩ – ﻣﻮﻣﻦ – ﻧﻤﺎﺯﺵ ﺻﺤﯿﺢ ﺑﺎﺷﺪ.‏( ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ
  ﺣﺪﺍﻗﻞ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﯾﮑﯽ ﺍﻣﺎﻡ ﯾﮑﯽ ﻣﺎﻣﻮﻡ‏)
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ : ﻣﺎﻣﻮﻡ ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻠﻮﺗﺮ ﻧﺎﯾﺴﺘﺪ -ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ
  ﺍﻣﺎﻡ ﺍﺯ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻣﺎﻣﻮﻣﯿﻦ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﻧﺒﺎﺷﺪ – ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﻭ ﻣﺎﻣﻮﻡ ﻭ
  ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺻﻔﻬﺎ ﺯﯾﺎﺩ ﻧﺒﺎﺷﺪ ‏( ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﯾﮏ ﮔﺎﻡ ﻧﺒﺎﺷﺪ ‏) -ﺑﯿﻦ ﺍﻣﺎﻡ ﻭ
  ﻣﺎﻣﻮﻡ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﯿﻦ ﺻﻔﻬﺎ ﻣﺎﻧﻌﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺩﯾﻮﺍﺭ ﯾﺎ ﭘﺮﺩﻩ ﻧﺒﺎﺷﺪ
  ‏(ﻧﺼﺐ ﭘﺮﺩﻩ ﺑﯿﻦ ﻣﺮﺩﻫﺎ ﻭ ﺯﻧﻬﺎ ﻣﺎﻧﻌﯽ ﻧﺪﺍﺭﺩ‏) -ﮔﻔﺘﻦ ﺗﮑﺒﯿﺮﻩ
  ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ ﻣﺎﻣﻮﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻡ.
  ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﻌﻪ : ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﻭ ﺧﻄﺒﻪ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ
  ﺗﻮﺳﻂ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﻌﻪ ﺍﯾﺮﺍﺩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ . ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ
  ﺍﻭﻝ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ ﺳﻮﺭﻩ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ
  ﺳﻮﺭﻩ ﻣﻨﺎﻓﻘﻮﻥ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ .ﺩﻭ ﻗﻨﻮﺕ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﻭﻝ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ
  ﺭﮐﻮﻉ ﻭ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺭﮐﻮﻉ‏( ﺣﺪﺍﻗﻞ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﭘﻨﺞ ﻧﻔﺮ
  ﺍﺳﺖ ﯾﮏ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﻣﺎﻣﻮﻡ ‏) .
  ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻭﺍﺟﺐ ﺷﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺁﯾﺎﺕ : ﺯﻟﺰﻟﻪ -ﺧﺴﻮﻑ ‏( ﻣﺎﻩ
  ﮔﺮﻓﺘﮕﯽ ‏) – ﮐﺴﻮﻑ ‏( ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ﮔﺮﻓﺘﮕﯽ ‏) – ﺭﻋﺪ ﻭ ﺑﺮﻕ ﻭ ﻭﺯﯾﺪﻥ
  ﺑﺎﺩﻫﺎﯼ ﺯﺭﺩ ﻭ ﺳﺮﺥ ﻭ ﺳﯿﺎﻩ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﮐﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺘﺮﺳﻨﺪ.
  ﺩﺳﺘﻮﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﺁﯾﺎﺕ : ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺭﮐﻌﺖ ﭘﻨﺞ ﺭﮐﻮﻉ ﺩﺍﺭﺩ
  ﻭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻧﯿﺖ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﻭ ﯾﮏ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎﺯ
  ﺑﻪ ﺭﮐﻮﻉ ﺭﻭﺩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺑﻠﻨﺪ ﺷﺪﻥ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ
  ﺑﻪ ﺭﮐﻮﻉ ﺭﻭﺩ ﺗﺎ ﺑﻌﺪ ﺭﮐﻮﻉ ﭘﻨﺠﻢ ﺩﻭ ﺳﺠﺪﻩ ﻧﻤﺎﯾﺪ ﻭ ﺑﺮﺧﯿﺰﺩ ﻭ
  ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺳﻼﻡ ﺩﻫﺪ .‏( ﻣﯽ ﺷﻮﺩ
  ﺑﺠﺎﯼ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﯾﮏ ﺳﻮﺭﻩ ﺭﺍ ﭘﻨﺞ ﻗﺴﻤﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ
  ﺣﻤﺪ ﺍﻭﻝ ﻗﺴﻤﺖ ﺍﻭﻝ ﺳﻮﺭﻩ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﺮﮐﻮﻉ ﺭﻭﺩ ﻭ ﻗﺴﻤﺖ
  ﺩﻭﻡ ﺳﻮﺭﻩ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻭ ﺑﺮﮐﻮﻉ ﺭﻭﺩ ﻭ ﻫﻤﯿﻦ ﻃﻮﺭ ﺗﺎ ﺭﮐﻮﻉ ﭘﻨﺠﻢ
  ﺗﻤﺎﻡ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺩﻭ ﺳﺠﺪﻩ ﻧﻤﺎﯾﺪ ﻭ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﻭﻝ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﺭﺍ
  ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ ﺩﻫﺪ ‏)
  ﻧﻤﺎﺯ ﻋﯿﺪ : ﮐﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﻋﯿﺪ ﻗﺮﺑﺎﻥ ﻭ ﻓﻄﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ
  ﺑﻠﻨﺪ ﺷﺪﻥ ﺁﻓﺘﺎﺏ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ
  ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﻭﻝ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﭘﻨﺞ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ
  ﻫﺮ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﯾﮏ ﻗﻨﻮﺕ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻗﻨﻮﺕ ﭘﻨﺠﻢ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﮔﻔﺘﻪ ﻭ
  ﺑﻪ ﺭﮐﻮﻉ ﺭﻭﺩ ﻭ ﺳﺠﺪﺗﯿﻦ ﺭﺍ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﻭ ﺑﺮﺧﯿﺰﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺭﮐﻌﺖ ﺩﻭﻡ
  ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﭼﻬﺎﺭ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻫﺮ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﻗﻨﻮﺕ
  ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺗﮑﺒﯿﺮ ﭘﻨﺠﻢ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺭﮐﻮﻉ ﺭﻓﺘﻪ ﻭ ﺩﻭ ﺳﺠﺪﻩ
  ﻧﻤﺎﯾﺪ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ ﺩﻫﺪ ‏( ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻫﻞ ﺍﻟﮑﺒﺮﯾﺎﺀ ﻭ ﺍﻟﻌﻈﻤﻪ ﻭ
  .(…
  ﻧﻤﺎﺯ ﺷﺐ : ﯾﺎﺯﺩﻩ ﺭﮐﻌﺖ ﺍﺳﺖ : ﻫﺸﺖ ﺭﮐﻌﺖ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﭼﻬﺎﺭ
  ﺗﺎ ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺘﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻧﻤﺎﺯ ﺻﺒﺢ ﺑﺎ ﻧﯿﺖ ﻧﺎﻓﻠﻪ ﺷﺐ – ﺩﻭ ﺭﮐﻌﺖ
  ﺑﻪ ﻧﯿﺖ ﻧﺎﻓﻠﻪ ﺷﻔﻊ – ﯾﮏ ﺭﮐﻌﺖ ﺑﻪ ﻧﯿﺖ ﻧﺎﻓﻠﻪ ﻭﺗﺮ.
  ﻣﺒﻄﻼﺕ ﺭﻭﺯﻩ : ﻧﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺖ : ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻭ ﺁﺷﺎﻣﯿﺪﻥ -ﺟﻤﺎﻉ
  ‏( ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ‏) – ﺍﺳﺘﻤﻨﺎﺀ ‏( ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﺎ ﺧﻮﺩ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﻨﯽ ﺍﺯ ﺍﻭ
  ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺑﯿﺎﯾﺪ ‏) – ﺩﺭﻭﻍ ﺑﺴﺘﻦ ﺑﺨﺪﺍ ﻭ ﭘﯿﻐﻤﺒﺮ ﻭ ﺍﻣﺎﻣﺎﻥ ﻣﻌﺼﻮﻣﯿﻦ –
  ﺭﺳﺎﻧﺪﻥ ﻏﺒﺎﺭ ﻏﻠﯿﻆ ﺑﻪ ﺣﻠﻖ -ﻓﺮﻭ ﺑﺮﺩﻥ ﺗﻤﺎﻡ ﺳﺮ ﺩﺭ ﺁﺏ –
  ﺑﺎﻗﯿﻤﺎﻧﺪﻥ ﺑﺮ ﺟﻨﺎﺑﺖ ﻭ ﺣﯿﺾ ﻭ ﻧﻔﺎﺱ ﺗﺎ ﺍﺫﺍﻥ ﺻﺒﺢ – ﺍﻣﺎﻟﻪ ﮐﺮﺩﻥ
  ﺑﺎ ﭼﯿﺰﻫﺎﯼ ﺭﻭﺍﻥ – ﻗﯽ ﮐﺮﺩﻥ ‏(ﺍﺳﺘﻔﺮﺍﻍ ‏).
  ﮐﻔﺎﺭﻩ ﺭﻭﺯﻩ : ﮐﻪ ﺭﻭﺯﻩ ﺑﺪﻭﻥ ﻋﺬﺭ ﺑﺎﻃﻞ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺑﺎﯾﺪ ﻗﻀﺎﯼ
  ﺁﻧﺮﺍ ﺑﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﻭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻫﺎ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ : ﺁﺯﺍﺩ ﮐﺮﺩﻥ
  ﯾﮏ ﺑﺮﺩﻩ -ﺩﻭ ﻣﺎﻩ ﺭﻭﺯﻩ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﮐﻪ ﺳﯽ ﻭ ﯾﮏ ﺭﻭﺯ ﺁﻥ ﭘﯽ ﺩﺭﭘﯽ
  ﺑﺎﺷﺪ – ﺳﯿﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﺷﺼﺖ ﻓﻘﯿﺮ ﯾﺎ ﺩﺍﺩﻥ ﯾﮏ ﻣﺪ ﻃﻌﺎﻡ ﺑﻪ ﻫﺮﮐﺪﺍﻡ
  ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ‏(ﻣﺪ ﻃﻌﺎﻡ ۷۵۰ ﮔﺮﻡ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﮔﻨﺪﻡ ﯾﺎ ﺟﻮ ﻭ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺍﯾﻨﻬﺎ
  ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺪﻫﺪ ‏).
  ﺭﻭﺯﻩ ﻫﺎﯼ ﺣﺮﺍﻡ : ﺭﻭﺯﻩ ﻋﯿﺪ ﻓﻄﺮ ﻭ ﻗﺮﺑﺎﻥ ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺭﻭﺯﯼ
  ﺭﺍ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻧﻤﯽ ﺩﺍﻧﺪ ﺁﺧﺮ ﺷﻌﺒﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﯾﺎ ﺍﻭﻝ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺍﮔﺮ
  ﺑﻨﯿﺖ ﺍﻭﻝ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺭﻭﺯﻩ ﺑﮕﯿﺮﺩ ﺣﺮﺍﻡ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ .
  ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﮔﺮ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﻩ ﻧﯿﺴﺖ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ
  ﮐﺎﺭﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﻩ ﺭﺍ ﺑﺎﻃﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﯼ ﮐﻨﺪ : ﺷﺶ ﻣﻮﺭﺩ
  ﺍﺳﺖ :ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﻔﺮ ﮐﺎﺭﯼ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﻩ ﺭﺍ ﺑﺎﻃﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
  ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻩ ﻭﻟﯽ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﻇﻬﺮ ﺑﻪ ﻭﻃﻨﺶ ﺑﺮﺳﺪ – ﻣﺴﺎﻓﺮﯼ ﮐﻪ
  ﺑﻌﺪﺍﺯﻇﻬﺮ ﺑﻪ ﻭﻃﻨﺶ ﻣﯽ ﺭﺳﺪ – ﻣﺮﯾﻀﯽ ﮐﻪ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﻇﻬﺮ ﺧﻮﺏ
  ﺷﻮﺩﻭ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﻩ ﺭﺍ ﺑﺎﻃﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ –
  ﻣﺮﯾﻀﯽ ﮐﻪ ﺑﻌﺪﺍﺯﻇﻬﺮ ﺧﻮﺏ ﺷﻮﺩ – ﺯﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺭﻭﺯ ﺍﺯ ﺧﻮﻥ
  ﺣﯿﺾ ﯾﺎ ﻧﻔﺎﺱ ﭘﺎﮎ ﺷﻮﺩ -ﮐﺎﻓﺮﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﻣﺎﻩ ﺭﻣﻀﺎﻥ
  ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﺷﻮﺩ.
  ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺯﮐﺎﺕ ﻓﻄﺮﯾﻪ ﻭ ﺟﻨﺲ ﺁﻥ : ﺑﺮﺍﯼ ﻫﺮ ﻧﻔﺮ ﯾﮏ ﺻﺎﻉ
  ‏(ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﺳﻪ ﮐﯿﻠﻮ ‏) ﻭ ﮔﻨﺪﻡ –ﺟﻮ – ﺧﺮﻣﺎ -ﮐﺸﻤﺶ –ﺑﺮﻧﺞ – ﺫﺭﺕ ﻭ
  ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺍﯾﻨﻬﺎ .
  ﻓﺮﻕ ﺧﻤﺲ ﻭ ﺯﮐﺎﺕ : ﺯﮐﺎﺕ ﺟﺰﺀ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺟﺎﻣﻌﻪ
  ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭﻟﯽ ﺧﻤﺲ ﺍﺯ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﻬﺎﯾﯽ ﺍﺳﺖ
  ﮐﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺨﺎﺭﺝ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ.
  ﺧﻤﺲ : ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﻬﺎﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﺳﺖ ﺑﻤﻨﻈﻮﺭ ﺭﻓﻊ
  ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻣﺎﻟﯽ ﺍﻣﺖ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺗﻮﺯﯾﻊ ﻋﺎﺩﻻﻧﻪ ﺛﺮﻭﺕ ﻭ ﺗﻘﻮﯾﺖ
  ﺑﻨﯿﻪ ﻣﺎﻟﯽ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺭ ﻫﻔﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﻭﺍﺟﺐ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ :
  ﻣﻨﻔﻌﺖ ﮐﺴﺐ – ﻣﻌﺪﻥ ‏( ﻧﺼﺎﺏ ﺁﻥ ۱۰۵ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ﻧﻘﺮﻩ ﯾﺎ
  ۱۵ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ﻃﻼ‏) – ﮔﻨﺞ‏( ﻧﺼﺎﺏ ﺁﻥ ﻫﻤﺎﻥ ﻧﺼﺎﺏ ﻣﻌﺪﻥ
  ﺍﺳﺖ‏) – ﻣﺎﻝ ﺣﻼﻝ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺑﻪ ﺣﺮﺍﻡ ‏(ﺍﮔﺮ ﺻﺎﺣﺐ ﻣﺎﻝ ﺣﺮﺍﻡ ﻭ
  ﻣﻘﺪﺍﺭﺵ ﺭﺍ ﻧﺪﺍﻧﺪ ‏)- ﺟﻮﺍﻫﺮﯼ ﮐﻪ ﺑﻮﺍﺳﻄﻪ ﻏﻮﺍﺻﯽ ﯾﻌﻨﯽ ﻓﺮﻭ
  ﺭﻓﺘﻦ ﺩﺭ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺪﺳﺖ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ‏( ﻗﯿﻤﺖ ﺁﻥ ﺑﻪ ۱۸ ﻧﺨﻮﺩ ﻃﻼ
  ﺑﺮﺳﺪ ‏) -ﻏﻨﯿﻤﺖ ﺟﻨﮕﯽ -ﺯﻣﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﮐﺎﻓﺮ ﺫﻣﯽ ﺍﺯ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﺑﺨﺮﺩ.
  ﺧﻤﺲ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻌﻀﯽ ﻣﻮﺭﺩ ﻻﺯﻡ ﻧﯿﺴﺖ : ﺍﮔﺮ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﮐﺴﺐ ﻣﺎﻟﯽ
  ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭼﯿﺰﯼ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺑﺒﺨﺸﻨﺪ – ﻣﻬﺮﯾﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺯﻥ ﻣﯽ
  ﮔﯿﺮﺩ – ﺍﺭﺛﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻣﯽ ﺭﺳﺪ – ﻣﺎﻟﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﻓﻘﯿﺮ ﺑﺎﺑﺖ
  ﺧﻤﺲ ﻭ ﺯﮐﺎﺕ ﻭ ﺻﺪﻗﻪ ﻣﺴﺘﺤﺒﯽ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺯ ﻣﺨﺎﺭﺝ ﺳﺎﻟﺶ ﺯﯾﺎﺩ
  ﺑﯿﺎﯾﺪ – ﺍﺯ ﮐﺎﻓﺮ ﯾﺎ ﮐﺴﯿﮑﻪ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﻥ ﺧﻤﺲ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﻧﺪﺍﺭﺩ.
  ﻣﺼﺮﻑ ﺧﻤﺲ :ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻭ ﻗﺴﻤﺖ ﮐﺮﺩ : ﻧﺼﻒ ﺁﻥ ﺳﻬﻢ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﻣﺎﻥ
  ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﯾﺎ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﻩ ﺍﻭ ﺑﺪﻫﺪ ﻭ ﻧﺼﻒ
  ﺩﯾﮕﺮﮐﻪ ﺳﻬﻢ ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺍﺳﺖ ﺭﺍ ﺑﻨﺎﺑﺮ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﻭﺍﺟﺐ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ
  ﺍﺟﺎﺯﻩ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﺑﻪ ﺳﯿﺪ ﻓﻘﯿﺮ ﯾﺎ ﺳﯿﺪ ﯾﺘﯿﻢ ﯾﺎ ﺳﯿﺪﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ
  ﺳﻔﺮ ﺩﺭﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺑﺪﻫﻨﺪ.
  ﺯﮐﺎﺕ :ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻪ ﭼﯿﺰ ﻭﺍﺟﺐ ﺍﺳﺖ : ﮔﻨﺪﻡ ‏( ﻭﻗﺖ ﺑﺴﺘﻦ ﺩﺍﻧﻪ ‏) -ﺟﻮ
  ‏( ﻭﻗﺖ ﺑﺴﺘﻦ ﺩﺍﻧﻪ‏) -ﺧﺮﻣﺎ ‏(ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺯﺭﺩ ﯾﺎ ﻗﺮﻣﺰ ﺷﺪﻥ‏) -ﮐﺸﻤﺶ
  ‏(ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺑﺴﺘﻦ ﺩﺍﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﻧﮕﻮﺭ‏) – ﻃﻼ‏( ﺳﮑﻪ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ‏) – ﻧﻘﺮﻩ
  ‏( ﺳﮑﻪ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ‏) – ﺷﺘﺮ -ﮔﺎﻭ -ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ. ‏( ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﮐﻪ ﯾﺎﺯﺩﻩ
  ﻣﺎﻩ ﻣﺎﻟﮏ ﺁﻥ ﺑﺎﺷﺪ‏)
  ﺣﺪ ﻧﺼﺎﺏ ﺯﮐﺎﺕ ﻏﻼﺕ : ۸۴۷ ﮐﯿﻠﻮﮔﺮﻡ – ﺑﺎ ﺁﺏ ﺑﺎﺭﺍﻥ ﺩﻩ ﯾﮏ –
  ﺑﺎ ﺁﺏ ﺩﻟﻮ ﻭ ﻣﻮﺗﻮﺭﭘﻤﭗ ﻭ ﺁﺏ ﺩﺳﺘﯽ ﺑﯿﺴﺖ ﯾﮏ – ﺑﺎ ﻫﺮ ﺩﻭ
  ﺁﺑﯿﺎﺭﯼ ﺷﻮﺩ ﭼﻬﻞ ﺳﻪ ﺍﺳﺖ.
  ﻧﺼﺎﺏ ﻃﻼ : ﻧﺼﺎﺏ ﺍﻭﻝ ﺑﯿﺴﺖ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﺷﺮﻋﯽ ﮐﻪ ﻫﺮﻣﺜﻘﺎﻝ ۱۸
  ﻧﺨﻮﺩﺍﺳﺖ ‏(۱۵ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ‏)ﭼﻬﻞ ﯾﮏ ﺭﺍﺑﺎﯾﺪ ﺑﺪﻫﺪ – ﻧﺼﺎﺏ
  ﺩﻭﻡ ﭼﻬﺎﺭ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﺷﺮﻋﯽ ﮐﻪ ﺳﻪ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.
  ﻧﺼﺎﺏ ﻧﻘﺮﻩ : ﻧﺼﺎﺏ ﺍﻭﻝ ۱۰۵ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ﺍﺳﺘﭽﻬﻞ ﯾﮏ
  ﺁﻧﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺪﻫﺪ – ﻧﺼﺎﺏ ﺩﻭﻡ ۲۱ ﻣﺜﻘﺎﻝ ﺍﺳﺖ .
  ﻧﺼﺎﺏ ﺷﺘﺮ : ۵ ﺷﺘﺮ ‏(ﺯﮐﺎﺕ : ﯾﮏ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ ‏) – ﺩﻩ ﺷﺘﺮ ‏( ﺩﻭ
  ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ‏) ۱۵ ﺷﺘﺮ‏(ﺳﻪ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ ‏) ۲۰ ﺷﺘﺮ ‏(ﭼﻬﺎﺭ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ‏) ۲۵
  ﺷﺘﺮ‏( ۵ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ‏)۲۶ ﺷﺘﺮ ‏(ﯾﮏ ﺷﺘﺮﺩﺍﺧﻞ ﺳﺎﻝ ﺩﻭﻡ ﺷﺪﻩ ‏)
  ﺩﻭ ﺷﺮﻁ ﺯﮐﺎﺕ ﺩﺍﻣﻬﺎ : ﺣﯿﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺳﺎﻝ ﺑﯿﮑﺎﺭ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺑﮑﺎﺭ
  ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ ﺭﻫﺎ ﺑﺎﺷﻨﺪ –ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺳﺎﻝ ﺍﺯ ﻋﻠﻒ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺑﭽﺮﺩ
  ﻭ ﺩﺭ ﻣﻠﮏ ﻣﺎﻟﮏ ﺑﺎﺷﺪ.
  ﻧﺼﺎﺏ ﮔﺎﻭ : ﻧﺼﺎﺏ ﺍﻭﻝ ﺳﯽ ﺗﺎﺳﺖ ﻭ ﺯﮐﺎﺕ ﺁﻥ ﮔﻮﺳﺎﻟﻪ ﺍﯼ
  ﮐﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﺳﺎﻝ ﺩﻭﻡ ﺷﺪﻩ – ﻧﺼﺎﺏ ﺩﻭﻡ ﭼﻬﻞ ﺗﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺯﮐﺎﺗﺶ
  ﯾﮏ ﮔﻮﺳﺎﻟﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﺳﺎﻝ ﺳﻮﻡ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
  ﻧﺼﺎﺏ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ : ﭼﻬﻞ ﺗﺎ ﯾﮏ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ – ۱۲۱ ﺗﺎ ﻭ ﺩﻭ
  ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ – ۲۰۱ ﺗﺎ ﻭ ﺳﻪ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ – ۳۰۱ ﺗﺎ ﻭ ﭼﻬﺎﺭ
  ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ – ۴۰۰ ﺗﺎ ﻭ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﮐﻪ ﻫﺮ ﺻﺪﺗﺎ ﯾﮏ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ .
  ﻣﺼﺮﻑ ﺯﮐﺎﺕ : ﺩﺭ ﻫﺸﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﻤﺼﺮﻑ ﺭﺳﺎﻧﺪ :
  ﻓﻘﯿﺮ ﻭ ﺁﻥ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻣﺨﺎﺭﺝ ﺳﺎﻝ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺍﺵ ﺭﺍ ﻧﺪﺍﺭﺩ-
  ﻣﺴﮑﯿﻦ ﻭ ﺁﻥ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻓﻘﯿﺮ ﺳﺨﺖ ﺗﺮ ﻣﯽ ﮔﺬﺭﺍﻧﺪ -ﻧﺎﯾﺐ
  ﺍﻣﺎﻡ ﮐﻪ ﻣﺎﻣﻮﺭ ﺍﺳﺖ ﺯﮐﺎﺕ ﺭﺍ ﺟﻤﻊ ﮐﻨﺪ – ﮐﺎﻓﺮﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﺑﻪ
  ﺁﻧﻬﺎ ﺯﮐﺎﺕ ﺑﺮﺳﺪ ﺑﻪ ﺩﯾﻦ ﺍﺳﻼﻡ ﺭﻭﯼ ﻣﯽ ﺁﻭﺭﻧﺪ ﯾﺎ ﺩﺭ ﺟﻨﮓ ﺑﻪ
  ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﮐﻤﮏ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ – ﺧﺮﯾﺪﺍﺭﯼ ﺑﻨﺪﻩ ﻫﺎ ﻭ ﺁﺯﺍﺩ ﮐﺮﺩﻥ
  ﺁﻧﻬﺎ -ﺑﺪﻫﮑﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻗﺮﺽ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺪﻫﺪ – ﻓﯽ ﺳﺒﯿﻞ
  ﺍﻟﻠﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﻣﻨﻔﻌﺖ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺩﺍﺭﺩ – ﺍﺑﻦ ﺍﻟﺴﺒﯿﻞ ﯾﻌﻨﯽ
  ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
  ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ : ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻗﻮﺍﺋﺪ ﻭ ﻣﻘﺮﺭﺍﺕ ﮐﻠﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ
  ﺷﮑﻞ ﺣﮑﻮﻣﺖ ، ﺍﺻﻮﻝ ﺑﻨﯿﺎﺩﯾﻦ ﺁﻥ،ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻋﺎﻟﯽ ﻗﻮﺍﯼ ﺣﺎﮐﻢ
  ﺑﺮ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﻭ ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻭ ﺍﻗﺘﺪﺍﺭﺍﺕ ﺁﻧﻬﺎ ﻭ
  ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺣﻘﻮﻕ ﻭ ﺁﺯﺍﺩﯼ ﻫﺎﯼ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺣﮑﻮﻣﺖ
  ﻣﺸﺨﺺ ﻣﯽ ﻧﻤﺎﯾﺪ .
  ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ : ﮐﻠﯽ ﺑﻮﺩﻥ ﻣﻘﺮﺭﺍﺕ – ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺷﮑﻞ
  ﺣﮑﻮﻣﺖ ‏( ﻣﺜﻼ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ‏)- ﺑﻨﯿﺎﻥ ﺍﺻﻮﻝ ﺑﻨﯿﺎﺩﯾﻦ ﻧﻈﺎﻡ
  ‏( ﺧﺪﺍﯼ ﯾﮑﺘﺎ ‏) -ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﻋﺎﻟﯽ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻗﻮﺍﯼ ﺣﺎﮐﻢ ﺑﺮ ﮐﺸﻮﺭ‏( ﻗﻮﻩ
  ﻣﻘﻨﻨﻪ – ﻣﺠﺮﯾﻪ – ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ‏)- ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺣﻘﻮﻕ ﻭ ﺁﺯﺍﺩﯾﻬﺎﯼ ﺍﻓﺮﺍﺩ
  ‏( ﺁﺯﺍﺩﯼ ﺗﻮﺍﻡ ﺑﺎ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺧﺪﺍ – ﻣﺴﺎﻭﯼ ﺣﻘﻮﻕ ﻣﻠﺖ
  ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻭ ﺣﻤﺎﯾﺖ ﯾﮑﺴﺎﻥ ﻗﺎﻧﻮﻥ ‏)
  ﺭﻭﺷﻬﺎﯼ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﻫﺒﺮ : ﺍﺣﺮﺍﺯ ﺻﻼﺣﯿﺖ ﻭ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺭﻫﺒﺮ ﺑﻄﻮﺭ
  ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺩﻡ ‏(ﮐﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺧﻤﯿﻨﯽ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﺷﺪ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾﺮ
  ﻧﯿﺴﺖ ‏) – ﺍﺣﺮﺍﺯ ﻭ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺭﻫﺒﺮ ﺗﻮﺳﻂ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ ﺭﻫﺒﺮﯼ ‏( ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ
  ﻫﻤﻪ ﻓﻘﻬﺎﯼ ﻭﺍﺟﺪ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻭ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺍﻋﻠﻢ
  ﺗﺮﯾﻦ ﺑﻪ ﺍﺣﮑﺎﻡ ﻭ ﻣﻮﺿﻮﻋﺎﺕ ﻓﻘﻬﯽ ﻭ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭ
  ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻭ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻣﻘﺒﻮﻟﯿﺖ ﻋﺎﻣﻪ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺩﻫﻨﺪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ
  ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ‏)
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺭﻫﺒﺮﯼ : ﺻﻼﺣﯿﺖ ﻋﻠﻤﯽ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻓﺘﺎﺀ ﺩﺭ ﺍﺑﻮﺍﺏ
  ﻣﺨﺘﻠﻔﻪ ﻓﻘﻪ‏(ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺝ ﺍﺣﮑﺎﻡ ﺍﺳﻼﻡ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻓﻘﻬﯽ ‏)-
  ﻋﺪﺍﻟﺖ ﻭ ﺗﻘﻮﺍﯼ ﻻﺯﻡ ‏(ﺑﺎﯾﺪ ﻋﺎﺩﻝ ﺑﺎﺷﺪ ﺗﺎ ﻇﻠﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻏﯿﺮ ﺁﻥ
  ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺩﻫﺪ، ﺑﺎ ﺗﻘﻮﺍ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻌﺎﺻﯽ ﺑﻮﯾﮋﻩ ﮔﻨﺎﻫﺎﻥ
  ﮐﺒﯿﺮﻩ ﺑﭙﺮﻫﯿﺰﺩ‏) – ﺑﯿﻨﺶ ﺻﺤﯿﺢ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ‏(ﺍﺷﺮﺍﻓﯿﺖ
  ﻭ ﺁﮔﺎﻫﯽ ﮐﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻭ ﺍﻭﺿﺎﻉ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻭ ﺩﺭﮎ ﻣﻌﻀﻼﺕ ﻭ
  ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻭ ﻫﺪﺍﯾﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﺯ ﺑﺤﺮﺍﻧﻬﺎ ‏) -ﺗﺪﺑﯿﺮ
  ‏(ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻞ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻭ ﻣﺸﮑﻼﺕ‏) – ﺷﺠﺎﻋﺖ‏( ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ
  ﺗﻬﺪﯾﺪﺍﺕ ﻭ ﻗﺪﺭﺕ ﻧﻤﺎﯾﯽ ﻫﺎﯼ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ‏) – ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ‏( ﻋﻠﻢ ﺍﺩﺍﺭﻩ
  ﺍﻣﻮﺭ ﻭ ﻗﺪﺭﺕ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ‏) -ﻗﺪﺭﺕ ﮐﺎﻓﯽ ﺑﺮﺍﯼ
  ﺭﻫﺒﺮﯼ ‏(ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ ﺍﺳﺖ‏).
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻭ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭﺍﺕ ﺭﻫﺒﺮ : ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎﯼ ﮐﻠﯽ ﻧﻈﺎﻡ
  ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﺑﺎ ﻣﺠﻤﻊ ﺗﺸﺨﯿﺺ
  ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ – ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺣﺴﻦ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎﯼ ﮐﻠﯽ
  ﻧﻈﺎﻡ –ﻓﺮﻣﺎﻥ ﻫﻤﻪ ﭘﺮﺳﯽ – ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﮐﻞ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﻣﺴﻠﺢ –
  ﺍﻋﻼﻥ ﺟﻨﮓ ﻭ ﺻﻠﺢ ﻭ ﺑﺴﯿﺞ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎ – ﺣﻞ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﻭ ﺗﻨﻈﯿﻢ
  ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻗﻮﺍﯼ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ – ﺣﻞ ﻣﻌﻀﻼﺕ ﻧﻈﺎﻡ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﻋﺎﺩﯼ
  ﻗﺎﺑﻞ ﺣﻞ ﻧﯿﺴﺖ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﻣﺠﻤﻊ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ –
  ﺍﻣﻀﺎﺀ ﺣﮑﻢ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﺮﺩﻡ – ﻋﺰﻝ
  ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺑﺎ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﮐﺸﻮﺭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺣﮑﻢ
  ﺩﯾﻮﺍﻥ ﻋﺎﻟﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﺗﺨﻠﻒ ﻭﯼ ﺍﺯ ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﯾﺎ ﺭﺍﯼ
  ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺑﺮ ﻋﺪﻡ ﮐﻔﺎﯾﺖ ﻭﯼ – ﻋﻔﻮ ﯾﺎ ﺗﺨﻔﯿﻒ
  ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﻣﺤﮑﻮﻣﯿﻦ ﺩﺭ ﺣﺪﻭﺩ ﻣﻮﺍﺯﯾﻦ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ
  ﺭﺋﯿﺲ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ – ﻧﺼﺐ ﻭ ﻋﺰﻝ ﻭ ﻗﺒﻮﻝ ﺍﺳﺘﯿﻔﺎﯼ : ﻓﻘﻬﺎﯼ
  ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ، ﻋﺎﻟﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻣﻘﺎﻡ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ‏(ﺭﺋﯿﺲ ﻗﻮﻩ
  ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ‏) ، ﺭﺋﯿﺲ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺻﺪﺍ ﻭ ﺳﯿﻤﺎﯼ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ
  ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺭﺋﯿﺲ ﺳﺘﺎﺩ ﻣﺸﺘﺮﮎ – ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﮐﻞ ﺳﭙﺎﻩ ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﺍﻥ
  ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﺎﻥ ﻋﺎﻟﯽ ﻧﯿﺮﻭﯼ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﻭ
  ﺍﻧﺘﻈﺎﻣﯽ‏( ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﻭ ﻫﻮﺍﯾﯽ ﻭ ﺩﺭﯾﺎﯾﯽ ﺍﺭﺗﺶ ﻭ ﺳﭙﺎﻩ ،
  ﺟﺎﻧﺸﯿﻦ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﺳﭙﺎﻩ ، ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﮐﻞ ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺍﻧﺘﻈﺎﻣﯽ ‏).
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺑﺮﮐﻨﺎﺭﯼ ﺭﻫﺒﺮ : ﻧﺎﺗﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺧﻮﺩ –
  ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻭ ﺧﺼﻮﺻﯿﺎﺕ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺩﻫﺪ –
  ﻣﻌﻠﻮﻡ ﺷﻮﺩ ﺍﺯ ﻗﺒﻞ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﺧﺼﻮﺻﯿﺎﺕ ﺭﺍ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ .
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﺩﻭﻟﺖ : ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﺬﻫﺐ ﺭﺳﻤﯽ ﮐﺸﻮﺭ –
  ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﻧﻈﺎﻡ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ
  ﺍﺳﺎﺳﯽ – ﻭﻗﻒ ﺧﻮﺩ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﺪﻣﺖ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺍﻋﺘﻼﯼ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ
  ﺗﺮﻭﯾﺞ ﺩﯾﻦ ﻭ ﺍﺧﻼﻕ – ﭘﺸﺘﯿﺒﺎﻧﯽ ﺍﺯ ﺣﻖ ﻭ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﻋﺪﺍﻟﺖ –
  ﺣﺮﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﻣﺮﺯﻫﺎ ﻭ ﺗﻤﺎﻣﯿﺖ ﺍﺭﺿﯽ – ﺍﺳﺘﻌﺎﻧﺖ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﺩﺭ
  ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻭﻇﺎﯾﻒ – ﭘﯿﺮﻭﯼ ﺍﺯ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ ﺍﺋﻤﻪ ﺍﻃﻬﺎﺭ ﺩﺭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ
  ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻧﺖ – ﭘﺎﺳﺨﮕﻮ ﺑﻮﺩﻥ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻣﻠﺖ ﻭ ﺭﻫﺒﺮ ﻭ ﻣﺠﻠﺲ –
  ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﺭﺑﺎ ﺧﻮﺍﺭﯼ ﻭ ﺭﺷﻮﻩ ﻭ ﺍﺧﺘﻼﺱ – ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ
  ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ – ﻓﺮﺍﻫﻢ ﮐﺮﺩﻥ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﻭ
  ﮐﺎﺭ –
  ﺧﺼﻮﺻﯿﺎﺕ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ : ‏( ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۴ ﺳﺎﻝ
  ﻭ ﺣﻖ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﯾﮑﺒﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺩﻭﻣﯿﻦ ﻣﻘﺎﻡ ﻋﺎﻟﯽ
  ﮐﺸﻮﺭ ‏) ﺭﺟﺎﻝ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﻭ ﺳﯿﺎﺳﯽ – ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺍﻻﺻﻞ – ﺩﺍﺭﺍﯼ
  ﺗﺎﺑﻌﯿﺖ ﺍﯾﺮﺍﻥ- ﻣﺪﯾﺮ ﻭ ﻣﺪﺑﺮ – ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺣﺴﻦ ﺳﺎﺑﻘﻪ – ﺍﻣﺎﻧﺖ ﻭ
  ﺗﻘﻮﯼ – ﻣﻮﻣﻦ – ﻣﻌﺘﻘﺪ ﺑﻪ ﻣﺒﺎﻧﯽ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ –
  ﻣﻌﺘﻘﺪ ﺑﻪ ﻣﺬﻫﺐ ﺭﺳﻤﯽ ﮐﺸﻮﺭ
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻭ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭﺍﺕ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ : ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﻗﺎﻧﻮﻥ
  ﺍﺳﺎﺳﯽ – ﺭﯾﺎﺳﺖ ﻫﯿﺎﺕ ﻭﺯﯾﺮﺍﻥ – ﻧﺼﺐ ﻭ ﻋﺰﻝ ﻭﺯﯾﺮﺍﻥ –
  ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﻭﺯﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻣﺠﻠﺲ – ﺍﻣﻀﺎﺀ
  ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩﻫﺎﯼ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ – ﺍﻋﺰﺍﻡ ﺳﻔﯿﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺧﺎﺭﺝ ﻭ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ
  ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺳﻔﺮﺍﯼ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ – ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﻋﺎﻟﯽ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽ – ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ –
  ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺑﺎﺯﻧﮕﺮﯼ ﺩﺭ ﻗﺎﻧﻮﻥ
  ﺍﺳﺎﺳﯽ – ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﻣﻮﻗﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﺑﺪﻭﻥ
  ﻭﺯﯾﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺪﺕ ﺳﻪ ﻣﺎﻩ – ﺍﻣﻀﺎﺀ ﻣﺼﻮﺑﺎﺕ ﻣﺠﻠﺲ – ﺍﻋﻄﺎﯼ
  ﻧﺸﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺩﻭﻟﺘﯽ – ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﻫﻤﻪ ﭘﺮﺳﯽ – ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺗﻮﻗﻒ
  ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ – ﺩﺭﺧﻮﺍﺳﺖ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺟﻠﺴﻪ ﻏﯿﺮ ﻋﻠﻨﯽ ﻣﺠﻠﺲ
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﺍﺻﻠﯽ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﺎﻥ : ‏( ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۴ ﺳﺎﻝ ﻭ
  ﺑﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۲۹۰ ﻧﻔﺮ‏) ﻗﺎﻧﻮﻧﮕﺬﺍﺭﯼ ‏(ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﻭ ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ
  ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ، ﻗﻮﺍﻧﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﺟﻨﺒﻪ ﺗﺼﻮﯾﺒﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ : ﻗﺎﻧﻮﻥ
  ﺑﻮﺩﺟﻪ،ﻋﻬﺪﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎ ﻭ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩﻫﺎﯼ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ ،ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺧﻄﻮﻁ
  ﻣﺮﺯﯼ،ﺣﺎﻟﺖ ﻓﻮﻕ ﺍﻟﻌﺎﺩﻩ ﻭ ﻣﺤﺪﻭﺩﯾﺖ ﻫﺎﯼ ﺿﺮﻭﺭﯼ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺍﺿﻄﺮﺍﺭﯼ ﻧﻈﯿﺮ ﺟﻨﮓ ،ﺍﺧﺬ ﻭﺍﻡ ﻭ ﮐﻤﮏ ﻫﺎﯼ
  ﻣﺎﻟﯽ ،ﺍﺳﺘﺨﺪﺍﻡ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻥ ﺧﺎﺭﺟﯽ ،ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺑﻨﺎﻫﺎ ﻭ ﺍﻣﻮﺍﻝ
  ﺩﻭﻟﺘﯽ ،ﺻﻠﺢ ﺩﻋﺎﻭﯼ ﻭ ﻭ ﯾﺎ ﺍﺭﺟﺎﻉ ﺑﻪ ﺩﻋﺎﻭﯼ ﻣﺎﻟﯽ ﺩﻭﻟﺖ ﺑﻪ
  ﺩﺍﻭﺭﯼ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﮐﻪ ﻃﺮﻑ ﺩﻋﻮﺍ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺑﺎﺷﺪ، ﻗﺮﺽ ﯾﺎ
  ﺍﺳﺘﻘﺮﺍﺽ ﯾﺎ ﮐﻤﮏ ﺑﻼﻋﻮﺽ،ﻓﺮﻭﺵ ﯾﺎ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺑﻪ ﻏﯿﺮ ﻧﻔﺎﯾﺴﯽ ﮐﻪ
  ﻣﻨﺤﺼﺮ ﻧﺒﺎﺷﻨﺪ ‏) – ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻋﺎﺩﯼ – ﻧﻈﺎﺭﺕ ﻣﺠﻠﺲ
  ‏( ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺩﻭﻟﺖ ﺑﺎ ﺭﺍﯼ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﺑﻪ ﻭﺯﺭﺍﺀ ،ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ
  ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﺩﻭﻟﺖ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﺗﺬﮐﺮ ﻭ ﺳﻮﺍﻝ ﻭ ﺍﺳﺘﯿﻀﺎﺡ ،ﺭﺳﯿﺪﮔﯽ
  ﺑﻪ ﺷﮑﺎﯾﺎﺕ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺯ ﻃﺮﺯ ﮐﺎﺭ ﻗﻮﺍﯼ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ ،ﺣﻖ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻭ
  ﺗﻔﺤﺺ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻣﻮﺭ ﮐﺸﻮﺭ‏).
  ﺯﻣﺎﻥ ﺗﻌﻮﯾﻖ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﻣﺠﻠﺲ : ﺑﺮﻭﺯ ﺟﻨﮓ ﻭ ﺍﺷﻐﺎﻝ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ
  ﮐﺸﻮﺭ – ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ – ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺳﻪ ﭼﻬﺎﺭﻡ
  ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﺎﻥ – ﺗﺎﯾﯿﺪ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ
  ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ :ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺍﺣﮑﺎﻡ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ
  ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻋﺪﻡ ﻣﻐﺎﯾﺮﺕ ﻣﺼﻮﺑﺎﺕ ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺷﻮﺭﺍﯾﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ‏( ﺷﺶ ﻧﻔﺮ
  ﺗﻮﺳﻂ ﺭﻫﺒﺮ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﻭ ﺷﺶ ﻧﻔﺮ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺠﻠﺲ
  ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺑﺎ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﺷﺶ ﺳﺎﻝ ‏)
  ﺑﺎ ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﻧﻔﺮ ﮐﻪ ، ﺷﺶ ﻧﻔﺮ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺯ ﻓﻘﻬﺎﯼ ﻋﺎﺩﻝ ﻭ ﺁﮔﺎﻩ ﺑﻪ
  ﻣﻘﺘﻀﯿﺎﺕ ﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺭﻭﺯ ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺭﻫﺒﺮ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ
  ﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺷﺶ ﻧﻔﺮ ﺩﯾﮕﺮ ﺣﻘﻮﻗﺪﺍﻥ ﺩﺭ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺣﻘﻮﻗﯽ
  ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻥ ﺣﻘﻮﻗﺪﺍﻧﺎﻥ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻭﺳﯿﻠﻪ ﺭﺋﯿﺲ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ
  ﺑﻪ ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺭﺍﯼ
  ﻣﺠﻠﺲ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ.
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ : ﺗﺸﺨﯿﺺ ﻋﺪﻡ ﻣﻐﺎﯾﺮﺕ ﻣﺼﻮﺑﺎﺕ
  ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﻭ ﻣﻘﺮﺭﺍﺕ ﻣﻮﺿﻮﻋﻪ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺎ
  ﺍﺣﮑﺎﻡ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺑﺎ ﺍﮐﺜﺮﯾﺖ ﻓﻘﻬﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﻭ ﺗﺸﺨﯿﺺ
  ﻋﺪﻡ ﺗﻌﺎﺭﺽ ﻭ ﺗﻄﺒﯿﻖ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺑﺮ ﻋﻬﺪﻩ ﻫﻤﻪ
  ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﺍﺳﺖ – ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ‏( ﻣﺠﻠﺲ
  ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ ﺭﻫﺒﺮﯼ ، ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ، ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍﯼ
  ﺍﺳﻼﻣﯽ ‏) – ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﻫﻤﻪ ﭘﺮﺳﯽ – ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻗﺎﻧﻮﻥ
  ﺍﺳﺎﺳﯽ .
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ : ‏( ﺗﻮﺳﻂ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﯾﮏ ﻣﺠﺘﻬﺪ ﻋﺎﺩﻝ ﻭ ﺁﮔﺎﻩ
  ﺑﻪ ﺍﻣﻮﺭ ﻗﻀﺎﯾﯽ ﻭ ﻣﺪﯾﺮ ﻭ ﻣﺪﺑﺮ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۵ ﺳﺎﻝ ﻭ ﻋﺎﻟﯽ ﺗﺮﯾﻦ
  ﻣﻘﺎﻡ ﻗﻀﺎﯾﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ‏) ﺭﺳﯿﺪﮔﯽ ﻭ ﺻﺪﻭﺭ ﺣﮑﻢ ﺩﺭ
  ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻈﻠﻤﺎﺕ ،ﺗﻌﺪﯾﺎﺕ ،ﺷﮑﺎﯾﺎﺕ،ﺣﻞ ﻭ ﻓﺼﻞ ﺩﻋﺎﻭﯼ ﻭ ﺭﻓﻊ
  ﺧﺼﻮﻣﺎﺕ ﻭ ﺍﺧﺬ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﻭ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻻﺯﻡ ﺩﺭ ﺁﻥ ﻗﺴﻤﺖ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺭ
  ﺣﺴﺒﯿﻪ ﮐﻪ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﻌﯿﻦ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ – ﺍﺣﯿﺎﯼ ﺣﻘﻮﻕ ﻋﺎﻣﻪ ﻭ
  ﮔﺴﺘﺮﺵ ﻋﺪﻝ ﻭ ﺁﺯﺍﺩﯾﻬﺎﯼ ﻣﺸﺮﻭﻉ – ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺣﺴﻦ ﺍﺟﺮﺍﯼ
  ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ – ﮐﺸﻒ ﺟﺮﻡ ،ﺗﻌﻘﯿﺐ ﻭ ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﻭ ﺗﻌﺰﯾﺮ ﻣﺠﺮﻣﯿﻦ ﻭ
  ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺣﺪﻭﺩ ﻭ ﻣﻘﺮﺭﺍﺕ ﻣﺪﻭﻥ ﺟﺰﺍﯾﯽ ﺍﺳﻼﻡ – ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻣﻨﺎﺳﺐ
  ﺑﺮﺍﯼ ﭘﯿﺸﮕﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﻭﻗﻮﻉ ﺟﺮﻡ ﻭ ﺍﺻﻼﺡ ﻣﺠﺮﻣﯿﻦ
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﺭﺋﯿﺲ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ : ﺍﺩﺍﺭﻩ ﺍﻣﻮﺭ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ – ﺍﯾﺠﺎﺩ
  ﺗﺸﮑﯿﻼﺕ ﻻﺯﻡ ﺩﺭ ﺩﺍﺩﮔﺴﺘﺮﯼ – ﺗﻬﯿﻪ ﻟﻮﺍﯾﺢ ﻗﻀﺎﯾﯽ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ
  ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ – ﺍﺳﺘﺨﺪﺍﻡ ﻗﻀﺎﺕ ﻋﺎﺩﻝ ﻭ ﺷﺎﯾﺴﺘﻪ ﻭ ﻋﺰﻝ ﻭ
  ﻧﺼﺐ ﺁﻧﻬﺎ – ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﻋﻔﻮ ﻭ ﯾﺎ ﺗﺨﻔﯿﻒ ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﻣﺠﺮﻣﺎﻥ –
  ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺷﺨﺼﯽ ﺟﻬﺖ ﺗﺼﺪﯼ ﻣﻘﺎﻡ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺩﺍﺩﮔﺴﺘﺮﯼ –
  ﺭﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺩﺍﺭﺍﯾﯽ ﻫﺎﯼ ﻣﻘﺎﻣﺎﺕ ﺳﯿﺎﺳﯽ – ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﻩ
  ﺩﺭ ﺻﺪﺍ ﻭ ﺳﯿﻤﺎ – ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺣﻘﻮﻗﺪﺍﻥ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ

  پاسخ دادن

 6. سحر

  ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺍﯾﻨﺎ ﺳﻮﺍﻻﺗﯽ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﻣﻦ ﻗﺒﻼ ﺍﺯ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﯾﺖ
  ﺟﻤﻊ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ‏[ ﺩﺍﺭﺍﯾﯽ ﻭ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﯼ ‏] …ﺍﯾﻨﺎ
  ﻧﻘﻞ ﻗﻮﻟﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﻫﺸﺘﻢ
  ﺑﺠﻪ ﻫﺎ ﻣﻦ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺱ ﺍﻣﻮﺭ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﺷﻬﺮ ﺗﻬﺮﺍﻥ ۴ ﺷﻨﺒﻪ ﺭﻓﺘﻢ
  ﮔﺰﯾﻨﺶ
  ﺳﻮﺍﻻﺕ : ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﭘﺮﺳﯿﺪ، ﻣﻌﯿﺎﺭﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﺎﻧﺘﻮ،
  ﺭﻫﺒﺮ ﮐﯿﻪ ، ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ ﮐﺎﺭﺵ ﭼﯿﻪ، ﺳﺮﺍﻥ ﺳﻪ ﻗﻮﻩ ﭼﻪ ﺟﻮﺭ
  ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯿﺸﻦ، ﻓﺮﻕ ﻧﻤﺎﺯ ﺁﯾﺎﺕ ﺑﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﺻﺒﺢ ، ﭼﺮﺍ ﻗﺮﺁﻥ ﻣﯽ
  ﺯﺍﺭﯾﻢ ﺭﻭ ﺳﺮﻣﻮﻥ، ﻭ ..……
  ۱٫ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺍﺳﺘﺎﻧﻪ ﻣﺎ ﺷﺮﻭﻉ ﺷﺪﻩ، ﻓﻌﻼ ﻓﻘﻂ ﺍﺯ ﺍﺻﻠﯿﺎ ﺩﺍﺭﻥ
  ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﻣﯿﮕﯿﺮﻥ، ﺍﺯ ﺫﺧﯿﺮﻫﻬﺎ ﻣﯿﺨﻮﺍﻥ ﺑﮕﯿﺮﻥ ﯾﺎ ﻧﻪ ﻣﻦ ﺩﯾﮕﻪ ﺧﺒﺮ
  ﻧﺪﺍﺭﻡ
  ﻭﻗﺘﯽ ﻣﯿﺮﯼ ﺩﺍﺧﻞ ﯾﻪ ﺍﻗﺎﯾﯽ ﺑﺮﮒ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺩﺳﺘﺸﻪ ﮐﻪ ۵
  ﺻﻔﺤﺴﺖ، ﺗﻮ ﺑﺮﮒ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﻫﻤﻪ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻭ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﮔﺮ
  ﻓﻘﻂ ﻣﯿﭙﺮﺳﻪ ﻭ ﺟﻮﺍﺑﺘﻮﻧﻮ ﻋﯿﻨﺎ ﺍﻭﻥ ﺗﻮ ﻣﯿﻨﻮﯾﺴﻪ، ﺍﻭﻝ ﺍﺯ ﺧﻮﺩﺗﻮ
  ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﺕ ﺳﻮﺍﻝ ﻣﯿﺸﻪ ﺑﻌﺪ ﺧﺪﻣﺘﻮ ﻭ ﺗﻮﻟﺪﻭ ﺍﯾﻨﺠﻮﺭ ﭼﯿﺰﺍ
  ﭼﻨﺪ ﺗﺎ ﺳﻮﺍﻝ ﺍﺣﮑﺎﻡ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻤﺎﺯﻭ ﺭﻭﺯﻩ ﻭ ﺑﻘﯿﻪ ﻣﺴﺎﯾﻞ
  ﭼﻨﺪ ﺗﺎ ﺳﻮﺍﻟﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻗﺎﻧﻮﻧﻪ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﻭ ﻭﻇﺎﯾﻔﻪ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﺎ ﻣﺜﻼ
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﯾﯿﻪ ﭼﯿﻪ،
  ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻤﺎﺯ ﺧﻮﻧﺪﻧﺘﻮ ﻭ ﺭﻭﺯﻩ ﮔﺰﻓﺘﻨﺘﻮ ﺷﺮﮐﺖ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﻭ
  ﺭﺍﻫﭙﯿﻤﺎﯾﯽ ﻫﻢ ﺳﻮﺍﻝ ﻣﯿﺸﻪ
  ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻟﺒﺎﺱ ﭘﻮﺷﯿﺪﻧﻮ ﻭﺿﻊ ﻇﺎﻫﺮﯼ ﻫﻢ ﺳﻮﺍﻝ ﻣﯿﺸﻪ
  ﺑﻌﺪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺷﺮﮐﺖ ﺩﺭ ﻣﺮﺍﺳﻤﻪ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﻭ ﺍﺩﻋﯿﻪ ﻣﯿﭙﺮﺳﻦ
  ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻭﻻﯾﺖ ﻓﻘﯿﻪ ﻭ ﻧﻘﺸﻮ ﻭ ﻭﻇﺎﯾﻔﺶ ﻫﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ
  ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﻦ
  ۱ ﺳﻮﺍﻟﻢ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺗﻮﻟﺪ ﻭ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻫﺎ ﻭ ﻣﺤﻞ ﺩﻓﻨﺸﻮﻥ
  ﻭ ۱ ﺳﻮﺍﻟﻢ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻭﻗﺎﯾﻊ ﺑﻪ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻫﺠﺮﯼ ﺷﻤﺴﯽ ﺳﻮﺍﻝ ﻣﯿﺸﻪ؛
  ﻣﺜﻼ ﻫﻔﺘﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﭼﻪ ﺗﺎﺭﯾﺨﯿﻪ ﯾﺎ ﺭﻭﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺟﻮ ﮐﯽ ﻫﺴﺖ
  ﺩﺭ ﮐﻞ ﺣﺪﻭﺩ ۴۵ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﻃﻮﻝ ﻣﯿﮑﺸﻪ
  ۱ – ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺷﺨﺼﯽ ﺧﻮﺩﺗﻮﻥ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ
  ۲ – ﺍﻋﯿﺎﺩ ﺷﻌﺒﺎﻧﯿﻪ ﺭﻭ ﺣﻔﻆ ﮐﻨﯿﺪ
  ۳ – ﮐﺘﺎﺑﻬﺎﯼ ﻣﻬﻢ ﻣﺜﻞ ﺻﺤﯿﻔﻪ ﺳﺠﺎﺩﯾﻪ، ﻧﻬﺞ ﺍﻟﺒﻼﻏﻪ ﻭ… ﺭﻭ
  ﺑﺪﻭﻧﯿﺪ ﺍﺯ ﮐﯿﻪ ﻭ ﻣﻮﺿﻮﻋﺶ
  ۴ – ﻧﻬﺎﺩﻫﺎﯼ ﺍﺻﻠﯽ ﻣﺜﻞ ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ﻭ ﺷﻮﺭﺍﯼ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﻭ …
  ﮐﺎﺭﮐﺮﺩ ﻭ ﺭﻭﺳﺎﺷﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﺪﻭﻧﯿﺪ.
  ۵ – ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ ‏( ﯾﻮﻣﯿﻪ، ﻣﯿﺖ ﻭ (… ﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﻃﺮﯾﻘﻪ
  ﺧﻮﻧﺪﻧﺶ ﻭ ﻣﻌﺎﻧﯽ ﺫﮐﺮﻫﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯ ﻣﺜﻞ ﺳﻼﻡ ﻭ ﺗﺸﻬﺪ
  ۶ – ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﺭﻭ ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰﺵ ﺭﻭ ﺑﺪﻭﻧﯿﺪ ﺳﻌﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﺑﺮﯾﺪ ﭼﻮﻥ
  ﺑﻌﻀﯽ ﺳﻮﺍﻻﺗﺶ ﺭﻭ ﻓﻘﻂ ﺑﺎ ﺭﻓﺘﻦ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﯿﺪ ﺟﻮﺍﺏ ﺑﺪﯾﺪ ﻭﮔﺮﻧﻪ
  ﺩﺭﻭﻏﺘﻮﻥ ﻣﻌﻠﻮﻡ ﻣﯿﺸﻪ
  ۷ – ﻣﻨﺎﺳﺒﺘﻬﺎ ﻣﺜﻞ ﺭﻭﺯ ﻣﺒﻌﺚ، ﻟﯿﻠﺘﻪ ﺍﻟﻤﺒﯿﺖ، ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻣﺒﺪﺍ
  ﺍﺳﻼﻡ ‏( ﺗﻘﻮﯾﻢ ﺭﻭ ﯾﻪ ﻧﮕﺎﻩ ﺑﻨﺪﺍﺯﯾﺪ ‏)
  ۸ – ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻏﺴﻞ ﻫﺎ ﻭ ﻧﺤﻮﻩ ﮔﺮﻓﺘﻨﺸﻮﻥ
  ۹ – ﭼﮕﻮﻧﮕﯽ ﭘﯿﻮﺳﺘﻦ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ‏( ﻣﻬﻢ ‏)
  ۱۰ – ﺭﺍﻫﭙﯿﻤﺎﯾﯽ ﻫﺎ، ﻣﺴﯿﺮﺵ، ﺷﻌﺎﺭﺍﺵ، ﺳﺨﻨﺮﺍﻧﺶ ‏( ﺩﺭﻭﻍ
  ﺑﮕﯿﺪ ﮔﻨﺪﺵ ﺩﺭﻣﯿﺎﺩ ‏)
  ۱۱ – ﻓﺮﻕ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﻭ ﻭﻟﯽ ﻓﻘﯿﻪ
  ۱۲ – ﻭﯾﮋﮔﯽ ﻫﺎﯼ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ
  ۱۳ – ﭼﺮﺍ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻧﮑﺮﺩﯼ؟
  ۱۴ – ﺣﮑﻢ ﺗﯿﻎ، ﺗﻮ ﺑﺎ ﭼﯽ ﻣﯿﺰﻧﯽ؟
  ۱۵ – ﻣﻮﻗﻊ ﺧﻮﻧﺪﻥ ﺩﻋﺎ ‏( ﻧﺪﺑﻪ، ﺗﻮﺳﻞ ﻭ (… ﺭﻭ ﺑﺪﻭﻧﯿﺪ + ﺩﻟﯿﻞ
  ﺧﻮﻧﺪﻧﺶ + ﯾﺎﺩﮔﯿﺮﯼ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻓﺮﺍﺯﻫﺎﺵ
  ﺍﻭﻝ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ؟
  ﺳﻮﺍﻻﺗﯽ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻣﻘﺎﻃﻊ ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ ﻭ ﺷﻐﻞ؟
  ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺁﺏ ﻣﻄﻠﻖ؟
  ﻧﺠﺎﺳﺎﺕ؟
  ﺭﺍﻩ ﻫﺎﯼ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ؟
  ﻓﺮﻭﻉ ﺩﯾﻦ؟
  ﺁﺛﺎﺭ ﻧﻤﺎﺯ ؟
  ﻋﺪﻝ ﺍﻟﻬﯽ؟
  ﺟﻬﺎﺩ ﺍﮐﺒﺮ؟
  ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮﺍﻥ؟
  ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺑﺮﭘﺎﯾﯽ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺍﺳﻼﻣﯽ؟
  ﺑﻪ ﭼﯿﺰ ﻫﺎﯾﯽ ﻣﯿﺘﻮﺍﻥ ﺳﺠﺪﻩ ﮐﺮﺩ؟
  ﺯﮐﺎﺕ ﺑﻪ ﭼﻪ ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﺗﻌﻠﻖ ﻣﯿﮕﯿﺮﺩ؟
  ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﻭﻟﯽ ﻓﻘﯿﻪ؟
  ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ؟
  ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﮐﺎﺭﻣﻨﺪ ﺧﻮﺏ؟
  ﭘﻮﺷﺶ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺁﻗﺎﯾﺎﻥ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺍﺳﺖ؟
  ﺭﻭﺯ ﻗﺪﺱ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯼ ﺍﺳﺖ؟ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺭﺍ ﭼﻪ ﮐﺴﯽ ﻧﺎﻣﮕﺬﺍﺭﯼ
  ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟
  ﺍﺳﺘﺤﺎﻟﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﻪ؟
  ﺍﺭﮐﺎﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﺍ ﻧﺎﻡ ﺑﺒﺮ؟
  ﻧﻤﺎﺯ ﻏﻔﯿﻠﻪ؟
  ﺫﮐﺮ ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ؟
  ﻭﻇﺎﯾﻒ ﻣﺠﻠﺲ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ؟
  ﺧﺎﻣﺲ ﺁﻝ ﻋﺒﺎ ﻟﻘﺐ ﮐﯿﺴﺖ؟
  ﺭﻭﺯ ۱۵ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯾﺴﺖ؟
  ﺭﻭﺯ ۱۵ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯾﺴﺖ؟
  ۲۷ ﺭﺟﺐ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯾﺴﺖ؟
  ﺳﺎﺩﻩ ﺯﯾﺴﺘﯽ ﻭ ﺻﺪﺍﻗﺖ ﭼﻪ ﺍﺛﺮﺍﺗﯽ ﺩﺍﺭﺩ؟
  ﻧﻤﺎﺯ ﻣﯿﺨﻮﺍﻧﯽ؟ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ ﻗﺮﺁﻥ ﻣﯿﺨﻮﻧﯽ؟
  ﺭﻭﺯﯼ ﭼﻨﺪ ﺻﻔﺤﻪ؟
  ﻣﺒﻄﻼﺕ ﺭﻭﺯﻩ؟
  ﻓﺮﻕ ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ ﻭ ﻓﺮﻭﻉ ﺩﯾﻦ؟
  ﺁﯾﺎ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺑﺎﺭﯼ ﺷﺮﮐﺖ ﮐﺮﺩﯼ ﮐﯽ
  ﺑﻮﺩ؟
  ﺁﯾﺎ ﺭﺍﻫﭙﯿﻤﺎﯾﯽ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟
  ﻏﺴﻞ ﮐﻔﺎﯾﺖ ﺍﺯ ﻭﺿﻮ؟
  ﻭﺍﺟﺒﺎﺕ ﺷﺐ ﻗﺪﺭ؟
  ﻧﻤﺎﺯ ﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ؟
  ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻭﺿﻮ؟
  ﺍﻧﺸﺎﻟﻠﻪ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﮐﻤﮏ ﮐﻨﻪ
  ۱٫ ﺳﻼﻡ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﻣﻦ ﯾﮑﺸﻨﺒﻪ ﮐﺮﻣﺎﻥ ﺭﻓﺘﻢ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ. ﺳﻮﺍﻻﯼ
  ﺧﻮﺩﻣﻮ ﺑﻌﺪﻡ ﻫﻤﻪ ﺳﻮﺍﻻﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺗﻮ ﺳﺎﯾﺖ ﮔﺬﺍﺷﺘﻦ
  ﺑﺮﺍﺗﻮﻥ ﻣﯿﺬﺍﺭﻡ. ﻫﻤﯿﻨﺎ ﺭﻭ ﺑﺨﻮﻧﯿﺪ ﻭ ﺍﺯ ﻗﺒﻞ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺑﺎﺷﯿﻦ ﮐﺎﻓﯿﻪ.
  ﺧﯿﺎﻟﺘﻮﻥ ﺭﺍﺣﺖ. ﻣﻦ ﻓﻘﻂ ﺟﻮﺍﺏ ﺳﻮﺍﻻﯼ ﺳﺎﯾﺘﻮ ﺗﻮ ﺍﯾﻨﺘﺮﻧﺖ
  ﺳﺮﭺ ﮐﺮﺩﻡ ﺧﻮﻧﺪﻡ. ﮐﻠﯽ ﻫﻢ ﺍﺯﻡ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﮐﺮﺩ ﻭ ﮔﻔﺖ ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭﻡ
  ﻭﺍﺭﺩ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺑﺸﯽ. ﺍﻟﺘﻤﺎﺱ ﺩﻋﺎ
  ﺍﻭﻝ ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻋﻀﺎ ﺧﻮﻧﻮﺍﺩﻩ ﻭ ﺷﻐﻠﺸﻮﻧﻮ ﭘﺮﺳﯿﺪ.
  ﺩﻻﯾﻞ ﻣﻌﺎﺩ ﭼﯿﻪ؟
  ﻫﺪﺍﯾﺖ ﺗﺸﺮﯾﻌﯽ ﭼﯿﻪ؟
  ﺣﺪﯾﺚ ﺛﻘﻠﯿﻦ ﺑﻪ ﭼﯽ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﯿﮑﻨﻪ؟
  ﻓﺮﻕ ﻣﺮﺟﻊ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﺑﺎ ﻭﻟﯽ ﻓﻘﯿﻪ ﭼﯿﻪ؟
  ﻓﺮﻕ ﺭﮐﻮﻉ ﻭﺳﺠﺪﻩ ﭼﯿﻪ؟ ﺫﮐﺮﺍﺷﻮﻧﻮ ﭘﺮﺳﯿﺪ.
  ﺗﻮ ﺗﺸﻬﺪ ﺑﻪ ﭼﯽ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻣﯿﺪﯾﻢ؟
  ﻗﻨﻮﺕ ﻭﺍﺟﺒﻪ ﯾﺎ ﻣﺴﺘﺤﺐ؟ ﺗﻮ ﻗﻨﻮﺗﺖ ﭼﯽ ﻣﯿﺨﻮﻧﯽ؟ ﺍﺛﺮﺵ ﺗﻮ
  ﺯﻧﺪﮔﯿﺖ ﭼﯿﻪ؟
  ﺍﮔﻪ ﺳﺠﺪﻩ ﯾﺎ ﺭﮐﻮﻉ ﺭﻭ ﯾﺎﺩﻣﻮﻥ ﺑﺮﻩ ﭼﯽ ﻣﯿﺸﻪ؟
  ﻭﺍﺟﺒﺎﺕ ﻧﻤﺎﺯﻭ ﻧﺎﻡ ﺑﺒﺮ. ﺗﺮﺗﯿﺐ ﻭ ﻣﻮﺍﻻﺕ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﻪ؟
  ﺫﮐﺮ ﺭﮐﻌﺖ ﺳﻮﻡ ﭼﯿﻪ؟ ﭼﯿﺰ ﺩﯾﮕﻪ ﺍﯼ ﻫﻢ ﻣﯿﺸﻪ ﺑﻪ ﺟﺎﺵ ﺧﻮﻧﺪ؟
  ﺗﺴﺒﯿﺤﺎﺕ ﺍﺭﺑﻌﻪ ﮐﻪ ﺳﻮﺭﻩ ﺣﻤﺪﻡ ﻣﯿﺸﻪ ﺑﻪ ﺟﺎﺵ ﺧﻮﻧﺪ.
  ﺑﺎ ﭼﻪ ﻧﻤﺎﺯﺍﯾﯽ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺁﺷﻨﺎﯾﯽ ﺩﺍﺭﯼ؟ ﻓﺮﻕ ﻧﻤﺎﺯ ﺁﯾﺎﺕ ﺑﺎ ﻧﻤﺎﺯ
  ﻋﯿﺪ ﻓﻄﺮﭼﯿﻪ؟
  ﭼﻄﻮﺭﯼ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺭﻫﺒﺮ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﮐﺮﺩ؟
  ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺳﺨﻨﺮﺍﻧﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺭﻫﺒﺮ ﮔﻮﺵ ﺩﺍﺩﯼ ﮐﯽ ﺑﻮﺩﻩ؟ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ
  ﺗﺮﯾﻦ ﻧﮑﺘﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﮔﻔﺘﻦ ﭼﯽ ﺑﻮﺩ؟
  ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﮐﺎﺭﻣﻨﺪ ﺧﻮﺏ ﭼﯿﻪ؟
  ﻣﻌﯿﺎﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺩﻭﺳﺘﺖ ﭼﯿﻪ؟
  ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺗﻮﮐﻞ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﭼﻪ ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯾﯽ ﺩﺍﺭﻥ؟
  ﺩﻋﺎ ﻣﯿﺨﻮﻧﯽ؟ ﭼﻪ ﺩﻋﺎﻫﺎﯾﯽ؟
  ﺭﻭﺯﻩ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺗﻮ ﻣﺎﻩ ﺭﻣﻀﻮﻥ ﻧﻤﯿﮕﯿﺮﯼ؟ ﭼﻪ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟
  ﻣﺮﺍﺳﻢ ﺷﺐ ﺍﺣﯿﺎ ﭼﻪ ﺟﻮﺭﯾﻪ؟ ﻣﻀﻤﻮﻥ ﺩﻋﺎﯼ ﺟﻮﺷﻦ ﮐﺒﯿﺮ ﭼﯿﻪ؟
  ﻣﻨﺰﻟﺖ ﺷﺒﺎﯼ ﻗﺪﺭ ﭼﯿﻪ؟
  ﺁﺭﺍﯾﺶ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ ﺗﻮ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﭼﯽ؟ﭘﻮﺷﺸﺖ ﭼﻄﻮﺭﯾﻪ؟ ﭼﻘﺪﺭ
  ﺭﻋﺎﯾﺖ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ ﻧﻈﺮ ﺍﺳﻼﻡ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺣﺠﺎﺏ ﭼﯿﻪ؟ ﻧﻈﺮ ﺗﻮ ﭼﯿﻪ؟
  ﻫﻤﻪ ﺟﺎ ﭼﺎﺩﺭ ﻣﯿﭙﻮﺷﯽ؟ ﺳﺮﮐﻼﺱ ﭼﺎﺩﺭﺗﻮ ﺩﺭ ﻧﻤﯿﺎﺭﯼ؟
  ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﭼﻘﺪﺭ ﻧﻤﺎﺯﺟﻤﻌﻪ ﻣﯿﺮﯼ؟ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﻌﻪ ﺷﻬﺮﺗﻮﻥ ﮐﯿﻪ؟
  ﺭﺍﻫﭙﯿﻤﺎﯾﯽ ﻣﯿﺮﯼ ﯾﺎ ﻧﻪ؟ ﭼﻪ ﺭﺍﻫﭙﯿﻤﺎﯾﯽ¬ ﻫﺎﯾﯽ؟
  ﺳﺎﺑﻘﻪ ﺑﺴﯿﺞ ﺩﺍﺭﯼ؟
  ﭼﻘﺪﺭ ﺭﺍﯼ ﺩﺍﺩﯼ ﺗﺎ ﺣﺎﻻ؟
  ﻣﺴﺠﺪ ﻣﺤﻞ ﻣﯿﺮﯼ ﯾﺎﻧﻪ؟ ﭼﻪ ﻣﺮﺍﺳﻤﺎﯼ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﺷﺮﮐﺖ
  ﻣﯿﮑﻨﯽ؟
  ﺧﺘﻢ ﻗﺮﺁﻥ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ ﺳﻮﺭﻩ ﻫﺎﯼ ﺳﺠﺪﻩ ﺩﺍﺭﻭ ﻧﺎﻡ ﺑﺒﺮ.
  ﺍﻭﻗﺎﺕ ﻓﺮﺍﻏﺘﺖ ﭼﻪ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ﭼﻪ ﮐﺘﺎﺑﺎﯾﯽ ﻣﯿﺨﻮﻧﯽ؟
  ﺳﻮﻻﯼ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻣﻦ ﻧﭙﺮﺳﯿﺪﻥ :
  ۱ – ﻗﺮﺁﻥ ﭼﻨﺘﺎ ﺳﻮﺭﻩ ﻭﭼﻨﺘﺎ ﺑﺴﻢ ﺍ… ﺩﺍﺭﻩ؟ﺩﻭﺗﺎﯾﺶ ۱۱۴ ‏( ﯾﻪ
  ﺳﻮﺭﻫﺒﺴﻢ ﺍ… ﻧﺪﺍﺭﻩ ﺗﻮﺑﻪ،ﯾﻪ ﺳﻮﺭﻩ ﺩﻭﺗﺎﺩﺍﺭﻩ ‏)
  ۲ -ﺳﻮﺭﻩ ﺣﻤﺪ ﺑﻪ ﮐﺪﺍﻡ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺩﺍﺭﻩ؟۲ﺗﺎ
  ۳ -ﻓﺮﻭﻉ ﺩﯾﻦ ﺭﺍﻧﺎﻡ ﺑﺒﺮ؟۱۰ﺗﺎ
  ۴ – ﻣﮑﻠﻒ ﭼﻪ ﮐﺴﯿﻪ ﻭﺑﺎﯾﺪ ﭼﮑﺎﺭﮐﻨﻪ؟
  ۵ -ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﻪ ﻗﻮﻩ؟
  ۶ -ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﺍﻫﺎﻥ ﺳﭙﺎﻩ ﺑﺎﮐﯿﺴﺖ؟
  ۷ -ﻣﺠﺘﻬﺪ ﭼﻪ ﺷﺮﺍﯾﻄﯽ ﺩﺍﺭﻩ؟، ﺭﻫﺒﺮ ﮐﯿﻪ ، ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻧﻈﺎﻡ
  ﮐﺎﺭﺵ ﭼﯿﻪ، ﺳﺮﺍﻥ ﺳﻪ ﻗﻮﻩ ﭼﻪ ﺟﻮﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯿﺸﻦ، ﻓﺮﻕ ﻧﻤﺎﺯ
  ﺁﯾﺎﺕ ﺑﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﺻﺒﺢ ، ﭼﺮﺍ ﻗﺮﺁﻥ ﻣﯽ ﺯﺍﺭﯾﻢ ﺭﻭ ﺳﺮﻣﻮﻥ؟
  ﻧﻤﺎﺯ ﺍﺣﺘﯿﺎﻁ ﮐﯽ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ؟
  ﻧﻤﺎﺯ ﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ ﺭﺍﻧﺎﻡ ﺑﺒﺮ.
  ﻧﻈﺮﺕ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﻭﻻﯾﺖ ﻓﻘﯿﻪ، ﻭﻇﯿﻔﻪ ﻣﺎ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻓﺮﺍﻣﯿﻨﺸﻮﻥ
  ﭼﯿﻪ،ﺧﻮﺩﺕ ﻭﻗﺘﯽ ﺁﻗﺎ ﻓﺮﻣﺎﻧﯽ ﺭﻭ ﻣﯿﺪﻩ ﭼﯿﮑﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ﻭﻇﺎﯾﻒ
  ﺭﻫﺒﺮ
  ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ﻭ ﭼﻄﻮﺭﯼ ﻣﯿﺨﻮﻧﻦ؟ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺑﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺍﯾﺎﺕ
  ﺧﻮﻧﺪﯼ؟ﭼﻄﻮﺭﯼ ﻣﯿﺨﻮﻧﯽ؟
  ﻋﺎﺷﻮﺭﺍ ﺗﺎﺳﻮﻋﺎ ﮐﺠﺎ ﻣﯿﺮﯼ؟ﺍﺭﺑﻌﯿﻦ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯾﻪ‏( ﺑﻪ ﻗﻤﺮﯼ ‏)؟ ﭼﺮﺍ
  ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ ﻗﯿﺎﻡ ﮐﺮﺩ؟ﭼﻪ ﺩﺭﺳﯽ ﺍﺯ ﻋﺎﺷﻮﺭﺍ ﻣﯿﮕﯿﺮﯾﻢ؟ﮐﯿﺎ ﺑﺎ ﺍﻣﺎﻡ
  ﺣﺴﯿﻦ ﺑﻮﺩﻥ؟ﻟﻘﺐ ﯾﮑﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻣﺎ ﺭﻭ ﻫﻢ ﭘﺮﺳﯿﺪ. ﺍﻫﻞ ﺑﯿﺖ
  ﭼﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ؟
  ﺭﻫﺒﺮ ﺭﻭﺯ ۹ ﺩﯼ ﺭﻭ ﺑﻪ ﭼﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻧﺎﻣﮕﺬﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩﻩ ؟
  ﺍﻣﺎﻡ ﻫﺎﺩﯼ ﻟﻘﺐ ﮐﺪﻭﻡ ﺍﻣﺎﻣﻪ ﻭ ﭼﻨﺪﻣﯿﻦ ﺍﻣﺎﻣﻪ
  ﻗﺮﺁﻥ ﭼﻨﺪ ﺣﺰﺏ ﺩﺍﺭﻩ
  ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﺍﮐﺒﺮ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﮐﺪﻭﻡ ﺍﻣﺎﻣﻪ ﻭ ﺗﻮﻟﺪ ﺍﯾﺸﻮﻥ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯾﻪ ؟
  ﻧﻤﺎﺯ ﻗﻀﺎ ﻧﺪﺍﺭﯼ ؟ ﺭﻭﺯﻩ ﻗﻀﺎ ﻧﺪﺍﺭﯼ ؟
  ﺍﺳﻢ ﺳﺮﺍﻥ ﻣﻤﻠﮑﺖ ﻭﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺭﻭ ﭘﺮﺳﯿﺪ
  ﺍﺯ ﺗﻮﻓﯿﻘﺎﺕ ﻧﻈﺎﻡ ﭘﺮﺳﯿﺪ
  ﺷﮑﯿﺎﺕ ﻧﻤﺎﺯ ۲ﻭ۳ﻭ۴ ﺭﮐﻌﺘﯽ
  ﺩﺭ ﺳﻼﻡ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻪ ﭼﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﺳﻼﻡ ﻣﯽ ﺩﯾﻢ
  ﺭﻫﺒﺮ ﭼﻪ ﻭﯾﮋﮔﯽ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ؟ ﺭﻫﺒﺮ ﻣﺎ ﺩﺍﺭﻩ؟ ﺍﺯ
  ﮐﺠﺎ ﻓﻬﻤﯿﺪﯼ ﺩﺍﺭﻩ؟
  ﺗﺎ ﺣﺎﻻ ﻣﺎ ﻣﺨﺎﻟﻔﺎﻥ ﺭﮊﯾﻢ ﻭ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﺩﺍﺷﺘﯽ؟
  ﻓﺮﻕ ﺗﺴﺒﯿﺤﺎﺕ ﺍﺭﺑﻌﻪ ﻭ ﺗﺴﺒﯿﺤﺎﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﺯﻫﺮﺍ؟
  ﺗﻮ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎ ﭼﻨﺪﺗﺎ ﺗﺸﻬﺪ ﺩﺍﺭﯾﻢ؟
  ﻭﺿﻮ ﭼﻄﻮﺭﻩ؟ﻏﺴﻞ ﭼﻄﻮﺭﻩ؟
  ﺣﮑﻢ ﻻﮎ ﺗﻮ ﻭﺿﻮ ﻭ ﻏﺴﻞ ﭼﯿﻪ؟
  ﺑﺎﻧﻮﺍﻥ ﻣﺎ ﺗﻮ ﭼﻪ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺣﻀﻮﺭ ﺩﺍﺭﻥ؟
  ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ؟
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻟﺒﺎﺱ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ؟
  ﺭﻭﺯ ۵ ﺁﺩﺭ ﭼﻪ ﺭﻭﺯﯾﻪ؟
  ﺁﯾﺖ ﺍﻟﮑﺮﺳﯽ ﺭﻭ ﺣﻔﻈﯽ ﺑﺨﻮﻥ.
  ﻓﺮﻕ ﺭﮐﻦ ﻭ ﻏﯿﺮ ﺭﮐﻦ.
  ﻭﺿﻮ ﻫﻢ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﻭ ﻣﻮﺍﻻﺕ ﻣﯿﺨﻮﺍﺩ؟ ﺍﮔﻪ ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﻣﺴﺢ ﺩﻭ ﭘﺎ
  ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺑﺸﻪ ﻭﺿﻮ ﺻﺤﯿﺢ؟
  ﺍﮔﻪ ﻭﺳﻂ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺑﺮﺳﯽ ﭼﯽ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟ ﺗﻮﯼ ﺭﮐﻮﻉ؟
  ﺗﻮﯼ ﺗﺸﻬﺪ؟
  ﺍﮔﻪ ﺗﻮ ﻧﻤﺎﺯ ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﺎ ﺣﺮﻑ ﺑﺰﻧﯽ ﺣﮑﻤﺶ ﭼﯿﻪ؟ ‏( ﺳﺠﺪﻩ ﺳﻬﻮ ‏)
  ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﻭﻗﺖ ﺗﻨﮕﻪ ﮐﺪﻭﻡ ﻗﺴﻤﺖ ﻫﺎﯼ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﻭ ﻣﯿﺸﻪ ﻧﺨﻮﻧﺪ؟
  ﺫﮐﺮ ﺳﻼﻡ ﺭﻭ ﺑﺨﻮﻥ؟ ﮐﺪﻭﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﻪ ﺫﮐﺮ ﺳﻼﻡ ﻭﺍﺟﺐ ﺍﺳﺖ؟
  ﺗﻮﯼ ﺗﺸﻬﺪ ﺑﻪ ﮐﺪﻭﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺻﻮﻝ ﺩﯾﻦ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﯿﺸﻪ؟ ‏( ﺗﻮﺣﯿﺪ،
  ﻧﺒﻮﺕ
  ﻭﻻﯾﺖ ﻣﻄﻠﻘﻪ ﻭ ﻣﻘﯿﺪﻩ ﻓﻘﯿﻪ ﭼﯿﺴﺖ ؟
  ﺍﻭﻝ ﺧﻮﺩﺗﻮ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﮐﻦ ﺑﻌﺪ ﭘﺪﺭ ﻣﺎﺩﺭﺕ ﭼﯿﮑﺎﺭﻥ؟ ﺑﻌﺪ ﺧﻮﺍﻫﺮ
  ﺑﺮﺍﺩﺭﺍ
  ﺍﻻﻥ ﮐﺠﺎﯼ ﺯﻧﺠﺎﻧﯿﻢ؟‏( ﺟﻬﺖ ﺟﻐﺮﺍﻓﯿﺎﯾﯽ

  پاسخ دادن

 7. ارشیلا

  دوستان قطعا نتایج از چهارم به بعد میاد.یعنی خیلی خوب وبه موقع اعلام بشه چهارمه.چون اولا دقیقا ذکر کرده که یک ماه بعد ازمون ودوم اینکه یه نکته ای توی اطلاعیه ثبت نام هست اونم اینه که ملاک محاسبه سن رو چهارم(احتمالا همون روز اعلام نتایج)گفته.البته این نظر شخصی منه.یه چیزیم بگم ما یه فامیل خیلی نزدیک داریم تو سازمان که رئیس تامین اجتماعی یکی از شهرستانهاست. امیدوارم بتونم یه خبری ازش بگیرم چون هم بانفوذه تواستان هم ادم دقیق وموثقیه.

  پاسخ دادن


  • مهدیار رکورددار ازمونهای استخدامی در کشور

   نه عزیزم جواب ثبت که نیومده ولی تامین و ثبت جفتشو قبولم سپه هم قبول شدم ولی اگر هر 3 قبول بشم اولویت اولم تامین هست بعد ثبت و در اخر سپه

   زهرای عزیز برای اینکه نگردی واست دوباره درصدامو میزارم خورده صدوماشو دیکه نمینویسم.
   ادبیات 62% – معارف 42% – زبان 26 تا 33% – اطلاعات عمومی 40% – آشنایی باصندوقونخونده بودم 17% – کامپیوتر 60%. از تصصی تئوری مدیریت 30% و تخصصی بیمه تامینو 49% زدم. این درصدارو بعد چک کردن توکتاب و یه سری ازبچه ها گرفتم. این در صدایی بود که شما اعلام کردید نمیدونم برای کدوم شهر و چه ظرفیتی شرکت کردید ولی حد را نصاب را که قطعا بالاتر از مقدار لازم اوردید خیالتون راحت
   کلا خوبه به امید خدا قبولید

   پاسخ دادن

   • سحر

    ببخشید آقا مهدیار حواسم نبود منظورم بانک سپه بود که گفتید قبول شدید. من واسه تهران شرق ثبت نام کردم. خداکنه واقعا قبول شم.

    پاسخ دادن
دیدگاه خود را بیان کن

 • براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.
 • نتايج در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت نتايج در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • زمان آزمون در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت زمان آزمون در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • در صورتی که در مورد سوالات استخدامی سوالی دارید اينجا کليک کنيد.